Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri > Türk Sinema ve Tiyatro Sanatçıları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.05.2013, 11:07   #11
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Tarık Akan ( 1949 - ... ) | Yeşilçam'ın Yakışıklı Aktörü

Filmlerini büyük bir ilgi ve beğeniyle takip ettim. Her büründüğü rolde gerçekçi olmayı ve kendini sevdirmeyi başardı dediğim nadir sanatçı -emekçilerden, ayrıca çok karizmatik.

Yaptığı açıklamaları dinledikçe aydın fikirleri, mücadeleci tavırları ile bir kez daha takdirimi kazandı.

'' Anne Kafamda Bit Var '' kitabını bir solukta okumuştum çok samimi ve yalın bir yazım dili vardı. Hapishanede yaşadıklarını anlatan kısımda tüylerim diken diken olmuştu. Etkilenmiştim. Şu an bu kitap tekrar okunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Teşekkürler Sevda.
Eski 12.08.2014, 16:06   #12
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Tarık Akan (1949 - ... ) | Yeşilçam'ın Yakışıklı Aktörü

Tarık Akan, PEHLİVAN filmindenki rolüyle hem 1985 Berlin Film Festivali jüri özel ödülünü kazandı hem de 1984 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.

Suçlu filmi, Tarık Akan'ın ilk ödül aldığı filmidir. (1973 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu)

Bakırköy sevdalısı Tarık Akan / Bakırköy Tren İstasyonu altındaki kahve (1972)

Galatasaraylı Büyük Mehmet, Küçük Mehmet, Yarık, Bülent, Gökmen ve Yasin Özdanak 1974 yılında o zamanların genç ve gözde sinema yıldızı Fenerbahçeli Tarık Akan ile biraraya gelmişlerdi.

Onları vu dostluk çemberinde toplayan tek neden hepsinin Bakırköy'lü olmasıydı.

10 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.08.2014, 16:07   #13
Molina
Üye

Paylaşım için teşekkürler.
Eski 12.08.2014, 18:35   #14
PİS_FAKİR
Ziyaretçi

Her ne kadar bana benzetilse de yetenekli politik yönü duruşu olan bir abimizdir
2 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2016, 09:18   #15
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Tarık Akan (1949 - 2016 ) | Yeşilçam'ın Yakışıklı Aktörü

Tarık Akan Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın efsane oyuncularından 66 yaşındaki Tarık Akan bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Akciğer kanseri hastalığıyla mücadele eden ve son üç aydır tedavisi sürdürülen Tarık Akan, son olarak geride bıraktığımız ay hakkında çıkan öldü haberlerini bizzat yalanlamış tedavisinin sürdüğünü açıklamıştı. Akan’ın ölüm haberi, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından: “Tarık Akan 16 Eylül Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Halkımızın başı sağolsun.” satırlarıyla duyuruldu.

10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2016, 10:32   #16
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Tarık Akan (1949 - 2016) | Yeşilçam'ın Yakışıklı Aktörü

Bazılarının onuru da, kavgası da, başarı ve yaptıklarının listesi de , bırakacağı iz de uzundur...

Soner Yalçın'ın 2 Eylül'de Tarık Akan için yazmış olduğu yazısı.

Bizim kuşak…

Yani 1960'lı yıllarda Anadolu'da doğanlar “sinema kuşağı”dır.
Taşra dışındaki dünyayı sinemada gördük biz.
Sinemaya gitmek bir törendi. Biletler bir gün önceden alınırdı. Banyo yapılırdı ve annem elimizden tutar o büyülü dünyaya götürürdü.

Film başlar başlamaz, kahramanımızın yanında kimler olduğunu merakla beklerdim.

Yeşilçam'ın “babacan karakterleri” bizden yana olurdu hep; Cevat Kurtuluş, Necdet Tosun, Sami Hazinses, Nubar Terziyan, Hulusi Kentmen, Münir Özkul…

Karşımızda olanlar ise korkutucuydu. Yeşilçam'ın bu “kötü adamlarından” kim korkmazdı ki: Hüseyin Baradan, Önder Somer, Erol Taş, Bilal İnci, Hayati Hamzaoğlu…
Çocuk aklımla her seferinde, “bu kötü adamlar yenilebilir mi” diye düşünürdüm.

Filmin kahramanına güvenirdim:
“Ne olursa olsun biz yeneceğiz” derdim içimden.
Rahmetli annemle gittiğim filmlerin sadece bazı sahnelerini hatırlıyorum; kahramanın “kötü adamları” yendiği kareler!..

Ve o yıllar…

1970'li yılların başında mahallede bir laf çıktı:
Ağabeyim artist olmuştu!
Mühendis olması için İstanbul'a gönderilen ağabeyim artistliği mi seçmişti? Babam kızdı; annem gülümsedi; mahalleli bayram etti; havamdan geçilmedi bir-iki hafta.
Talihsizlik. Mesele kısa zamanda anlaşıldı:
Beyaz perdede görünen kişi ağabeyime çok benzeyen Tarık Akan idi!

O masalsı çocuk günlerimden beri, benim kahramanım hep Tarık Akan oldu…
Oyunculuktan sanatçılığa
Şöhret, artistler için en tehlikelisidir.
Şöhret, sinsidir ve yumuşacık rahatlığıyla kişiyi esir alıp çevresini sınırlarla kuşatır.
Tarık Akan, kendini kuşatan şöhreti, 1970'li yılların sonunda şöhretin gizemli kelepçesini kırıp attı.

O artık…
Havai fişek gibi kısa sürede parlayıp sönen artistlerden olmayacaktı.

O artık…
Yeşilçam'ın yakışıklı jönü değil…
Salon filmlerinin oyuncusu değil…
Sinema sanatçısı olmak istiyordu.

Haksızlıklara uğrayarak acı çeken yoksul halkın dramını beyaz perdeye taşıyan sanatçılardan olmak istiyordu.
Hayali değil, toplumsal gerçeği beyaz perdeye aktarmak istiyordu.

Hakim ideolojiye yenik düşerek dönemi kutsayan değil; zamana karşı çıkan sinema yapmak istiyordu.
Ve böylece bu düzeni değiştirmek isteyen sanatçılar kervanına katılarak yola çıktı. Fakat…

Biliyordu ki: Türkiye'de oyunculuk kolay.
Biliyordu ki: Türkiye'de sanatçı olmak zor.
Tarık Akan bu bilinçle halkın sanatçısı oldu.

Bu nedenle… Bir buçuk yıl kimse kapısını çalmadı; iş vermedi. “Aç kalacaksın, bizim dediğimizi yapacaksın” dediler. Direndi. Taksicilik yaptı.

Türkiye'de oluk oluk kan akarken; elinde içkiyle şömine karşısına geçip genç kızlara kur yapan zengin jön olmayı reddetti.

Yavuz Özkan ve Cüneyt Arkın'la elbirliği yapıp “Maden” filmiyle Yeşilçam'ın ambargosunu deldi. Film, hasılat rekoru kırdı.

Evet: Tarık Akan Yeşilçam'ı yendi.

Kuşkusuz… Sanatçının tek engeli Yeşilçam değildi.
Türkiye'nin gerçek sanatçılarıyla aynı kaderi paylaştı:
Zincire vuruldu. İşkence gördü. Hapis yattı. “Vatan hainliğiyle” suçlandı.

Ancak serinkanlı dik duruşundan hiç taviz vermedi.
Şöhrete yenilmediği gibi…

12 Eylül 1980 askeri darbesinin zulmüne de boyun eğmedi.
Büyüklük ve kalıcılık getirdi bu yiğitlik ona. Böylece…
Sanatından taviz vermeyen devrimci yücelik mertebesine ulaştı…

Yenilecek kötü adamlar

Tarih: 12 Aralık 2012.
Odatv Davası'ndan 22 aydır Silivri zindanındayım.
Koğuş arkadaşlarım Ergenekon duruşmasına gitti. O gün savcı esas hakkında mütalaasını verecekti.
Kimi haber kanalları duruşma önünden canlı yayın yapıyordu. Türkiye'nin farklı yerlerinden binlerce insan mahkeme salonu önüne gelmişti. Jandarma duruşma salonuna girmelerini engellemek için halka tazyikli su sıkıyor; cop kullanıyordu.

Televizyon canlı yayınında mı; yoksa bir gün sonra çıkan gazetelerde mi gördüm; bugün tam anımsayamıyorum. Gördüğüm şuydu:
Kalabalığın en önünde Tarık Akan vardı; ve eliyle barikatları yıkmaya çalışıyordu!

