Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İnternet | Network

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 10.03.2009, 03:37   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart OpenDNS Nedir?

OpenDNS nedir?

OpenDNS; kendi tanımlarıyla, internette daha hızlı, güvenli, akıllıca ve güvenilir bir şekilde dolaşmanıza yardım eden bir servistir. Ücretsiz ve hiç bir ek program gerektirmeyen bu servisi kullanarak internette daha hızlı dolaşabilirsiniz.

OpenDNS Kullanmanın Faydaları

OpenDNS Güvenlidir

Kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan ve Phishing Sites olarak adlandırdığımız sitelere tanır ve sizi onlara karşı korur.

OpenDNS Hızlıdır

İnternette her hangi bir sayfaya , emailinize yahut başka bir adrese erişmeye kalktığınız zaman bilgisayarınız öncelikle DNS sunucunuza; örneğin az.cokh.net, az.cokh.net’in nerede olduğu sorgusunu gönderir. DNS sunucusu bu sitenin bulunduğu sunucunun IP Adresini tesbit ederek bilgisayarınızın sorgusunu yanıtlar. Ancak bundan sonra o siteye erişebilirsiniz. Lakin sunucular bu işi her seferinde tekrar ve tekrar yaparak hem sunucularını yormak hemde sizi bekletmemek amacıyla bu sorguları bir süre ön belleklerinde (cache) bekletirler. İşte OpenDNS bu noktada çoğu diğer DNS sunucusundan daha geniş bir ön belleği olmasıyla öne çıkıyor. Aşağıdaki resimde bu işlemlerin grafiksel halini görebilirsiniz.

OpenDNS Akıllıdır

Çünkü OpenDNS bir sitenin adresini siz her ne kadar yanlış yazsanızda bunu fark eder ve sizi asıl gitmek istediğiniz yere gönderir.

OpenDNS Güvenilirdir

Yavaş bir DNS servisinden daha kötü bir şey varsa oda erişilemez bir DNS servisidir. DNS hizmeti çalışmadığı zaman sizin için internet komple çalışmıyor demektir. OpenDNS servisi bir çok şehirde ve bir çok farklı ağa yayılmış olması sayesinde sizlere yüksek performanslı ve güvenilir bir servis sunmaktadır.

Sanırım bu kadar reklam yeter! Şimdi sıra OpenDNS nasıl kurulur, sistemde yapılması gereken değişiklikler nedir gibi ufak detaylarda. Korkmayın, bu adımları 10 yaşındaki bir çocuk dahi rahatlıkla yapabilir.

1. Adım: Giriş ve Üyelik
Evvela OpenDNS sitesine kaydoluyoruz, aslında bu servisin çalışması için üyelik gerekmemekte. Lakin ben hem istatistik servisinden faydalanmak istediğim için, hem de üye olmayı bir avantaj olarak düşündüğüm için üye olarak başlayacağım.

Eğer Üye olmak istemiyorsanız sizi hemen ikinci adıma alalım.

Öncelikle tarayıcımızın adres satırına http://www.opendns.com yazarak OpenDNS sitesine erişiyoruz. Site açıldıktan sonra yukarıdaki “

Sign In” yazan yere tıklıyoruz.

Açılan sayfa üye girişleri için olan sayfa bu sayfada yapacağımız bir işlem şu an için yok. O yüzden aşağıda; okla belirtilmiş olan yerde, bulunan “Create Account” yazısına tıklayarak üyelik işlemlerimize başlayacağımız siteye geliyoruz.

Bizi karşılayan gayet sade bu kullanıcı kayıt sayfasında yapmanız gerekenler Username (Kullanıcı adı) Email Address (Sisteme kaydolmak istediğiniz email adresiniz, her hangi bir durumda buraya mail atıyorlar ) ve Password (Şifreniz) alanlarını doldurup

Create Account Now” tuşuna tıklamak.

Eğer üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti ise üyeliğinizin başarılı olduğuna ve üyeliğinizi onaylamanız için email adresinize gönderilecek olan postanın bir önizlemesi olan sayfa sizi karşılayacaktır.

Email’imize girip gelen postaya onay vermek gerek. Tıklayın…

Artık onay işlemide tamamlandığına göre OpenDNS kullanmaya hazırız. 2. Adıma geçmeden önce tek yapmamız gereken sistemimiz için

OpenDNS ayarlarını almak. Bunun için tek yapmamız gereken sitede her hangi bir sayfanın en altında yer alan IP adreslerini kopyalamak olacaktır.

208.67.222.222

208.67.220.220
2. Adım: Sisteminizi Ayarlamak

Her şeyi tamamladığımıza ve OpenDNS IP adreslerini aldığımıza göre artık sistemimizi OpenDNS kullanmak üzere ayarlamanın vakti geldi.

Masaüstü’nde bulunan “Ağ Bağlantılarım” simgesine tak tıklayarak Özellikler‘i seçiniz. Eğer bu simge masaüstünüzde yoksa, Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Ağ Bağlantıları yolunu izleyerek de buraya erişebilirsiniz. Aşağıdaki Adımlar Ağ üyesi bir bilgisayarda yapılmıştır, eğer ADSL kullanıcısı yahut Kablosuz Ağ üyesi olsanızda işlemler pek bir fark göstermeyecektir.

Tek yapmanız gereken bu aşamada hangi bağlantıyı kullanıyorsanız onu seçmek olacaktır. Genelde “Çevirmeli Ağ” veya “Lan yada Yüksek hızlı internet” başlıkları altında kategorilendirilmiş olurlar.

Açtığınız pencerede karşınıza gelecek olan “Yerel Ağ Bağlantısı” simgesine sağ tıklayarak gene Özellikler‘i seçiyoruz.

Açılan Yerel Ağ Bağlantısı Özellikler‘i sayfasında okla belirtilmiş olan kısımdan İnternet iletişim Kuralları (TCP/IP)‘yi seçiyoruz ve gene okla belirtilmiş olan Özellikler tuşuna tıklıyoruz.

Resimde gözüken kısım sizde seçili olmayabilir bunun yerine “DNS sunucu adresini otomatik al” seçeneği aktif olabilir bu durumda “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklıyoruz ve gösterilen yerlere OpenDNS’den aldığımız IP adreslerini giriyoruz.

Aşağıdaki IP’leri girip Tamam‘a tıklıyoruz. İşlem bitmiştir, hepimize hayırlı olsun!

208.67.222.222

208.67.220.220

İşlemler başarıyla gerçekleştimi acaba diye merak ediyorsanız http://www.opendns.com/start/ adresine girip deneyebilirsiniz. Eğer işlem başarılı olduysa aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır.

Eski 10.03.2009, 03:46   #2
Toothy
Ziyaretçi
Standart Cevap: OpenDNS Nedir?

ben hep kullanıyorum
Eski 13.06.2020, 11:40   #3
Gerçekforumcu
Üye

Açılımı Domain Name System olan DNS, türkçeye Alan Adı Sistemi olarak geçmiştir. Nedir sorusunun cevabını teknik olarak değil daha anlaşılır bir şekilde sizlerle paylaşıcam.

Diyelim bir web sitesine giriyorsunuz. Bu web sitesinin domaini paratic.com olsun. Siz Google’da Paratic yazıp giriyorsunuz evet ama aslında bir IP adresine yönlendiriliyorsunuz. Yani web sitesi bir IP’ye bağlanmış oluyor ve girmek istediğiniz web site açılıyor. Bağlandığınız bu IP adresine sizi yönlendiren ise DNS. Bir nevi aracı kurum olarak görebilirsiniz. Buradan DNS nedir, ayarları nasıl değiştirilir? 2020 güncel DNS listesine ulaşabilirsiniz: https://paratic.com/dns-nedir-ayarla...gisir-listesi/
Eski 13.06.2020, 11:55   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Üşengeçler için idealmiş.
Adres satırına ''forumhercek.com'' yazınca yönlemeyince önce elime sövüp sonra ''geri - sil'' yapıp tekrar yazıyorum öyle giriyorum. Bu benim günlük ritüelim, el alışkanlığı olmuş. Üşenince denerim ama.

Güzel bilgiler, teşekkürler Kartal.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
nedir, opendns

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)