Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.02.2016, 00:42   #1
Suzim
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Öğrenmede Ezberlemek Yanlış mı? Nasıl Ezber Yapmalıyım?

Öğrenmede Ezberlemek Yanlış mı? Nasıl Ezber Yapmalıyım?

Yıllardır ezberci yaklaşımlara karşı yapılan mücadelenin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Anlatılmak istenen bilginin papağan gibi ve anlaşılmadan tekrar etmenin doğru olmadığıdır. Bu nokta da böyle bir ezbercilik elbette yanlış ve çok da verimli olmayacaktır. Bir bilgi öğrendiğimizde, o bilgiyi uygulamaya sokabilme becerisine ulaşmamız gerekir. Daha ileri seviyede de o bilgiden yeni yorumlar, değerlendirmeler ortaya ortaya koyabilmeliyiz. Ancak bilgiyi -üstelik alamadan- sadece ezberlersek bunları yapmamız zor olur.
  • Hiç mi ezber yapmayacağız?
İşte bu nokta da yanlış anlamalar başlıyor. Hiç ezber yapmamak doğru değildir. Bir bilgiyi daha sonra kullanabilmemiz için onu anlamış olarak hafızamızda saklı tutabilmemiz gerekir. Her an o bilgiyi çağırmak ve yeni bilgiler ile yeniden yorumlayabilmek gerekir. Bu nedenle öğrenme çalışmalarımızda ezberimizi kuvvetlendirecek metotları, stratejileri kullanabilmemiz gerekir.
  • Nasıl ezber yapmalıyım?
Okuduğumuz bir metni ya da çalışmayı bitirdikten hemen sonra metne ya da kaynağa bakmadan zihnen ezberden okumaya çalışmalıyız. Bu zihnimizi aktif öğrenmeye zorlayarak dikkatimizi de arttıracaktır. Ancak bunu yaparken öncelikle konunun iyi anlaşılmış olması burada önemli bir püf noktasıdır. Eğer konu anlaşılmadan zihnimizde tekrar yaptığımız vakit, bu sürekli bahsedilen, istenilmeyen ezberleme yöntemlerinden biri olacaktır.
Çalışılan bir konuyu, ezberden tekrarlamak bilginin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçmesini sağlayacaktır.

Çalışılan bir konu, gözden geçirmeden ve ezberden tekrar edilmeden çalışma asla bitirilmemelidir. Ve bu gözden geçirme ve ezberden tekrar etme bir gün sonra ve bir hafta sonra tekrar yapılması öğrenmeye ve hafızaya önemli katkı sağlayacaktır.
Ezberden tekrar yapmak faydalıysa neden öğrenciler bunu yapmıyor?

Bunun önemini bilmiyor olabilirler. İkincisi istekli olmayabilirler. Üçüncüsü bir dersi çalışıp geçmek daha az zaman alırken, bir dersi çalıştıktan hemen sonra gözden geçirmek ve ezberden tekrar etmek zaman aldığı için öğrencilere zor gelebiliyor.
Öğrenmede ezberin nasıl olması ile ilgili çok kısa ama bir o kadar önemli bir bilgi vermeye çalıştım.

NOT: Elbette konu bu kadar kısa değil. Aklınıza konuyla ilgili takılan noktaları yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.
http://www.aktuelegitim.com
Eski 05.02.2016, 00:50   #2
ChopperTT
Tam Üye

Standart Cevap: Öğrenmede Ezberlemek Yanlış mı? Nasıl Ezber Yapmalıyım?

Çok güzel bir yazı.

Benim bir bilgiyi edinme yöntemim yazmaktan geçiyor. Kağıda, kalem ile kayıt ettiğim herşey aklımda daha kolay kalıyor.

Aslında bir bilginin hiç unutulmaması için yapılması gereken, daha doğrusu algılanması gereken bir sürü metot var. Tabii aynı anda bunları yapmak mühim.

Okumak
Yazmak
Duymak
Söylemek

Bu yüzden, ilk okul (1-2-3) öğrendiğimiz neredeyse her bilgiyi hayatımız boyunca unutmayız.

Öğretmen tahtaya yazar, anlatır, defterlere yazdırır ve okutturur.

Çok mantıklı değil mi

Martin L. King Jr.
2 Üyemiz ChopperTT'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.02.2016, 00:58   #3
Suzim
Müdavim

Güzel demişsin ChopperTT .
Kafamda kalması için aynı yazıyı bir kaç kez okurdum .
Yazmakta işe yarıyor .
Yorumun için teşekkürler

Eski 05.02.2016, 20:13   #4
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Okul hayatım boyunca hep yazarak çalıştım... Sınav sırasında defter gözümün önüne gelirdi...

Şimdi de kelime ezberlerken veya fiil çekiminde de aynı metodu uyguluyorum... Kelimleri bir kaç kere yazıyorum...

Bir bakıyorum ki ezberimde kalmış...

Bilgiler için teşekkürler Suzim...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ezber, ezberlemek, nasıl, öğrenmede, yanlış, yapmalıyım

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)