Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.04.2018, 16:52   #1
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Google!

Bir süreden beridir, daha doğrusu VPN ile bağlandığımdan beri Google'a girdiğimde karşıma; Google'dan bir gizlilik hatırlatıcısı adında bir ekran geliyor, VPN'i kapatırsam gelmiyor.
Aslında çok uzun bir metin ama neden bu yazının geldiğini başlangıçta şöyle bildiriyor:

''Devam etmeden önce

Veri koruma yasalarına uymak için sizden, Google'ın Gizlilik Politikası'nın önemli noktalarını incelemek üzere kısa bir sürenizi ayırmanızı rica ediyoruz. Bu, yaptığımız bir değişiklikle ilgili değildir. Yalnızca bazı önemli noktaları incelemeniz için bir fırsattır.

Google hizmetlerini kullanmaya devam etmek için bunu yapmanız gerekecek.''

Bunun ne anlama geldiğini bilen varsa beri gelsin, onaylamadıkça Google'ı kullanamıyorum, ben de en başından beri Google'a güvenmediğim için başlangıç sayfamdan kaldırdım artık kullanmıyorum, yerine Yandex'i koydum bütün aramalarımı Yandex'le yapıyorum.

Yazının tamamı ise aşağıdaki gibi:

Google'dan bir gizlilik hatırlatıcısı
Arama yapmaya devam etmek için hazır olduğunuzda aşağı kaydırın ve "Kabul ediyorum"u tıklayın veya bu sayfadaki diğer seçenekleri keşfedin.
Google'ı kullandığınızda işlediğimiz veriler
Örneğin, Google Haritalar'da bir restoran aradığınızda veya YouTube'da bir video izlediğinizde söz konusu etkinlikle ilgili bilgileri (izlediğiniz video, cihaz kimlikleri, IP adresleri, çerez verileri ve konum gibi bilgiler dahil) işleriz.
Ayrıca reklamlar, Analytics ve YouTube video oynatıcısı gibi Google hizmetlerini kullanan uygulamaları veya siteleri kullandığınızda yukarıda açıklanan türden bilgileri işleriz.
Verileri niçin işliyoruz?
Bu verileri, politikamızda açıklanan aşağıdaki gibi amaçlarla işleriz:

Hizmetlerimizin daha yararlı, özelleştirilmiş içerikler (daha alakalı arama sonuçları gibi) sunmasına yardımcı olmak;
Hizmetlerimizin kalitesini iyileştirmek ve yenilerini geliştirmek;
Yaptığınız aramalar veya YouTube'da izlediğiniz videolar gibi şeyleri de içeren ilgi alanlarınıza dayalı reklamlar sunmak;
Sahtekarlığa ve kötüye kullanıma karşı koruma sağlayarak güvenliği iyileştirmek ve
Hizmetlerimizin nasıl kullanıldığını anlamak için analiz ve ölçümler yapmak.
Verileri birleştirme
Ayrıca tüm cihazlarınız için söz konusu verileri, bu amaçlar doğrultusunda, hizmetlerimiz genelinde birleştiririz. Örneğin, trilyonlarca arama sorgusunun verilerini kullanarak tüm hizmetlerimizde yararlandığımız yazım düzeltme modellerini oluştururuz ve verileri birleştirerek olası güvenlik risklerine karşı sizi ve diğer kullanıcıları uyarırız.

Haritalar, Arama veya YouTube gibi Google hizmetlerini kullandığınızda çeşitli bilgiler üretirsiniz (örneğin, gittiğiniz yerler, sevdiğiniz şeyler ve tanıdığınız kişiler). Bu bilgiler çeşitli şekillerde, Google ürünlerinin sizin için daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Verilerinizin nasıl kullanılacağını belirleyin

Çerez (web sitelerinin önceki ziyaretleri hatırlamasına yardımcı olan küçük veri parçaları) teknolojisi ve yaptığınız şeyleri (örneğin, aradığınız şeyler veya izlediğiniz videolar) temel alan diğer verilerle uyarlanmış bir Google deneyiminin sağladığı olanakların keyfini çıkarırsınız.

Ancak unutmayın, Google'ın bu bilgileri nasıl kullanacağını kontrol edebilirsiniz. YouTube ve Arama geçmişinizi kapatabilir veya ilgi alanlarınıza dayalı reklamların görüntülenmesini devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca çerezleri nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ve tabi ki, çevrimiçi deneyiminizi kontrol etmenize yardımcı olması için sunduğumuz tüm araçları ve kontrolleri incelemek ve kullanmak isterseniz Google Hesabınızda her zaman oturum açabilirsiniz.

Daha fazla bilgi
Hizmetlerimizi sağlamak için kullandığımız teknolojiler (örneğin, Google'ın çerezleri nasıl kullandığı) ve belirli Google hizmetlerinin verileri nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.google.com/policies adresini ziyaret edin.

Google gizlilik kontrollerinizi myaccount.google.com adresinden istediğiniz zaman yönetin.

İpucu: Gizlilik Politikası'nın şartlarını kabul etmeden önce Google Hesabınızda oturum açarsanız, oturum açtığınız tüm cihazlarda ve tarayıcılarda seçiminizi hatırlarız.

Kabul ediyorum. (Başla da seçenek yok zaten)
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.04.2018, 17:51   #2
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Google!

https://duckduckgo.com/

Hala google kullanan mı var?
Eski 01.04.2018, 21:57   #3
Rosebud
Müdavim

İlk defa haberim oldu böyle bir arama motoru olduğundan, bu iyiymiş, sağol @SerseriGezgin.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.04.2018, 22:09   #4
Rosebud
Müdavim

Kur diye bir ileti çıkıyor, kurulumu mu var bunun!
Kur diyorum nasıl ana sayfa yapılacağını anlatıyor bir yazılımı var mı?

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 01.04.2018, 22:33   #5
Rosebud
Müdavim

Yok browser'ını indirmedim sadece kullandığım browser'a nasıl eklenir onu anlatıyor, kur deyince acaba bir yazılımı mı var dedim.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 02.04.2018, 01:39   #6
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Duckduckgo'nun özel bir yazılımı yok.

Sadece tarayıcının açılış sayfasına eklenebilir. Bunun nasıl yapılacağını gösteriyordur. Onuda tarayıcı ayarlarından hallediyorsunuz.

Ben neredeyse 2 senedir kullanıyorum. Google'in sansürlediği içeriği bile duckduckgo çıkarıyor. Türkçe üstelik memnunum yani.

Reklam gibi olacak ama Duckduckgo kesinlikle kişisel bilgi toplamaz, mozilla ve internet özgürlüğünü destekleyen çoğu vakfa yıllık yaptıkları bağışları var. https://spreadprivacy.com/duckduckgo-donations-2017/

Google'dan vazgeçmek zor mu? duckduckgo arama motoruna aramak istediğiniz kelimenin sonuna !g ibaresini eklerseniz google'dan arama yapar ve arama da şifreli olur böyle güzel özellikleri var.

Peki nasıl para kazanıyorlar? kişisel veri madenciliği yok. Sonuçta arama motorların gözdesi bir alan..

Alıntıdır...

Alıntı:

Duckduckgo nasıl gizlilik sağlar?

DuckDuckGo varsayılan olarak arama sızıntısını engeller. DuckDuckGo’daki bir bağlantıya tıkladığınızda, arama terimleri gönderilmeyecek şekilde, istek siteye yönlendirilir. Web siteleri onları ziyaret ettiğinizi bilir, ancak önceden hangi terimleri girdiğinizi ve nereden yönlendirildiğinizi bilemezler.
DuckDuckGo kişisel bilgileri toplamama yaklaşımını benimsemiştir. Kişisel bilgilerinizi toplayarak bir yere kaydetmez. Bu sayede verilerinizi ele geçirmeye çalışan siber saldırganlar, bilgilerinizi almak isteyen adli merciler ya da istihbarat birimleri hiçbir şey bulamaz.

Arama geçmişiniz kaydedilmediği için aramalarınız önceki aramalarla eşleştirilmez ve size gösterilen sonuçlar tek bir şeyi hedefler: en doğru sonuç. Diğer arama motorlarındaki gibi reklamlara yönlendirme hedefi yoktur.

DuckDuckGo’da yapılan aramalar için çerezler (cookies) kullanılmaz. Çerezlerde yer alan IP ve diğer tarama bilgileri her ne kadar anonimleştirilmeye çalışılsa da yeniden bir araya getirilebilir. DuckDuckGo çerez tutmadığından dolayı kullandığınız cihazda da tarama geçmişiniz kaydedilmemiş olur.

Hiç bilgi paylaşmıyor mu?

Hiçbir bilgiyi paylaşmıyor diyemeyiz. Sonuçta DuckDuckGo da para kazanmak zorunda. Peki bunu nasıl yapıyor?

Mesela Amazon ya da eBay gibi bir alışveriş sitesine sizi yönlendirdiğinde anonimleştirilmiş veriler ve DuckDuckGo’ya ait kuruluş kodları aktarılıyor. Bu sitelerden yapılan alışverişler için küçük komisyonlar DuckDuckGo’ya geri ödeniyor. Bu durum da DuckDuckGo’nun reklam yayınlama girişimini en düşük seviyede tutmasını sağlıyor.(buna referans yöntemi deniyor)

Eski 02.04.2018, 11:08   #7
Abartmatozu
Kurucu

İphone içi duckduckgo ayarları nasıl yapılır?

Anlatım IOS11 içindir.

Ayarlar >>>
Safari >>>
Arama Motoru >>>
DuckDuckGo seçiniz

işlem bitmiştir
2 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
google

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)