Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.08.2017, 21:07   #1
Gülümsün
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart D Vitamini Eksikliğine Çözüm: Somon, Süt ve Güneş

D Vitamini Eksikliğine Çözüm: Somon, Süt ve Güneş

D vitamini eksikliğinde yaşanacakların önüne nasıl geçeriz?

Son yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin önceden bilinenden daha önemli bir vitamin olduğu ve eksikliğinin ise tahmin edilenden çok daha yaygın bir hastalık olduğunu ortaya koydu. Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, D vitamini eksikliğinde hangi hastalıkların ortaya çıktığı ve eksikliğin nasıl giderilebileceği konusunda önemli açıklamalar yaptı.

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olup vücudun yağ hücrelerinde depo edilir. En önemli görevi gıdalar ile alınan kalsiyumun kemik gelişimine sağladığı katkıdır. Bitkilerde D2 vitamini bulunurken, hayvanlarda ise D3 vitamini bulunur. Günlük D vitamini ihtiyacı bebeklerde 400 ünite, hamillerde 600 ünite, yaşlılarda ise 800 ünitedir. Prof. Dr. Mocan, D vitaminin en çok somon balığı, ton balığı, sardalya ve hamsi balığında depolandığını belirterek, besinlerin yanı sıra güneş ışınlarından gelen vitamini direk almanın da önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Mocan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Somon tek başına D vitamini deposu
Az güneş gören kuzey ülkelerinde özellikle somon balığı insanların D vitamini ihtiyacını tek başına karşılar. Bir yumurta sarısı günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 10'nunu karşılarken süt, peynir, yoğurt gibi gıdalar önemli bir kısmını karşılamış olur.

Günde 15 dakika güneşlenin

D vitamininin ana kaynağı güneşten aldığımız ultraviole ışınlarıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde güneş yağı kullanmadan veya az kullanarak 10-15 dk. güneşte kalmak vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Bu güneşlenme esnasında ışınların vücuda direk temas etmesine dikkat edilmelidir. Güneşlenirken kapalı kalan sırt, koltuk altı, bacak gibi bölgelerinde güneş ışığı görmesinin yararı olacaktır. Bunu yaparken sıcak havanın olumsuz etkilerine karşı baş mutlaka büyük bir şapka ile korunmalı veya gölgede tutulmalıdır.

Özellikle güneşle az teması olan kişilerde hamilelerde ve yaşlılarda D vitamini eksikliği en sık rastlanan sorunlardandır. Hamile ve yaşlılar, bu vitamine diğer insanlara oranla daha fazla ihtiyaç duyar.

D vitamini eksikliği obeziteye davetiye çıkarıyor

D vitamini son yıllarda kemik gelişimine sağladığı katkılar dışında vücut direncini arttırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkileri olduğu da görülmüştür. Yapılan çalışmalar vücuttaki mikropların D vitamini sayesinde öldüğünü ortaya çıkarmıştır.

Obezite oluşumunda izah edilemeyen bir D vitamini eksikliği görülmektedir. İnsülin direnci bu vitaminin eksikliğinde daha sık görüldüğü için önce obeziteye ileriki dönemlerde de hipertansiyona yol açabilmektedir.

Grip nedeni

Yeterli miktarda karşılanamayan D vitamini eksikliği; uzun süren üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve gribal enfeksiyonlara neden olur. Bunlara bağlı olarak da halsizlik, sedef hastalığı, diyabet astım, Alzheimer, epilepsi, kanser ve depresyon riskini arttırmış olur.

Özellikle çocuklarda D vitamini eksikliği büyüme geriliği ve kırıklara yol açarken, yaşlılarda ise en sık karşılaştığımız kemik erimesi hastalığına yol açmaktadır.

Kaynak
Eski 21.08.2017, 22:17   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: D Vitamini Eksikliğine Çözüm: Somon, Süt ve Güneş

D vitamini eksikliğim var. Dikkat ediyor ve tablet ile de takviye ediyorum.

Lakin buradaki yazdığı gibi, grip olmuyorum.
Hem de hiç olmuyorum. (şeytan kulağına kurşun )

Teşekkürler Gülüm.
Eski 21.08.2017, 22:48   #3
Gülümsün
Yönetici

Standart Cevap: D Vitamini Eksikliğine Çözüm: Somon, Süt ve Güneş

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
D vitamini eksikliğim var. Dikkat ediyor ve tablet ile de takviye ediyorum.

Lakin buradaki yazdığı gibi, grip olmuyorum.
Hem de hiç olmuyorum. (şeytan kulağına kurşun )

Teşekkürler Gülüm.
D vitamini eksikliğim var mı hiç bilmiyorum.
Şanslısın Canancığım bence de hiç olma.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çözüm, eksikliğine, güneş, somon, vitamini

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)