Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm

Buram Buram Türkiye'm Gitmesek de, görmesek de o yer bizim yerimizdir...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.05.2013, 22:30   #1
Dilaver
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Obruk Nedir? Türkiye'de Obruk Oluşumları

Obruk Nedir?

Türkiye'de Obruk Oluşumları
Obruk; Yatay veya yataya yakın tabakalı kireçtaşlarında bulunan yeraltı nehirlerinin veya aktif mağara tavanlarının çökmesi sonucu oluşmuş baca veya kuyu görüntüsü veren derin çukurluklara obruk denir.

Obruklar karst arazi denilen, genelde suyun kolayca eritebildiği kireçtaşları ve karbonatlar içeren düzlüklerde bulunan derin çukur şeklinde görünürler. Bu tabakalarının eriyerek meydana getirdiği derin çukurların yeraltı sularıyla dolmasıyla veya yeraltı mağaralarının tavanlarının çökmesiyle oluşur.

Ülkemizin yeraltı sularının 3'te 1'ini barındıran Konya Havzası'nda 30’u aşkın obruk bulunmaktadır. Bunlardan en meşhuru 300 m genişliği ve 145 m derinliğiyle Kızören Obruğudur.

Kızören Obruğu

Merkez Karatay ilçesine bağlı Obruk kasabası da ismini ondan almaktadır.

Meyil Obruğu

Çıralı Obruğu

Gölhöyük
Obrukları da diğer ilgi çekenlerdir.

Genellikle doğal süreçler içinde meydana gelen bu coğrafi oluşumlar, bugün yer altı suyunun aşırı kullanımı ve çekilmesi sonucunda da meydana gelmektedirler. Ayrıca bugün obruklar Tuz Gölü'nün güneyindeki yaklaşık 4 bin kilometrekarelik bir alan için de risk oluşturmaktadır.
Son yıllarda, özellikle bu bölgelerde kuraklık nedeniyle, sulamada yer altı suyunun kullanılması için açılan kuyular ve dolayısıyla aşırı yer altı suyu kullanımı nedeniyle oluşan boşluklar çökerek insanın neden olduğu doğal bir afete dönüşüyor.

Obrukların bir özelliği; yazın ilk aylarında koyu lacivert ve yeşil olan renginin yaz ilerledikçe çivit mavisi, berrak bir renk almasıdır.

Konya Havzası Ölüyor

Bir zamanlar göl olan havza bugün çölleşmeye doğru gidiyor..Toros Dağları’ndan gelen sular yer altı nehirlerini besliyor.Su rahatlıkla geçebildiği akifer denilen boşluklarda ilerliyor..

10-15 yıl önce bölge birinci akiferden besleniyordu.Bugün yer altı sularının aşırı kullanımı,kaçak kuyular ve kuraklık nedeniyle artık ikinci hatta üçüncü akiferler kullanılmaya başlandı.Bundan sonrası yok.Su çeken kuyuların boruları nerdeyse tabana ulaştı.Eskiden 8 metreden su çekilirken Dsi’nin son açtığı kuyular 300 metreyi buldu.
En kötü senaryo bile gerçeklemek üzere.Yer altı sularının 5-6 metre daha düşmesi halinde Tuz Gölü’nden Konya Ovası’na doğruda ters akım oluşacak. Bugüne kadar akiferler tarafından beslenen Tuz Gölü, akiferlerin kuruması ile onların açtığı yoldan Konya Havzasının altına sızmaya başlayacak. Bu da Tuz Gölü çevresindeki verimli arazilerin yok olması demek.
S.Ü Jeoloji Böl.Öğr Üyesi Yrd.Doç.Dr.Gülay Göçmez'in konu hakkında ki görüşleri; “Yer altı su seviyesi bundan yıllar önce Tuz gölüne doğruydu, şuanda da güneyden kuzeye doğru, yani Tuz gölüne akıyor. Yeraltı su seviyesinin düşmesi sonucunda Tuz gölünden ovaya doğru tuzlusu akımı başlayacak, yani bir giriş olacak. Bu da Tuz Gölü ve çevresindeki tarımsal alanların çoraklaşması demek. Şuanda Konya’da içme suyu 300 metreden alınıyor, Tuz gölünün derinliği 10 metre, yani Tuz gölü su aldığımız yeraltı suyuna göre daha üstte.. Bu durum gerçekleşiyor ama tarımsal alanda.. Aşırı çekim, bilinçsiz sulama, çölleşmeye doğru götürüyor götürüyor.”

Konya ili
1095 metrede,Tuz Gölü ise 900 metrede yer alıyor. 300 metreden su çekilmesi Tuz gölünün seviyesinin altına inildiğinin bir göstergesi.. Bilim adamları konuşuyor ama köylü bildiğini okuyor. Atadan gördüğü tarım yöntemlerini uyguluyor. Türkiye’nin belli bir tarım politikası olmadığı için isteyen istediği yere istediği bitkiyi ekiyor. Hala bölgede buğdaya göre 6 kat daha fazla su isteyen şekerkamışı gibi bitkiler ekiliyor, vahşi sulama yöntemleri kullanılıyor, kaçak kuyular açılıyor.. İşin ilginç yanı köylü olanların farkında.

Kaynak

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Eski 13.05.2013, 23:49   #2
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Obruk Nedir? Türkiye'de Obruk Oluşumları

Konu başlığını okuyunca, Divle Obruk peyniriyle alakalı bir konu ya da benzeri diye hemen işe girişecektim ki; aniden durdum.

Demek ki bu göletlere Obruk deniyormuş. Oluşumları ile doğanın bizlere sunmuş olduğu hariklardan biri olmakla beraber yararlarını idrak edemeyişimizden dolayı da büyük tehlike altındalar.

Bir Tuz gölü gibi.

Teşekkürler Dilaver.

14 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.2013, 00:27   #3
Canan
Çiçekci kız

Burnumun dibinde otuzu aşkın obruk varmış da hiç birini görmedim iyi mi

Obruk ve obrukların oluşumunu sayende öğrenmiş oldum teşekkürler Dilaver.
Eski 14.05.2013, 08:46   #4
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

Konya'daki obrukların hiçbirini görmedim..

Bir türlü bitmeyen yolunda fenalık geçirdiğim için olsa gerek

Teşekkürler Dilaver çok güzel konu olmuş
Eski 14.05.2013, 11:15   #5
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Teşekkürler Dilaver, coğrafya dersini zamanında iyi algılamadığımı öylesine geçer not aldığımı bir kez daha anlamış oldum. Güzel bilgiler derlemişsin.
Eski 20.09.2013, 22:33   #6
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Paylaşım için teşekkürler. Elinize sağlık.
Eski 21.09.2013, 14:28   #7
MyStery
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Konu başlığını okuyunca, Divle Obruk peyniriyle alakalı bir konu ya da benzeri diye hemen işe girişecektim ki; aniden durdum.

Demek ki bu göletlere Obruk deniyormuş. Oluşumları ile doğanın bizlere sunmuş olduğu hariklardan biri olmakla beraber yararlarını idrak edemeyişimizden dolayı da büyük tehlike altındalar.

Bir Tuz gölü gibi.

Teşekkürler Dilaver.

bende aynı şeyi düşünerek girmiştim ama içerik farklı çıktı.

Göletlere obruk denildiğini bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum..
Konya' ya bir iki defa gitmiştim ama görmedim.. Teşekkürler Dilaver
Eski 22.09.2013, 00:10   #8
No Pasaran
« Çapulcu »

Genellikle kireçtaşı oluşumlu yapılarda görülür. Formülü itibariyle kireçtaşı CaCO3 tür. CaCO3 de oluşum şartları itibariyle(sedimantasyon, metamorfizma gibi şartlar) itibariyle kalker olabilir, mermer, traverten, aragonit olabilir. Bunların erimesi karbonik asit kaynaklı da olabilir ve bildiğim kadarıyla ortamda herhangi bir sülfürün erimesi sonucu da olabilir. Kireçtaşı HCl ve H2SO4 ile kuvvetli tepkime verir. Kireçtaşına bu asitleri döktüğünüz zaman erir ve erimeyi köpürme olarak gösterir.

Obruk oluşumu mantık olarak kalkerin bulunduğu ortamda oluşması gerekir. Çünkü kalker sedimantasyon sonucu oluşur ve taneler arası çekim kuvveti yani kohezyonu düşüktür. Kohezyonu düşük maddeler basınca uğradığı zaman daha küçük parçalara ayrılabilir. Mermerin olduğu yerde de bu tür boşluklar olabilir ancak metamorfizma sonucu oluştuğu ve buna bağlı olarak kohezyonu yüksek olduğu için çökme, göçme gibi herhangi bir durum oluşmaz.

Konu için teşekkürler.
Eski 22.09.2013, 00:15   #9
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Oldum olası Coğrafya ile geçinemedik ama yinede sayenizde bir şey daha öğrendik.Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler.
Eski 30.11.2013, 14:42   #10
SuLTaN
Fosforlu

Üniversiteye hazırlanırken hep tekrar ettiğimiz konulardan biriydi. Oluşumları ve şekilleri çok ilginç ve çekici gelmiştir bana.

Teşekkürler konu için Dilaver.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çıralı obruğu, konya havzası, kızören obruğu, meyil obruğu, obruk, obruk nedir, obruk oluşumu nasıldır, obrukların renkleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler