Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.02.2020, 19:42   #201
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Cimcimece

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Tabii ki fikirlerimi en açık biçimde ifade ederim Sevda. Sorduğun için teşekkürler. Hemen başlıyorum cevaplamaya.

Ben mültecilerin o şekilde zorla gönderildiğini düşünerek öyle yazmıştım. Ama gelen haberlere göre gitmek isteyenler gidiyormuş ve zorlama yokmuş. Bizim yöneticilerin yaptığı sadece göz yummak, izin vermek ve taşıt temin etmek imiş.

Ben mültecilerin Avrupa'ya bırakılmasından rahatsız olmam. Avrupa olsun, bana ne?

Ama sen de gitmelerinden rahatsız olmamalısın ve bundan memnun da olmalısın. Ama pek memnniyet göstermiyorsun. Ama neyse ki bu mesajında biraz memnuniyet ifade etmişsin. Sevindim. Memnun olmanda bir sakınca yok zaten. Her şeyden rahatsız olman hem mantıksız hem de çok rahasız edici senin açından.
İyi de ben gitmelerinden memnunum. Kaç kişi giderse o kadar sevinirim.

Alıntı:
Her şeyden rahatsız olman hem mantıksız hem de çok rahasız edici senin açından.

Sen sanırım onlara kapılar açıldı diye forumda davullu zurnalı kutlama yaparım zannettin. Artı; bana karşı yazdığın yorum çok mantıksız dahası önyargılı. Her şeyden rahatsız olmam çok rahatsız ediciymiş benim açımdan. Çok ilginç bir tespit. Forumda "gittiklerine seviniyorum" diye yazmamamış olmamdan mı vardın bu kanıya?

Alıntı:
Ben o mültecilerin insanlık dramına üzülürüm. Soğukta, ayazda bu şekilde gitmeye kalkmalarına, açık denizde ölüm ihtimali de olan yolculuğa açılmalarına bir insanlık trajedisi olarak bakarım.
Sen yine üzül ama ben üzülmüyorum. Arkalarından ağlayarak mendil sallayıp yine gelin diyecek gibisin.
Alıntı:
Yani ben bizdelerken "defolup gitsinler" demediğim gibi, bizden ayrılırlarken de "oh ne güzel" diye de bakmam.
Valla isterlerse defolup gitsinler ister güzellikle gitsinler ama gitmeliler Cimcimecik.
Alıntı:
Bu çok büyük, çok küresel bir insanlık dramı. Sadece Suriye meselesi değil. Afgan'ı var, Afria'lısı var, yakında başka kavimlr de eklenecek. Bu yeni kavimler göçü.
Tamam da küresel insanlık dramının mağdurlarını biz tek başımıza üstlendik. Bunların buraya doldurulmasının altında yatan nedenlere hiç değinmeden, gelmişlerse gelmişler başımızla beraber diye düşünmek saflıktan da öte bir şey.

Alıntı:
Zorla götürülmeleri... Nereye götüreceksin? Her ülke bir diğerine atacak. Sonu nereye varacak? Bu işin çözümü yok. Olmayacak.
Bizden gittikten sonra bize ne, dimi ama.
2 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.02.2020, 19:57   #202
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Ülkemizdeki mülteciler Avrupa'ya bırakılıyormuş. Gece vakti apar topar otobüslerle sınıra götürülüp botlara bindirilmek istenmişler.

Bu durumda forumumuzdaki anti-mülteci cenahından, başta @Sevda'dan, hükumetin bu kararıyla ilgili olarak "kuvvatlı bir alkış" bekliyoruz. Hakkımız ama di mi?
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
İyi de ben gitmelerinden memnunum. Kaç kişi giderse o kadar sevinirim.
Bu sözü senden duyabilmek için iki gündür kaç kere mesajlaştık farkında mısın?
Eski 29.02.2020, 21:02   #203
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Bu sözü senden duyabilmek için iki gündür kaç kere mesajlaştık farkında mısın?
Nasıl ve ne şekil ya da kaç kişi giderse gitsin gitmelerine çok memnumum. Senin için bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.

Eski 29.02.2020, 21:52   #204
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
Nasıl ve ne şekil ya da kaç kişi giderse gitsin gitmelerine çok memnumum. Senin için bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.

Senin için ise önemli değilmiş. Kaç kere sorduktan sonra öğrenebildik memnuniyetini.

Yok "maaş alıyorlar", yok "paltosunun parasını ben verdim"ler... Bir memnuniyet ifade etmek için bin sitem ettin.
Eski 29.02.2020, 22:41   #205
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Senin için ise önemli değilmiş. Kaç kere sorduktan sonra öğrenebildik memnuniyetini.

Yok "maaş alıyorlar", yok "paltosunun parasını ben verdim"ler... Bir memnuniyet ifade etmek için bin sitem ettin.
Oysa daha önce ki konularda ki konuşmalarımızdan anlamalıydın memnun olduğumu ama yapmak istediğin şey başkaydı.

Maaş aldıkları, bedava sağlık ve bedava eğitim hizmetleri konusunu sen açtın bir tweet ile. Ben de tabi ki doğrusunu söyledim. Sen doğruları sitem diye alıyorsan yapacak bir şey yok.

Eski 29.02.2020, 22:52   #206
Rosebud
Müdavim

Alıntı:

Ever, hatta o benim paltomdu.
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.2020, 00:17   #207
Rosebud
Müdavim

Oray Eğin'in kafası bir geliyor bir gidiyor, ne demek Adidas mont sanki çok kıymetli bir şey!!!
Oray Eğin gitsin bir uyduruk mont alsın bir de markalı bir mont, kıymetli miymiş değil miymiş anlar belki.
Ne tesadüf ki bir değil iki değil hepsinde markalı bir giysi mutlaka var, onlara yardım edenlerin bir tane normal montu, şapkası yokmuymuş ki hepsi markalı! Demek ki çok zenginler yardım etmiş hep, belki de şu esnafa sürekli para bırakan esrarengiz Türk Robin Hood vermiştir.
Bu arada şüphelendim şimdi, sen Oray Eğin olmayasın!

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.03.2020, 14:59   #208
Cimcimecik
Uzman Üye

Bizans düşerken Bizans'ın ulema takımı meleklerin cinsiyetini tartışırlarmış.

Bizdeki, ulemalığı kendilerinden menkul muhteremler ise twitter'da birbirleriyle eften üften konularda çabuk tüketilen konuları tartışıyorlar.

Dün twitter'da "kindaşlar"la "yandaşlar" türkçeden inilizceye çeviri hatasını konu edindiler ve maçın sonucu da "kindaşlar":0, "yandaşlar":1 oldu sayın seyirciler.

Sabah Gazetesi'nin internet sitesindeki bir haberin ingilizce çevirisinde sağlık bakanının soyadı olan "Koca", ingilizceye "husbend (koca) diye çevrilmiş. "Kindaşlar" bu çeviri hatası yüzünden Sabah çalışanlarının ingizlice seviyesini alay konusu yaptılar.

"Yandaşlar ise bu çevirinin Google translate'e ait olduğunu söyleyip "kindaşlar"ın ingilizce seviyesini alay konusu yaptılar.

"Yandaşlar"dan Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan, "çevirinin altında 'rate this translation (bu çeviriyi oylayın)' yazıyor, ondan bile anlamamışlar" diye dalga geçti.

Ava giden avlanmış oldu. Komik duruma düşen bu sefer "kindaşlar" oldu.

Ava gidenlerden araştırmacı, yazar Ayşe Hür, durumu kavrayınca "yanılmışız, paylaşmayın bu tweeti" diye tweet attı. Önceden atılmış kimi tweeetler alelacele silindi.

Eğlenceli bir maç izlemiş olduk, sayın seyirciler. Bu defa kaybeden "kindaşlar"a, morallerini bozmamalarını, bir dahaki sefere de onların kazanabileceğini, bunun güçlü bir ihtimal olduğunu, çünki hava şartlarının, esen rüzgarın falan kendilerinden yana olduğunu hatırlatıyoruz.

...

Not: Bu anlatıda geçen "kindaş" ve "yandaş" ifadeleri bana değil, her iki tarafın birbirlerine yönelik kullandığı ifadelerdir.

Benim asıl yorumum:

Bir: Karşındakinin ingilizce seviyesini malzeme konusu edinmek basit insanların işidir. Gerçekten de hatalı çeviriyi Sabah Gazetesi çalışanları yapmış olsaydı, bu bir takım şeylerin göstergesi olacaktı, doğru; mesela gazeteciliğin ne durumlara düştüğünü... Ama zaten bunu biliyoruz ve bunun başka pek çok örneği var. Mesela sağlık bakanının açıklamalarını kendisinden dinlemeyip, bir twitter kullanıcısının çıkardığı özetten okuyarak haberleştiren gazeteciler(!) oldu!

İki: İnsanları ve kurumları eleştirin ama o kadar da hafife almayın. Bir insan karşındakini hafife alıyorsa aslında kendini hafifleştirmiş olur.

Üç: twitter sizlerin oyuncağı olmuş. Boş gezenin boş kalfası gibi, oyuncağınızla kuru gürültü yapıp duruyorsunuz. Zamanımızı boşa işgal ediyorsunuz. Bu sizin de aslında boş olduğunuzu gösteriyor.

Dört: Bu tür olaylar sosyal medyada birer kampanya malzemesine dönüştürülüyor. Yani diyelim ki gerçekten de böyle bir olay olmuş olsun. Tek başına komik bir olay. Gülünüp geçilebilir. Ama öyle olmakla kalmıyor. Tekrar tekrar, pek çok kişi tarafından paylaşılıp kampanyaya dönüştürülüyor. Kısacası olay araçsallaştırılıyor.

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.03.2020, 12:44   #209
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Bu defa kaybeden "kindaşlar"a, morallerini bozmamalarını, bir dahaki sefere de onların kazanabileceğini, bunun güçlü bir ihtimal olduğunu, çünki hava şartlarının, esen rüzgarın falan kendilerinden yana olduğunu hatırlatıyoruz.
Gerçekten de bu dediğimiz hemen ertesi gün pratiğe döküldü. "Kindaşlar"ın bir şey yapmasına bile gerek kalmadı. "Yandaşlar" kendi kalelerine gol attı.

Sabahın köründe sefere çıkan belediye otobüsüne trol ordusunu doldurup, "belediye hizmetleri sorunlu" görüntüsü vermeye kalkmak da neyin nesidir!

Durum 1-1 sayın seyirciler...

Bertrand Russell
Eski 30.03.2020, 17:48   #210
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Gerçekten de bu dediğimiz hemen ertesi gün pratiğe döküldü. "Kindaşlar"ın bir şey yapmasına bile gerek kalmadı. "Yandaşlar" kendi kalelerine gol attı.

Sabahın köründe sefere çıkan belediye otobüsüne trol ordusunu doldurup, "belediye hizmetleri sorunlu" görüntüsü vermeye kalkmak da neyin nesidir!

Durum 1-1 sayın seyirciler...
Bir dakika sayın seyirciler. Hakem kameranın yanına gidiyor. Görüntüleri yeniden izliyor şu an. Sanırım gölü saymayacak. Evet, görüntüleri izliyor vee...

Evet, hakem golü saymıyor. "Yandaşlar", 22.03.2020 sabahı, saat 06:22de aynı durağın video görüntülerini paylaştı. O gün de aynı saatte durak doluymuş.

İBB, "trol" olmakla suçladığı kişileri mahkemeye veriyormuş. Bakalım maçın sonucu kaç kaç olacak.

Bertrand Russell

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cimcimece

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)