Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.03.2023, 17:45   #11
Bursalı68
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: 2023 Seçimleri İttifak ve Partileri Hakkında Görüşler

Akşam TekeTek programında TİP Başkanı Erkan Baş'ı dinledim...Uzun zamandır takip ediyorum...En güzel söylediği şeylerden biri " aday adaylığı " hakkında söyledikleri...

Aday adaylığında bulunacaklardan maddi anlamda bir şey almadıklarını sadece deprem bölgesine 1 tane hijyen kolisi 1 tane de erzak kolisi göndermeyi yeterli bulduklarını, aslında hiç istemediklerini sadece deprem için geçerli olduğunu söylemesi oldu...

İkinci olarak da aday adaylarında aradıkları özelliğin, bir sivil toplum kuruluşunda, sendikada...v.b. örgütlerde bulunması, bulunmuş olması olarak belirtti, bu da güzel bir beklenti...Ve ayrıca tamamen İl Başkanlıklarına bıraktıklarını, genel merkezin aday adayı belirleme konusuna müdahil olmadığını belirtti...

Aslında benim gördüğüm üst seviyede bir parti demeyeyim ama en azından üst seviyede kişilerin bulunduğu ve mücadeleden çekinmeyen bir parti olarak görüyorum....
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2023, 19:24   #12
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
İşte bu yüzden ben parlamento oyumu kesinlikle Millet İttifakına vermem, çünkü sağlıklı bir gelecek görmüyorum...
Söylemek istediklerimin özünde bu cümlen yatıyor, verdiğim bütün cevaplarım bunun üzerineydi zaten o nedenle tekrar etmek istemiyorum ama en azından şunu söyleyeyim bu cümleyi tersten okuduğumuzda öyle düşünsen de düşünmesen de şu anki mevcut yapıyı sağlıklı gördüğün anlamı çıkar, bak böyle düşünüyorsun demiyorum bu anlam çıkar diyorum çünkü her ne sebeple olursa olsun millet ittifakı saflarından bir vaz geçiş karşı safı güçlendirecektir, bu her zaman böyle olmuştur.
Olağanüstü durumlarda olağan davranışlar sergilenmez İsviçre'de yaşıyor olsaydık söylediklerinde haklı olabilirdin, bu şuna benziyor bir kuyuya düşmüşsün birileri sana ip uzatıyor ama ipi uzatanlara güvenmiyorsun, güvendiğin adamlarda da ip yok seni kurtaracek teşkilât yok, kuyuda kalıp ölmeyi mi seçersin ipe sarılıp dışarıda mücadele etmeyi mi! Çünkü orada içinde bulunduğun durumdan daha fazla umut var, şansın daha yüksek.
Özetle fayda-zarar ilişkisi bozuk bir önermen var ben buna karşıyım elbette millet ittifakı kusursuz demiyorum, kavram kargaşası da yaşamıyorum belirteyim.
Unutmadan şunu da ekleyeyim; her aklına geldiği yerde yerli yersiz Atatürk'den bahsetmek Atatürk'çülük göstergesi değildir, Muharrem İnce önce seçimlerde nasıl içip sarhoş olduğunun ve depremin sarsıcı gündeminde ben her gün ağlarken daha bugün ortaya çıkan dans görüntülerin hesabını versin.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2023, 20:05   #13
Bursalı68
Yönetici

Yapmış olduğun yorum bende bir anlam ifade etmiyor...

Eğer ki Millet İttifakını sağlıklı gördüğümü söylemeye çalışıyorsan, yanlış düşünüyorsun, tam tersi hiç de sağlıklı görmüyorum...

Nedeni şu, ülkeyi bu durumdan kurtaracak olan CHP değil...Cumhur ittifakının karşısında olan siyasi partilerin tümü, ayrım yapmaksızın...Ayrı ayrı girseler seçime nereye oyumu verdiğimi bilirim...Oyumun hangisine gittiğini bilmediğim bir ittifaka vermemin tek şartı var....O da, o ittifakın içerisinde tasvip etmediğim, görüşün olmamasıdır...Bu benim için " nokta " dır...Senin için farklı olabilir...

Ayrıca şunu da söyleyeyim, neredeyse tüm siyasi partiler, belki bir ikisi ayrılır bundan, ama neredeyse tümü " aynı düzen veya düzensizliğin " siyasi oluşumları....Çok da birbirlerinden farklılıkları yok....

Atatürk de içiyordu...Emin ol, tam da kahvehadeki vatandaşın kafasındakini söylüyorsun...Oysa bunları aşmış olman gerekir...Bu kadar cümle kurabilen birinin, kişinin seçim akşamı içtiği içkiyle ne işi olur...Yok dans mış, yok içmiş miş....Bırakın Allah aşkına artık bunları, tam da AKP seçmeni eleştirileri....Ekrem İmamoğlu da türküye eşlik ediyor ne yapacağız...?

Sevgili @Rosebud yok iptir, yok kuyudur, yok ölümle yaşam...v.b., demogoji bende işlemez kusura bakma...Başkasına yapabilirsin....O ipe tutunup çıktığımda kafama kurşun yiyeceksem, kuyuda kalayım derim bende....Demogoji böyle birşey işte....

Sonuçta 15 Mayısta görülecek nedir ne değildir...Parlamento oyumu kesinlikle bu yapıdaki Millet İttifakına vermem, bu benim görüşüm...
Eski 14.03.2023, 23:54   #14
Rosebud
Müdavim

Hayatımda hiç demagojiye girişmedim her zaman ne düşünüyorsam onu söyledim hatta gel-git lerimden bile herkesin haberi oldu bu forumda, o derece açık biriyim, o nedenle de pek sevilmem öncelikle bunu belirtmiş olayım.
İkinci olarak iptir, kuyudur, ölümle yaşam eğer yanlışsa buna demagoji değil metafor demeliydin doğrusu o çünkü.
Üçüncüsü Atatürk'ün de içtiğini söyleyeceğini tahmin etmiştim zaten ama Atatürk sosyal bir içiciydi, uygunsuz yerlerde ve zamanlarda ayyaşlık derecesinde içip saçmalamazdı, hatta o meşhur Zeybek'i bile hasta dedikodularını bertaraf etmek, düşmanı keyiflendirmemek adına dosta düşmana ayaktayım demek için oynamıştır özetle nerede ne yapılacağını çok iyi bilirdi.
Ekrem İmamoğlu'na gelince nedense ona içim hiç ısınmadı o da ağzından çıkanı duymayan birisi yahu sen devlet adamısın evet suç değil belki ama neden ilkokul çocukları gibi ahmak şudur budur dersin! İade ediyorum de bitir konuyu.
Her neyse sonuçta kimseye şuna oy ver buna verme demek benim haddim olmadığı gibi niyetim de değil ben bildiklerimi ve fikirlerimi söyledim sen de öyle, benim istediğim herkes bildiğini yapsın ama tüm fikirler ve bilgiler ortaya saçılsın çünkü bunların özgürce saçılamadığı yerde doğrular ortaya çıkmaz.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 15.03.2023, 00:30   #15
Bursalı68
Yönetici

Sevgili @Rosebud, hala neyi tartışıyoruz...? Tartışmamız, gitgide polemiğe doğru da gidiyor artık...O yüzden burada keseyim...

Sen devam edebilirsin....
Eski 15.03.2023, 23:44   #16
Rosebud
Müdavim

İyi de ben tartışmıyorum tartışmayı sen açtın ben de cevap verdim, üstelik de kesmiştim zaten, sonuç bölümünden anlamış olmalıydın.
Kesmek isteyen insan lâfı tatlıya bağlar suçlamadan ayrılır.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 15.03.2023, 23:59   #17
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
(Sinan Ogan) 2011 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçilerek meclise girdi. 2015 yılında MHP'den ihraç edildi, fakat açtığı ...

