Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele

Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele Testi kırılmadan...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 07.07.2014, 12:52   #1
Bozkurt
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Uyuşturucu Kullanımı Alkolü 10'a Katladı

Uyuşturucu kullanımı alkolü 10'a katladı

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, uyuşturucu kullanımıyla ilgili korkutan gerçeğe dikkat çekti. Uyuşturucu kullanımının alkol kullanımını 10’a katladığını söyleyen Ayer, özellikle bonzai türü uyuşturucunun giderek yaygınlaşmasından tedirgin olduklarını söyledi.

Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımındaki artış uzmanları korkutmaya başladı. Özellikle sentetik esrar 'bonzai'nin giderek yaygınlaşması yetkilileri tedirgin ediyor

Uyuşturucu madde kullanımındaki artış uzmanları korkutmaya başladı. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, aileleri endişelendirecek bir uyarı yaptı. Toplumda uyuşturucu kullanımının özellikle gençlerde yaygınlaştığını açıklayan Ayer, kentte kurulan uyuşturucu komisyonunun alarma geçtiğini söyledi. Ayer şöyle konuştu:

ACİL SERVİSLERE BONZAİ VAKALARI GELİYOR

"Manisa ve Ege Bölgesi’nin diğer illerinde bonzai denilen sentetik uyuşturucu tehlikesi gençleri bekliyor. Emniyet görevlilerimizle de bu konuyu ciddi bir şekilde konuşuyoruz. Sentetik uyuşturucu birkaç yıldır ülkemizde kendisini göstermeye başladı. Daha önce ilaç olarak üretilen bu maddeler, merdiven altı üretim olarak şimdi gençlerin çok erken yaşlarda tanıştıkları bir takım uyuşturucu haplar ya da maddeler olmaya başladı. Acil servisimize son aylarda artan miktarda bonzai adı verilen sentetik esrarı kullanan gençlerle ilgili başvuruları görüyoruz. Valilik olarak, Sağlık Müdürlüğü olarak, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bir takım çalışmalar yapılıyor. Geniş bir il konseyi bu konuda çalışıyor. Bununla ilgili ailelere kadar uzanan bir takım eğitimler planlandı."

KULLANIM YAŞI 10’A DÜŞTÜ

Uyuşturucu kullanma yaşının da giderek düştüğünü ifade eden Ayer, özellikle bonzai kullanımının artığını kaydetti. Ayer şunları söyledi:

"Biz özellikle erişkin psikiyatrileri olarak bu 10 yaşlara kadar düşen madde kullanım oranları konusunda devamlı ilimizdeki uzmanlarla toplantı yapıyoruz. Hepimizin uyuşturucuya karşı aileleri bilgilendirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı çevremizi ve yakınlarımızı takip etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla çocuklarımızda ruhsal ve davranışsal anlamında beklenmeyen bir saldırganlık, agresiflik, gözlerinde kanlanma, uyku bozukluğu gibi ortada sebep olmadan ortaya çıkan belirtiler olduğunda mutlaka aile hekimleri ve bizlerle durumu paylaşmalarını istiyoruz."

’100 ALKOL VAKASI, BİN UYUŞTURUCU VAKASI’

Madde kullanımının alkol kullanımına oranı ile ilgili bilgi veren Ahmet Ayer açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Aylık oranlara bakıldığında 100 alkol vakası başvuruda bulunuyorsa bin de uyuşturucu vakası başvuruyor. Oran 10 kata çıkmış durumda. Artık kliniklerimizde alkol bağımlılığı hastalarımızı daha az görmeye başladık. Biz yıllar önce bu tehlikeye dikkat çekmiştik. Bunlar bu kadar kolay pazarlanınca, önleyici hizmetlere rağmen maalesef yaygınlık gösteriyor. Ama ailelerimizin ve bizlerin bilinçli olması ve bu konuda çocuklarımızın yaşadıkları bir takım sıkıntılarda onların yanında olmamız, onların çok küçük yaşta bu tip madde ile tanışmalarına engel olacaktır. Çünkü erişkin insanlarda bu bilinç büyük ölçüde olduğu için bu tip maddelere karşı daha tedbirli oluyor. Ancak 20 yaş altındaki gençlerimiz henüz olgunlaşma çabasında olan hayatında bir takım sosyal, ekonomik, eğitim sıkıntıları yaşayan gençlerimiz, maalesef pembe bir dünya yakalayacağım derken yere çakılabiliyorlar."

’ETKİLERİ KORKUTUCU’

Son olarak bonzainin etkileri hakkında bilgi veren Ayer, bağımlılık potansiyeli yüksek olan bir madde olduğunu belirterek, "Sentetik ilaç olarak yapıldıklarından dolayı saf madde niteliğindeler. Dolayısıyla bağımlılıktan bir takım akıl hastalığı belirtilerine, geçici körlüklere ve geçici felçlere kadar birçok rahatsızlıklara sebep olabiliyorlar. Etkileri açısından gerçekten çok korkutucu ilaçlardır" dedi.

Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
Eski 20.10.2015, 22:43   #2
alkanaga
Uzman Üye

Standart Cevap: Uyuşturucu Kullanımı Alkolü 10'a Katladı

Ucuz diye içiyolar. 3 - 5 liraya alıyolar. Zaten sentetik bir uyuşturucu. Zararıda tabii ki o biçim oluyor işte. Ama Türkiye de en fazla tüketilen esrar'dır sanırım...
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.10.2015, 10:36   #3
alkanaga
Uzman Üye

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde uyuşturucu devlet eliyle yetiştiriliyordu. Cidden gerçek bu...
Overdose Türkiye adlı eserde; uyuşturucu maddelerin nasıl oluştuğu dünya tarihinden örneklerle izah edilmektedir. Örneğin 1840’lı yıllarda Almanya’daki laboratuvarlarda morfin bulunmuş 1898 yılında da neşe ve enerji veren (HEROICH) yani eroin keşfedilmiştir. İlaç ve askeri amaçlada kullanılmışlar başlangıçta.
Lahey ve cenevre konferansları (1914) ile bağımlılığı görülen afyon ve eroin 1925’te bütün dünyada yasaklanıyor. Osmanlı bu konferansa katılmamış tabe. Türkiye’de ise, 1926’dan başlayarak afyon alkoloidleri fabrikası adı altında istanbul’da eroin üreten üç fabrika kurulmuş.
Hatta bir Eroin fabrikamızın yerine bakarsak, Çengelköyde kurulmuş.. Eee tabi haşhaş 700 yıldır Türkler tarafından yetiştirilen bir bitki.

Tabii dünya da yasaklanıp bizde fabrikalar açılınca İstanbul kısa sürede Eroin ve uyuşturucu merkezi Haline gelmiş..

1930'lu yıllarla birlikte, toplumdaki bağımlılık artınca uyuşturucu sorun oluşturmaya başlamış,zira asprin gibi satılıyormuş eczanelerde.. Tüm dünyada Türkiye ismi eroinle birlikte anılmaya başlanınca, Türkiye karalanmaya başlanmış. Zira ciddi bit gelir kaynağı olmuş Türkiye için. Şubat 1930’da New York’ta yakalanan Alesia isimli bir gemide Türkiye’den yüklenmiş 500 bin dolarlık saf morfin ele geçimiş ve 1933 yılında da eroin lobisine rağmen yasaklanmış Türkiyede..

Bu yasaklamaya neden olan olarak Overdoze Türkiye kitabında şöyle bir işaret edilmiş, İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu 1932 yılında
çeşitli uluslararası temaslar neticesinde uyuşturucu ticaretine yönelik önleyici tedbirlere yine dönemin bürokratlarının ve milletvekillerinin ülke ekonomisinin madde kaçakçılığından gelen gelire bağlı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıldığı anlatılmış.

Kaynaklar
Cengiz Erdinç,Overdose Türkiye / Türkiye'de Eroin Kaçakçılığı, Bağımlılığı ve Politikalar,İletişim Yayınları,İstanbul, 2004
http://addicta.com.tr/wpcontent/uplo...14_123_125.pdf
Öfkeli çocuklar için inkılâp tarihi: Afyon İmparatorluğu'ndan Eroin Cumhuriyetine - süleyman güler - Radikal Blog
http://www.mynet.com/my/yildiz.ertan...-uyusturucunun turkiyede-yasal-oldugu-gercegini-15-maddeyle-anlatiyoruz-1038465
http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pd...8_1_2_3/11.pdf
https://dusuncekahvesi.wordpress.com...n-fabrikalari/
alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.10.2015, 10:42   #4
alkanaga
Uzman Üye

verceğim adresede göz atın lütfen...
24 Maddede Geçmişten Bu Güne Kenevire Dair Her Şey: Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Yasaktır?
Dünyanın çeşitli ülkelerinin çeşitli bölgelerinde tüketimi ve satışı çeşitli ölçülerde serbest olan kenevirin ekimi ve tüketimi Türkiye'de yasaktır ve uyuşturucu sınıfından sayılır. Dünya çapında esrar olarak yoğun bir şekilde tüketilse de aynı zamanda çok da kötü bir şöhreti vardır. İngiltere'de "The Lancet" medikal dergisinin yayınladığı bir araştırmaya göre tütün ve alkol ürünlerinden daha az zararlı olan bu bitkinin, keyif verme ve sarhoş etme dışında yüzlerce yararı ve kullanım alanı da vardır.

24 Maddede Geçmişten Bu Güne Kenevire Dair Her Şey: Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Yasaktır? - onedio.com
Eski 30.10.2015, 11:21   #5
Slower
Süper Üye

Bundan yaklaşık iki sene önce bir gece kulübündeyim bir dünya alkol içtim kafam zehir gibi çılgınlar gibi dans ediyorum. Dans eden tanımadığım kızlardan biri yanıma sokuldu zannımca yabancıydı bana bir sigara uzattı şekli şemali normal bir sigara ama sanırım içine başka bişeler koymuşlar ne olduğunuda bilmiyorum aldımm sadece bir nefes çektim sertce sigara zannedip çeker çekmez kilitlendim kaldım kıpırdayamaz oldum yanımdaki arkadaşlarım beni bi şekilde oradan alıp otele götürdüler yaşadığım üç saati anlatamam ölüyordum az kalsın. Diyeceğim o ki bunları içen harbi manyak aman uzak durun Allah esirgesin..
Eski 30.10.2015, 11:30   #6
alkanaga
Uzman Üye

"Başkalarına zararı " " Kullanıcılara zararı " İlaçlar (uyuşturucu madde) sıralaması...

16 Kriterler boyunca Genel zararlar sıralaması. 20 İlaçla (madde ile)...
Kaynak: David Nutt, Leslie King, Lawrence Phillips, "Drug Harms in the UK: A Multicriteria Decision Analysis," The Lancet, Nov. 1, 2010

www.youtube.com/watch?v=NRNpmZFU1QY
Eski 30.10.2015, 11:45   #7
alkanaga
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Slower Mesajı göster
Bundan yaklaşık iki sene önce bir gece kulübündeyim bir dünya alkol içtim kafam zehir gibi çılgınlar gibi dans ediyorum. Dans eden tanımadığım kızlardan biri yanıma sokuldu zannımca yabancıydı bana bir sigara uzattı şekli şemali normal bir sigara ama sanırım içine başka bişeler koymuşlar ne olduğunuda bilmiyorum aldımm sadece bir nefes çektim sertce sigara zannedip çeker çekmez kilitlendim kaldım kıpırdayamaz oldum yanımdaki arkadaşlarım beni bi şekilde oradan alıp otele götürdüler yaşadığım üç saati anlatamam ölüyordum az kalsın. Diyeceğim o ki bunları içen harbi manyak aman uzak durun Allah esirgesin..
Slowercım, bir çok kültürde normal olarak görülebiliyor. Osmanlılarda kahvehanelerde tüketiyordu, hatta eski kalender dervişlerinin kullandıkları da bilinir..
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.10.2015, 11:50   #8
alkanaga
Uzman Üye

Bak bu belgesel Güney Amerikadan Bir seyret..

www.youtube.com/watch?v=K9_NHLm33Uc
Eski 30.10.2015, 11:53   #9
Slower
Süper Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi alkanaga Mesajı göster
Slowercım, bir çok kültürde normal olarak görülebiliyor. Osmanlılarda kahvehanelerde tüketiyordu, hatta eski kalender dervişlerinin kullandıkları da bilinir..
Valla ben uzağım böyle şeylere hiç anlamam ama bana verdikleri şey her ne ise normal bir şey değildi üç saat beni kaldırdı kaldırdı yere vurdu. Bu dünyada değildim Allaha ne olur canımı al diye yalvardığımı biliyorum. O günden beri tanımadığım hiç kimseden bir şey alıp yiyip içmiyorum. Allah esirgesin uzak durulmalı bunlardan..
Eski 30.10.2015, 11:55   #10
alkanaga
Uzman Üye

Uzak dur abim...

www.youtube.com/watch?v=3iJ2J6GNmZ8
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alkolü, ayer, katladı, kullanımı, uyuşturucu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)