Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.06.2024, 11:44   #11
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: "Hayvan kesmek diye bir ibadet yok" diyen yazar İhsan Eliaçık: Kime,

Kurbandan başladık nerelere geliyoruz
Zaten dipsiz bir kuyunun dibini aramak gibi. Bahsi geçen kurban rüyası yanlışım olabilir ama Müslümanlık daha yokken gerçekleşen bir olay, daha çok tartışma olmaması açısından İbraniler ile ilgili kısma girmeyeyim.

Bir lafımız var;
Tüm politikacılar ve din tacirleri için çok geçerli;
-Dediğimi yap, yaptığımı yapma. Bundan daha öz anlatılamaz zannedersem.
Ayrıca Kur'an ı Kerim de;
Mealen, ey kulum ben sana akıl verdim bu akıl ile doğru yolu sen bulacaksın, unutma şeytan her kılığa girebilir.!
Yani burada bende şeytan olabilirim, yönetenlerde! isteyen istediği payı çıkarabilir ama bir gerçek var ki, emredici akıl..
Eski 22.06.2024, 16:09   #12
Bursalı68
Yönetici

Standart Cevap: "Hayvan kesmek diye bir ibadet yok" diyen yazar İhsan Eliaçık: Kime,

Sevgili OkyanusunKalbi, bu tribinin nedenini anlamadım...? Sonuçta sen de alıntılamışsın mesajları....Kaldı ki mesajları alıntılamak ne sorun ne de suç...Neyse sorun yok, bundan sonra " ALINTILAMADAN " mesaj yazarım olur biter...

Sen konuya yorum yaptın, ki sana göre mutlaka doğrudur, ancak ben de o düşüncelerinde " bana göre " yanlış gördüğüm yerleri belirttim...Yine tekrar ediyorum " bana göre "....

Bu anlatılanları biliyorsundur, kaldı ki ben de sana zaten " bilmiyorsun " demedim, sadece düşüncelerimizde bazı farklılıklar var...Sonuçta burası bir forum, bildiklerimizi, düşüncelerimizi paylaşıyoruz sadece, o kadar....Bu arada detayları bilmeyenler de olabilir, onlar da faydalanır en azından, sonrasında yine kendi düşündüklerini doğru kabul ederlerse de ederler sorun yok....
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.06.2024, 17:45   #13
Bursalı68
Yönetici

Sevgili @Kartal, evet doğrudur, İbrahim'in rüyasıdır ve olay rüyada cereyan eder ve ayrıca yaklaşık ( Muazzez İlmiye Çığ'a göre ) M.Ö 1900-1800 lü yıllarda, daha üç büyük din denen dinler ortaya çıkmamışken yaşandığı kabul edilen olaydır.

Kurbandan başka heryere girdi gibisinden demişsin, o da doğrudur, ancak kurban konusu başlı başına incelenemiyor maalesef....

Aslında Kurban çok net olarak = Yaratıcıya/Allah'a/Tanrı'ya/Rab'be/Tengri'ye....YAKINLAŞMAK amaçlı yapılan içeriğinde iyilik barındıran eylemler bütünüdür, demek çok daha doğrudur, İbranice anlamı da böyledir zaten....Ve Kur'an bunun için herhangibir zaman belirtmemiştir...

Ayrıca zaten Kur'an da, Hacc'da hayvan kesmenin KURBAN olarak algılanmaması için KURBAN kelimesini kullanmamış, onun yerine HEDİYE demiş, EN-AM demiştir...

Ayetlerde ister En-Am kelimesi, ister Hediye kelimesi olsun bir ritüel olarak yapılanlar tarif edildiğinde mutlaka yanında ya " Nüsuk " veya " Mensek " kelimesi kullanılmıştır....Tekrar ediyorum Kurban kelimesi değil, kurban kelime anlamı veya içeriği de bir ritüel değildir....

Nüsuk :
1-Allah'a ait olan hak, O'nun rızası için yapılan her çeşit ibadet, hac, kurban vs; ibadetler anlamında bir fıkıh terimi. Arapça bir kelimedir.
2- İbadet malzemeleri, tarzları, ritüelleri

Mensek :
1-Allah'ın rızasını kazanmaya vesile olan şey
2-Eti, fakire parasız olarak dağıtılmak niyetiyle farz, vacib, ve sünnet olarak kesilen hayvan
3-Bir gaye

Ayetlerde ya Nüsuk veya Mensek kelimesini gördükleri için bu KURBAN tanımına uyuyor deyip meallerde KURBAN kelimesini yazıyorlar sadece....Oysa kurban değil, kurban kelimesi dahi yok....

Olayı şöyle düşünelim...Hacca gidiyoruz ve oradakileri doyurmak veya iyilik etmek için ister ne olduğunun önemi olmayan Hediye veriyoruz veya En-am yani hayvan kesip dağıtıyoruz....Sonuçta bunun Nüsuk veya Mensek olduğu için yapıyoruz ama vardığı kapı " Allah'a yakınlaşmak " olduğu halde Yaradan buna KURBAN DEMİYOR....! Peki niçin Kurban demiyor da bizi de bu kadar uğraştırıyor...? Veya KEVSER suresinde de Kurban demiyor Venhar diyor....Kurban diyemez miydi....?

Kurban demiyor çünkü Kurban özelinde Hayvan Kesmeyi, yani Allah'a yakınlaşmak amacıyla Hayvan Kesmeyi tasvip etmiyor, bunun gelenek haline gelmesini istemiyor....Eğer oralarda KURBAN kelimesi geçseydi emin olun hayvan kesme olayı en az 10 kat, 20 kat veya daha fazlası olur ve hayvanların bir çoğu da telef olur, hiçbir işe de yaramazdı...İnsan böyle bir varlık çünkü....

Bu konu tabii ki uzun ve tartışmalı bir konu ancak bunun sonu İNFAK kapısına çıkar diye düşünüyorum....Kaldı ki burada düşüncelerimi yazıyorum, okuyanlara bu düşüncelerim yanlış gelebilir, sorun değil.....
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.06.2024, 22:07   #14
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Sevgili OkyanusunKalbi, bu tribinin nedenini anlamadım...? Sonuçta sen de alıntılamışsın mesajları....Kaldı ki mesajları alıntılamak ne sorun ne de suç...Neyse sorun yok, bundan sonra " ALINTILAMADAN " mesaj yazarım olur biter...

Sen konuya yorum yaptın, ki sana göre mutlaka doğrudur, ancak ben de o düşüncelerinde " bana göre " yanlış gördüğüm yerleri belirttim...Yine tekrar ediyorum " bana göre "....

Bu anlatılanları biliyorsundur, kaldı ki ben de sana zaten " bilmiyorsun " demedim, sadece düşüncelerimizde bazı farklılıklar var...Sonuçta burası bir forum, bildiklerimizi, düşüncelerimizi paylaşıyoruz sadece, o kadar....Bu arada detayları bilmeyenler de olabilir, onlar da faydalanır en azından, sonrasında yine kendi düşündüklerini doğru kabul ederlerse de ederler sorun yok....
Ben seni alıntılamadan beni alıntılama lütfen.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 25.06.2024, 22:57   #15
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Ben seni alıntılamadan beni alıntılama lütfen.
Niçin...? Yada bu hakkı nereden buluyorsun...? Yani sen beni alıntılayacaksın, sonra ben alıntılayabilirim...Öyle mi...? Peki sana alıntı yapma hakkını tanıyan kim....?

Kusura bakma da eğer tartışma ortamına girmek istemiyorsan, tartışma ortamında senden alıntı yapılmasını istemiyorsan, o ortama hiç girmezsin olur biter...

Kişiler senin yazdıklarına karşılık, cevap veya eleştiri niteliğinde mesaj yazabilirler, hem de hiç senden alıntı yapmadan ama sana hitaben, peki o durumda ne olacak, memnun olacak mısın...?

Neyse konunun içine ediyor bu polemikler....Sen de lütfen konuya bağlı kal...Konuya bağlı kalabilirsen memnun olurum...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.2024, 01:08   #16
Rosebud
Müdavim

Kurban için fakirleri doyurmak için falan diyorlar ama çıkış noktası bu değil, Bursalı söylemiş yılda bir kez yapılan bir toplantı ve o toplantıya katılanların doyması da gerekiyordu çünkü bildiğim kadarıyla günler sürüyor ama bu konu çok meçhul aslında kimileri de İbrahim'in oğlunu kesmesin diye gönderdiği koyunla ilişkilendiriyor.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.2024, 14:48   #17
Bursalı68
Yönetici

Sevgili @Rosebud, evet Kurban konusu çok uzun, meşakkatli, dikkatli incelenmesi ve araştırılması gereken konudur, tabii ki " meçhuller " de oldukça fazladır...

İbrahim, Akad-Asur imparatorluğu dönemlerinde yaşamış bir peygamberdir, bazıları Yeni Babil İmparatorluğu dönemlerine yakın tarihlendirirler...Ki Babil İmparatorluğu, Sümer-Akad, Asur imparatorlukların devamı niteliğinde diyebiliriz...Sonuçta hepsi " çok tanrılı " inanışlara sahip, özellikle Sümer Dini etkisinde kalmış toplumlardı...

Çok Tanrılı inanışlarda da çocuk kurban etmek, insan kurban etmek, hayvan kurban etmek zaten vazgeçilmez ritüellerdendi...

İbrahim'in, İsmail'i " kurban etmesi ", Kur'an'a göre " İbrahim'in rüyası " dır....Yani fiziki bir kurban etme olayı ve fiziki bir hayvanın fidye olarak gönderilme olayı yoktur aslında....O, rüyasında kurban etme sözü verip, yine rüyasında bunu uygulamaya geçirdiğinin düşünü görürken Yaratıcı tarafından hamle geliyor ve Kurban etme konusuna NOKTAYI koyuyor....Kurban etmeye izin VERMİYOR....Ama verdiği sözü tuttuğundan dolayı da bir şekilde ödüllendiriliyor....İbrahim konusundaki olayın aslı budur, başka da bir durum yok...

Hristiyanlıkta örneğin İsa Tanrı Kuzusudur....Yehova Şahitlerine göre özellikle Asli Suçtan (Adem'in işlediği günahtan ) kurtulabilmenin yolu " Adem'e eş değer birinin kanı akıtılarak kurban edilmesidir "....Ki İsa " BABASIZ dünyaya geldiği için Adem'e eşdeğerdir ve Çapmıha gerilerek, kanı akıtılarak günahlara kefaret olarak kurban olmuştur....Ve ayrıca İsa İLK yaratılan melek olan MİKAİL dir....Bundan dolayıdır ki Tanrı ona OĞLUM der....! Konu kurban olunca küçük bir anekdot olarak değinilmesi gerektiğini düşündüğüm için bunu da belirttim....
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.2024, 15:09   #18
Bursalı68
Yönetici

Hemen hemen her din ve inanışta olduğu gibi İslam dinin de içerisine tabular girmiş, farklı din ve inanışların bazı detay ve ritüelleri girmiş ve ne yazı ki yer etmiştir...

Konu Kurban olduğu için yine buradan bir örnek vereyim...

***Kurban pazarlığı yapanlar, küçük baş hayvan alırken, örneğin hayvanın beline bastırarak " haaa tamam bu beni SIRAT KÖPRÜSÜNDEN geçirir " sözünü söylerler....Oysa ki Kur'an'da " Sırat Köprüsü " diye bir kavram veya konudan bahsetmez....Bu nerede bahsedilir, islam dininden yaklaşık 1.500 yıl önceki Zerdüşt din inancında vardır Sırat Köprüsü inanışı, Avesta da geçer....

***Örneğin RECM cezası kesinlikle Kur'an'da geçen bir uygulama değil, TEVRAT kökenli bir uygulamadır...İNCİL de de yoktur...Ama islam dünyasında binlerce insan RECM cezasına çarptırılmıştır....

***Örneğin erkek çocukların SÜNNET olması olayı kesinlikle Kur'an'da geçmez, TEVRAT emridir ve Tevrat'ta geçer, ama müslümanlar bunu uygular....

***Havva, Adem'in " Eğe Kemiği ( Kaburga kemiği ) nden yaratıldı....Bu tamamen TEVRAT bilgisidir....Birincisi Kur'an'da asla ve asla HAVVA kelimesi geçmez, ikincisi Kur'an hayatın SUDA başladığını söyler....

***Ritüel olarak Namaz ve 5 vakit olayı tamamen Zerdüşt din inancıdır ve Avesta da geçer hem de direk farsça kelime olan NAMASTE olarak geçer....

***Kur'an'da " İslamın Şartları, İmanın Şartları " diye adlandırılan şartlar manzumesi yoktur, sonradan ulema tarafından oluşturulmuştur...

***Tevrat ve İncil, insanlık tarihini ADEM den başlatır, Kur'an ise " Peygamberlik / Seçilmişlik " tarihini Adem'den başlatır....Ayet mealleri yanıltıcıdır....Ve maalesef meallerde Tevrat etkisi altında kalınmıştır.....

Daha o kadar çok var ki, tüm konuyu bununla doldurmak istemiyorum...

İşte inançların içeriklerinin birbirine karışması, paganist kültürün inançlara karışması ve tabuların inançların içerisine girmesiyle insanlar o içeriklerin doğru olduğunu kabul etmeye başlamışlardır, çünkü Kur'an'ın ilk emri olan OKU / İDRAK ET emrini hep atlamışlar, uygulamamışlardır....
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
diyen, eliaçık, kime, yazar, İhsan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler