Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.01.2013, 15:32   #21
Caren
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Mavi Kapak Toplama Kampanyası”nda Toplanan Kapaklar Nereye Gidiyor?

Ben de topluyorum. Şimdiye kadar 1000 tane filan toplamışımdır.
Eski 04.01.2013, 16:29   #22
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Standart Cevap: Mavi Kapak Toplama Kampanyası”nda Toplanan Kapaklar Nereye Gidiyor?

Kampanya başlayalıdan beri destek verenlerdenim yurtta okulda herkes bana getiriyor.Ben de başka birine veriyorum yerine ulaşıyor insan mutlu oluyor ya

Nazan Bekiroğlu
9 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 16:30   #23
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

Standart Mavi Kapak Toplama Kampanyası Sona Erdi..

Engellilere tekerlekli sandalye almak amacıyla Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nce başlatılan ve tüm Türkiye'ye yayılan plastik mavi kapak toplama kampanyası, 3 senelik gönüllü çalışmanın ardından bitirildi.

Projeyi internette görüp İzmir'e getirme teklifinde bulunan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden Kosovalı Kushtrim Ahmeti'nin girişimine destek veren başta öğretim üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar olmak üzere kampanyanın yayılmasında büyük emek veren fakültedeki birçok öğretim üyesi ile öğrenci, kararla üzüntü yaşadı.

Prof. Dr. Nurselen Toygar, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç'un, fakültenin bilimsel çalışmalarla adının duyulmasını istemesi nedeniyle kampanyaya son verildiğini dile getirdi. Prof. Dr. Toygar, şunları söyledi:

"Dekanımız, her sene kampanyanın bitirilmesini istiyordu, ancak biz halkımızdan gelen istek üzerine kampanyayı devam ettirdik. Fakat 2012 yılında Dekanımız bitirilmesini istedi. Çünkü fakültenin bilimsel haberlerle gündeme gelmesini, adının kapakla anılmasını istemediğini söyledi. Bu kampanya benim çocuğum gibi oldu, Ataşehir Belediyesi'nden aldık, onu yetiştirdik ergenliğe getirdik. O kadar kişinin evladı gibi benimsediği kurumsal olmaktan çıkan bu projenin bitirilmesi en çok beni üzüyor ve içimi acıtıyor. Uykularımı kaçırıyor. Bu proje bizden daha çok halkımızın sahiplendiği bir proje oldu. "

'ÇOCUKLAR AĞLIYOR'
Projenin 81 ille sınırlı kalmadığını aynı zamanda dünyaya yayıldığını kaydeden Prof. Dr. Nurseli Toygar, 50 dünya ülkesinden proje için kapak geldiğini belirtti. Prof. Dr. Toygar, şunları söyledi:

Bana soruyorlar; 'Hocam bu kampanya biterse biz bu kapakları ne yapacağız' Bazı kişiler çocuklarına kampanyanın bittiğini söyleyecek olmuş çocuklar ağlamaya başlamış. Çocuklara sosyal sorumluluk o kadar çok aşılanmış. Engellilerimize bir tekerlekli sandalye almayı amaç edindik. Bize sağlık raporuyla başvuran bütün engellilere ulaştık ve bunu gururla söylüyorum. Buna ulaşmamızı halkımız sağladı.

'BİR ÇOK KURUM SAHİP ÇIKMAK İSTİYOR'
Prof. Dr. Toygar, kampanyanın biteceğini öğrenen birçok kurumun kendisiyle iletişim kurduğunu ve sahip çıkmak istediklerini aktardı. Prof. Dr. Toygar, Belki sistemi bildiğim için belki de koordinatörü olduğumdan dolayı birçok kurum bana teklifte bulundu. Yoksa ben bu projede bir sembolüm. Fakat, proje başka bir kuruma verilecekse, mutlaka kurum tarafsız olmalı. Çünkü biz burada herkesi kucakladık.

'GUINNESS'E BAŞVURDUK'
Projenin dünya rekoru kırdığını ve bunu tescil ettirmek için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurduklarını belirten Prof. Dr. Toygar, Facebook'ta 350 bin takipçimiz var, her ilde gönüllü kuruluşlarımız var. Bunlar zaman içinde sağlanan destekler. Bunların tekrar kurulması çok zor. Şu ana kadar 1600 tekerlekli sandalye dağıttık. 400 ton kapak toplandı. Arjantin'de 80 ton kapak toplanmış ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişler. Biz de Guinness'e başvurduk ve oradan da haber bekliyorduk dedi.

ntvmsnbc
Eski 04.01.2013, 17:26   #24
aakinaksoy
Tam Üye

Devletin yapamadığı,yapmadığı görevi yaptılar.
Hem de üç yıl boyunca. Başarıyla.
Bence, bu proje E.Ü.Diş Hekimliği Fakültesine gölge düşürmedi hiç bir zaman. Kapak imajı ile anılmadılar.

Aslında Fakülte için büyük bir övünçdü, çağdaş evrensel boyutta.
Eski 04.01.2013, 17:41   #25
CadII
Hotantu Kabilesinden

Yıllardır topluyoruz. Binlerce kapak toplandı. İlgililere ulaştı. Karşılığında sayısını bile aklımda tutmadığım tekerlekli sandalyeler alındı. İhtiyacı olanlara ulaştırıldı. Özellikle ilköğretim yaşındaki çocuklar acaip bir inançla, güçle topluyorlar. Hiç bir külfeti olmayan, getirisi yüksek bir kampanya. Düşünüp uygulayan ve taaa bizlere kadar ulaşmasını sağlayanların emeklerine sağlık...

H.
12 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 18:07   #26
No Pasaran
« Çapulcu »

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi aakinaksoy Mesajı göster
Devletin yapamadığı,yapmadığı görevi yaptılar.
Hem de üç yıl boyunca. Başarıyla.
Aslında benim de takıldığım nokta bu. Genelde işin bu kısmı ajitasyonla örtbas ediliyor yada görmezden geliniyor.

Fakat bunlarla kendimizi avutmanın yetersiz olduğunu düşünmekteyim. Şu ana kadar 1600 civarında engelli yurttaşımız bunlardan yararlanmış. İşin öteki boyutunda ise sandalye bekleyen on binlerce yurttaşımız var. Devlet bunları yıllardır görmezden geliyor.

Kampanya her ne kadar çok anlamlı bir kampanya olsa da sorunlara çözüm getirecek bir kampanya değil. Hiç yoktan elbette iyidir, fakat bu şekilde çözüme kavuşmasını beklemek çok iyimserlik olacaktır.

Hükumet peki ne yaptı?

Bu konuyu engellilerin sorunlarıyla ilgilenen öncü kuruluşlardan birine sormak gerekir.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli'nin Milliyet gazetesine verdiği demeç:

“2005’teki yasada engellilere yönelik hazırlıklar için 7 yıl süre verildi. ‘Hadi öyle olsun bekleriz’ dedik. Ama bu uzatmayı hiç beklemiyorduk. Ne adaletle ne hakla ne hukukla bağdaşır. Belediyeler 7 yıl uyudular bıçak kemiğe dayandığında ‘vay biz ne yapacağız’ diyerek telaşa düştüler. Belediyeler 7 yılda basit önlemleri bile almadılar. Hergün açılan çukurlara düşüyoruz. Ama paralı işlerle göstermelik fantezi işleri daha çok sevdiler. Kınıyorum, bunu yapacaklarını düşünmemiştim. Olan yine engellilere olacak.” (kaynak)
Eski 04.01.2013, 19:40   #27
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Bu karara üzülmüştüm ama sonrasında Konak Belediyesinden gelen haberle yüreğime su serpilmiş oldu

Sanırım bizim üniversiteden toplandığı kadar hiçbir yerden toplanmıyor kapaklar (sadece tahmin).

Elbette Ege Üniversitesi için bir uğraştı bu, ama bazı şeyler rayına oturunca ilk günlerki kadar da zor olmasa gerek. Böyle bir kampanyanın sadece sandalyeye faydası olmadığı, aracı olanların da bir karı olduğu mutlak. Bundan da hem aracı kurum, hem de sandalyeye ihtiyacı olan kişilerin faydalanması kadar güzel birşey yok.

Almanya kutu içeceklere bile depozito alıyor ve geri dönüşümünü sağlıyor. Bunun ülkemizde de olmasını çok isterim.
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 20:03   #28
Lion
...Az İnsan Çok Huzur...

Aslında sırf bu amaç için bile site kurulabilir ve sponsor olacak firmalar hem reklamlarını yapar hem de hayırlı bir işe vesile olabilirler.
11 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.01.2013, 21:17   #29
aakinaksoy
Tam Üye

Bu anlamlı,kutsal proje öksüz bırakılmadı.
Konak Belediye Başkanı H.Tartan sırtladı.
Çalışkan Başkan, projeyi kaldığı yerden aynı ivme ile daha nice engellileri
sevindirecek.

İzmir yine Gavur İzmir'liğini yaptı. Övünmek gibi olmasın.
Eski 04.01.2013, 21:38   #30
drcengy
« ForumGerçek Sever »

Kapakları toplamaya devam .
8 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
akdeniz bölgesi, eger üniversitesi, engelli vatandaşlar, engelliler, geri dönüşüm, izmir, mavi kapak kampanyası, tekerlekli sandalye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)