Hiç unutmam. Unutamam…

Çocukluğumda film seyrederken söylediğimi tekrarlarken buldum kendimi; “kahramanımız geldiyse kötü adamları yeneriz!”

Tarık Akan tüm kumpas mağdurlarının sessiz çığlığının duyurulması için çok çalıştı.
Bu nedenle medyada hakaretlere uğradı.
Bu nedenle hukuki soruşturmalarla sindirilmek istendi.
Tarık Akan'ı kimi şöhrete yenik düşmüş oyunculardan sanıyorlardı! Oysa…

O; işsizliği, açlığı, cezaevi hücreleri gibi nice baskıları göğüsleyen bir devrimci sanatçıydı.
İnadına; hep acı çekenin yanında durdu.
Tarık Akan ile hayatımda sadece bir kez yan yana geldim; hapisteki Balyoz mağduru subaylara gönderilen destek mektuplarından oluşan “Er Mektubu Görülmüştür” kitabının imza gününde.
Kitabı hapisteki subaylar adına biz; gazeteciler, sanatçılar, subaylar imzaladık.
Tarık Akan imzacılardan biri olarak oradaydı.
Beni görmesiyle kucaklaması bir oldu; yazılarıma iltifat etti. O sözler -inanın abartmıyorum- hayatımda aldığım en büyük ödüldü. Demek kahramanımın takdirini kazanmayı başarmıştım! Nasıl bir çocuk gibi mutlu oldum anlatamam…

Ve:
Geçen hafta Tarık Akan'ın hasta olduğu haberini aldım.
İçimden dedim ki, kahramanım bunu da yenecektir.

Biliyorum.
Bizi bırakıp gitmez. Direnir; kazanır. Çünkü…
Daha yeneceği “kötü adamlar” var!

10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2016, 10:36   #17
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Allah rahmet eylesin.yeri doldurulamayacak sanatçılardan birisi idi.
nur içinde yatsın.
Çok yaşlıda değilmiş akciğer kanseri ne tedavi olursa olsun çok çabuk yayılan bir hastalık.
bayramın 2.günü bir komşumda 10 ay mücadeleden sonra 52 yaşında öldü.
Zor bir hastalık olanlara Allah şifa versin ailelerinede sabır.

10 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2016, 11:54   #18
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

www.youtube.com/watch?v=HVducbyd9Oo

9 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2016, 12:26   #19
Canan
Çiçekci kız

Barış Zeki Üregül’den babası Tarık Akan’la ilgili açıklama

Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Tarık Akan dün gece saat 01.00’da hayata gözlerini yumdu. Tarık Akan’ın son anlarında yanında bulunan oğlu Barış Zeki Üregül şu açıklamayı yaptı.

“Babam 3 haftadır hastanede tedavi görüyordu. Bodrum'dayım derken babam hastanedeydi. Orada sadece 1 hafta tatil için kaldı, hastalığı ağırlaştı ve yatış verdiler. Dün gece 1'de biz üç çocuğu başındayken vefat etti. Babam sadece biz ailesi için değil. Tüm Türkiye için önemli biriydi. Şimdi yalan yanlış iddialar atan o şahıs (ağabeyi Turgut Üregül) şov amaçlı hastanenin önünde konuşuyor. Gerekli açıklamayı yapmak istedim çünkü bizim kaybımızdan reklam yapmaları çok can acıtıcı. ‘Cenaze kayıp' demesi çok garip, biz şu an babamızın vefat işlemleriyle ilgilenirken aşağıda konuşma yapan kişinin yıllardır babamın olduğu yere bile yaklaşamaması herkesçe biliniyordu. Cenaze işlemlerini bugün gün içinde kararlaştırıp bilgi vereceğiz. Babamızı çok seviyoruz, sevenlerine de teşekkür ediyoruz”
Sözcü
Eski 16.09.2016, 13:02   #20
Insanlikarayan
Müdavim

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
8 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adile naşit, ah nerede vah nerede, akan, aktörü, anne kafamda bit var, anılıyor, beyazperde, bodrum akyarlar, canım kardeşim, eğitim vakfı, eski zamanlar, gülşen bubikoğlu, hülya koçyiğit, ikinci, kerime nadir, manço kulüp, ses dergisi, sisli hatıralar, taksi, tarık, türkan şoray, vefatının, yakışıklı, yarışma, yeşilçam, yılında, İkinci

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler