Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.01.2016, 01:23   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Çocukların Ödev Yapma Bilinci Nasıl Geliştirilir?

Çocukların Ödev Yapma Bilinci Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda ödev yapma bilinci sorumluluk duygusu ile ilintili olduğu gibi, çocuğun ödev konularına duyduğu ilgi ile de doğrudan ilişkili. İlgi duymadığı dersler ya da alanlar ile ilgili ödevler, çocuklar üzerinde yük oluşturduğu gibi, çocukların ev ödevi yapma isteğini de azaltabiliyor.
  • Çocuklar için Ev Ödevlerinin Önemi

Çocukların, ev ödevlerini bir görev yerine, öğrenme sürecinin bir parçası olarak nitelendirmesi büyük önem taşıyor. Ancak bunun için hem eğitimcilerin ödev konuları konusunda dikkatli olmaları hem de ebeveynlerin çocuğa ödev aşamalarında destek olması gerekiyor. Çocuğun sorumluluk duygusunu geliştirmek ve görev bilinci kazanmasını sağlamak için ödevlerini tek başına yapması önemli olduğu gibi, ebeveynlerin sadece çocuğa yol göstermesi gerekiyor. Çocukların ev ödevlerine ebeveynlerin müdahalede bulunması, çocuğun özgüven sorunu yaşamasına yol aabiliyor.
  • Çocuğun Ders Çalıştığı Ortamın Ev Ödevlerine Etkisi

Çalışma ortamı odaklanma ve motivasyonu büyük ölçüde etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle çocukların ders çalışma ortamının dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak olması önemlidir. Ders çalışılan ya da ev ödevi yapılan ortamda, gürültü olmaması önemli olduğu gibi, sıcaklığın da ideal düzeyde olması gereklidir. Bunun yanı sıra, duvar ya da masada, poster ya da şekillerin olması çocuğun dikkatinin dağılmasına yol açacaktır.
  • Ödev Yaparken Mola Vermenin Önemi

Çocukların odaklanma süresi ortalama 20 dakika yüksek seviyededir. Ancak bu süreden sonra, odaklanma başarısı hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Dolayısıyla ödev yapma ya da ders çalışma süresini maksimum 40-45 dakika olarak belirlemek ve 10-15 dakikalık molalar vermek önemlidir. Çocuğun mola vermek istememesi durumunda, onu molaya teşvik etmek gerektiği gibi, çalışma düzenine doğrudan müdahale etmemek gerektiği de unutulmamalı.
  • Ebeveynler Ev Ödevlerinde Çocuğa Yardım Etmeli mi?
Ev ödevlerinde öğrencilere destek vermek önem taşıyor. Zira bazı durumlarda çocuk nasıl bir yol izleyeceği konusunda tereddütte kaldığı gibi, ödev için kendisini yetersiz de görebiliyor. Bu durumda anne ve babaların çocuğa yol göstermesi ve çocuğu teşvik etmesi önemli. Ancak çocuğun ödevine doğrudan yardım etmemek gerekiyor. Ebeveynlerin ev ödevleri için hiç destek vermemesi, çocuğa zorluklarla mücadele ederken kendini yalnız hissetmesine neden olacağı gibi; ev ödevinin bir kısmının dahi ebeveyn tarafından yapılması özgüveninin gelişmemesine yol açabilir ve çocuğu tembelliğe sürükleyebilir. Bu nedenle ebeveynlerin ev ödevleri konusunda çocuklara destek olmaları ancak doğrudan yardım etmemeleri gerekiyor.

Çocukların ev ödevi yapma konusunda bilincinin gelişmesi, eğitim hayatındaki başarısını artırdığı gibi, sorumluluk duygusunu da geliştiriyor. Bununla birlikte, ev ödevini yapan çocuklar, derslere hazırlıklı gittiğinden, dersi anlama aşamasında, ödevini yapmayan çocuklara göre daha başarılı oluyor. Dolayısıyla ebeveynlerin ev ödevleri için çocuğu teşvik etmesi ve ödevleri ilgi çekici hale getirmeleri büyük önem taşıyor.
Kaynak: http://cicicee.com
Eski 05.01.2016, 02:19   #2
Ahmet Arif Hoca
Uzman Üye

Standart Cevap: Çocukların Ödev Yapma Bilinci Nasıl Geliştirilir?

Ev ödevlerinin tarihe karışacağı bir eğitim sistemine hasretiz. Çocuğun okulda nefes alacak zamanı dahi olmuyor. Bırakın evde de oyun ve diğer ihtiyaçlarını gidersin. Okul eğitim işini noksansız yapsaydı eve ödev verilmezdi. Ver ödevi ana babalar yapsın...Kandırmacadan başka bir şey değil....
Eski 05.01.2016, 02:22   #3
Suzim
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca Mesajı göster
Ev ödevlerinin tarihe karışacağı bir eğitim sistemine hasretiz. Çocuğun okulda nefes alacak zamanı dahi olmuyor. Bırakın evde de oyun ve diğer ihtiyaçlarını gidersin. Okul eğitim işini noksansız yapsaydı eve ödev verilmezdi. Ver ödevi ana babalar yapsın...Kandırmacadan başka bir şey değil....

Katılıyorum size , teşekkürler

Eski 05.01.2016, 12:00   #4
İklim
Uzman Üye

Sözde dershaneler kapatıldı,öğretmenler evlerini dershane sistemine döndürdü.Vergisi,kirası olmadan tek odaya 10 tane öğrenci doldurup ailelerin kazançlarını sömüren bir sistem gelişti.
İklim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 05.01.2016, 23:13   #5
Ahmet Arif Hoca
Uzman Üye

Alıntı:
Sözde dershaneler kapatıldı,öğretmenler evlerini dershane sistemine döndürdü.Vergisi,kirası olmadan tek odaya 10 tane öğrenci doldurup ailelerin kazançlarını sömüren bir sistem gelişti.
Maalesef ana babalar ama özellikle anneler bu konuda çok yanlış yapıyorlar. Çocuğunun sınıfındaki diğer çocukların anneleriyle amansız gizli ve sinsi bir rekabete giriyorlar çocukları üzerinden ve kendi sınıf öğretmenlerine özel ders verdiriyorlar. Olan da gariban çocuklara oluyor. Çocuğa faydalı olduğunu sanan ebeveynler aslında kendi egolarını tatmin ederken çocukların çektiği eziyeti farkedemiyor bile.
Uyanık öğretmende bu işin kaymağını yiyor...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilinci, Çocukların, geliştirilir, nasıl, ödev, yapma

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)