Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Ege

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.06.2011, 16:37   #1
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Didim | Didyma (Aydın)

Didim
(Didyma)

Didim Ege Bölgesi kıyısında, Büyük Menderes Nehrinin denize döküldüğü yerden başlayarak, güneyde Aydın-Muğla il sınırına (Akbük Körfezi) kadar uzanan bir kıyı bölgesidir. Bölgenin batısında Didim Yerleşimleri ile Altınkum, doğusunda ise Akbük körfezi yer almaktadır.

Altınkum

3 km. lik plajı bulunan bu tatil beldesinin kıyıları irili ufaklı sayısızca koylarla çevrelenmiştir. Berrak Denizi, güneşi ve altın sarısı incecik kumları ile bütünleşen plajları tarifsiz bir güzelliği sergiler. İşte bu yüzden Didim, çevresinde deniz imkanları olmayan yerli ve yabancı insanların 2. konut ihtiyacına cevap verdiği gibi, çoğunlukla İngiltere’den gelen yabancı turistlerin tatil yöresidir.

Sedefkoy

Denizle doğanın, doğa ile tarihin birleştiği Didim, Aydın’ın turizm alanında iki büyük ilçesinden biridir. Kuzeyi Söke Ovası, Kuzey Doğusu Bafa Gölü, Güneyi, Batısı ve Doğusu Ege Denizi ile çevrili olan Didim bir yarımada görünümündedir.

Sarıkum

Tarihi

Didim'deki yerleşim Neolitik Devirde bir Miken kolonisi olarak kuruluyor ve daha sonra M. Ö. 16. yüzyılda Girit'in eline geçiyor. Bundan sonra sırasıyla; Persler, Selevkos İmparatorluğu, Attalid Hanedanı, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Savaşı'nda Bizanslıların yenilmesiyle Türklerin eline geçiyor.

1098 de tekrar Bizans kontrolüne geçen bölge 1280 de önce Menteşe sonra 1300 de Aydınoğlu Beyliği'ne geçtikten sonra, 1413 te de 1.Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğuna katılıyor.

Medusa Heykeli

Milat’tan önceki yıllarda yaşayan insanlar büyü, fal gibi şeylere çok inanırlardı. Bu inançları onların yaşamlarını yönlendiren en büyük faktördü. Dinsel duyarlılıkları karışık ve değişikti. Kendilerince her yararlı ve güzel şeyin ayrı bir tanrısı olduğu var sayılırdı. Örneğin; Deniz Tanrısı Poseiden, aşk tanrısı Eros, Şarap Tanrısı Baküs “Dionysos”, Işık ve Güneş Tanrısı Apollon gibi. Bu inançtaki insanlar genel olarak Ege Denizi çevresinde yaşıyorlardı. O günkü koşullarda ticaret ve kültürde, sanatta bir hayli gelişmişlerdi. Ulaşım kolaylıkları gereği denize yakın yerlerde Truva, Bergama, Efes, Priyon, Milet gibi büyük şehirler kurmuşlardı.

Didim’deki Apollon Mabedi de 20 km kuzeydeki Milet şehri ile diğer yöre halklarının geleceklerini öğrenme ve dertlerine çare bulma isteklerini karşılamak için yapılmıştır. Ionya’nın en büyük kenti Milet’in Didim’de kurduğu Apollon Tapınağına “Didiymeion” denirdi. İlk çağ yazarları bu adın kaynağını tam olarak veremiyorlar. Ama “İkiz Tapınak, ya da İkizler Tapınağı anlamına gelen bu ad iki dorukta bir dağdan veya tanrı Apollon’un sevdiği ikizlerden gelmelidir.” diyenler var. Nitekim, o çağlarda, şimdi “Tek Ağaç” muhiti diye anılan yerde bulunan birbirine paralel iki Tepeye “Didymeion” denildiğini Fransız tarihçi Charles Texsier belirtiyor. Arkaik devre ait olan bu eski Apollon Mabedi bir çok hükümdar, hatta Lidya Kralı Krezüz tarafından ziyaret edilmişti. Perslerin M.Ö. V. Yüzyılda Anadolu’da yaptıkları saldırılar sonunda Dara “Darius” bu tapınağı şehriyle birlikte yıkmış ve içerisinde bulunan bronz Apollon heykelini bir çok esirle götürmüştü. Bu saldırı ve yıkımdan sonra yaklaşık 150 – 180 yıl harap ve terkedilmiş bir halde kalan mabed, Büyük İskender’in Pers’lere karşı zaferinden sonra bu gün gördüğümüz şekilde yeniden yapılmaya başlanmıştı.

