Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Yemekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.09.2015, 23:21   #1
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Domates Salçası Nasıl Yapılır? | Ev Yapımı Salça | Basakca'nın Mutfağından

Aslında böyle bir şey yapmaya hiç niyetim yoktu. Bilirsiniz zahmetli işlere pek vaktim olmuyor Evde özellikle oturupta salça yapacağıma makinemi alıp sokakları arşınlamayı yeğlerim. Ama İlkokul arkadaşım emekli olunca kendini tarım işlerine vurdu. Bayramdan öncesi idari tatilde sabahın köründe telefonum çaldı. Sabah kim bu demeye bakmadan "alooo uyuyon mu kız. Kalk az camdan bak. Ne var demeye kalmadan cama gittim bir de bakarım ki kasa kasa domatesler.

Camı açtım "hani elinde megafon öyle telefonla domates satılmaz domatisss domatisss diye bağıracan." -kız bi sus da bak" der ama ben susarmıyım.

Velhasıl ürünü topladıktan sonra hale getirmiş ama kabzımallar yok pahasına almak isteyince buda kızmış almış domatesleri iki restoranta telefon etmiş ve satmış. Yolda aklına gelmişim. Bir kamyon laf dalaşasından sonra iki kasa domatesi sen getir kapımın önüne bırak. Yanında bir kasa da roka, tere bilumum yeşillik.

Eee bir de 70 lik bıraksaydın dedim ama o daha sonra dedi gitti. Ne yapacağım bu kadarı domatesi diye düünürken aklıma salça yapmak geldi. Anneme sordum tarif etti, azda netten araştırınca "ben bunu yaparım" dedim ve giriştim. Sonuç mu aşağıda.

İlk olarak domatesleri genişçe bir leğenin içinde bol suyla yıkayın. Sap kısımlarını bıçakla kesip, iri iri doğrayın. 2-3 kez aralarına biraz kaya tuzu serpiştirin ki suyunu daha rahat versin. En üstede bir miktar tuz serpin. Yaklaşık 10 saat kadar üstü kapalı bir şekilde bekletin. Bu süre sonunda dibinde bol miktarda sarı bir su birikecek, domatesler yüzeye kalkacaktır. Kabı hafif eğerek bu suyu süzün. Suyunu iyice süzdükten sonra, kaptaki domatesi elinizle iyice mıncıklayın ya da mıncıklamayın işlemi yaparken zaten bolca mıncıklayacaksınız.

Şimdi küçük delikli genişçe bir süzgeci derin bir kovanın üzerine koyun. Domatesten bir miktar süzgece alıp, elinizle bastırarak suyunun ve püresinin alta geçmesini sağlayın.Suyu ve püresi kalmayıncaya kadar sıkın. Posayı atın.

Bütün işlemi bitirdikten sonra temiz bir bez torbaya dökün ve süzülmesi için bir yere asın. En az bir gece bekletin ki iyice suyu süzülsün. Ara ara kontrol edin torbanın altına koyduğunuz kapın suyunu dökün. Yoksa süzülen su torbayı yeniden boğar yaptığınız işlem bir işe yaramaz.

Suyu iyice süzülen torbayı astığınız yerden alın ve içindeki bir tepsiye boşaltın. Eğer imkanınız varsa birde güneşiniz varsa tepsiyi ara ara karıştırmak süretiyle 4-5 saat güneşte bırakın. Benim gibi beton bloklarının arasında yaşıyorsanız tepsiye boşattığınız salçayı tuzlayıp kavanozlara yerleştirin. En üstüne de zeytinyağı koyup kapaklarını kapatın ve dolaba kaldırın.

Önemli not: Salçaya tuz kattığımız için kullanırken yemeğe koyacağınız tuz miktarına dikkat edin.

Fotoğraflar kendi çekimimdir.

9 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.09.2015, 23:32   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Domates Salçası Nasıl Yapılır? | Ev Yapımı Salça | Basakca'nın Mutfa

Salça harika görünüyor.

Annem de kendisi yapardı salçamızı. Koskocaman bahçede yetiştirdiği domatesler yemeyle bitmezdi çünkü. Yalnız, bir kazanın içerisine, elleriyle bölü bölüverdiği domatesleri, (domatesler kocaman ve de dilim dilim olurdu çünkü) güneşte bekletirdi. Sonrası malum; aynı senin yaptığın gibi yapardı. Canım rahmetli annem...

Kendi anlatımınla ve emeğinle sunduğun, salça yapımını paylaştığın için teşekkürler..... Başakça.
Ellerine sağlık.
Eski 27.09.2015, 23:35   #3
Suzim
Müdavim

Standart Cevap: Domates Salçası Nasıl Yapılır? | Ev Yapımı Salça | Basakca'nın Mutfa

Rengi hiç bozulmamış çok güzel .

Ellerine emeklerine sağlık @Basakca

Eski 27.09.2015, 23:41   #4
Seval
- Yalnızların Kraliçesi -

Ah ne güzel olmuş doğal doğal.
Bazen uğraşmak gerekiyor demek böyle güzel sonuçlar için.
Ellerine, emeğine sağlık. Afiyetle yiyesiniz
Eski 27.09.2015, 23:50   #5
Basakca
Müdavim

@Canan Burada güneşletme gibi bir şansım yok. Biliyorsun ki apartman katında oturuyorum. Hadi balkona bırakıyım dersen ya üstten biri halı çırpar ya da karşı binalardan birileri sofra bezini balondan aşağıya silkeler.

Normalinde salçayı güneşte en az 5 saat kadar bekletmek gerekiyormuş. Annem öyle dedi ama hal böyle iken nasıl bırakayım ki güneşe.

@Suzim @Seval teşekkür ederim.

Efe sıpası her aşamasında beni izledi. Sonucu görünce "Aaaa hakketten de salça oldu" dedi.

6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.09.2015, 23:53   #6
Canan
Çiçekci kız

Biliyorum canım. Anacığımı hatırladığım için yazdım onları.
Eski 28.09.2015, 09:27   #7
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Görüntüsü harika.

Aşama aşama anlatımdan olsa gerek yapımı nedense kolay geldi bana.

Ellerine,emeklerine sağlık.

Teşekkürler.
5 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.09.2015, 11:47   #8
Ekin
Başına Buyruk

Biz doğradıktan sonra kaynatır soğutur sonra süzgeçten geçiririz. En son güneşleme. Bu şekilde olunca pişmiş salça deniyor buralarda. Eskiden köyde yaparlardı o pişmiş salçaların lezzeti hiçbirşeyde yok. Ekmeğe sür sür ye offf. Çocukluğum aklıma geldi. Rahmetli teyzem çok güzel yapardı. Ocakbaşında kaynatır muhteşem bir lezzetti.

Eline emeğine sağlık Başakça. Harika yapmışsın... Ve ilk denemende çok güzel olmuş. Rengi muhteşem...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
basakcanın, domates, mutfağından, nasıl, salça, salçası, yapılır, yapımı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler