Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > İç Hastalıkları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.01.2010, 14:40   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Exclamation Migren Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Migren nedir? Nasıl Başa çıkılır?

Belirtiler ve Semptomlar

Tipik bir migren atağı aşağıdaki semptomlardan birini veya fazlasını gösterebilir:

• Çoğu migren hastası sadece kafasının bir tarafında ağrı hissederken bazıları her iki taraftada ağrı hisseder.
  • Zonklamalı baş ağrısı.
  • Fiziksel aktiviteyle artan başağrısı.
  • Günlük olağan aktiviteleri engelleyen ağrı.
  • Kusmalı yada kusmasız mide bulantısı.
  • Işığa ve sese karşı hassaslık.

Tedavi kullanılmadığı zamanlarda migren 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. Ne sıklıkta görülebileceği kişiden kişiye değişir. 1 Ayda üç dört defa migren olabileceği gibi iki yılda 1 kerede migren olduğu gözlenebilir.

Tüm migren ağrıları aynı değildir. Çoğu insan migrene habersiz yakalanır. (aurasız) Bazıları ise migrenden 15-30 dakika öncesinde aura hissetmeye başlar ve ardından migren gelir. Auralar ağrı başladıktan sonrada görülmeye devam edebilir.

Auralar genelde:

• Flaş hissi
  • Görüş alanınızda zigzag lar
  • Görüş alanınızda yavaşça yayılan kör noktalar
  • Kol ve bacaklarda iğnelenme hissi
  • Bazen konuşmada bozulmalar olarak görülebilir.
Aura olsa da olmasa da bu belirtiler migren krizinden birkaç saat önce hatta bir gün önce bile görülebilir. Bu durumlarda:

• Aşırı enerjik hissetme
  • Tatlı yeme isteği
  • Susama
  • Uyuşukluk
  • Depresif mod
  • Görülebilir.

Sebepleri

Baş ağrıları hakkında çok fazla şey bilinmese de bazı doktorlar sinir sistemindeki temel ağrı yolundaki değişikliklerden ve bazı beyin kimyasallarındaki dengesizliklerden şüphelenmektedir.

Başağrısı sırasında serotonin seviyesi düşer. Bunun sonucunda trigeminal sinirin neuropeptitler salgıladığı düşünülmektedir ki bunlar beynin dış kısmında bulunur. Bunlar kan damarlarını genişletir ve şişirir. Bunun sonucu ağrı olarak çıkar.

Ağrı sırasında magnezyum seviyesinin düşmesi ise migreni tetikleyen faktörler arasında düşünülebilir.

Baş Ağrı Tipleri

Migreni tetikleyen etkenler

Kesin olmamakla birlikte aşağıdaki unsurların migreni tetiklediği düşünülmektedir:

Hormonal Değişiklikler: Kesin bir ilişki kurulamamakla birlikte hormonal değişiklikler özellikle kadınlarda migreni etkilemektedir. Hormonal ilaçlarda migren düzeni kötü yönde etkileyebilir.

Yemekler: Bazı kişilerde bazı yemekler ağrıyı tetikler. Alkol, özellikle bira ve kırmızı şarap, yıllanmış peynirler, çikolata, marine yemekler, kafein, bazı Asya yemekleri ve birçok konserve türünün migreni tetikleyebileceği düşünülmektedir.edient in some Asian foods; certain seasonings; and many canned and processed foods. Skipping meals or fasting also can trigger migraines.

Stres:Yoğun iş temposunun ardından gelen rahatlama haftasonunda migrene yol açabilmektedir.

Çevresel Uyarıcılar: Parlak ışık ve güneş ışığı, farklı tatlar

Bazı kokular (parfüm ve çiçek kokuları dahil) tiner türevi kokular ve özellikle içilmiş sigara kokusu migreni olumsuz etkiler.

Fiziksel Etkenler: Cinsel ilişki, uyku düzeninde değişiklik vs. migreni tetikleyebilir. Çevresel Değişimler: Hava değişikliği,mevsim, yükseklik, basınç ve zaman dilimi değişiklikleri migreni tetikleyebilir.
İlaçlar: Bazı belli ilaçlar migreni etkileyebilir.

Tedavi Yöntemleri

Eskiden migrenin tek çözümü Aspirin iken şimdi migrene özel birçok ilaç bulunmakta. Temelde ilaçlar iki gruba ayrılmaktadır:

Ağrı Azaltıcı/Geçirici İlaçlar: Ağrı başladıktan sonra durdurulmasında kullanılır.
Önleyici İlaçlar: Bu tür ilaçlar migreni önlemek veya azaltmak için kullanılır.

Bazı ilaçlar hamilelikte ve emzirmede tavsiye edilmemektedir. Bazıları çocuklarda kullanılamamaktadır. Hangi ilacın kullanılacağına sadece doktorunuz karar verebilir.

Yardımcı ve Alternatif Tedaviler

Akapunktur: Diğer birçok etkisinin yanında ağrı kontrolünde de etkili olabilir.

