Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kalp, Damar Hastalıkları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.05.2009, 11:04   #1
Queen
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü | Sigaranın Zararları

Sigara Neden Zararlıdır?

Sigara dumanında nikotin, katran ve zehirli gazlar bulunmaktadır. Katran maddesinin içerisinde yaklaşık olarak 4000 kimyasal bileşik bulunur. Bu kimyasal bileşiklerin birçoğu da toksiktir yani zehirlidir ve bugün için bu kimyasal bileşiklerden 43 tanesinin kansere yol açtığı bilinmektedir

Sigaranın dumanında bulunan zehirli gazlar ise nitrojen oksit ve eksoz gazı olarak da bilinen karbon monoksit gazıdır. Özellikle karbon monoksit gazı kanın oksijen taşıma gücünü azaltır. Nikotin ise bağımlılık yapar. Nikotin aslında bir zehirdir. Nikotin yüksek dozda alındığında öldürebilir.

Kan basıncını yani tansiyonu ve kalp hızını(nabzı) artırır. Sigara karbon monoksit ile birlikte kalp ve beyin damarlarının hastalanmasına yol açar.
Sigara içenlerin yaklaşık % 25 i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler.

Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında ise 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmekteydi.

Sizce yaşam bu kadar değersiz mi ?

Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir. Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır.

Ü Tüm kanser ölümlerinin % 30 unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise % 90 ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.

Her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır !
Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin em önemli nedeni sigaradır.

Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000 'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000 ' de 114 'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü her türlü enfeksiyon riskini arttırmaktadır. ( Zatürree, bronşit vb. )

Sigara ve Kanser

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan kanser raporuna göre, Türkiye'de kanser hastalarının sayısında artış gözleniyor. Raporda, Türkiye'de önümüzdeki 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulanıyor.

Sağlık Bakanlığı kanser raporuna göre, sigaraya karşı savaş kanserlerin yüzde 40'ını yok edecek. Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanser hastalığı, Türkiye'de gerçekleşen ölümlerde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye'de özellikle yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakaları, önemli bir sağlık sorunu olarak varlığını sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaşın Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan Kanser Raporu'na göre; ülkemizde kanser hastalıklarının sayısında artış gözleniyor. Raporda, Türkiye'de önümüzdeki 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulanıyor. Kanser hastalığından korunmada, sağlıklı beslenme, sigara, alkol ve güneş ışınlarından uzak durma, güvenli su kullanımının önemine dikkat çekiliyor. Sigaranın kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer aldığı ve sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40'ını yok edeceği ifade ediliyor.

Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığına, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğuna dikkat çekiliyor. Sigaranın akciğer ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı belirtiliyor.

Sigara Bırakma

Sigara bırakma kararınızda size yardımcı olacak sigara bırakma yolları mevcuttur.

Her gün binlerce sigara tiryakisi sigarayı bırakıyor. Unutmayın başaranlar insanlar da en az sizin kadar tiryaki! Araştırmalar sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak istediklerini fakat bunu desteksiz başaramadıklarını göstermektedir. Maalesef sigarayı bırakanların %70'i ilk ayda tekrar kullanmaya başlamaktadırlar. Sigara bırakma isteğinin bu kadar fazla olmasına rağmen başarı oranının bu kadar az olması yeni tekniklerin araştırılmasına sebep olmuştur.

Sigara bırakma yollarından bir tanesi ise Mora Biorezonans yöntemidir.Bu sigara bırakma yöntemi % 92 etkinlik oranıyla diğer sigara bırakma yolları arasında öne çıkmaktadır.Bir Alman teknolojisi olan Mora Biorezonans yöntemi diğer sigara bırakma yollarından teknik itibariyle önemli bir farklılık göstermektedir

İnsan vücudundaki tüm yaşamsal aktivitenin üstünde olan ve tüm vücudu içine alan üst düzey bir kontrol mekanizmasının olduğunu biliyoruz. Vücut üzerinde en üst düzeyde yapılan bu iletişim vücudu saran enerji meridyenlerini kullanır.

Varsayım olarak bu bilgi çok ince elektromanyetik titreşimlerle taşınır. Mora Biorezonans madde bağımlılığının asıl nedeni olan vücüdumuzun bilgi merkezine müdahale etmektedir.45 dakikalık bir seans sonrasında sigaranın elektromanyetik titreşim bilgilerini silmektedir

Ve terapiden sonra sigarayla ilgili fiziksel bağımlılık minumum seviyeye indirilmektedir. Bu yöntem farklılığı Mora Biorezonansı diğer sigara bırakma yollarından ayırmakta ve yüksek sigara bırakma başarısına sahip olmasını sağlamaktadır. Kısacası sigara bağımlılığının en derindeki etkenlerine müdahale ederek sorunu kaynağında halletmektedir.

5 Üyemiz Queen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.05.2009, 01:23   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: 31Mayıs Dünya Sigarasız Günü | Sigaranın Zararları

Ne kadar güzel bir konu. Ellerine sağlık Queen..
LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 15.06.2009, 18:42   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Tüm sigara içen arkadaşların bilgisine..

2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.06.2009, 21:41   #4
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Şu hayatta nefret ettiğim tek şey
Eski 07.05.2016, 14:33   #5
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Sigaranın Zararları

SİGARANIN ZARARLARI

Bir kanser üreticisidir. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) nun yayınladığı son rapora göre , dünya genelinde bütün ölümlerin % 35 'i kanserden ileri geliyor.

1- Akciğer başta olmak üzere, gırtlak, ağız , dil, mide oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt , göğüs(meme) , rahim ve prostat kanserlerinin 2- Göz ve beyin tümörlerinin çoğunlukla temeldeki sebebidir.

Günde bir paket içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazladır.

3- Kanı pıhtılaştırdığından damar çeperlerini kalınlaştırır. Bunun sonucu damar sertliği ve yüksek tansiyon oluşur. Bu oluşum ; göz , beyin , kalp, karaciğer, böbrek başta olmak üzere bütün damarlarda çatlama , yırtılma ve tıkanmalar yapar. Kan dolaşımı yavaşlar, nabız sayısı artar, solunum yetmezliği görülür. Hafıza kaybı, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, felçler, böbrek ve karaciğer bozuklukları hayati tehlikeye atmaktadırlar.

4- Hücrelerimize hayat ve enerji veren C ve B vitaminlerinin düşmanıdır.

5- Tükürük akımını azaltır, bu da akciğer hastalığına götürür.

6- Alınan ilaçları etkisizleştirebiliyor.

içenlerde hastalık , yara ve ameliyatların tedavi süresi uzun sürüyor.

Günde bir paket içen 20 yılda 5 - 7 kg katran vücuduna depo etmiş olur.

7- Dişleri sarartır, cilt güzelliğini ve rengini bozar, göz parlaklığını kaybeder, ses tellerinin ahengini bozar.

aile bütçesini olumsuz şekilde etkiler, yangınlara sebep olur, çevre kirliliği yaratır.kyn:ssv.org.tr
Eski 07.05.2016, 14:37   #6
Jelibon
Üye

Standart Cevap: Sigaranın Zararları

Bırakmak kolay olsa.
Eski 07.05.2016, 14:41   #7
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Sigaranın Zararları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Jelibon Mesajı göster
Bırakmak kolay olsa.
Yakışıklı oğlum...İrade meselesidir...İstersen bırakabilirsin...İlerleyen yaşlarında bunun ızdırabını çok çekersin....
Ben hayatımda Ne sigara nede alkol kullanmadım...
Eski 07.05.2016, 14:50   #8
Ahmet Arif Hoca
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi nurideniz34 Mesajı göster
Yakışıklı oğlum...İrade meselesidir...İstersen bırakabilirsin...İlerleyen yaşlarında bunun ızdırabını çok çekersin....
Ben hayatımda Ne sigara nede alkol kullanmadım...
Üstad irade ile ilgili de bir iki öğütte bulunun da nasiplenelim.
İrade deyip kesip atmak kolay tabi
Eski 07.05.2016, 15:00   #9
nurideniz34
Uzman Üye

Thumbs up Cevap: Sigaranın Zararları

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca Mesajı göster

İsterseniz yapabilirsiniz...
Doktor bırak demeden sen bırakırsan yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edersin...
Eski 07.05.2016, 16:39   #10
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi nurideniz34 Mesajı göster
İsterseniz yapabilirsiniz...
Doktor bırak demeden sen bırakırsan yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edersin...
Vallahi benim icin bile inandirici gelmedi´ki, halbuki sigaraya baslamamin tarihi, 14:01:1984 olup, 03:07:2015 Senesi birakmis olsam bile.

Bütün konu bile yetersiz burada Sigarayi birakmak isteyenler icin.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ahmet Arif Hoca

Eski Tiryakisi olarak Konuya söyle dalayim.

Halbuki Sigarayi Ilk paflatip, biraktigim tarihte vardi arada.

Sey

Yani Kücük Cocuk olarak, 7 Yasinda baslayip, Almanyaya geldigimde (9 Yasinda), Ilk okulda sigara icen Arkadas bulamadigim icin ara vermistim.

Yahu Erkektik Erkeeeek!.

Kim yani Öksürmeden, Donuna Sicmadan O yaslarda Sigara icebilirdi.

Sigaraya ara verdigim zamanlar, Okullarda tabiki Sigaraya Savas acilmisti, Video´larla, Hastane gezilerinle Sigaranin zararlarini bize anlatir dururlardi.

Hatta 14 Yasimda bir Kulübe dahildim.
Toplam üyesi 100 veya o civarlarda olmakla, aralarinda anca 4 Sigara icmeyen vardi. (Bir taneside bendim)

O Kadar Cevrem Sigara icmeme tesvik olamamisti!.

Gel gelelim Evdeki dirdiri dinlemekten bikmistim.

