Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.12.2019, 00:35   #21
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: New York Times Yazdı: Türkler Sürüler Halinde Ülkeyi Terk Ediyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Ben hiç öyle bir cevap verir miyim?! Tabii ki vermem.

O dediğin kişiler tabii ki yine kaçar.

Ancak sen "40 milyar doları yiyenler" de dediğine göre yine bütün bir kitleyi de katıyorsun. Oysa ben "tabii ki kaçarlar" derken cinel gücü artırıyor diye bebek maması yiyenleri kastediyorum.

Savaş çıkarsa bir de onlarla uğraşmak zorundayız düşünsene. Düşman saldırıyorken bir de içimizde ki bebek maması yiyicilerle, bebek maması verilmediği için kampta isyan çıkarıp Türk bayrağına saldıranlarla, İstanbul Boğaz'ında elde nargile kadın-kız kesenlerle, Taksim'de çete olup insanları bıçakla tehdit ederek paralarını gasp edenlerle, Fatih'te genç milli takımın futbolcusunu öldürenlerle, ülkesini satanlarla, hatta savaştan kaçıp kendi kız kardeşini, karısını, annesini para karşılığı Türklere satanlarla, karısını kıtır kıtır kesip bavula koyanlarla, onlara iş veren, yemek veren Türkleri öldürenlerle, dolandıranlarla, sanki kendi ülkesiymiş gibi geldiği ülkede ki insanlara bıçak çekenlerlede savaşacağız. Bence derdimiz bunlardan kaçıp ülkeden gidenlerin savaş çıkarsa ne yapacağı değil, savaş çıkarsa bizim bunlarla ne yapacağımız.

Yazdıklarım ilk etapta aklıma gelenler. İnternete suriyeli yazınca karşına daha ne pislikler dökülüyor inanamazsın bile. Ama senin düşüncene göre bunlar zaten bizde de var. Onlar da olsa olur. Bizim manyaklarımız bize az geliyormuş gibi bi de çöl bedevilerinin manyaklarıyla uğraşalım.
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.12.2019, 00:44   #22
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: New York Times Yazdı: Türkler Sürüler Halinde Ülkeyi Terk Ediyor

Bugün Türkiye'den giden beyin göçünün liselere kadar yayıldığı söyleniyordu haberlerde...
Galatasaray lisesi gibi Türkiye'nin medar-ı iftiharı liselerin, pırıl pırıl öğrencileri Avrupa üniversitelerinde okuyacaklarını söylüyorlardı mikrofonlara...
Neredeeeen nereyee...
Türkiye'de kıymetlerinin bilinmeyeceği ve kariyer edinme endişesinde olan akıllı, aktif, dinamik, çalışkan, üretken gençler bu meziyetlerini ve enerjilerini kullanabilecekleri diyarlar arıyorlar doğal olarak...
Bu bir kaçış değil, kabiliyetini bilen her insan o alanda yükselmek ister ama bunu kendi topraklarında bulamıyorsa başka topraklara gitmesi doğaldır, öyle olmasa bütün dünyada beyin göçü diye bir kavram olmazdı.
Bunun savaşla, savaşmakla alâkasını ben de kestiremedim cimcimecik, hele Suriyeli'lerle hiç, ''Allah vere de kaynanam kız çıksa'' diye bir söz vardır senin ''sa'' ların da o hesap.

TEARS AND SOUVENIRS

6 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.12.2019, 00:45   #23
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
Ama senin düşüncene göre bunlar zaten bizde de var. Onlar da olsa olur. Bizim manyaklarımız bize az geliyormuş gibi bi de çöl bedevilerinin manyaklarıyla uğraşalım.
Savaş çıkarsa o türden kişiler kaçıp gider bence. Bize karşı savaşırlarsa da sen ve ben aynı safta oluruz, merak etme. Tabii sen de kalıp savaşmayı kabul edersen...

Benim düşüncem "zaten bizde de var" değil, bu tür manyakları genelleştirip bütün bir kitleyle özdeşleştirmemen gerektiği yönünde.

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 21.12.2019, 00:52   #24
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Savaş çıkarsa o türden kişiler kaçıp gider bence. Bize karşı savaşırlarsa da sen ve ben aynı safta oluruz, merak etme. Tabii sen de kalıp savaşmayı kabul edersen...

Benim düşüncem "zaten bizde de var" değil, bu tür manyakları genelleştirip bütün bir kitleyle özdeşleştirmemen gerektiği yönünde.

Yo hayır senin düşüncen bizde var onlarinki de olsa olur mantığı. Her neyse.

Ben bu tür manyakları genelleştiriyorum çünkü hepsi manyak.

Bak mesela şu haber ilk gözüme çarpan haber. Burda topluca suriyeli sığınmacıların verdiği bir rahatsızlık var. Yani bir kişi rahatsızlık vermiyor. Kitle halinde rahatsız ediyorlar. Gördüğün gibi kitle halinde manyaklar yani. Üstelik bunlar biraraya geldikleri zaman çok çok daha tehlikeli oluyorlar. Bu bir tek haber, bunun gibi binlerce haber var.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/s...di-236893h.htm
Eski 21.12.2019, 01:00   #25
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Ben bu tür manyakları genelleştiriyorum çünkü hepsi manyak.

Bak mesela şu haber ilk gözüme çarpan haber. Burda topluca suriyeli sığınmacıların verdiği bir rahatsızlık var. Yani bir kişi rahatsızlık vermiyor. Kitle halinde rahatsız ediyorlar. Gördüğün gibi kitle halinde manyaklar yani. Üstelik bunlar biraraya geldikleri zaman çok çok daha tehlikeli oluyorlar. Bu bir tek haber, bunun gibi binlerce haber var.
Ben bu manyaklar birkaç kişiden ibaret demiyorum ki. Sürüyle manyak var. Benim demek istediğim (artık kaçıncı kez tekrarladığımı bilmiyorum) bunu genelleştirmemek gerektiği.

Aradaki fark çok açık; kaç milyonluk bir kitle var. Elbette içlerinde binlerce, on binlerce manyak da olacak.

Bunu, olayı masum göstermek için söylemiyorum. Tabii ki en katı biçimde müdahale edilip önlenmesi gerekir.

Bertrand Russell
Eski 21.12.2019, 01:05   #26
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Ben bu manyaklar birkaç kişiden ibaret demiyorum ki. Sürüyle manyak var. Benim demek istediğim (artık kaçıncı kez tekrarladığımı bilmiyorum) bunu genelleştirmemek gerektiği.

Aradaki fark çok açık; kaç milyonluk bir kitle var. Elbette içlerinde binlerce, on binlerce manyak da olacak.

Bunu, olayı masum göstermek için söylemiyorum. Tabii ki en katı biçimde müdahale edilip önlenmesi gerekir.

Allah Allaah. Yahu ben daha önce ki konuda gayet açık ve net söyledim ki benim için bunların hepsi aynı. Sen de benim için hepsi aynı değil dedin ve konu -sakız gibi uzamasına rağmen- bitti. Bi de kaçıncı kez söylüyorum bilmiyorum diyor. Sanki ben etiketledim seni. Burda da alıntılayan sensin. Yine aynı kısır döngünün içine kendin girdin beni de sokmak istedin. Herkesin düşüncesi gayet açık ve netken, diğerinin fikrininin diğerini zerre kadar değiştirme ihtimali yokken ne diye bu konuşmayı bir kere daha yaptık? Bana ne sen genelleştirmemiş olmandan. Sana ne benim genelleştiriyor olmamdan.
Eski 21.12.2019, 01:09   #27
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Allah Allaah. Yahu ben daha önce ki konuda gayet açık ve net söyledim ki benim için bunların hepsi aynı. Sen de benim için hepsi aynı değil dedin ve konu -sakız gibi uzamasına rağmen- bitti. Bi de kaçıncı kez söylüyorum bilmiyorum diyor. Sanki ben etiketledim seni. Burda da alıntılayan sensin. Yine aynı kısır döngünün içine kendin girdin beni de sokmak istedin. Herkesin düşüncesi gayet açık ve netken, diğerinin fikrininin diğerini zerre kadar değiştirme ihtimali yokken ne diye bu konuşmayı bir kere daha yaptık? Bana ne sen genelleştirmemiş olmandan. Sana ne benim genelleştiriyor olmamdan.
Doğru yahu... Biz niye aynı kısır döngüye yine girdik ki? Haydi iyi geceler...

Bertrand Russell
Eski 21.12.2019, 01:16   #28
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Doğru yahu... Biz niye aynı kısır döngüye yine girdik ki? Haydi iyi geceler...

İyi geceler.
Eski 21.12.2019, 19:20   #29
Kel ali
Gerçek Üye

Alıntı:
Yine anlamadım. Şu mesajınızda ülkemize doluşan göçmenler yüzünden ülkemizi terk edtmenin meşru olduğunu savunuyorsunuz:

Ama savaş çıkarsa, geri dönüp savaşsınlar mı diyorsunuz, yani ne?...

Yani ülkemize doluşan yabancılara ülkemizi savaşmadan teslim edip gidebilirler, ama şayet savaş çıkarsa da geri dönüp savaşmaları mı gerekir, yani nasıl?
**

Suriyeden Türkiyeye yapılan göç ile Türkiyeden yurtdışına yapılan göç birbiri ile kıyaslanamaz, arasında hiç bir benzerlik yoktur.

Suriyede Beşar Esad yönetimi ile Suriye halkı arasında hiç bir sorun yoktur, Suriye'de Amerikanın (BOP) projesi ile dünyanın dört bir yanından getirip Beşar esad yönetimini devirmek, Suriyeyi parçalamak için yerleştirdiği teröristler ile Beşar Esad arasındaki iç savaş vardır.

Aslında Suriye halkının ülkelerinden ayrılmayarak Beşar Esad hükümetinin yanında teröristler ile savaşması gerekirdi

Türkiyede'de 50 yıldır devlet ile PKK teröristleri arasında devam eden bir savaş vardır, ancak bu savaş nedeni kimse yurtdışına kaçmamıştır, bu konuda her zaman hükümet güçlerine yardımcı olmuş ve teröristler ile savaşmıştır. Düşmandan kaçmak Türk milletinin karekterinde yoktur.

Türkiyede PKK'nın dışında AKP yandaşları ve mevcut AKP hükümeti ile Atatürkçüler arasında bir savaş vardır, millet ikiye bölünmüştür, AKP iktidarı devletin bütün imkanlarını kullanarak Atatürkçüleri ve kendisine muhalif olanları yok etmeye çalışmaktadır, vatanseverler için bu başkanlık ve dikta ortamında AKP iktidarı ile mücadele etmek imkansızdır, bu hükümetten kurtulmak için halkın birleşmesi ve bütünleşmesi lazımdır, ancak AKP'yi rant kapısı ve geçim kaynağı olarak gören milletin yarısına yakın bir yandaş kesimi bu birleşmeye asla müsaade etmeyecektir, sonunda yenileceğini bile bile bir mücadeleye girmektense yurtdışına gitmek daha mantıklıdır.

Türkiyede iki türlü göç vardır:

1- Beyin göçü

2- Yaşam kalitesi, gelecek korkusu ve can güvenliği göçü

Beyin göçünün sebebi siyasi ve ideolojik tercihlerin bir neticesi olarak, yükselmede liyakat yerine sadakatin ve yandaşlığın ölçü haline geldiği, vasatlığın yaratıcılık ve kalite arayışı karşısında üstün geldiği, ifade özgürlüğünün alabildiğine sınırlandığı, içine kapanan ve her bakımdan fakirleşen bir Türkiyede yaşam şartlarının zorlaşmasından ileri gelmektedir.

Türkiye’nin rekabetçi ve müreffeh bir ülke haline gelebilmek için elindeki yegâne stratejik varlık olan iyi eğitimli genç nüfusunu, dramatik bir beyin göçü sonucunda hızla yitirmektedir.

2013’teki “Gezi Direnişi” sırasında politikleşen genç kuşak mensupları Türkiye’yi terk edenler arasında ilk sırayı almaktadır.

Gezi’de farklı motivasyonlarla sokağa çıkan bireyler, tepkilerini başka hiçbir demokratik kanaldan gösteremedikleri için artık dışarı gidiyorlar. sokak yurtdışı oldu, bu gençler memleketlerinde kendilerine yaşam, çalışma hakkı ve diktatörlüğe karşı mücadele imkanı verilmediği için yurt dışına gidiyorlar.

Gidenlerin yanı sıra, yıllar önce okumaya gittikten sonra Türkiye’ye dönmekten vazgeçenler, beyin göçünün görünmeyen yüzünü oluşturuyor.

20 Temmuz’da ilan edilen olağanüstü hal nedeniyle hak ve özgürlüklerde yaşanan büyük daralma, 2017’de otoriter başkanlık rejiminin anayasasının onaylandığı 16 Nisan referandumu, 2018’de 24 Haziran seçimlerinin Erdoğan iktidarı tarafından şaibeli bir şekilde kazanılması, sonucunda otoriter başkanlık rejimine geçişin tamamlanması ve bu gelişmeyi izleyen ekonomik kriz tablosu dışarıya göçü hızlandırmıştır.

İnsanlarda Ne yaparsam yapayım koşulları değiştiremem inancı yerleşti.

İnsanların mal ve can güvenliği kalmadı.

Türk milleti olarak sürüleştirildik.

İşsizlik aldı başını gidiyor, insanlar çaresiz.

Sokaklarda neden korkunç bir insan trafiği olduğunu düşündünüz mü? Çünkü işsiz insanlar nereye gideceklerini veya ne yapacaklarını bilmiyorlar.

İşte insanlar bu yüzden kaçıyor. Çünkü bu halk, yani bizler öyle bir hale geldik ki artık bunun bir dönüşü yok. Bu insanlar evlerini aradıkları için kaçıyorlar. Çünkü insan kendisini nerede huzurlu hissediyorsa evi orasıdır. Çoğumuz kendimizi ne huzurlu ne de güvenli hissetmiyoruz.

Binlerce kişi Kanada'da, İspanya’da, İtalya’da, Yunanistan’da ev alıp oturma hakkı kazanıyor. Gidip yerleşiyor. Gidemeyenlerin kimisi deliriyor, kimisi depresyona giriyor.

Şimdi diyeceksiniz ki abartma, bunlar kaç kişi?

Beş on, elli yüz kişi değil. Yüzbinlerce insan gidiyor.

80 milyonluk ülkeyiz!. Sayı önemli değil, Gidenlerin niteliği önemli, nitelikli insanlar gidiyor geriye ülkenin kalkınmasına ve ilerlemesine hiçbir katkısı olmayacak niteliksiz insanlar kalıyor.

Mutlu olmanın veya iyi yaşamanın çok para kazanmak olmadığını biliyorum. Bu nedenle artık ben de bu topraklardan gidiyorum.

Evet işte benim de en büyük maceram bu noktada başlıyor. Karşıma çıkan fırsatlar ve imkanlar dahilinde hayatıma sürekli bir şekil verdim. Defalarca yeniden kurdum düzenimi. Sığır olarak başladım, deli olarak devam ediyorum.
5 Üyemiz Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.12.2019, 20:37   #30
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kel ali Mesajı göster
Suriyede Beşar Esad yönetimi ile Suriye halkı arasında hiç bir sorun yoktur, Suriye'de Amerikanın (BOP) projesi ile dünyanın dört bir yanından getirip Beşar esad yönetimini devirmek, Suriyeyi parçalamak için yerleştirdiği teröristler ile Beşar Esad arasındaki iç savaş vardır.

Aslında Suriye halkının ülkelerinden ayrılmayarak Beşar Esad hükümetinin yanında teröristler ile savaşması gerekirdi...
Yurtdışında yaşamayı seçenlerle ilgili sözlerine pek bir itirazım yok. Dileyen bunu yapabilir. Ben Sevda'nın çelişkisini göstermek için o konudaki sözlerini alıntılayıp eleştirdim.

Senden alıntıladığım bu yukarıdaki sözlere ise katılmıyorum. Esed rejimi kendi halkının başına bu belaları açmış bir rejim. Bunu anlamak için başta Halep olmak üzere çeşitli şehirlerinin görsellerine Google'dan bakmak yeterli.

O fotoğraflardaki Suriye şehirlerini mevcut Esed rejimi o hâle getirdi. Suriye halkından milyonlar bu nedenle mültecileşip dört yana dağıldı. Buna rağmen "Beşar Esad yönetimi ile Suriye halkı arasında hiç bir sorun yok" demek çok tuhaf.

Sorun yoksa o milyonlar niye ülkelerini terk edip sığınmacı olarak yaşamaya başladı?

Bertrand Russell

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ediyor, halinde, sürüler, terk, times, türkler, ülkeyi, yazdı, york

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)