Nöroterapi / Neuro-Biofeedback (sinir geribildirimi): Bilgisayar ortamında beyin dalgalarının gözlenmesi ve kişinin bunları geribildirim aracı olarak kullanması.

Masaj: Masaj stres ve gerginliği almakta mükemmel bir yöntem olsa da başağrısı konusunda henüz işe yarayıp yaramadığı kanıtlanmamıştır.

Bitkisel ilaçlar, Vitaminler ve Mineraller: Bazı bitkilerin migreni azalttığı veya önlediği bilinmektedir. B-2 vitamininin de olumlu etkileri olduğu bilinmektedir

Lütfen Dikkat:
Biz Forum Gerçek olarak sadece sağlık hakkında daha geniş ve doğru bilgilenmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Sağlık probleminiz olduğunda kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine,lütfen gecikmeden doktorunuza başvurunuz!
19 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 14:45   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Migren Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Ellerine sağlık, teşekkürler LaLe...

Çok güzel hazırlanmış bir konu...

Şu okulu hayırlısıyla bitir de, sitemizin doktoru ol artık...
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 14:52   #3
SanaL
Uzman Üye

Off okurken bile başım ağrıdı
Teşekkürler LaLe çok güzel hazırlamışsın
Eski 14.01.2010, 14:56   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Ellerine sağlık, teşekkürler LaLe...

Çok güzel hazırlanmış bir konu...

Şu okulu hayırlısıyla bitir de, sitemizin doktoru ol artık...
İnşallah ReaL. Sonrasında da kimi ilk tedavi edeceğimi biliyorum
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 15:27   #5
SanaL
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
İnşallah ReaL. Sonrasında da kimi ilk tedavi edeceğimi biliyorum

Kimi ?
Eski 14.01.2010, 16:15   #6
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Valla beni dicem ama benim olay tedavi değil direk estetik olcak.

Lale tüm denemelerini benim üzerinde yapacağını söylüyor.

İleride neye benzeyeceğimi ben de bilmiyorum. İnsan olarak kalsam iyidir.

* * *

Konu harika hazırlanmış

Sanırım senin de sorunun bu hastalık demi canım.

Son günlerde bende de bi baş ağrısı var ama sitede açılan bazı konular nedeniyle başımın ağrıdığını söyleyemiyorum.
Eski 14.01.2010, 16:32   #7
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sanaloji Mesajı göster
Kimi ?
Seninde sıran gelecek hiç merak etme

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster
Valla beni dicem ama benim olay tedavi değil direk estetik olcak.

Lale tüm denemelerini benim üzerinde yapacağını söylüyor.

İleride neye benzeyeceğimi ben de bilmiyorum. İnsan olarak kalsam iyidir.

* * *

Konu harika hazırlanmış

Sanırım senin de sorunun bu hastalık demi canım.

Son günlerde bende de bi baş ağrısı var ama sitede açılan bazı konular nedeniyle başımın ağrıdığını söyleyemiyorum.
İnsan olarak kalmak ne demek Smy, melek olacaksın melekkk. Tek eksiğin uçamıyor olacaksın ()...

Benim sorunum bu değil Smyciğim, ama benziyor maalesef
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 16:36   #8
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Bir de red bull içtimmi tam olurum o zaman.

* * * *

Baş ağrısı tiplerindeki zonklamalı ağrı ve oksijen eksikliğini görünce öyle sandım.

Yakın bi arkadaşımda var migren. Tuttu mu ağrısı iki üç gün karanlık odanda yatıyor hiç kalkmadan. Çok zor bi hastalık.
Eski 14.01.2010, 16:40   #9
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Ben çektiğimden yola çıkarsam, şiddetli baş ağrısı dayanılacak şey değil, birde bu günlerce sürerse artık vur kafanı nereye vurursan.

Gerçi neren ağrırsa, canın oradadır derler ya.
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 17:16   #10
OkyanusunKalbi
WoodStock

Konuyu dikkatli bir şekilde okudum.Hepsi malesef bende mevcut...Bu hastalık bende 4 sene önce çıktı...Ağrılar dayanılmaz olduğu zaman doktora gitmiştim...Migren denildiğinde umursamadım bir süre...O kadar önemli bir hastalık diye görmüyordum...Fakat ilaçsız giderilebilecek bir hastalık olmadıgını anladım.

Doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum, bir sürelik ağrılar diniyor..Ağrının şiddeti genelde üzgün oldugumda artıyor...

Fazla stresin,üzüntünün vücudumuza verdiği zararları düşünülünce,migren ufak bir hastalık...Allah'a şükürler olsun ki,migren gibi bir hastalığım var...O stresli günlerimde daha kötü bir hastalığada yakalanabilirdim...O yüzden şükürler olsun diyorum....

Konu için teşekkür ederim Lalecim...İllede migreni aç demiştim,işin gücün arasında benim isteğimi geri çevirmediğin için çok teşekkür ederim...Harika anlatılmış bir konu,sonundaki mesajda çok güzel...Ellerine sağlık canım...
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
migren, nasıl, nedir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)