Herhalde o kadar Sigara icenin yaninda gecerken Sigara Dumani Giydiklerine sinecek, yeniden icmiyoruz yaaaa.

Gel gelelim, bunu Evde anlatamadik!.

YALAN BILE UYDURDULAR!.

YOK GÖREN VARMIS!.

YOK KENDILERI GÖRMÜS!.

CÜNKÜ GÖRENI SÖYLEMIS OLSALARDI, GÖZÜMÜ KIRPMADAN MEYDAN DAYAGINI ATACAGIMI BILIYORLARDI.

Eeeeeyt, Erkek degilmiyiz!.

Neyse, Evdeki sorusturmalarin sonlanmasi icin, bir Paket Malboro, Bir Paket Kalin Cigara, Cakmak, ve Kibrit almistim.

Sigarayi Cakmakla yakarken, Cigarayi Kibritle yakip, birde Kibritin Kokusunu bile Cigerlere cekmek vardi.

Erkek degilmiyiz?.

Halbuki Mesleki egitim görürken, Arkadaslarim daha evvel Sigara sunmustu, her zaman geriye cevirdim, ona karsi ama yeniden ortada olmayi basarmistim.

Derler yaaa, Sürüyle hareket etmezsen, Sürüden degilsin diye!.

Yahu zaten ezelden beri Sürünün basini cekiyorduk, baska türlü bilmiyorduk!.

Eeeeeyt, Erkek degilmiyiz?.

Neyseee, daha sonralari, yanimda Pipo bile bulundurup, tertibatinida yanimda tasiyordum.

Söyle düsünmen lazim, Ceket veya Pardüse sart, cünkü Sigaralari, Pipo ve tertibatini elinde tasiyamazsin.

Yanimda 5´er paket sigara garantiydi, Pipoyo, bunun Tütününü, birde Pipo icin özel cakmagi, Temizleme aletini, Filitrelerini düsünürsen, Cepler yeteri kadar doluydu.

Halbuki, Sigarayi o kadar cok iciyordum´ki, Meyhane turlarimda Sigara bittigi zaman, Taksiyle Sigara getirtiyordum.

Nedenmi?.

Cünkü Sürüye uymayip zor bulunan sigara Markam vardi.

Eeeeeyt Erkek degilmiyiz, halen ayaktayiz.

Neyse hikayeme devam edeyim.

Günde Üc Paketten baslayan tüketim.

Halbuki Meyhane tarihlerimde 7 ila 8 Pakete bile cikiyordu.

En azindan günde 15€ Meyhane tüketimini hic saymiyorum simdi.

Tam manasiyla Sürü basini cekmisim dimi?.

Ne derler buna?.

Kicina Don alicagina, yatirmis hep dumanaaaaaaa.

Bir ayda 450€, en azindan.

Sigarayi biratiktan sonra, evime 55" LED Televizyon aldim, su son sene icinde.

Biraz parada kenara atip, 20 ila 30 dönüm Topraga yatirimda bulunmaya hazirlaniyorum.

Keske, zamaninda Evden baski görmeseydimde, sigaraya baslamasaydim!.

Heeee, gelelim yeniden su baski hikayesine, bir yerde bunu yeniden paylasmistim ama, simdi aramaya üseniyorum.

Hatirlayanlar olursa yalan olmadigini ispatlayabilirler belki.

Ilk Sigarayi, Cigarayi aldigim günün Aksami, hic kivirmadan eve geldigim gibi, Masanin üzerine önüme cikardim.

Bundan (O Tarihten Sonrada) Sigara icenlerin arasina katildigimi, artik oraya buraya sormalarina gerek kalmadigini, Kendi gözleri önünde bile icecegimi aciklamistim!.

Eeeeeyt Erkek degilmiyiz?.

Kisa bir aciklama, Okulda en hassas sekilde, Sigaranin bütün zararlarini göstermislerdi!.

O kadar Gurup bile Sigara icmeme tesvik edemeyip, yeniden direnmistim!.

Eeeeeyt Erkek degilmiyiz?.

O tarihlerde bile, Toplumun ortasindaydim, Sürünün basini cekiyordum.

Su Ironiyi görebiliyormusun?.

Bir seneden beri Sigarayi birakmisim, Köle gibi artik Paralari Sigara Sirketin bogazina atmiyorum.

Cebimde fazlalastigi icin gelicegime yatirimima gecmisim.

Eeeeyt Erkek degilmiyiz?.

Acik konusmus olayim.

Kendim bile su son sigara ictigim senelerinde, Essek Oglu Essek oldugumun kanisina geldim.

Bunca Sene Erkekligi hayel edip, Kölesi olmusum bu Meretin!.

Halbuki Sigara Sanayisine degilde, Topraga yatirmis olsaydim O Paralari, Uzaydan rahat görünülebilecek araziye sahip olucaktim.

Cüs cok Materiel hissettim simdi kendimi.

Eeeeeeyt Erkek digilmiyiiiiiiz!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
31mayıs, sigaranın, sigarasız, zararları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)