Normalinde Kosulsuz Sartsiz ilk tercihim CHP olmus olsada, simdiki durumumuzda ilk hedefimiz, AKEPE´yi indirmek ilk hedefimiz olarak görsemde, son zamanlarda düsüncelerimin ufugunu genisletmeye basladim galiba?.

Daha fazla Bilgiye ihtiyacim oldugunun düsüncesindeyim!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.03.2023, 00:17   #18
Bursalı68
Yönetici

Sevgili @Rosebud, sen devam edebilirsin, mesajımda söylemişim zaten...

İş suçlama ise suçlamaktan çekinmem...Suçlama değil sadece...:

Kahvehanedeki, iki tane kitap okumamış, matematik, istatistik bilmeyen bir vatandaşların yaptığı siyaset konuşması ile bilinçli insanların siyaset konuşması arasında dağlar kadar fark var...Tartışmamızda, birinci söylediğim perspektif gözüktüğü için, seviye iyice düştüğü için, tartışmayı bırakıyorum, gerek görmüyorum...

Dediğim gibi sen devam edebilirsin....
Eski 16.03.2023, 00:47   #19
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Normalinde Kosulsuz Sartsiz ilk tercihim CHP olmus olsada, simdiki durumumuzda ilk hedefimiz, AKEPE´yi indirmek ilk hedefimiz olarak görsemde, son zamanlarda düsüncelerimin ufugunu genisletmeye basladim galiba?.

Daha fazla Bilgiye ihtiyacim oldugunun düsüncesindeyim!.
Sevgili Insanlikarayan, gidişatı izlemeye çalışıyorum, mümkün olduğunca...

Geçen yıl seçim olsaydı, çok birşey yapmadan kesinlikle Millet İttifakı " fark ile " alırdı seçimi....

Sonrasında, iktidar, piyasayı yemler, seçmeni yine kendine bir şekilde döndürür diye düşündük ve öyle de oldu...Ocak ayına doğru iki aday arasındaki fark az bir miktarda seyrediyor idi...

Deprem oldu ve deprem olduğu anda bir seçim olmuş olsaydı, bu iktidara ve RTE ye " bye bye " denirdi...Ancak 6 lı masa çok şiddetli bir şekilde sarsıldı ve tahmin edilmeyen şekilde 1+7 zorlama formülüne dönüldü...Hem masadaki kriz, hem de 1+7 formülü " acaba sonrasında da büyük krizler " ortaya çıkartır, hatta bölünmeye gider mi...şüphelerini de ortaya çıkarttı, hatta bu şüpheleri güçlendirdi...Ve unutmayalım iktidar cephesi için, işleri kendi lehlerine çevirebilecekleri " devlet gücü " ve süre var ellerinde...Bu işin bir yönü...

Millet İttifakında yer almayan, ancak muhalif tarafta olanlarla, ittifak arasındaki kabaca söylemek gerekirse, sürtüşme veya anlaşamamazlıklar var...Bu ikinci yönü...

Diğer yönü, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakında her iki tarafa ait partilere " KÜSKÜN " olan, onları bir türlü kabullenmemiş olanlar var....Bu üçüncü yönü...

Bir başka yönü de apolitik seçmen, yani ideolojik düşünceye sahip olmayan , siyasetten uzak seçmen kitlesi de var...Bu da dördüncü yönü...

Diğer tarafı da her iki tarafta partilerinde ve seçmenlerinin bazılarında " istemem yan cebime koy " mantığı ve davranışı var...Bu da beşinci yönü...

Tüm bu yönlere baktığımda, Millet İttifakına, HDP destek verse dahi, Cumhur İttifakının daha ilk turda %51 i alma gibi bir durum söz konusu...Hem de sadece iki aday yarışsalar bile.....

O yüzden sandık başına gidene dek bu sonuçlar belirsiz diye düşünüyorum...Bazen bir tarafa, bazen diğer tarafa meyledecek gibi gözüküyor....

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2023, görüşler, hakkında, partileri, seçimleri, İttifak

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)