Apollon Tapınağı

Mabedin en ilgi çeken tarafı 1,45 metre eşik bulunan anıtsal kapısıdır. Sağında, solunda ve tabanın’da 7 şer metre uzunluğunda ve yaklaşık 60 ton ağırlığında tek parça mermer bloklarla çevrelenmiş bu dev eşik mimari bir zorunluluktan ötürü yapılmış değildir. Bunda o zamanki, dini görüşün oldukça rolü vardı. Çağın inanışına göre ibadete gelen halk mabedlerin içerisine giremezler, önündeki sunağın çevresinde toplanırlardı. Ancak Rahipler ve Apollon kültürü ile ilgili kahinler mabede girerlerdi.M.S. XV. Yüzyılın bitimine doğru meydana gelen bir deprem ve yangınlar mabedi çok büyük ölçüde tahrip etmiş ve yıkmıştır.

Son yıllarda ise Alman Arkeoloji Profösörü Dr. K. Tuchelt başkanlığında tapınakta yeniden çalışmalara başlanıldı. Nitekim bu çalışmalar sonunda varlığı bilinen “Mukaddes Yol”un kalıntıları gün ışığına çıkartılmıştır.

Bu mukaddes yol tapınakla, bu günkü Mavişehir’in bulunduğu yerdeki Panormas limanı arasındadır. Dua ve bir takım istekleri için gelenler Panormos Limanında karaya inerler ve 4 km. çevresi aslan ve Branhid heykelleriyle süslü mermer “Mukaddes Yolu yürüyerek Tapınağa varırlardı.

Athena Tapınağı

Son yıllarda Altınkum sahil yerleşiminin sınırlarını alabildiğince genişleterek sıkıştırdığı Didyma Apollon Tapınağı’nı ziyaret edenlerin, bir zamanlar ücra bir köşede kalmış bu yerin o zamanki güzelliğini tahayyül edebilmeleri neredeyse mümkün değildir. Son zamanlarda resmi makamlar tarafından “Eski Görkemiyle” yeniden ayağa kaldırılması talep edilen Apollon Tapınağı ve yakın çevresi, başka hiçbir yerle karşılaştırılamayacak kadar etkileyicidir.

2003 yılında Andreas Furtwangler yönetiminde başlayan çalışmalar, kutsal alanın erken dönemlerinin anlaşılmasına yönelik olup, aynı zamanda eserlerin ortaya çıkartılmasından hemen sonra onarım ve yeniden ayağa kaldırma çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca var olan mimari parçaları korumak ve tapınağın etkileyici görünümünü muhafaza etmek için yangınlardan zarar gören mermer parçaların özenle onarılıp çok zaman gerektiren ince çalışmalarla emniyete alınması sürdürülmektedir.

14 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.06.2011, 17:27   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Didim | Didyma

Gezilecek Yerler

Didyma Apollon Tapınağı

M.Ö. 6. yüzyılda Zeus'un oğlu ve Ay Tanrıçası Artemis'in ikiz kardeşi Apollon adına, Branhid kahinleri için yapılmıştır. M.Ö 494'te Persler tarafından tahrip edilen, Büyük İskender, Seleukhoslar, Bergamalılar ve Romalılar zamanında yeniden kurulan ve eklemeler yapılan Apollon Tapınağı, antik dünyanın en ünlü kehanet merkeziydi. Panormos limanından denize açılacak tüccar ve askerler burada fal baktırır, tanrılara kurban sunarlardı.

Bir söylenceye göre Büyük İskender, Didim'e geldiğinde uzun yıllar önce kurumuş olan bir çeşmeden fışkıran sular, Büyük İskender'in baş tanrı Zeus'un oğlu olduğunu duyurmuş. Heredot, M.Ö. 6. yüzyılda Mısır Kralı II. Necho ile Lidya Kralı Kroisos'un Didim Tapınağı'na adaklar sunduklarını yazar. Kutsal avluya inilen kapıların arasında yer alan 70 ton ağırlığındaki tek parça mermer blok, dünyanın en büyük mimari elemanı olarak tanımlanıyor. Dört yanından basamaklarla çıkılan platform üzerine çift sıra oturtulan 124 adet sütunla çevrili bu anıt eser, birkaç bölümden oluşuyor.

Miletos
(Milet)

Milet kalıntıları arasında dolaşırken, bir zamanlar bu kentte yaşayıp, evrenin gizlerini çözmeye çalışmış filozofları hayâl etmeyi deneyebilirsiniz. Filozofların sözleri rüzgârla uçup gitmiş; evleri, içindeki eşyaları ve beraberindeki yaşamlar çoktan dağılıp yok olmuş... ve şehir, mermerden iskeletiyle çırılçıplak kalmış olsa da...

Eski Söke - Didim karayolu üzerinde tarlaların arasında beliren tabelası ile kent, bir ovanın orta yerinde karşılıyor sizi.

Efsaneye göre, bir gün baş tanrı Zeus ile fakir bir Miletli, Milet agorasında bir konu üzerinde tartışırlar. İkisi de bir türlü geri adım atmayınca, tartışma uzayıp gider...

Sonunda canı sıkılan Zeus, tanrı olmanın ayrıcalığını kullanarak tartışmayı sonlandırmak için: "Bana bak, beni daha fazla kızdırma, şimdi bir şimşek çakar, seni cayır cayır yakarım!"

Milet'li köylü korkma bir yana, gayet sakin bir şekilde, "Koca Zeus, bu öfkenle haksız olduğunu nasıl da kanıtladın." der. Hikâyenin sonunda Miletli köylünün akıbetini bilen yok; fakat kesin olan şu, Miletlilerin tanrıyla özdeş bir düşünce yapısına sahip olduğu. Bundan tam 2 bin 600 yil önce, akılcı düşüncenin ve felsefenin temellerinin bu şehirde atılmış oluşu da tesadüf değil.

Milet'i gezmek için uzun bir zaman gerekir. Bu nedenle yanınızda su, şapka, güneş kremi ve tabiki bol bol fotoğraf çekmek için makinenizi mutlaka bulundurun.

Priene

Söke-Bodrum yolunun 5. km'sinden ayrılan Güllübahçe asfaltına girdiğinizde, ülkemizin en güzel ören yerlerinden biri olan Priene'nin tabelasını göreceksiniz.

Samsun Dağı eteğine kurulan Priene şehri yörenin önemli antik kentlerindendir. Kente girildiğinde, hemen sağ tarafta şehrin su ihtiyacını karşılayan 3 sarnıç göze çarpar. Biraz ilerleyince Mısır tanrılarının tapınakları görülür.
Bilinen en eski tiyatrolardan olan yapı da yine burada bulunur ve 5000 kişi kapasitelidir. Tiyatronun yanında bulunan Bizans Kilisesi de görülmesi gerekli yerlerdendir.

Heraklia

Beşparmak Dağları'nın güney eteklerinde, gölün kıyısına kurulu Heraklia'ya Çamiçi Köyü'nden dönüp, 9 kilometrelik toprak yolla ulaşabilirsiniz.

Karşınızda Heraklia, antik yapılarıyla bir tarih hazinesi...

Heraklia'nın tarihi M.Ö. 7. yüzyıla uzanıyor. Hellenistik ve Roma dönemlerinde parlayan kent, deniz ticaretiyle zenginleşmiş. Bizans döneminde ise piskoposluk merkezi olmuş. Kayalık ve engebeli bir arazi üzerine kurulan kent, 6.5 metre yüksekliğinde surlarla ve 65 kuleyle çevrilmiş. Mükemmel denecek kadar düzgün olan taş işçiliği bugün bile farkediliyor.

Athena Tapınağı

Kentin içindeki Athena Tapınağı, günümüze kadar gelebilmiş şanslı yapılardan. İki katlı olarak inşa edilen Agora'dan ise geriye tek kat kalmış. Yinede dükkan ve hanların yerlerini görebiliyorsunuz.

Agora'nın doğusundaki "U" planlı yapı, M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilen Şehir Meclis Binası. Sonra sırasıyla tiyatro, Endymion Kutsal Alanı ve Haham Manastırı'nı gezebilirsiniz. Tek kalıntı, ahır olarak kullanılan bir mabedin önündeki Roma devrinden kalma yazıttır.

Didim'de tarihi kalıntılar çok yer aldığından, hepsini gezmek için uzun bir zaman ayırmak gerekir. Üstelik sadece tarihle dolu değildir Didim.

Altınkum

Bir de harika plajları vardır ki ilk akla gelen Altınkum Plajı'dır. Sığ ve berrak deniziyle yazın tatilcilerin akın ettiği bu plaj çevresinde birçok Didim otelleri ve pansiyonları bulunmaktadır.

Didim daha çok yerli turistlere hitap ettiği için sezonun açılması ve gece hayatının renklenmesi okulların kapanmasıyla birlikte başlıyor. Altınkum’da sahil boyunca uzanan bar ve diskolar yaz sezonunda sabahlara kadar eğlenmenize olanak tanıyor. Akbük de gece hayatının çok hareketli olduğu yerlerdendir...

14 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.06.2011, 21:12   #3
drcengy
« ForumGerçek Sever »
Standart Cevap: Didim | Didyma (Aydın)

DİDİM'i çok seviyorum, 2 kez tatilimi oralarda geçirdim.
Görülmesi gereken bir yer bence.

Bu arada teşekkürler dostum.
10 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.2011, 22:12   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Yaz geldi, forum Ege ve Akdeniz kıyıları ile cıvıl cıvıl oldu.

Kısaca tatile çıkın artık diyor

Teşekkürler Banemin, ellerine sağlık.
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.2011, 22:14   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Fırından çıkmış konu..

Çok önceleri elimi attım attım açmaya fırsat bulamadım öylece kaldıydı...

Allah senden razı olsun Banemin... Üstelik konu çok da güzel açılmış...

Emeği geçenlerin ellerine sağlık...

* * *

Didim'i seviyorum ben, denizi sıcaktır.. Bodrum / Marmaris gibi tam yabancılaşmış da değil...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.2011, 22:19   #6
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Derlemeyi talimatla falan yerine getirmeye başladım.

Toparlama ve düzenlemede kifayetsizim. Çerçevelerin çoğu bana aittir ama.

Maddi (Real'den dolgun bir ücret aldığımı bilmeyeniniz yoktur sanırım) ve manevi desteklerini esirgemeyerek her türlü kahrımı çeken LaLe ve Real'e ben de teşekkür ederim.

10 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.2011, 22:29   #7
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Didim'i seviyorum ben, denizi sıcaktır.. Bodrum / Marmaris gibi tam yabancılaşmış da değil...
Yapma ReaL.

Bodrum ve Marmaris sezon harcinde sakindir. Yerli halkı bizdendir en azından.

Didim sezonda ağırladığı turistlerin haricinde milyonlarca İngilize sürekli olarak ev sahipliği yapmakta.

Yakın bir arkadaşım orada sürekli yaşıyor. İnşaat işi ile uğraştığından kaynak sağlam yani.

Resmen küçük İngiltere...

Ama doğasına, kültürel zenginliğine ve denizine lafım olmaz.

Konu için eline sağlık Banemin...
Eski 28.06.2011, 22:32   #8
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Askerliğimi burada yaptım. O yüzden sevemedim Ayrıca yabancılaşmamış yorumuna şaşırdım Real. Tam anlamıyla bir İngiliz yerleşkesi oldu Didim. Yarısı İngiliz, diğer yarısı Doğu'dan göçenler.
10 Üyemiz Emilio Santos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.2011, 22:36   #9
Kardelen26
Müdavim

Yaklaşık üç yıl önce gitmiştim Didim'e, denizine ve doğasına hayran kalmıştım
Teşekkürler Banemin, ellerine ve yardımı dokunanlarında elcağızlarına sağlık
Eski 29.06.2011, 00:10   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Fırından çıkmış konu..

Çok önceleri elimi attım attım açmaya fırsat bulamadım öylece kaldıydı...

Allah senden razı olsun Banemin... Üstelik konu çok da güzel açılmış...

Emeği geçenlerin ellerine sağlık...

* * *

"Tam" vurgusu önemli... Didim de önemli tatil yörelerimizden, elbette yabancıların olması gayet normal..

En azından restorantlarda / barlarda Türkçe yemek listeleleri ve fiyatlarını görebiliyorsunuz... Zaten merkez orta gelirli vatandaşların hem kış, hem de yaz mevsiminde sürekli oturduğu apartmanlardan oluşuyor...

Sık gittiğim yerlerdendir... Zira ablamın da Didim/Akbük'de evi var... Benim kaynak da fena sayılmaz hani, birebir gözlemlerim...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
didim, didyma

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)