Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu

Bir Adımda Dünya Turu Hiçbir yer ulaşılmaz değildir...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.09.2014, 22:02   #1
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Temizliği ile Ünlü Şehirler

Temizliği ile Ünlü Şehirler
Bazı şehirler dağınık binaları, gereksiz kaldırımları ve kirli havası ile insanların üzerine üzerine gelir. Bazı şehirler de var ki nasıl temizdirler şaşırırsınız. Bunlar çevre bilincinin ne denli geliştiğinin de kanıtıdır aynı zamanda.

Oslo (Norveç)

Norveç’in başkenti Oslo oldukça temiz kaldırımları ile bilinir. Burayı ziyaret edenler etrafta çöp kutularının olmadığını gördüklerinde şaşkın kalabilirler. Bunun sebebi, kent için enerji ve ısı oluşturmak için yeraltında oluşturulan yakma tesislerine pompa ve boruların kullanılarak otomatik çöp bertaraf sistemine bağlanmasıdır.

Singapur

Singapur’un kusursuz temiz sokakları, dünyanın en sıkı çöp yasalarını ve iyi organize olmuş kamu hizmetlerini yansıtmaktadır. Son yıllarda biraz gevşemiş olsa da yine de temizdir. Singapur, bazı çevrelerce kişiliği olmayan steril bir yer olmaktan dolayı suçlanabiliyor.

Calgary, Alberta (Kanada)

Kuzey Amerika şehri olan Alberta metropolü temelde petrol endüstrisi üzerine inşa edilmiş olduğundan size şaşırtıcı gelebilir.Calgary, yeşili ve temiz girişimleri ile öne çıkmaktadır. Danışmanlık firması Mercer, diğer faktörlerin yanı sıra hava kalitesi, atıkların kaldırılması, suyun kalitesi nedeni ile Calgary’nin temizlik için göstermiş olduğu çabaları tasdik etti.

Kopenhag (Danimarka)

Zaten dünya standartlarına göre oldukça temiz bir şehir. Kopenhag yerel yönetimi halkın çöp bidonlarını ve geri dönüşüm kutularını azaltarak yeni çöp ve geri dönüşüm planları için gerekli yatırımları da yapmaktadır. Hava kalitesi itibariyle 2025 yılına kadar karbonu nötr hale getirmeyi hedefliyor. Dünyanın en bisiklet dostu şehri olmak için her türlü yatırım ve çalışmayı da aralıksız yapıyor.

Adelaide (Avustralya)

Adelaide, Güney Avustralya’nın başkentidir. Avustralya Mülkiyet Kurulu tarafından son üç yıldır kıtada yaşamak için en iyi yerseçildi. Yaşam kalitesi bakımından Mercer adlı danışmanlık firması ve Economist’in övgüsünü de aldı.

Wellington (Yeni Zelanda)

Bu listedeki diğer yerler kadar büyük bir şehir değildir. Ancak, sanat galerileri, şarap barları, gece hayatı hareketli olan kozmopolit bir kenttir. Nispeten az nüfusu ve coğrafi izole yapısı ile yaya dostu bir şehir. Kent küçük bir kasaba tutumu ve anlayışı ile oldukçatemizdir.

Honolulu (Hawaii)

Hawaii’nin başkenti olan Honolulu’da ünlü Waikiki plajı yer alır. Ağır trafik yüküne rağmen etkileyici şekilde temiz bir şehirdir.

Honolulu’nun havası da oldukça temizdir. Pasifik rüzgarlarının da etkisiyle trafikten kaynaklanan kirlenme ortadan kalkmaktadır.

Kaynak
Eski 11.09.2014, 22:18   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Temizliği ile Ünlü Şehirler

Türkiyemizden bir şehir olsaydı şaşardım zaten.

* * *

Ellerine sağlık, teşekkürler Redwine

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.09.2014, 22:26   #3
Canan
Çiçekci kız

Yukarıda temizliği ile ünlü şehirlerden, Kopenhag'ı gördüm ama, buraya nazaran çok belirgin bir temizlik özelliğine görmedim. Ama tertip düzen şahane.

Redwine teşekkürler.
Eski 11.09.2014, 22:57   #4
Melek78
Gerçek Üye

Emeklerine sağlık Redwine.. Umarım Türkiye'miz de bu tabloda bir gün yer alır...

6 Üyemiz Melek78'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.09.2014, 23:32   #5
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Belediyelerin hizmetlerinin yanısıra halk da duyarlı olmalı. Türkiye'de sokaklar, sigara paketi, izmarit, çiğnemiş sakız ve bilumum pislikle dolu. Bu millete belediye nereye kadar hizmet versin.

Teşekkürler Redwine.
7 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.01.2016, 21:46   #6
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Hepsini de merak ediyorum... Tek tek gezmek isterdim...
Eski 01.01.2016, 21:52   #7
Gülümsün
Yönetici

Ellerine sağlık, teşekkürler Redwine. Kıskandıran güzellikler.
Eski 27.11.2020, 18:45   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Yeni Zelanda ve Hawai harici hepsine gittim. Gerçekten çok temiz yerler. Sokakta sigara içip izmaritini atınca cezayı hiç acımadan kesiyorlar. Halkı da oldukça duyarlı, denizde kumsalda oturduğunda çöpünü atman için yanına gelip seni uyarıyorlar. Sigaranın izmariti için midye kabuğu alıp söndürmene de yardımcı oluyorlar. Burada çöp atana aynı şeyi yap seni doğduğuna pişman ederler. İnsanlarda birlik yok ki, temizleyen olsa da batıranı çok. Pis bir ülke, yaşam kalitesini düşürüyor; ve sağlığı olumsuz etkiliyor.

Konu için teşekkürler.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 27.11.2020, 18:50   #9
Tura
Müdavim

Senin de gezmediğin yer kalmamış OKİ. Bu arada sigara içtiğini de öğrenmiş olduk.
Eski 27.11.2020, 18:54   #10
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Senin de gezmediğin yer kalmamış OKİ. Bu arada sigara içtiğini de öğrenmiş olduk.

Evet eskiden epey gezerdim. Ablam içer ben de pasif olarak dumanını beraber içiyordum.

Şimdi evlendi, temizliyoruz ciğerleri.

OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
için, temiz, temizliği, Ünlü, şehirler, ünlü

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)