Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Yemekler > Mezeler | Soslar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.04.2018, 07:34   #11
Nisan
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: ReaL Usulü Kırmızı Biberli Fava Bakla Tarifi ve Baklanın Sağlığa Yar

Farketmez seve seve bir kez daha yazarim. Öncelikle @ReaL ellerine saglik servis tabaginda'da görsel olarak cok begendim tesekkür ederim.
8 Üyemiz Nisan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.04.2018, 19:34   #12
Gülümsün
Yönetici

Standart Cevap: ReaL Usulü Kırmızı Biberli Fava Bakla Tarifi ve Baklanın Sağlığa Yar

Bir vejetryan olarak, ister kuru olsun, ister yaşı olsun baklayı çok seviyorum.

Ben yeşil baklanın yemeğini yapıyorum. Yanında yoğurt ile çok lezzetli oluyor.

Kuru baklaya gelince baklanın baş kısmını bıçak veya eski usül rahmetli ninemden gördüğüm taşla (kırıyorum) koparıyorum. Sonra bir güzel haşlıyorum. İçerisine zeytin yağı, tuz limon koyup karıştırıyorum. (Ben yapıp denemedim ama içerisine kutu ton balığı da koyuyorlar)
Güzel oluyor.

Baklanın adının fava olduğunu bilmiyordum.

Baklanın bayağı da faydası varmış.

Teşekkürler ReaL ellerine sağlık.
Eski 26.04.2018, 23:10   #13
ReaL
Deniz Sevengillerden

@Gülümsün, taş ile kırmak çok eskilerde kaldı. Şimdi ayıklanmış hazır satılıyor. Sizin oralarda yok mu?

Yaşına bakla, kurusuna da fava denir, en azından buralarda öyle deniliyor.
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2018, 00:25   #14
Rosebud
Müdavim

Yahu daha birkaç gün önce anneme söylemiştim fava yapalım diye...
Annemin, anneannemin çok Giritli dostu vardı, bilen bilir Girit'liler baklayı çok sever hatta bir fıkrası bile vardır:
Bir gün çocuk koşarak eve gelmiş ve annesine demiş ki; Anne bizim bakla tarlasına bir inekle bir de Girit'li girmiş'' n'apayım?
Annesi hemen cevap vermiş: İnek kalsın Girit'liyi kov.
Sözün özü annemler onlardan öğrenmiş kendimi bildim bileli çok severim, üzerine zeytiyağı bir de limon sıktın mı, mmmmmm...
Küçükken kahvaltıda yerdim.
Off canım çok çekti şimdi.

TEARS AND SOUVENIRS

7 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2018, 01:03   #15
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yahu daha birkaç gün önce anneme söylemiştim fava yapalım diye...
Annemin, anneannemin çok Giritli dostu vardı, bilen bilir Girit'liler baklayı çok sever hatta bir fıkrası bile vardır:
Bir gün çocuk koşarak eve gelmiş ve annesine demiş ki; Anne bizim bakla tarlasına bir inekle bir de Girit'li girmiş'' n'apayım?
Annesi hemen cevap vermiş: İnek kalsın Girit'liyi kov.
Sözün özü annemler onlardan öğrenmiş kendimi bildim bileli çok severim, üzerine zeytiyağı bir de limon sıktın mı, mmmmmm...
Küçükken kahvaltıda yerdim.
Off canım çok çekti şimdi.
Tüh yakın olsaydık arabaya atlar hemen yetiştirirdim.

Yanında kuru soğan hele hele dereotu olmazsa olmazlarıdır... Fava zeytinyağı düşmanıdır, ne kadar koyarsan koy bana mısın demez.
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2018, 02:00   #16
ReaL
Deniz Sevengillerden

Canım @Aristo'm. Çok konuda tedbirliyim, buzlukta bütçeme göre; balık var, et var, kıyma var. Canım çekerse, saat kaç olursa olsun, kalkar yaparım. Nasılsa ben da saat mevhumu yok.

Ama bu fava pek de can çektirecek bir yiyecek değil yahu, senin karnın acıkmış, bahane arıyorsun bence...

İzmir taraflarına bir gel, sana denize hemen sıfır bir yerde balık yedireceğim, hayatın boyunca unutamayacaksın...

5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2018, 10:36   #17
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Tüh yakın olsaydık arabaya atlar hemen yetiştirirdim.

Yanında kuru soğan hele hele dereotu olmazsa olmazlarıdır... Fava zeytinyağı düşmanıdır, ne kadar koyarsan koy bana mısın demez.
Yok sen benim dediğim gibi yap tam kahvaltılık, soğanı falan bırak soğanla yanmez o, önce bildiğin şekilde haşla çukur bir tabağa koyup yaydırarak donmasını bekle daha sonra tabağın içinde bıçakla baklava dilimi şeklinde kes, bolca zeytinyağı döküp limon sık, hepsi bu kadar başka hiçbir şey yok, bu direkt Giritlilerin yaptığı şekil.
Bak sen böyle yap canı çektirecek birşey mi değil mi görürsün, benim sınırım yok onda, dediğin gibi de zeytinyağı katili bir meze.

TEARS AND SOUVENIRS

5 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2018, 15:00   #18
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yok sen benim dediğim gibi yap tam kahvaltılık, soğanı falan bırak soğanla yanmez o, önce bildiğin şekilde haşla çukur bir tabağa koyup yaydırarak donmasını bekle daha sonra tabağın içinde bıçakla baklava dilimi şeklinde kes, bolca zeytinyağı döküp limon sık, hepsi bu kadar başka hiçbir şey yok, bu direkt Giritlilerin yaptığı şekil.
Bak sen böyle yap canı çektirecek birşey mi değil mi görürsün, benim sınırım yok onda, dediğin gibi de zeytinyağı katili bir meze.
Her türlüsünü yaparız. Bu senin dediğinden hiçbir farkı yok. Sadece kalıba konulmuş hali.

Hatun giritli zaten
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2018, 15:18   #19
Rosebud
Müdavim

Öyle desene yahu, bana tereciye tere anlattırıyorsun.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.04.2018, 22:26   #20
Gülce
Müdavim

Tam olarak ne yazdım hatırlayamıyorum. Sanırım kırmızı biberdi benim bilmediğim. Bunun hakkında yazmıştım. Şunu yazdığımdan eminim.

Sunum süper, tadını bilemem. Biz kırmızı biber dışında bire bir aynı yapıyoruz.

Tat değişiminde illaki fark vardır diye düşünüyorum. Denemek lazım.

Ellerine sağlık Real, süper.
Sanki sarı hali daha mı güzel?

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakla, baklanın, biberli, fava, kırmızı, real, sağlığa, tarifi, usulü, yararları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler