Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.12.2009, 11:25   #1
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Uçağı Ertelenen veya İptal Edilen Yolcuların Hakları

Herhangi bir sebepten dolayı uçağınız kalkmadı ya da uçak seferleri iptal edildi.

Bu yüzden de havaalanında saatlerce beklemek zorunda kaldınız! Peki, böyle durumlarda yolcuların hakları neler?

Havayolu şirketleri bu yolculara hangi hizmetleri vermekle yükümlü?

Avrupa ve Amerika'da son yıllarda yolcu haklarını düzenleyen mevzuatlar geliştirilmeye başlandı. Hayatı olumsuz etkileyen doğa olaylarına karşı, vatandaşların mağduriyetinin önlenmesini hedefleyen yetkililer, bununla ilgili çalışmalar yapıyor. Türkiye'de ise henüz düzenlenmiş bir yasa ya da yönetmelik bulunmuyor. Ancak hakkınızı aramanız için birçok sebep var.

Geçtiğimiz haftalarda etkili olan sis ülkemizde neredeyse hayatı durma noktasına getirdi. Ulaşımda ciddi sorunlar yaşandı. Görme mesafesinin düşmesi nedeniyle araçlar kaza yaptı. Yollar kapandı. Havayolu ve deniz ulaşımında seferler iptal edildi. İnsanlar işine gidemedi ya da iptal edilen seferler nedeniyle seyahatini ertelemek zorunda kaldı. Özellikle havayolunu tercih eden vatandaşlar, saatlerce Atatürk Havaalanı ve Sabiha Gökçen'de beklemek zorunda kaldı. Oysa her iki havalimanında CAT 3 sistemi olsaydı ne yolcular mağdur olacak, ne de böyle bir ulaşım krizi yaşanacaktı.

Avrupa'nın önde gelen havalimanlarından Frankfurt, Paris Charls De Gaulle ve Londra Heathrow'da CAT 3 sistemi bulunurken İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bu sistem henüz kurulmuş değil.

CAT 3 nedir?

Her türlü hava şartında; yağmurun, karın ve sisin yoğun olduğu durumlarda uçağın piste, güvenli bir şekilde inmesini sağlayan elektronik sistemlerin bütününe deniyor. CAT 3 standartlarına sahip bir havalimanına, pilot ve uçaklar pist görüş menzili 150 metreye kadar düşse bile inebiliyor. Atatürk Havalimanı şu anda CAT 1 ve CAT 2 standartlarına sahip. Bu da ancak 350 metrelik bir görüş menziline iniş sağlıyor.

Uçağı ertelenen veya iptal edilen yolcuların hakları neler?

Havayolu şirketleri yolculara hangi hizmetleri vermekle yükümlü? Avrupa ve Amerika'da son yıllarda yolcu haklarını düzenleyen mevzuatlar geliştirilmeye başlandı. Türkiye'de ise henüz düzenlenmiş bir yasa ya da yönetmelik bulunmuyor. Bunun yerine Avrupa'dan alınan bazı düzenlemeler sayesinde havacılık şirketlerine yaptırım uygulanabiliyor. Amerika'da geçtiğimiz aylarda uçak içinde yolcu beklettiği gerekçesiyle Continental, ExpressJet ve Mesaba Havayolu şirketlerine 175 bin dolar ceza kesildi.

Türkiye'de böyle bir cezai işlem uygulanmıyor, ama 3 saati aşan kalkış sürelerinde yolcuya bilet ücreti iade ediliyor. Yani 3 saat sonra paranızı isteyebileceğinizi unutmayın.

Eğer firma paranızı iade etmezse tüketici mahkemesine tazminat davası açabilirsiniz. Mahkeme seyahat amacınıza ve mağduriyetinize göre tazminatı belirleyip o firmayı cezaya çarptırıyor.

Uçağınız ertelendiği halde, bekleyeceğinizi ve seyahat edeceğinizi yetkililere bildirirseniz, şirket bekleme yerinizi ve temel ihtiyaçlarınızı karşılamak zorunda.

Uçak saatini beklerken her saat başında firma yetkilileri tarafından uçuş saati ve son durumla ilgili bilgilendirme anonsu yapılması gerekiyor.

Genelde ara uçuş noktalarında kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle yaşanan aksaklıkları gidermek de yine havayolu şirketinin sorumluluğunda. Örneğin Dubai'den Frankfurt'a gideceğiniz uçak İstanbul'a geldiğinde Frankfurt havalimanında meydana gelen bir aksaklık nedeniyle oraya uçuş yapamayacak. Havayolu şirketi böyle durumlarda alternatif ulaşım yolu bulmak zorunda. Bu nedenle oluşacak ekstra masrafları da şirketler karşılıyor. Yolculardan para talep edemiyor.

Tüketiciler Birliği yolcuların herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ilk müracaat edecekleri yerin havayolu şirketi yetkililerinin olduğunu söylüyor.
Eski 04.12.2009, 12:05   #2
Egemen
Tam Üye

Standart Cevap: Uçağı Ertelenen veya İptal Edilen Yolcuların Hakları

3 yıl önce İzmir'den Gaziantep'e seyhat etmek için bilet almıştım. Uçuş saati yaklaştığında teknik bir arızadan dolayı 120 dakika bekletileceğimiz söylendi. Sonra bindiğimiz uçağa İzmir-Antalya yolcularınında alındığını öğrendik. Uçak Gaziantep yerine Antalya'ya indi. Ordan da Gaziantep'te kalktı. Yaklaşık 4 saat bir gecikme ile ancak Gaziantep'te olabildim.

Durumu ilgili şirkete bildirerek şikayette bulundum. Müşteri memmuniyeti olarak tarafıma bir kişilik iç hat gidiş-dönüş bileti verileceği söylendi. Ben ise 5 kişilik bir aile olduğumu eğer beni gerçekten memmun etmek istiyorsanız 5 kişil gidiş-dönüş verin dedim. Kabul ettiler ve uçuş hakkımızı yaz tatlinde kullandık.
Eski 04.12.2009, 12:47   #3
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Dava açsaydın ödeyecekleri paranın yanında 5 biletin lafı olmaz onlar için...
Eski 11.02.2010, 14:31   #4
daphne
Üye

Yararlı bir konu, sık sık yaşadığımız bir durum ne yazık ki

Şikayet etmeyi hiç denemedim çünkü sonuç alabileceğimi düşünmedim. Boşu boşuna uğraşmış olurum dedim kendime Ama eğer 3 saat rotarlı uçaklar için böyle bir durum varsa iyimiş =) Yinede olan yolcuya oluyor tabiki, sonuçta hızlı gitmen gereken bir yer olduğu için uçak kullanıyorsun

Teşekkürler paylaşımınız için =)
Eski 11.02.2010, 14:41   #5
Süperman
Uzman Üye

Malum haftasonu yokum Gidiş - dönüş aynı firmaden bilet aldım.
Gidiş uçağım 08:30, dönüş ise 15.45 saatlerine idi.
2 gün sonra bir mesaj geldi, 08:30'da olan uçağınız 10:10'a alındı diye, aradım yok bi ton opresyon bilmem ne'si

Neyse aradan 3 gün geçti, yine 1 mesaj;
Gidiş tekrar 08:30'a, dönüş ise 22:30'a ertelenmiş
7 saat erteleme
Aradım tekrar, 7 saat erteleme mi olur benim işim erken bitiyo dedim
Bileti iade edebiliyomuşum paranın tamamını geri alarak

Ben yeni bilet nerden bulacağım peki
Neyse onu da konuş konuş 18:10'a aldırdım

Sonuç olarak baya bir kafa karışmasından sonra gidiş : 08:30, dönüş : 18:10

Son durum bu, ama maç bitmedi

Teşekkürler Smy
4 Üyemiz Süperman'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.02.2010, 14:44   #6
Lilium
Müdavim

Teşekkürler Smyrna bilgilendirmiş oldun bizi...
Eski 11.02.2010, 14:58   #7
mevsim
Üye

Teşekürler smyrna güzel bir konuya deginmişsin .
Eski 11.02.2010, 15:13   #8
Megan
Uzman Üye

Paylaşım için çok teşekkurler .

Oldukça uzun zamandır uçuyorum ,ancak bir defayı saymazsak hemen hemen hiç rotar yaşamadım ,ancak yirmi gun once kızım tatile giderken uç saatlik bir gecikmeyle (alandaki sis nedeniyle )uçak kalktı ,bu uç saatlik geçikme için havayolu şirketi altı ay içinde kullanılmak şartıyla kısmı para iadesinde bulundu .
Ancak eger uçak kalkmasaydı ne yapmam gerekiyordu (tazminat konusunda )açıkçası bilmiyordum ,ama şimdi ogrenmiş oldum .

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.2011, 08:44   #9
dulcinea
Yeni Üye

Uçak Biletleri hakkında gerçekten bilinçsiziz, çok teşekkürler bu güzel paylaşım için.
3 Üyemiz dulcinea'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.07.2014, 00:47   #10
Mihri Sultan
Uzman Üye

Adadan Kadıköy e geçmek için vapurdayız. Ordan havaşa binip Sabiha gökçen e yetişicez. Yaklaşık iki saat var. İş ki vapurda ters taraftayız, bizim başkanla daldık lafa ve farkında bile değiliz vapur kadıköy de indirmiş yolcuları kabataş a yol aldı.. Hocam dedim biz bittik uçak kaçtı başka pilan yapalım Olmaz dedi başgann şansımızı zorlayacaz olmaz akşam evimde olmak zorundayım. Ne yapsak imkanı yok tekrak kadıköy ordan havaş faslı. Kabataştan taksiye binsek trafik tekrar vapura binsek saat yetişmiyor. Telaştan başkan delirdi Ben gamsız yine rahat yaa ne olcak hocam en kötü bineriz otobüse tıngır tıngır gideriz Neyse taksi bulduk strese karşı sigara içilmesi sözleşmesiyle.. Benim başgan bitirdi paketi.. Tabiki trafik gani şöför umutsuz ama yemin etmiş gibi yetiştirmeye hırs yaptı. Yarım saat önce havaalanındayız. Başgan terden bitti ben hocam nasıl olsa erken geldik bir kahve içelim derdinde İş ki yetiştik uçağa da uçak 40 dak rötar verdi şaka gibi..
İşte oluyor böyle şeyler Allah beterinden saklasın..!

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
haklarınız, iptal, rötarlı, seferdeki

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler