Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Teknoloji Haberleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.01.2016, 17:15   #11
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi

Windows10 ve microsoft'un Allah belasını versin, kaç gündür uğraşıyorum, donanım değiştiğimden boot ekranında ssd mi göremiyorum, yeni donanımı aldığım yere parçaları yolladım sağlam olarak geri geldiler.
Orjinal Win7 ve onun üzerine yüklediğim Win10 başka makina tarafından kullanılıyor, lisans alın uyarısı geldi. Win7 ile boot edip kuramadım.
Normal HDD Win7 kurmama izin veriyor ama ben onu ne yapayım!!! Bana SSD ye kurulum lazım, hız açısından.
En sonunda başka PC den Win 10 indirip USB ile kurmak istedim SSD mi gördü bende korsan olarak kurup, crack ile lisansladım.
Orjinal Win7 yazılımım şu ana öyle duruyor, eski sisteme geçebilirim. Bu donanım ile Win7 kuramadım ssd me. Normal hardiskimi görüyor, SSD mi görmüyor.
Şu ana bende ne yapacağımı şaşırdım, bir sürüde para harcadım sistemimi hızlandırmak için. tak, sök. tak, sök herşey laçka oldu..
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.2016, 21:44   #12
Farbak
Uzman Üye

Tedavülden kalkmakta olan emektar vista, genç windowslara taş çıkarırcasına canavar gibi çalışıyor; yağını tuzunu verip, bakımını düzgün yapınca.

Win 10'a bir müddet bulaşmam; hataları, eksikleri giderilinceye kadar, biraz zamana bırakmalı.
6 Üyemiz Farbak'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.2016, 15:12   #13
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Ben 4 bilgisayarı ki hepsinde de SSD hardısk var, birini Windows 8.' den diğer üçünü Windows 7' den Windows 10' a güncelledim ve burda yazılan sorunlarla karşılaşmadım.

Orjinal Windows kurulumunda 10 defa harddisk değiştirilse bile sorun çıkmaz. Uyarı ancak ve ancak eğer anakart değiştiyse gelir. Çünkü Windows kurulurken bilgisayarın anakartını tesbit eder.

Bir arkadaşın laptopunun harddiski tamamen bozulmuştu ve Windows 8.1 yüklüydü. Yeni bir SSD harddisk aldı. Ben de Microsoft' un sayfasından Windows 8' i indirip USB flash bellekten bilgisayara kurdum. Lisans anahtarı istemedi bile. Ardından da üzerine Windows 10' u ''update'' olarak kurdum ve yine lisans falan sormadı.

Windows 8 ve 8.1' de lisans anahtarı bilgisayarların altında veya üzerinde yazmaz. Product key windows kurulurken BIOS' a yazılır ve yeniden kurulumda kurulumda lisans anahtarı istemez.

Hatta Windows 10 kurduğum bir 5. PC bir akrabanınkiydi. Bir kaç sene önce bir bilgisayarcıya Windows 7 kurdurmuş. Tabi bilgisayarcı kopye windows kurmuş. Ben chew programı ile lisans uyarılarını kaldırdım. Bu yaz o PC' ye Windows 7' nin üzerine Windows 10 güncellemesi yaptık ve hiç sorunsuz ve lisans uyarısız hala çalışıyor ki PC ta Vista zamanında alınmış 5-6 yıllık bir PC.
Anakart değişti Aristo, M2 ssd kullandım, direk anakart üzerine takılandan yani sata olmayanından.
Anakartımı değişebilirim, her donanım değişikliğinde böylemi olması lazım?
Daha öncede anakart değiştim, böyle bir durum olmamıştı.
Ben en az 5 gün programlarımı yüklemek içim uğraştım, 5 gün sıkıntı yokken birdenbire lisansız uyarısı aldım. Lisans aynı anda 2 PC de kullanılır gözüküyordur o zaman anlarım.
Ayrıca benim kurulumlarımı lisansımı her zaman kendi E mailim ile girerek aktif etmeye çalışıyorum, bunumu çözemiyorlar, daha önceki kurulumlarımda da hep mailim ile kurulumlar yaptım. Bu sefer defalarca denedim kabul etmiyor.
Boşver gitsin korsan yaptım, gittiği yere kadar gitsin.
4 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.2016, 15:31   #14
Bekriya
Tam Üye

Şuan yeni donatılan bilgisayar sistemimde W10 kullanıyorum lakin en güzeli benim için Windows 7'dir, diğerlerine hiç alışamadım
5 Üyemiz Bekriya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2016, 16:25   #15
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Windows XP ve ondan önceki Windows Millenium' da anakart değişimi Windows lisansını etkilemiyordu. Vista ile birlikte korsan Windowslara karşı önlem almayı Windows lisansını BIOS' a okutturarak sağlamaya çalıştılar.

Yani Vista ile birlikte Windows kurulurken Windows' u anakarta bağımlı yaptılar. Ve Vista sonrasında da anakart değişince Windows hakiki olsa da Windows bilgisayarda açılırken ''kopya kullanıyorsunuz'' uyarıları vi arka planı siyah ekran rezaleti ortaya çıktı. Ama önceden bu uyarı kurulum sırasında çıkınca Microsoft' un otomatik telefonlarına telefon edilip gideriliyordu. Artık bu da mümkün değil.

Benim şu anda kullandığım PC' de orjinal lisanslı Windows 7 vardı. Formatlamadan sonra yeniden Windıws 7' yi kuracakken Windows 7 DVD' sini bulamamış ve internette indirdiğim bir Windows 7 kullanmıştım. Hem de 2 sene falan uyarı almadan kullandım. Şimdi onun üzerine de Windows 10' u kurdum ve hala bir sorun yok.
Sorun Windows 10 kurduktan sonra Win7 ye geçişte yaşandı, yoksa ilk olarak Windows10 u SSD me sorunsuz kurdum, sonra lisans korsana düşünce tekrar orjinal win7 mi kurup onun üzerinden windows10 u indirmekti, SSD boot ekranında görünmedi kuramadım, mekanik disklerim gözüktü.
Acayip bir saçmalık.
Ben 700 küsür ssd parası verip mekanik diske niye işletim sistemi kurayım.
Dediğin gibi bios a birşey yerleştiriliyor herhalde. Defalarca bios cleaer yaptım, eski bios sürümünü tekrar yükledim fayda etmedi, hemde anakartımda çift bios var.
SSD yuvasını, bağlantısını değiştirerek deneme şansım yok M2 SSD, normal SSD olsa sata bağlantı yerlerini değiştirerek belki bir sonuç alabilirdim.

İleride SSD veya anakart güncellemleri ile belki çözülebilir, her yeni çıkan sistemlerde böyle problemlerde yaşanabiliyor.
3 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2016, 23:08   #16
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Şimdi anladım işte...

Senin SSD harddisk normal 2,5 luk laptop harddisklerden değil; kart olarak kullanılan SSD' lerden. Bu yüzden de SATA bağlantılı harddisk ve DVD bootta görünüyor ama SSD kart olduğu ve SATA ya da İDE kablosu kullanılmadığı için görünmüyor.

Benim başıma da bir menzeri ethernet kartında geldi. Devamlı kullandığım gömülü ethernet kartı BIOS' u temizledikten sonra çalışmadı. O kadar uğraşmama rağmen bir türlü internete giremedim. Sonra aklıma BIOS' a bakmak geldi. Onboard devicelerde BIOS temizlendikten sonra onboard ethernet kartı off durumuna gelmiş. BIOS' dan on haline getirince çalışmaya başladı.

Senin SSD kartı da onboard devices ler arasında ve off durumunda olabilir. Ya da ''mini port'' olarak mı BIOS' da görünüyor bilmiyorum ama SSD kartı büyük ihtimalle BIOS' da OFF duruunda olduğu için boot kısmında görünmüyordur. SSD kartını BIOS' da ON durumuna getirirsen büyük ihtimalle boot sektörleri arasında görünecektir.

Bir de SSD kartının driverlerine bak. En son diriveri indirip bir flash belleğe koy ve Windows kurulumunda Windowsu hangi harddiske kuracağın seçeneği gelince orda da önce SSD kartının sürücüsünü bilgisayara yükleyip, ardından formatlayarak kuruluma devam edebilirsin.
Sürücüler en yeni, hem anakartın hemde SSD nin Windows10 kurmaya kalksam gözüküyor, sıkıntı sadece Windows7 kurmaya kalkınca meydana geliyor, dediğin işlemlerede baktım on konumunda.
Windows10 un bıos ta bir halt yemesi gibi gözüküyor üstadım
Sürücü yükle diyorum bulamıyor, flash bellek slotlarını değiştim yine kimseler yok
Flash bellek olayınıda yaptım o dahi kurulum sırasında gözükmedi.
İnternette bu gibi olayların ne gibi çözümleri konusunda tüm önerileri yaptım, 1 hafta uğraştım,
Eski 29.01.2016, 00:26   #17
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Bir kaç dakika gogıllama yaptım. Senin derdinden çok kişi muzdarip.

Abi sen o SSD kartı hangi slotta kullanıyorsun? Mini port olarak bazı anakartlarda kablosuz ethernet kartlarının vs. takıldığı slota mı taktın yoksa direk anakartın PCIe slotlarından birine mi?
SSD bu

Anakart ise aşağıdaki videodaki kart, Sata girişlerinin hemen arkasında kuzey köprüsü hemen altında takıldığı yer var, videonun 15,18 inci dakikaya gel göreceksin, küçük bir bağlantı yeri.
Anakartı burada daha iyi göreceksin.
ilk resimde aşağıya doğru gel, 57 DFB yazan yer.
Senin yukarıdaki mesajından sonra tekrar Bıos a girip kontrol ettim belki gözden kaçmıştır diye ama normal.

www.youtube.com/watch?v=kP7WNiyvJa4
Eski 29.01.2016, 00:46   #18
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Abi senin sorunun kesinlikle BIOS ayarlarında.

Bu SSD kartın öncelikle AHCİ moduna alınması lazım. Bir de ACPİ atarları var.

M.2 kartını PCIe modunda (ON) kullanacaksın gibime geliyor.
PC önümde olsa BIOS' unu didik didik eder deneye deneye SSD kartı aktif hale getirmeye çalışırdım.

O SSD kartın kutusunda kesinlikle bir kitap vardır. Orda da izahı vardır.

Windows 10 BIOS' a sadece Windows lisans anahtarını yazar ama asla ayarlarını değiştirmez.
Anakartta zaten AHCI mod otomatik olarak geliyor, iki seçenek var ,sıkıntı sadece win7 kurulumunda var, win10 kurabiliyorum.

Şu an win7 kurmaya kalksam nafile, win10 kurulumunda sıkıntı yok.
CD problemli olabilir diye başka win7 ilede denedim.
Eski 29.01.2016, 01:16   #19
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Abi senin anakart Asus mu?

Ben biraz gogılladım...

Bir çok kişi seninle aynı dertten muzdarip. Windows 7' nin M.2 SSD' yi kabul etmesi için bir ya da iki önceki BIOS' ayarlarına dönmen gerekli gibi.

Yani en yeni BIOS ile M.2 SSD karta Windows 7 kurulamıyor. Ama BIOS' u eski bir BIOS ile güncelleyince oluyormuş.

Bence eski BIOS' lardan birini kayıtla. Hani en eskisi olmasın ama ne bileyim en sondan bir ya da iki önceki olsun...

Daha eski bir BİOS kullanılınca Windows 7 M.2 SSD hardiske kurulabiliyormuş.

Sonra üzerine Windows 10' u kurup, en sonunda da BIOS' u en yeni ile yeniden güncelleyeceksin.

Senin gibi sorunu olanlar bu şekilde çözmüşler.
Eyvallah sağol ARİSTO bayağı uğraşıp araştırmışsın, zaten 2 BIOS sürümü var, silip eskiyi yükledim, çift bıos var, boot sırasında yeniye geçiyor otomatik olarak.
Evet anakart ASUS.
Boşver salla gitsin yollarım servise halletsinler, 3 yıl garantisi var biraz daha hırpalayayım

Son bir dediğin gibi deniyorum deniyorum.
Eski 29.01.2016, 02:16   #20
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

M2 ssd ile beraber normal ssd birlikte kullanılmaz bunu biliyorsunuzdur umarım. Sadece bir konnektor kullanılabilir diğeri devre dışı kalıyor. (M2,veya Sata Express yada Normal SSD farketmiyor) Gerçi @Kartal abi başka ssd takmadığını belirtmiş ama önbilgi olsun

P.S neden öyle yapmışlar onuda anlamış değilim. Gerçi benim anakarta özel durumda olabilir bilemem (Gigabyte GA H97 D3H)

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
desteği, desteğini, düzenleniyor, işlemci, windows, yeniden, yeniledi, İşlemci

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)