Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Grup ve Müzik Adamlarının Biyografileri > Yabancı Grup ve Müzik Adamları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.04.2017, 22:51   #1
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) | Hayatı ve Eserleri

Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) (d. 27 Ocak 1756 Salzburg , Avusturya - ö. 5 Aralık 1791 Viyana) Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart, Avrupalı bestekârların en popülerlerindendir ve birçok eseri standart konser repertuarlarında kullanılır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür. Babası Leopold Mozart, ablası ise Nannerl Mozart'tır.

Babası Leopold Mozart, Arşövek Prens’in saray bestecisi ve 2. orkestra yöneticisiydi. Dünyaya gelen 7 çocuğundan sadece 2’si yaşadı: Wolfgang Amadeus ve ondan 5 yaş büyük ablası Marianne (ailede çağırıldığı gibi, Nannerl). Evde sık sık arkadaşlarıyla bir araya gelerek müzik yapan baba Leopold, 1757’de kızının müzik eğitimine başlaması gerektiğini düşünmüş, Nannerl da klavsen çalmaya başlamıştı. Böylece bebek Wolfgang, yalnızca babası ve arkadaşları çalarken değil, ablası çalışırken de müzik duyuyordu.

Mozart – Bir Yaşam Öyküsü kitabının yazarı İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda flüt sanatçısı olan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de Müzik Tarihi dersleri veren Aydın Büke “Birçok Mozart araştırmacısı ya da müzik tarihçisinin aksine Mozart’ın en büyük şansının babası olduğunu düşünüyorum. Otoriter, tatlı sert, inanılmaz mantıklı bir insan. Babası olmasaydı Wolfgang o yeteneğinden hiçbir şey kaybetmezdi ama serseri, oralarda buralarda dolaşırdı. Çünkü büyük bir kısmı tanrı vergisi bir yetenek, ama bu yeteneğin böyle olağanüstü besteciye dönüşmesinin tek nedeni Leopold’un bilinçli eğitim politikası. Wolfgang’ın babası dini bütün bir Katolik. Mozart 4-5 yaşında harika çocuk belirtileri gösterince, “Tanrı bu mucizenin benim oğlum olarak doğmasını lütfetti. Bu çocuğu iyi yetiştirmek benim Hristiyanlık borcum” diye düşünüyordu.”

5 yaşındaki Mozart, müzikseverleri şaşkınlığa düşürecek, kendisi için gurur kaynağı olacak klavsen için iki kısa parçayı besteleyerek müzik tarihindeki yerini alacaktır. 1 Ekim 1762 tarihinde halk önüne çıkarak ilk konserini Linz şehrinde gerçekleştirmiştir. 27 Kasım 1769 tarihinde başpiskoposluk Saray Orkestrası baş kemancılığına getirilmesi, 12 yaşındaki bir çocuk için oldukça onur verici bir olay olmuştur. Henüz o yaşında bestelediği yapıt sayısı elliyi aşmıştır. 9 Ekim 1770 tarihinde zorlu bir sınavdan sonra Bologna’daki Accademia Filarmonica’ya kabul edilmiştir. Bu kurumdan alınan diploma 14 yaşında ve bestecilik kariyerinin başında olan genç bir delikanlı için çok önemlidir.

Aydın Büke Mozart’ın kişiliğini şöyle anlatıyor: “Mektuplarını Mozart, o kadar daldan dala atlayarak yazıyor ki. Hiç nokta, virgül koymadan konuları birbirine bağlıyor. Tam bir hiperaktif insan tarzı. Mozart’ın çocuk tarafı hiç bitmiyor ve büyümüyor. İnsanları çok seviyor. Ortam ne kadar kalabalık olursa olsun o bir anda kendi içine çekilip beste yapabiliyor. Beyninin çok farklı çalıştığı kesin. Beethoven’le arkadaş olmayı istemeyebilir, çünkü o çok hırçın, kavgacı, kulağı da iyi duymadığı için bağıran çağıran, burnu büyük bir tip. Mozart çok kafa, gülüp söyleyen, her türlü ortama rahatlıkla uyum sağlayan bir insandı diyebiliriz. Arkadaşımız olsun isteyeceğimiz bir tip. Komiklik yapan, gülen söyleyen, piyanonun başına geçip taklitler yapan, renkli bir insan.”

Mozart, müziğinin gelişmesinin yanı sıra kendine özgü bir müzik anlayışını ortaya koyma olanağı yakalamıştır. “Mozart, sonat formunu, sonat, senfoni, yaylı çalgılar dörtlüsü ve konçertolarda, eşsiz güzellikteki ezgiler içinde uygulamış ve klasik piyano konçertosunu ilk kez büyük bir parlaklığa ulaştırmıştır. Mozart, Viyana ve Mannheim okullarının uyguladığı çalgı müziği tekniğinin özelliklerini sentez yapıp, bunları kendi müziğinde benimsetebilmiştir. Evrensel değerleri savunmuş ve bunları müziğine yansıtmıştır. Kadını, sıradan insanı ve acıyı işlemiş, soylularla zaman zaman alay etmiş, dünyaya iyimser bakmıştır. Hüznünü notaların derinliklerine gömmüştür. Bütün eserlerinde kendisini ulusal kavram içinde sınırlamadan Alman, İtalyan, Fransız müziği ve kültüründen etkilenmiş, böylece evrensel bir bütünlüğe ulaşmıştır.

Mozart'ın doğduğu ev

Annesi ile beraber 23 Eylül 1777’de, Münih, Mannheim ve Paris’i kapsayan bir Avrupa turuna çıktı. O dönemin en iyisi Mannheim Orkestrası ile çalar. Aynı kentte, Weber ailesinin küçük kızı, şarkıcı Aloysia Weber’e aşık olur. Mozart aşık ama çok dile getirmiyor. Flört de ediyorlar. Ama babasının ısrarı sonucu annesiyle Paris’e gidip aylarca kalır. 1778’de annesinin Paris’te ölümüyle derinden sarsılır. O sırada Aloysia Münih’te operada şarkı söylüyor. Orada yeniden karşılaştıklarında Mozart’ın yüzüne bakmadığı gibi, Wolfgang’ın üzerindeki matem kıyafetleriyle de dalga geçiyor. Mozart iki yıl sonra Viyana’ya gidip Weber ailesiyle tekrar karşılaşıyor. Aloysia başka biriyle evlenmiştir. Aloysia’nın kardeşi Constanze ile birlikteliği başlar. Baba bu evliliğe sonunda sefalete düşeceği ve bestecilik kariyerinin zarar göreceği düşüncesiyle karşı çıkar.

Can sıkıcı olaylardan sonra, evlilik töreni 4 Ağustos 1782’de Viyana’da Saint-Étienne Katedrali’nde yapıldı. Mozart babasına yazdığı mektupta şöyle der:

“Nikahımız kıyılınca karım ve ben ağlamaya başladık. Orada bulunan herkes, rahip de dahil olmak üzere, bu durumdan çok etkilendi ve ağlamaya başladı. Artık sevgili Constanzem, Salzburg’a gelmek için eskisinden yüz kat daha fazla istekli ve ben de onu tanıdığınız zaman ne denli mutlu olduğuma sevineceğinizi tahmin edebiliyorum. Sevgili karım ve ben 1000 kez ellerinizden öpüyor, sevgili ablamızı tüm kalbimizle kucaklıyoruz. Her zaman size sadık oğlunuz.”
6 çocukları olmasına rağmen, sadece 2 tanesi yaşadı.

Figaron'nun Düğünü 1786 yılı ilanı

Mozart’ın Constanze ile beraberliği için çok şey yazıldı. Kuşkusuz, yeteneklerine karşın bilgisiz ve koket olan Constanze’nin Mozart’ın dehasını anlayabilmesi olanaksızdı. Constanze karşısında kendisine tapan bir koca görüyordu, başka şeye de aldırdığı yoktu. Onun yapay ve hafif yaradılışının bu dahi bestecinin yaşamını gölgeleyen güçlükleri ağırlaştırdığı gerçektir. Mozart’ın kısa süreli ayrılıklarda bile eşine yazdığı mektuplardan sevgi, şefkat ve romantizmle yüklü bir felsefe yansır.

Mozart’ın ilk biyografisi Mozart’ın eşi Constanze’nin ikinci kocası Nissen tarafından yazıldı. Bu mektupların büyük bölümü Constanze tarafından ikinci kocasına verilir. Mektupların Constanze ile ilgili kısımlarında hep bir sansür var, bunları onun yaptığı söylenir. Karısının en çok eleştiri aldığı konu da Mozart’ın mezarının kaybolmasıdır. O yıllarda hijyenik kurallar nedeniyle ölen kişi hava karardıktan sonra kireçlendikten sonra mezarlığa götürülüyor. Gömülüşü 8 Aralık’ta berbat bir havada olur. Mezarlığa Constanze, hasta ve hava kötü diye gitmez. Büyük bestecinin cenazesine gelen birkaç dostu, yağmurla karışık kar fırtınası şiddetlenince birer ikişer dağılırlar. Mezarlığa kadar kimse kalmaz. Ölüsü, fakirlere mahsus ortak bir çukura konur. O dönemde Viyana’nın orta sınıfı için geçerli olan örf ve adetlere uygun olarak, Mozart’ın naaşı herhangi bir mezar taşı konulmadan ortak bir mezara gömülür. Daha sonra da nereye gömüldü diye Constanze merak edip gitmez.

Mozart hayatında dönem dönem maddi zorluklar yaşamıştır. Karakter olarak savruk olması, karısının hastalığı, yolculuklar, giyim kuşam buna neden oluyordu. Birçok arkadaşından borç almış, borcu ödenmemiş şekilde ölmüştür.

Aydın Büke şöyle diyor: “Mozart’ın mükemmel bir borç isteme taktiği var. Kendini acındırarak istiyor. Mozart, müziğinde de aynı şeyi yapıyor. Bestelerinde ilk andan sizi o havanın içine sokar. Tanrım, eyvah gibi laflarla aryalara başlar siz de mahvolursunuz. Aynı şekilde “Ah dostum, mahvoldum ben, bittim” diye başlıyor mektuba. Peşinden kendini de, karşısındakini de dolduruşa getiriyor. Borçlarına teminat olarak da kendisine gelecek kazançları gösteriyor.”

Mozart ölmeden 1 yıl önceki hali

Hastaydı, Lorenzo da Ponte’ye yazdığı mektupta “Bununla beraber, yaşam ne kadar güzeldi ve korunarak gelişen meslek ne kadar şanslı… Fakat, insanın kendi yazgısını değiştirmesi olası değil. Hiç kimse, günlerini belirleyemez. Boyun eğmek gerek. Tanrı bundan hoşnut olacak… Bitiriyorum. Bu benim cenaze şarkım ve onu yarım bırakmak zorundayım.” diyor. Kont Walsegg’in eşinin anısı için sipariş ettiği ünlü Requiem isimli eserini kastediyor olmalıydı.

Hasta yatağındaki Mozart, eserini bitiremeden 5 Aralık 1791’de 35 yaşında ölür. Karısı, baldızı ve öğrencisi Süssmayr başındaydı. Genç bir bestekar ve Mozart’ın öğrencisi Franz Xaver Süssmayr, Constanze tarafından Requiem’i bitirmesi için görevlendirilir. Constanze öncelikle Joseph Eybler’e başvurur, ancak Eybler beceremez ve görevi reddeder.

Mozart'ın mezarı

Mozart’ın öldürüldüğü söylentileri ölümünden hemen etrafta yayılmaya başladı. 1791′de bir Berlin gazetesi, Mozart’ın ölümünden sonra cesedinin şişmiş olması, zehirlendiği yolunda kuşkular doğurdu diye yazmıştı. Kuşkular en başta Mozart’ın öğrencilerinden birinin kocası, Franz Hofdemel üzerinde toplanmıştı ama kanıt yoktu. 1820’lerde, Avusturyalı eski bir saray bestecisi Antonio Salieri’nin Mozart’ı kıskandığı için öldürdüğü söylendi. Bu gerçek dışı bir söylemdi. Daha sonraki yıllarda Salieri, akıl hastanesindeyken kendisini ziyarete gelenlere “Mozart’ı ben öldürmedim bütün dünyaya söyleyin” diyor.

Mozart'ın Viyana'daki anıtı

Mozart, 1784’te küçük bir Viyana Mason locasına katılmıştı. Aktif bir üyeydi, son tamamladığı eseri Sihirli Flüt dahil, Masonik temaları olan birçok eser bestelemişti. Örneğin, Mason törenlerinde büyük anlam taşıyan 18 rakamı, Mozart’ın operasında da önemli bir yere sahipti. II. sahnenin başında, on sekiz papaz ve on sekiz sandalye vardır ve koronun söylediği şarkının ilk bölümü on sekiz ölçülüktür. Ayrıca bu sahneye orkestranın girişinde on sekiz nota grubu yer alır. Bu nedenle, onu masonların zehirlediği söylendi.

1991′de, Mozart’ın ölümünün 200. yıldönümünde toplanan bir tıp sempozyumunda, ölüm nedeni için en baş sıraya iki neden yerleştirilmişti: Böbrek yetmezliği ve akut romatizmal ateş. Ama hiçbirinin bestecinin zehirlendiğine inanmaması dışında, uzmanlar arasında açık bir uzlaşma yoktu. Mozart’ın ölümüne dair somut bir tıbbi kanıt yok. Otopsi yapılmamış. Tahlil sonuçları yok. Hepsinin ötesi de cesedi de yok. Fakat kısa süre önce yayınlanan bir makaleye göre, yıllar içinde araştırmacılar Wolfgang Amadeus Mozart’ın ölüm nedenine ilişkin 118 teori ortaya atılır.

Eski 26.04.2017, 22:15   #2
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Standart Cevap: Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) | Hayatı ve Eserleri

En Önemli Eserleri

Başlıca operaları:
  • İdomeneo (1781)
  • Die Entführung aus dem Serail (Saraydan Kız Kaçırma) (1782)
  • Figaros Hochzeit (Figaro’nun Düğünü) (1786)
  • Don Giovanni (1787)
  • Cosifan Tutte (1790)
  • Die Zauberflöte (Sihirli Flüt) (1791)
En ünlü senfonileri:
  • Re majör (1786)
  • Mibemol majör (Jüpiter) (1788)
Ünlü serenatları:
  • Eine Kleine Nachtmusik (Küçük Bir Gece Müziği)(1787)
  • Haffner Serenadı (1776)
  • Öteki tanınmış eserlerinden La majör piyano sonatı (KV 331) ünlü Türk Marşı ile (Allaturca Marsh) sona erer.

Mozart'ın Sözleri

"Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil, verdiklerinde gizlidir."

"Ne üstün zeka, ne hayal gücü, ne de her ikisi beraber bir dahi yapmaya yeter.
Sevgi, sevgi, sevgi...
İşte bu dehanın ta kendisidir."

"Müzik notalarda değil, aralarındaki sessizliktedir."

"Kimsenin ne övgüsüne ne suçlamasına dikkat ederim.Ben sadece kendi duygularımı takip ederim."

"Sevgili Babacığım!
Duygularımı şiirle aktaramam, şair değilim;
Kendimi gölge ve ışıkla ifade edemem, ressam değilim;
Düşücelerimi hareketle açıklayamam, dansçı değilim;
Ama
Bunların hepsini müzikle yapabilirim.
Ben bir müzikçiyim."

"Müziğin en önemli, en zor ve özü tempodur."

Wolfgang Amadeus Mozart

Eski 26.04.2017, 22:48   #3
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Mozart | Turkish March

www.youtube.com/watch?v=rrk-zuuc77U

Mozart | Symphony #40 in G Minor, K 550 | 1. Molto Allegro

www.youtube.com/watch?v=-hJf4ZffkoI

Mozart | Piano Concerto No. 21 | Andante

www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I

Eski 27.04.2017, 22:56   #4
Dilaver
Müdavim

Farklıbir anlatım, ilginç detaylar var konuda..

Hani bizde bir laf vardır ya, Allah sonumuzu hayır etsin, diye..

Mozart'ın sonu hiç hayırlı olmamış..

Gencecik gitmiş garibim.

Tanrı insana hayırlı bir eş versin, hayırlı olmayacaksa hiç vermesin..

Koskoca Mozart garibanlar mezarlığına gömülüyor he?

Sonra kendini acındırarak borç istemeler falan..

Hele Beethowen ile arkadaş olmak istememesi..

Valla iyi konu olmuş Modum

Elcağızlarına sağlık ..

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
4 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2017, 11:40   #5
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

35 yıllık yaşama 626 eser sığdırmak müthiş bir deha gerektirir...

Mozart'ta fazlasıyla varmış zaten...

Daha uzun yaşasaydı kimbilir daha ne gibi eserler imza atardı...

Beğenin ve yorumun için teşekkür ederim Modum...

Eski 29.04.2017, 22:02   #6
Gülümsün
Yönetici

Ayrıntılı ve güzel bir konu olmuş Redwineciğim. Emeklerine sağlık teşekkürler canım.
Eski 29.04.2017, 22:06   #7
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Ayrıntılı bir tanıtım olmuş Redwineciğim. Emeklerine sağlık teşekkürler canım.
Beğenin ve yorumun için ben teşekkür ederim Gülümsüncüğüm...
Eski 30.04.2017, 03:42   #8
Canan
Çiçekci kız

Konu çok güzel olmuş. Mozart'ın hayatı akıcı bir dille anlatılmış, hiç sıkılmadan okudum.
Bunun, klasik müzüği sevmemden kaynaklanıyor da olabilir.

Ellerine sağlık, teşekkürler Redvine

Alıntı:
"Sevgili Babacığım!
Duygularımı şiirle aktaramam, şair değilim;
Kendimi gölge ve ışıkla ifade edemem, ressam değilim;
Düşücelerimi hareketle açıklayamam, dansçı değilim;
Ama
Bunların hepsini müzikle yapabilirim.
Ben bir müzikçiyim."

Ne güzel söylemiş...
Eski 30.04.2017, 10:56   #9
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Konu çok güzel olmuş. Mozart'ın hayatı akıcı bir dille anlatılmış, hiç sıkılmadan okudum.
Bunun, klasik müzüği sevmemden kaynaklanıyor da olabilir.

Ellerine sağlık, teşekkürler Redvine

Güzel yorumların için teşekkür ederim Canancığım...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1756, 1791, amadeus, eserleri, hayatä±, hayatı, mozart, wolfgang

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler