Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türkçe'miz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.01.2019, 15:25   #71
Gringo
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: TDK Yeni Sözcükler Üretti

Eski 01.01.2019, 16:07   #72
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
İngilizce bilmesen bile "selfi" deyince herkes anlar. Diyelim ki yoldan birinden fotoğrafını çekmesini istedin. "Foto" deyip parmağınla işaret ediyorsun, adam "yes, sure" deyip çekiyor fotoğrafını.

Fotoğraf kelimesine karşılık öztürkçe bir şeyler bulduğunu düşün. Mesela ışıgörü dedik diyelim. Adama "ışıgörü" desen adam şaşkın bakar.

Sen yukarıdakini yazarken komiklik olsun diye mi yazdın ?

Adam belli ki turist veya yabancı. Işıgörü dersen tabii ki adam bön bön bakar.

Seni ciddiyete davet ediyorum...

CEPTEN GÖNDERİLDİ

Nilgün MARMARA
Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.01.2019, 16:09   #73
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tntcool Mesajı göster
Sen yukarıdakini yazarken komiklik olsun diye mi yazdın ?

Adam belli ki turist veya yabancı. Işıgörü dersen tabii ki adam bön bön bakar.

Seni ciddiyete davet ediyorum...

CEPTEN GÖNDERİLDİ
Evet ama diğer kısımları ciddiydi.

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.01.2019, 19:18   #74
Rosebud
Müdavim

Çok uzun zamanlar önce insanoğlu tanrılara yakın olmak için Babil Kulesi'ni diktiğinde tanrılar buna çok kızarlar ve onu yıkarlar, tekrar yapamasınlar diye de dili icat ederler...
Dil iki yönlüdür; duruma göre hem böler hem birleştirir, bu iki yönü de kültürle olan ilişiği nedeniyledir, dil kültürdür; ben biliyorum ki Fransa bile uzun yıllardır televizyonlarında gösterilen Amerikan filmlerine belli oranda kota koyuyor yani kültürünü koruyorken kültür ile bu kadar yakın ilişkisi olan dilimizi niye korumuyoruz? Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak adına dilimizin başka dillerin hegemonyasına girmesine izin mi vermemiz gerekiyor yoksa adam gibi teknoloji üretmeye mi odaklanmamız?
Bizim gibi az gelişmiş ülkeler eğer teknoloji üretemiyorsa o zaman başkalarının ürettiği teknolojinin dilimizi dolayısıyla kültürümüzü istilâ etmesine müsaade etmememiz gerekiyor, bu bir ırkçılık değil.
Örneğin batı videoyu icat ettiğinde yanında filmlerini dolayısıyla kültürünü de ihraç eder, aslında bu bir kültür emperyalizmidir, düpedüz üstü örtülü bir ırkçılıktır, onlar kendi kültürlerini bütün dünyaya empoze etmeye çalışırlarken bizler; ''ne yapalım teknoloji gelişiyor kendi dilimizi koruyup ırkçı mı olalım diyoruz da batının dil ve kültür hegemonyasına karşı gelmeyi nasıl ırkçılık olarak görebiliyoruz?
Elbette batıda da dil geçişkenliği var ama kendi kültürlerine ait bir dil geçişkenliği bu, yıllar önce Erol Manisalı; ''batı, bizim ulus devlet olmamızın önünü faşizmdi, ırkçılıktı gibi benzetmelerle kesmeye çalışırken gidin bakın Mercedes fabrikasının kapısında ne yazıyor'' diyordu, yazılan şuydu: ''Japon otomobili alacaksanız gidin japonya'da oturun...''
Bir kültürün kendi ülkenizi istilâ etmesini ve kültürünün yok olmasını ya da dejenere olmasını istemiyorsanız kültürünüzü, dilinizi koruyacaksınız başka yolu yok.
Elbette tamamen içimize kapanalım demiyoruz ama bunun bir dengesi olmak zorunda.
Atatürk yeni bir ulus yaratırken başka ülkelerin hegemonyasına da açık olmamasını istiyordu bu genç devletin, o yüzden de Türk Tarih Tezi ve Güneş Dili projesini ortaya koydu o yüzden bunlar batı emperyalizminin dil hegemonyasına bir başkaldırıdır diyorum, keşke insanlar kendi ülkelerine Bürüksel'den, Berlinden, Oslo'dan bakacaklarına, Ankara'dan İstanbul'dan, Diyarbakır'dan Hakkâri'den, bakabilselerdi, o zaman bu ülke daha yaşanılabilir bir ülke olurdu, Atatürk'ün ülkesine de yakışan bu olmalı.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
sözcükler, üretti

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler