Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.05.2022, 16:33   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Uzayda Kaybolan Rus Kadın Astronotun Son Ses Kaydı. Rusya Bu Olayı Sır Gibi

Uzayda Kaybolan Rus Kadın Astronotun Son Ses Kaydı. Rusya Bu Olayı Sır Gibi Saklıyor

ABD ve Sovyet Rusya arasındaki soğuk savaştan yıllar sonra bazı ses kayıtları ortaya çıktı.

Rusya bu olayı sır gibi saklıyor. Uzay'da kaybolan Rus kadın astronotun son ses kaydı

VİDEO

ABD'yi uzay yarışında geride bırakmak isteyen Sovyetler, Sputnik 1 başarısının üzerinden çok geçmeden ilk insanlı seyahatler konusunda denemelere başlamıştı bile!

Yuri Gagarin, Sovyet Rusya'nın uzaya göndermeyi başardığı ilk insan olmuştu.

12 Nisan 1961 yılında uzaya giden Yuri Gagarin'in başarılı operasyonundan 1 ay sonra Ruslar, bu sefer de bir kadını uzaya göndermeyi hedefledi.

Uzaya giden ilk insan Gagarin'in ardından uzaya gönderilen ilk kadın kozmonotun yine Sovyet Rusya tarafından gönderilen Valentina Tereshkova olduğu düşünülse de aslında Ruslar bu konuda daha aceleci davranmıştı.

Sovyet Rusya'nın gerçekleştirdiği bu gizli saklı olayda hangi kadın kozmonotun kullanıldığı bilinmese de amatör radyoculuk yapan iki kardeşin duyduğu bazı konuşmalar gerçekleri açığa çıkarıyor.

Sovyetlerin Yuri Gagarin zaferinden yalnızca 1 ay sonra Judica ve Cordiglia kardeşler, denemeler yaparken bir radyo sinyali alır ve kayıt ederler.

Telsiz konuşmasına benzeyen bu seste Rusça konuşan bir kadın vardı ve birilerinden yardım istiyordu.

İki kardeş ilk önce hiçbir şey anlamasa da söylenenleri İtalyancaya çevirince taşlar yerine oturmaya başladı.

Kaydedilen telsiz konuşmasında kadın şunları söylüyordu;

Beş. Dört. Üç. İki. Bir. Bir. İki. Üç. Dört. Beş.

Cevap verin. Cevap verin. Cevap verin.

Dinle! Dinle! Cevap verin!

Cevap verin. Cevap verin. Konuşun benimle!

Konuşun benimle! Burası sıcak! Burası sıcak!

Ne? 45 mi? Ne?

45 mi? 50 mi?

Evet. Evet. Evet. Nefes alıyorum.

Nefes alıyorum. Oksijen.

Oksijen. Çok sıcak.

Bu tehlikeli değil mi? Hepsi…

Bu tehlikeli değil mi? Her şey.

Evet. Evet. Evet. Nasıl?

Ne? Benimle konuşun! Nasıl yapacağım?..

Gönderim? Evet… Evet… Evet…

Ne? Gönderim şimdi başlıyor.

41. Bu taraftan.

Gönderimimiz şimdi başlıyor.

41. Bu taraftan.

Gönderimimiz şimdi başlıyor.

41. Evet. Burası sıcaklaşıyor.

Sıcak. Her yerde. Sıcak.

Sıcaklığı hissediyorum. Sıcaklığı hissediyorum. Sıcaklığı hissediyorum.

Alevleri görüyorum! Ne?

Alevleri görüyorum! Alevleri görüyorum!

Sıcaklığı hissediyorum. Sıcaklığı hissediyorum

32. 32. 41. 41.

... ... ...

Çakılacak mıyım? Evet. Evet. Sıcak. Hissediyorum. Sıcak.

Atmosfere geri giriş yapıyorum. Atmosfere geri giriş yapıyorum.

Sizi dinliyorum. Sıcağı hissediyorum…

İtalyan kardeşlerin radyodan hangi kadının sesini kaydettikleri bilinmese de ses kayıtlarına göre bu kadın en son atmosfere doğru ilerliyor.

Elde edilen tüm veriler, kadının başının dertte olduğunu gösteriyordu.

Üstelik bu ses kaydından yalnızca 3 gün sonra Sovyet Uzay Ajansı, kendilerine ait olan bir uydunun atmosfere girerken yandığını ve alev topu şeklinde yeryüzüne çakıldığını duyuruyor.

Bir otobüsten daha büyük olan bu 'sözde' uydunun ne amaçla uzaya gönderildiğiyse Ruslar tarafından asla açıklanmadı.

Valentina Tereshkova, uzaya çıkan ilk kadın unvanına sahip olsa da ismi belirsiz bir kadın, araştırmalara göre dünyanın etrafında 17 tur attıktan sonra kontrolünü yitiriyor.

Kadın kozmonotun yanarak ve yeryüzüne çakılarak öldüğü düşünülüyor.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
astronotun, gibi, kadın, kaybolan, kaydı, olayı, rusya, uzayda

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler