Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi > Dünya Tarihinde Yer Alanlar

Dünya Tarihinde Yer Alanlar Dünya tarihinde yer alan olay ve portreler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.10.2012, 13:53   #21
Karagöz
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ernesto Che Guevara Kimdir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
O resimlerinide gördüm. = resimler çekilirken, yatırıldığı yerlerin şeklini şemalini görünce, başında onu parçalamaya hazır it sürüsüne rağmen benden yine bir şeyler alıp götürmedi...

Yakalandığı gün uçakta "devletin hizmetindeyim" diyenleride, "kullandıktan sonra deliğe süpürürsünüz" denilerek bir yerlere getirilmesi sağlananlardaki karizmayıda gördü bu gözler... (Sadece yakın tarih diye verdim bu iki örneği)

O nedenle Che bana her şekilde karizmatik geliyor. Hele; neleri, neler için terkettiğini, sadece inandığı hayatı inandığı şekilde yaşadığını bilince, hangi resmine bakarsam bakayım kalıbına, gözüne, kaşına, kısacası pozuna değil, hayata karşı duruşuna hep hayran kalmışımdır.

Karizma da böyle bir şey değil mi?

Bana göre karizma mağlup olmamaktır. Gerisi sadece mitleştirenlerin ve putlaştıranların hurafeleridir.
Eski 20.10.2012, 14:01   #22
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı tabi.

Kimi mitleştirir, kimi putlaştırır, kimi yerin dibine sokar, kimi de sadece yaşamındaki artılara bakıp saygı duyar...

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.2012, 14:05   #23
Karagöz
Uzman Üye

Alıntı:
Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı tabi.

Kimi mitleştirir, kimi putlaştırır, kimi yerin dibine sokar, kimi de sadece yaşamındaki artılara bakıp saygı duyar...
Muhakkak üstadım. Karizma olarak görenlere lafım yok. İstedikleri şekilde görebilirler. Benim itirazım farklı bir noktadan Onu da açıkladığımı düşünüyorum...
Eski 20.10.2012, 15:18   #24
Öykü
Müdavim

"Gerçekçi Ol İmkansızı İste"
Eski 20.10.2012, 16:40   #25
Dalgakıran
Tam Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster
Karizmadır değildir pek bilemem ama benim ülkemde bazı kesimin bu adamı Atatürk'ten daha büyük bir devrimci gibi görmesi her zaman canımı sıkmıştır. Onun için mağlubiyetini de bilmek değerlendirme yaparken daha nesnel olmamıza yardımcı olur.
Büyük bir devrim adamı olduğu ve emperyalizmle romantik olarak değil, bedeni ve ruhuyla mücadele edip ilkelerinden vazgeçmediği için takdir ediyorum.

Fakat Karagöz'ün tespitlerine de katılıyorum. Aynı şeyleri düşünmüşüz yukarıdaki satırlar bağlamında. Atatürk, Che'nin yapmak istediği şeyleri en zor zamanlarda başarmış bir liderdi. Politik olmasını da beceriyordu, savaşmasını da. Uzun uzadıya tarih dersi vermek haddime değil. Yine de özellikle özentili gençleri anlamıyorum.

8 Üyemiz Dalgakıran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.2012, 16:51   #26
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Dalgakıran'ın yapmış olduğu alıntı, ben Karagöz'ün o mesajına cevap yazarken yoktu ve sanırım ben cevabı yazarken eklenmiş.

Burada Atatürk'le Che kıyaslaması yapan densiz durumuna düşmüşüm farkında olmadan sanırım.

Che konusu başlığı altında böyle bir kıyaslamaya girmek ise ne kadar doğrudur bunun takdiride herkesin kendisine ait tabi.

Yeri midir bilemem ama bari şu kıssadan hisseyide paylaşayım ve bu konudaki son mesajım olsun.

"İki kişi tartıştıkları konuda bir sonuca varamayınca kalkıp zamanın ünlü bir din alimine giderler.

Derler ki: Üstad, biz bir konuda fikir danışmaya geldik. Birimiz sabah namazını kıldığı abdestle yatsı namazını da kılıyor, diğerimiz ise her namaz başına bir abdest alıyor. Hangimiz diğerinden üstündür?

Üstad der ki: Sen her namaz için bir abdest aldığına göre imanın güçlüdür, sen de bu kadar uzun süreli dayanabildiğine göre kıçın güçlüdür. Hangi konuda yarıştığınızı bilmek lâzım."

Saygılarımla...

Eski 20.10.2012, 17:45   #27
Karagöz
Uzman Üye

Alıntı:
Dalgakıran'ın yapmış olduğu alıntı, ben Karagöz'ün o mesajına cevap yazarken yoktu ve sanırım ben cevabı yazarken eklenmiş.

Burada Atatürk'le Che kıyaslaması yapan densiz durumuna düşmüşüm farkında olmadan sanırım.

Che konusu başlığı altında böyle bir kıyaslamaya girmek ise ne kadar doğrudur bunun takdiride herkesin kendisine ait tabi.

Yeri midir bilemem ama bari şu kıssadan hisseyide paylaşayım ve bu konudaki son mesajım olsun.

"İki kişi tartıştıkları konuda bir sonuca varamayınca kalkıp zamanın ünlü bir din alimine giderler.

Derler ki: Üstad, biz bir konuda fikir danışmaya geldik. Birimiz sabah namazını kıldığı abdestle yatsı namazını da kılıyor, diğerimiz ise her namaz başına bir abdest alıyor. Hangimiz diğerinden üstündür?

Üstad der ki: Sen her namaz için bir abdest aldığına göre imanın güçlüdür, sen de bu kadar uzun süreli dayanabildiğine göre kıçın güçlüdür. Hangi konuda yarıştığınızı bilmek lâzım."

Saygılarımla...

Üstadım o mesajım siz cevap yazarken de vardı, görmediniz sanırım Sonradan eklemedim
Eski 20.10.2012, 18:43   #28
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Che Guevara gerçekten son zamanlarda popüler bir ikon oldu ama hangi lider bu zamana kadar kapitalizm'in bir ürünü olmadı ki.. buna Atatürk bile dahil hatta..

Bunun dışında çağında gizli bir lider olduğunu düşünürsek halkı ve milleti için yaptıkları unutulmamıştır.. lakin her iyi kahraman gibi sonunun da acılar içinde olacağını hiç şaşırmadım.. çünkü buda dünyanın bir kuralı...

O bunu bildiği halde hiç dönmedi kendisine yapılacaklardan hiç korkmamıştır.. belkide tek korkusu yapmak istediği idealleri yarıda bırakması yüzünden olmuştur.. son anlarında bunları düşünmüştür bence..

Keşke önümüze getirilip popülerleştirilen bu tür kahramanlarının yüzünden ve yakışıklılığından çok ideallerini benimsemiş olabilseydik.. her insan bunu yapsa emin olun şu sistem yakın zamanda dünya tarihinde emsal olabilecek kişilerin tarihini silip yeniden yazmak zorunda kalırdı...
Eski 21.10.2012, 00:32   #29
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster
Üstadım o mesajım siz cevap yazarken de vardı, görmediniz sanırım Sonradan eklemedim
O zaman bu paragrafı atlamışım ben yada gözlük işini yeniden düşünmeye başlayayım.

Eğer o paragrafı görseydim...

"Che'den bahsedilen bir konu başlığı altında böyle bir kıyaslamanın ne kadar doğru bir yaklaşım olacağı bence tartışılır.

Çünkü bir tarafta kendince tüm halkların bağımsızlığını şiar edinmiş ve bu doğrultuda bir yaşam sürerek kendi ülkesi dışında mücadele vermiş bir Devrimci militan, diğer tarafta askeri okullarda yetişmiş ve ülkesinin bağımsızlığı için yıllarca savaşmış ve kendinden kat kat güçlü orduları dize getirmiş bir Asker ve Komutan, kurduğu yepyeni bir cumhuriyeti yüceltmek için insan üstü mücadeleler verip bu uğurda akla hayale gelmeyecek adımlar atmış, donanımlı-bilgili bir Devlet adamı, halkını bilinçlendirmek ve muhassır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için vatanını karış karış gezip onların aydınlanmasına ön ayak olmaya çalışmış bir Öğretmen, yüzlerce yıllık bir Osmanlı geleneğini yıkarak, modern Cumhuriyeti kurmuş bir Devrimci...

Böyle bir kıyaslamaya girmekten en azından ben hicap duyarım...

...derdim...

Ve, dedim...

Eski 21.10.2012, 00:57   #30
Karagöz
Uzman Üye

Alıntı:

O zaman bu paragrafı atlamışım ben yada gözlük işini yeniden düşünmeye başlayayım.

Eğer o paragrafı görseydim...

"Che'den bahsedilen bir konu başlığı altında böyle bir kıyaslamanın ne kadar doğru bir yaklaşım olacağı bence tartışılır.

Çünkü bir tarafta kendince tüm halkların bağımsızlığını şiar edinmiş ve bu doğrultuda bir yaşam sürerek kendi ülkesi dışında mücadele vermiş bir Devrimci militan, diğer tarafta askeri okullarda yetişmiş ve ülkesinin bağımsızlığı için yıllarca savaşmış ve kendinden kat kat güçlü orduları dize getirmiş bir Asker ve Komutan, kurduğu yepyeni bir cumhuriyeti yüceltmek için insan üstü mücadeleler verip bu uğurda akla hayale gelmeyecek adımlar atmış, donanımlı-bilgili bir Devlet adamı, halkını bilinçlendirmek ve muhassır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için vatanını karış karış gezip onların aydınlanmasına ön ayak olmaya çalışmış bir Öğretmen, yüzlerce yıllık bir Osmanlı geleneğini yıkarak, modern Cumhuriyeti kurmuş bir Devrimci...

Böyle bir kıyaslamaya girmekten en azından ben hicap duyarım...

...derdim...

Ve, dedim...

Kıyaslamayı yapan ben değilim üstadım. Ülkemin kendilerine devrimci, aydınlık, sosyalist diyen insanları yapıyor bu kıyaslamayı genelde. Şimdilerde bu modaya "yakalandığında çantasında bediüzzaman said nursinin kitabı bulundu" katkısıyla nurcular da dahil oldu. Atatürkçü geçinen tayfa da Nutuk bulundu diye bir masal uydurmuştu onu da hatırlatalım...

Ayrıca Che öldürülmeseydi de yaşatılsaydı adını dahi kimse bilmezdi ve bugün böyle göklere çıkarılmazdı. Kendisini öldüren Amerika, kendisini çok güzel pazarlamıştır da. Ölenlerin efsaneleştirilmesi konusunda Amerika'nın eline kimse su dökemez.

Ben kendisinde herhangi bir karizma görmüyorum. Tabi şimdi Amerika onu efsaneleştirmedi mevzusuna gelirse işler elbette tarihin anlatılan kısmıyla öyle demekle yetinirim... Neyse bu mevzuyu kapatıyorum. Dileyen tapınabilir.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ernesto, guevara

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)