Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.02.2019, 22:58   #1
Gülümsün
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Mutsuz İnsanlar Depresyonda mıdır?

Mutsuz İnsanlar Depresyonda mıdır?

Günümüzde her türlü isteksizlik, amaçsızlık ve motivasyonsuzluğun karşılığı gibi kullanılan depresyon, kendini farklı şekillerde gösteren, bir uzman tarafından ele alınması gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Bireylerde bu rahatsızlığın olmaması ise o kişinin mutlu olduğu anlamına gelmez. Bu farkındalıkla depresyonun mutluluğun zıddı olmadığını söyleyen Kurumsal ve Bireysel Kişisel Gelişim Danışmanı Müge Çevik, öğrenilebilir, geliştirilebilir bir tutum olarak da bir mutluluk içinde mutsuzluğun olmayacağını söylemenin doğru olmadığının altını çizdi.

Çağın hastalığı olarak gösterilen depresyon, bireylerde kendini farklı gösteren ve bir uzman tarafından ele alınması gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bireylerde gözlemlenmese dahi günümüzün getirdiklerinden dolayı mutsuzluk oranı hızla artıyor. Yapılan araştırmalar da bunu destekler nitelikte.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı yaşam memnuniyeti araştırmasının sonuçlarına göre; mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2016 yılında yüzde 61.3 iken 2017 yılında yüzde 58’e düştü. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise yüzde 10.4’ten yüzde 11.1’e yükseldi.

Depresyonda olmayan herkes mutlu değildir

Kişi, yaşamda başına gelen olumsuz bir olaydan sonra 3 farklı şekilde yaşama bağlanmaya çalışır; duruma adapte olarak yaşamaya çalışmak, olumsuzluğu telafi etmeye çalışmak ya da yaşanan her ne ise onu bir ders olarak görüp hayata devam etmek.

Aslında kişinin yaşadığı olumsuz şeyden sonra iflas, boşanma, bir yakının kaybı gibi, duygusal olarak yeniden ayağa kalkması ve bir öğrenme ile çıkması ile yaşama olumluluk ya da karamsarlık perspektifinden bakmasına bağlıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre böylesine bir travma yaşayanların 3’te 2’si depresyona girmiş, yaşamlarına bir süre depresyon hakim olmuştur.

Depresyona girmeyenlerin 3’te biri ise pozitif bakış açısına sahip olduğu tespit edilmiştir.

Pozitif bakış açısına sahip olmak ise, yaşamda her şeyin herkes için ve gelip geçici olduğuna inanmak üzerine kurguludur. Özetle, depresyonda olmayan herkes mutlu değildir.

Eski 05.02.2019, 23:49   #2
Cimcimecik
Uzman Üye

Standart Cevap: Mutsuz İnsanlar Depresyonda mıdır?

Bu düzende, günümüz Dünyasında mutlu olmaz zor. Depresyona girmek ise çok kolay. Pek çok insan mutsuz ve depresyonda. Çoğunun haberi bile yoktur belki.

İnsan yüzlerine bakarım. Hep gerilmiş yüzler, kenetlenmiş dudaklar, içe kapanmış bir tutuk ruh hâli.

Oysa her şeye rağmen hayat çok büyük ipuçları sunuyor bize mutlu olmak, hayatımıza anlam katmak için.

Ayrıntıda saklı olan güzellikleri keşfetmeye ayıracak zamanımız varsa bunları bulabiliriz. Ayrıntıda saklanmış olan ipuçlarını algılayacak bir bakış açımız da olmalı. Bunu geliştirebiliriz de.

Bunun için öncelikle dünyaya, hayata bakışımızı değiştirmeliyiz. Gerçekten önemli olanlarla olmayan ama önemliymiş gibi bize dayatılanları birbirleriyle yer değiştirmeliyiz.

Bertrand Russell
7 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.2019, 00:00   #3
Tura
Müdavim

Mutluluk her insana yakışır.
Eski 06.02.2019, 00:20   #4
ReaL
Deniz Sevengillerden

Eşinizden, sevgilinizden mi ayrıldınız? Maddi zorluklar mı yaşıyorsunuz? Gerektiği kadar arkadaşlarınız mı yok? vs. vs.

Reçeteyi veriyorum; çiçek yetiştirin

8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.2019, 01:24   #5
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Eşinizden, sevgilinizden mi ayrıldınız? Maddi zorluklar mı yaşıyorsunuz? Gerektiği kadar arkadaşlarınız mı yok? vs. vs.

Reçeteyi veriyorum; çiçek yetiştirin

Sorunlardan uzaktayım.

Mutluyum, depresyonlu değilim çünkü; çiçek yetiştiriyorum

Eski 06.02.2019, 02:54   #6
HomoLudens
Perinde Ac Cadaver

Mutsuzluğu gidermek. Yıllardır depresyon tedavisi gören birisi olarak bu konu hakkında bir kaç yorumum var. Bu hastalığın içine gömülmüş insanlara verilen tavsiyelerin pek bir anlamı yoktur. Hastalığı verilen uğraşlar, hobiler, tavsiyeler ve ilaçlarla yenemezsiniz. Hastalığı yenmenin tek yolu; hastanın bu hastalığı zihninde yok etmesidir. Ayrıca sadece kendi yaşadıkları kişiyi depresyona sürüklemez. Öyle olsaydı gencecik bir psikolog "Çok fazla acı var" diyerek yaşamına son vermezdi.
Mutlu olalım da nasıl ? Böyle bir dünyada isteseniz de hep mutlu olamazsınız. Küçük çocukların istismara uğrayıp öldürüldüğü, üniversite okuyan gençlerin geçim sıkıntısından, anne ve babaların evlatlarına bakamadığından dolayı intihar ettiği, sizi kurtarmasını beklediğiniz gençlerin ellerinde ki telefon kadar aklı olmadığı, örümcek ağı gibi etrafınızı saran yoksulluğun olduğu bir yerde koşulsuz mutluluk nasıl olacak ? Mutlu mu olmak istiyorsunuz; bunun üç yolu var.
Ya çocuk olacaksınız.
Ya deli olacaksınız.
Ya da bir ölü.
and carved it to my image!
My claim to the throne is just!

8 Üyemiz HomoLudens'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.2019, 03:09   #7
Canan
Çiçekci kız

Haklısın.

Geçmiş olsun @KülRenkliYele

Bizler konuya yüzeysel olarak basitçe yorumlar yapmış olsak da, durumun ne denli zor ve ağır bir şey olduğunun da bilincindeyiz.

Yaşananlar, yaşam şartları, başa gelen olumsuzluklar ve acılar hepsi birer etkendir mutsuzluğa, ondan doğan depresyona.
Eski 06.02.2019, 03:23   #8
HomoLudens
Perinde Ac Cadaver

Teşekkür ederim @Canan hanım.
Konuya yüzeysel ya da basitçe yorumlar yapılmamış. Herkes kendisine iyi gelen şeyleri paylaşmış. Bir nevi kendi ellerinden geldiği kadar yardımcı olmak istemişler.
Zaten asıl sorunumuz depresyonun maalesef yanlış anlaşılması. Tecil bozdurmak için zamanında gittiğim askerlik şubesinde ki bayan "Bir hastalığın var mı ?" diye sorduğunda "Depresyon" demiştim. "Aman herkes depresyonda" demişti. O an ona aşırı kızmıştım ama düşününce hanımefendi haklı. Çevreye bir göz gezdirdiğimiz zaman herkes; "aman sevgilimden ayrıldım, annem babam beni anlamıyor" gibi çocukça şeylerden kendini depresyona sokuyor, daha doğrusu öyle gibi davranıyor. Okuduğu kitaptan veya diziden sonra ağlayıp "Hayat çok kötü " diyorlar.
Bazıları ise insanların diğer insanları hasta ettiğini bu yüzden bu durumdan kurtulmanın tek yolunun biraz yalnızlık olduğunu söylüyor. İşin açıkçası ilk zamanlar bende öyle düşünüyordum. Ancak babamın bana dediği gibi;
"Herkesten kaçtın diyelim kendinden nasıl kaçacaksın ?"
and carved it to my image!
My claim to the throne is just!

8 Üyemiz HomoLudens'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.2019, 13:31   #9
Gülümsün
Yönetici

Alıntı:
Günümüzde her türlü isteksizlik, amaçsızlık ve motivasyonsuzluğun karşılığı gibi kullanılan depresyon, kendini farklı şekillerde gösteren, bir uzman tarafından ele alınması gereken psikolojik bir rahatsızlıktır.

Günümüzde birçok kişi mutsuz, ümitsiz, hatta hayattan bezmiş durumda.

Kendinize ne iyi geliyorsa onu yapın. Ben mutsuz olduğum zamanlarda yürüyüş yapıyorum. Hayvanlarla ilgileniyorum. Kafamı böyle dağıtıyorum.

Hepimizin bir amacı olmalı. Geleceğe umutla baklamıyız.

Geçmiş olsun. @KülRenkliYele

Eski 06.02.2019, 14:28   #10
Efruz
Dost Nâzım

Uzun süredir depresyon ve anksiyete yüzünden ilaç kullanıyorum. Sabah bir, akşam bir. Akşam hapımın nedeni de düşünüp düşünüp uykumu kaçırmam

Şu zamanda ve gelişen olaylara baktıkça mutlu olmam için bir neden yokken beni strese sokacak bir sürü şey bulabiliyorum. Elbette küçük küçük beni mutlu eden şeyler var. Mesela baktığım kediler artık beni uzaktan gördüğü zaman yanıma koşup bacağıma atlıyorlar.

Ama mutlu olunacak etkenleri süreklileştirmedikçe insan bir yerden sonra kopuyor, kendini yalnızlığa da ittiyse, ohh gelsin depresyonlar gelsin ilaçlar.

Ben bu ruh halim yüzünden başka bir sürü fiziksel hastalıktan müzdarip olabiliyorum. Psikoloji gerçekten insanın vücudunu iyi veya kötü etkileyen en büyük unsurlardan biri.

Lütfen küçücük şeylere takılıp kendinizi mutsuz etmeyin, inanın çekebileceğiniz hastalıklarla karşılaştırınca değmez.

Hepimize sağlıklı psikolojiler diliyorum

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

7 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
depresyonda, insanlar, mutsuz, mıdır, İnsanlar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler