Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.12.2015, 00:29   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Neden Motive Olamıyorum?

Ders Çalışmak Neden İstemiyorum? Neden Motive Olamıyorum?

Nasıl motive olunacağı konusunda internette yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Ancak neden motive olamadığımızı bilmek, nasıl motive olacağımızı bilmemizden daha öncelikli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ders çalışmamızı engelleyen kaynağı bulabilirsek, enerjimizi bu neden ya da nedenleri ortadan kaldırmak için daha verimli kullanabiliriz. (Aşağıda kısaca açıklanan nedenler konusunu okul psikolojik danışmanınızla ayrıntılı değerlendirebilirsiniz)
  • Öğrencilerin ders çalışmak neden istemiyor? Neden motive olamıyor?
Çeldiricilere karşı zayıf irade ya da iradenin yoğun çeldiriciler karşısında baskı altında kalması

Her geçen gün irademizi zorlayan akıllı telefon, internet, tv programları, arkadaşlık ortamları, bilgisayar ve teknolojik oyunlar gibi çeldiriciler ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla öğrencilerin önceki nesillere göre daha fazla irade göstermeleri gerekecektir.
  • Güçlü nedenlerin olmaması

Eğer ders çalışmak için güçlü bir nedeniniz yoksa elbette içinizden çalışmak gelmeyebilir. Bu nedenler kişiliğinize ve yeteneğinize uygun bir meslek olabilir. Ya da ders çalışmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi sevmek dahi neden olabilir. Ya da toplumda saygın bir yere gelmeyi istemekte olabilir. Ancak istemekle, gerçekten istemek arasındaki farkı anlamak gerekir.
  • Başarısızlığı tanımış olmak, kendine güvenmemek

Öğrenci, eğitimin farklı kademelerinde birçok kez başarısızlıkla karşı karşıya gelmişse, eğitiminin diğer kademelerinde de başaramayacağını düşünebilir. Ancak başarısızlığın birçok nedeni olabileceğini biliyoruz. Bu nedenler daha sonra ortadan kalkmış olabileceğini düşünerek öğrencinin yeniden başarabileceğine inanması gerekir. Bu konuda size 5 maymun deneyini okumanızı öneririm.
  • Sorumluluk duygusunun gelişmemiş olması

Eğer ders çalışmak için güçlü bir nedenimiz yoksa, güçlü bir sorumluluk duygusuna sahip olamak gerekir. En azından bu sorumluluk duygusu bizi ders çalışmamızı sağlayabilir.
  • Olumsuz düşünmek, olumluyu görememek

Eğer hayata ve olaylara olumsuz bakmayı alışkanlık edinmişsek, muhtemelen ders çalışmaya karşıda olumsuz tutum içinde oluruz. Dolayla olumlu bakmayı öğrenmek gerekir. “Ders çalışsak ne olacak ki”, “Çalışsamda başarılı olamam, yapamam” vb tarzda olumsuz bakmamaya çalışmak gerekir.
  • Çok birikti, artık yapamam inacı (Diğer değişle altyapı eksikliği)
Belli bir eğitim seviyesine kadar matematik çalışmayı ihmal etmiş bir öğrenci sırf bu nedenden dolayı dahi kendini çalışmaya veremeyebilir. Ancak 50, 60, 70 lerinde kendini tekrar eğitime veren örnekleri okudukça bu bahanenin doğru olmadığını düşünüyorum. Elbette ilk başlarda zorlanacaksınız. Ancak azim ve gayretle zaman içinde her şey olması gerektiği gibi olacaktır.

Rehberlik Servisi, Eğitim, 2015 YGS Kılavuzu, rehberlik programı-PDR
Eski 20.12.2015, 12:31   #2
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Neden Motive Olamıyorum?

Motivasyon, ya olunur ya edilir. motive edeceklerin veya olacakların ilgi odağındaki konunun uzmanı olması dâhi başlı başına yeterli değildir. Algı ve ilgi en önemli motivasyon öğeleridir. Derslerde motivasyon, önce derse ilginin ve sevginin oluşması, sonra motive edilecek içeriklerin belleklere nakşedilmesi ile mümkündür.

Her halükârda ilgi, algı ve sevgi eksikliği sadece derslerde değil tüm sosyal konuların açmazında ve çözüme ulaştırılmasında geçerli olan nüvelerdir.

Sn. Suzim,

Paylaşım için teşekkürler, emeklerinize sağlık..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
motive, neden, olamıyorum

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)