Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.01.2013, 17:34   #1
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bebekler 6 Aylıkken Dudak Okumaya Başlıyor

Bebekler 6 Aylıkken Dudak Okumaya Başlıyor

Uzmanlara göre; bebekler konuşmayı sadece işitsel uyaranlara dayanarak değil aynı zamanda dudak okuyarak da öğreniyor

4 aylıkken gözlere; 6 aylıkken dudaklara odaklanıyorlar. 12 aylıkken ilgi yeniden göz bölgesine kayıyor.

Ebeveynler; yeni dünyaya gelen bebekleriyle ilgili onlarca soru üretirler; en çok merak edilen yetilerden birisi de dil ve işitme becerisidir.

Son araştırmalar gösteriyor ki; bebekler, dil ve konuşma gelişimi evresinde henüz 4 aylıkken bilinçli tercihler yapmaya başlıyor. Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Profesör Dr. Ahmet Konrot, bebeklerin bu evrede 'dudak okuma' stratejisinden de etkin bir biçimde yararlandıklarını söylüyor. Prof. Konrot, bu durumu Florida Atlantik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Laboratuarı'nda yapılan çok yeni bir araştırmayla açıklıyor: ''Prof. Lewkowicks'in araştırmasına göre bebekler 4. aydan itibaren konuşmacının gözlerine odaklanıyor, 6. aydan itibaren ise dudaklara da odaklanmaya başlıyorlar. Bu durum, özellikle 8. ayda daha da belirginleşmekte. 12. aydan itibaren ise ilgi odağı konuşmacının ağız bölgesinden tekrar göz bölgesine kayıyor. Görüyoruz ki sözel dil edinimi evresinde görme duyumu da etkin ve seçici bir biçimde devreye giriyor.''

• Anadille yabancı dil arasında odaklanma farkı
Prof. Dr. Ahmet Konrot, bebeklerin 12. Aydan sonra, yani öğrenmekte oldukları dilin sesbilgisel sistemini çözmeye başlayınca, yeniden işitsel uyaranlarla yetinmeye devam ettiklerini ifade ediyor. Dil edinme sürecindeki bebeğin, "aşina olduğu dili" kullanan konuşmacıya olan görsel odaklanma tepkisi ile "yabancı bir dil" konuşan kişiye olan tepkisi de aynı olmuyor. Bebekler "yabancı bir dil" konuşan konuşmacının ağız bölgesine odaklanmayı 12 aylıkken de sürdürüyor.

Bu durumu; bebeklerde gelişen dil bilinci olarak açıklayan Prof. Dr. Ahmet Konrot; iletişimde görsel ipuçlarının ne denli önemli olduğunun altını çiziyor. Bak-Gör-Duy dudak okuma programının yaratıcısı Prof. Konrot, şöyle diyor: ''Konuşma eyleminin sonunda sadece ses değil, görüntü de üretilir. Yani, konuşmada kullanılan seslerin üretimi sırasındaki hareketlerin bir kısmı, özellikle ağız bölgesindeki devinimler, gözle izlenebilir özelliğe sahiptir. Bebekler üzerinde yapılan bu araştırma bize çok erken dönemlerden başlayarak, karşılıklı konuşmada görsel ipuçlarının kritik bir rolü olduğunu göstermektedir.''
Kaynak

Eski 03.01.2013, 17:43   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Bebekler 6 Aylıkken Dudak Okumaya Başlıyor

Önce konuşmayı öğretiriz, sonra susmayı...

* *

Çocukların birer fotoğraf makinesi olduğunu unutmamak gerek...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 19:51   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Demek ki çocuklar boşuna aguuu, muful guful, bucuk bucuk diye konuşmuyor.

Çünkü büyükler severken hep böyle seviyor da bebekleri, onlar da ne verirsen alıyor
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 20:02   #4
CadII
Hotantu Kabilesinden

Konu kalsın, ordaki sarışın bombayı alayım ben

H.
4 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 20:38   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CadII Mesajı göster
Konu kalsın, ordaki sarışın bombayı alayım ben
Saç baş dağınık, Cadı birine benziyor zaten, iyi anlaşırsınız..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 20:56   #6
Basakca
Müdavim

Ebeveynler bilirler, çocuklar birer fotokopi, kayıt makinesidir. Anında alırlar.

Arkadaşın 8 aylık oğluna parmağımla kızar gibi işaret yaptım, sıpa anında aynısını bana yapmaya başladı. Gel de yeme o parmağı şimdi.

CadIII, konuyu bırakıp sarışın bomba deyince hemen üstüme alındım. Bana ne oluyorsa artık.

Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aydan, aylıkken, başlıyor, bebekler, dudak, okumaya, prof

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)