Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Yılmaz Özdil

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.03.2019, 16:44   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Seçimden Sonra Dolar Ne Olur? | Yılmaz Özdil

Seçimden Sonra Dolar Ne Olur?

“Türkiye'nin köklü bankalarından birinin patronu beni aradı. Atılım yapmak istediklerini söyledi. Yöneticilerine eğitim vermemi istedi. Doğrusu hiç vaktim yoktu ama, neticede memlekettir, geldim.”

“Bir hafta sürecekti. İstanbul'da küçük bir oteli kampa çevirmişlerdi. Bankanın yöneticileri, Anadolu'daki şube müdürleri, hepsi orada kalıyordu. Otelin restoranı, konferans salonu olarak kullanılıyordu.”

“Kürsüye çıktım. Hani bir zamanlar kösele ayakkabının içine beyaz çorap giyme hastalığımız vardı ya… İlk dikkatimi çeken bu oldu. Hemen hepsi beyaz çoraplıydı.”

“İngilizce bilen var mı diye sordum. Bir iki üst düzey yönetici haricinde, yoktu.”

“Ama istisnasız hepsinin önünde not defterleri vardı. Can kulağıyla dinliyorlardı. Gece çalışıyorlar, ertesi sabah yeni yeni sorularla geliyorlardı. Merak ediyorlardı. Her saniyeyi değerlendirmek için, çaba harcıyorlardı.”

“Bu banka, Türkiye'nin en büyük bankalarından biri oldu. Elbette çok küçük bir parçasıydım ama, kendime gurur payı çıkarıyordum.”

“Seneler sonra, aynı bankanın patronu beni tekrar aradı. Dünyaya açılmak istediklerini söyledi, yöneticilerine eğitim vermemi istedi. Tekrar geldim.”

“Bu defa İstanbul'un en büyük otellerinden birinde kamp kurmuşlardı. Kürsüye çıktım. İlk dikkatimi çeken, İtalyan ayakkabılar oldu. Karşımda oturanların, eğitime gelmekten ziyade, kokteyle gider gibi bir halleri vardı.”

“İngilizce bilen var mı diye sordum. Gülümsediler. İstisnasız hepsi biliyordu. Ama istisnasız, hiçbirinin önünde not defteri yoktu! Gözlerinden ‘biz zaten senin anlatacağın her şeyi biliyoruz' ifadesi okunuyordu.”

“Nezaketen dinlediler ama, bir tek soru bile sormadılar. Öğrenmek isteyen, bilgiye aç kadro gitmiş, onların yerine her şeyi bildiğini düşünen kadro gelmişti.”

“Hayatın sürekli kendini yenilediğini… Bilmekten çok, öğrenmeye devam etmenin daha önemli olduğunu unutmuşlardı.”

“İlk günün sonunda akşam yemeğinde banka patronuyla buluştum. Bir hafta kalmama gerek yok, ben yarın döneyim dedim. Çok şaşırdı. Niye diye sordu. Batıyorsunuz dedim! İyice afalladı. Anlamadım dedi. Anlamadığınızı görüyorum, fazla dayanamazsınız, batıyorsunuz dedim. Tatsız bir yemek oldu. Ertesi gün New York'a döndüm.”

Seneye…
O banka battı.

Bu ibret verici hikayeyi, bizzat yaşadığı hatırayı, Profesör Salih Neftçi anlatmıştı bana… Türkiye'nin uluslararası alanda yetiştirdiği en önemli ekonomistlerden biriydi. “Finans dehası” olarak tanınırdı. Dünya Bankası'na, Çin Merkez Bankası'na, Uluslararası Kalkınma Ajansı'na, ABD Dışişleri Bakanlığı'na danışmanlık yapardı. Öngörüleri paha biçilmezdi. ABD, Çin, İsviçre üniversitelerinde ders verirdi.

Maalesef çok erken kaybettik… Ekonomiye dair tüm bildiklerimi ondan öğrenmiştim. Hayata bambaşka bir perspektifle bakmamı sağlamıştı. Saatlerce sorardım, bıkmadan usanmadan anlatırdı.

Gene böyle bir sohbetimiz sırasında “şu piyasa tabir edilen kavramı, ekonomi tahsili yapmayanların anlayacağı şekilde izah eder misin” diye sormuştum. Yukarda okuduğunuz şekilde izah etmişti.

(Bu yazıyı dört sene önce yazmıştım, dolar 2.5 liraydı, belki de bu defa anlaşılır umuduyla tekrar yazıyorum.)

Siyasete kösele ayakkabı içinde beyaz çorapla girip, artık hiç kimseyi dinlemeye ihtiyacı olmadığını düşünen, her şeyi en iyi bildiğini zanneden arkadaşlar tarafından yönetiliyoruz.
Dolar seçimden sonra işte o kadar olur!

6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.03.2019, 22:10   #2
Cimcimecik
Uzman Üye

Standart Cevap: Seçimden Sonra Dolar Ne Olur? | Yılmaz Özdil

Seçimden sonra dolar hızla düşecek. Dolar almayın, dolara yatırım yapmayın. Elinizde kalır o dolarlar.

Bertrand Russell
3 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.03.2019, 22:42   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Seçimden sonra dolar hızla düşecek. Dolar almayın, dolara yatırım yapmayın. Elinizde kalır o dolarlar.
Nerden biliyorsun? Ne kadar eminsin?

4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.03.2019, 22:57   #4
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Nerden biliyorsun? Ne kadar eminsin?

Gördüğüm kadarıyla öyle bir oyun oynuyorlar. Dolar artacak algısı yaratıp bizim millete doları yüksek fiyatlardan veriyorlar, sonra kendileri o paralarla ekonomik varlıklarımızı ucuzdan alıyorlar. Böyle bir oyun sadece bizde değil, pek çok gelişmekte olan ülkede yabancılar tarafından oynanıyor. Mesela altında da bu oyun oynandı. Altın için yüksek hedefler verip insanlara yukarıdan verildi altın.

İkincisi, doların epey bir süredir artmasının sebebi FED'in yüksek faiz politikasıydı. Ama bunun sonuna gelindiği ve artık faiz artırımına gidilmeyeceği söyleniyor. Hatta önümüzdeki yıl faizlerin düşürülmesi bile söz konusu olacakmış.

Benim takip ettiğim ve güvendiğim bir iki kaynak doların 4 ve altını göreceğini söylüyor. Tabii hemen değil. Bir iki yıl içinde...

Bertrand Russell
3 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.03.2019, 23:12   #5
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Bence doların yükselip yükselmemesinden çok kurdaki ani değişimlerdir piyasayı sıkıntıya sokan...Döviz yükselirse düşüncesiyle dövizle borçlanma yapılamıyor, ithal hammaddeyi bugün aldığınız fiyattan yarın alıp alamayacağınızı bilemiyorsunuz, dolayısıyla imalat yapacaksanız fiyat vermekte zorlanıyorsunuz...

Ayrıca hazinede (sürekli yapıldığı baskılama için) yeterli döviz yok...Bunu elde edebilmek için gecelik %300 lerin üzerinde faizle paralar alınıyor, bu da faizi en kötü ihtimalle bulunduğu yüksek basamakta tutuyor ki faizlerin daha da yükselmesi mümkün...Bu yüksek faizle reel sektör, bu kriz ortamında işini nasıl yürütecek...Kısa süreli kredi kullanıp ihtiyaç görüp krediyi kapatma operasyonları da sıkıntıya girdi ki özellikle üretim sektörü, finans sektörünü uzun yıllardır mecburen böyle kullanıyordu(daha çok tedarikçi firmalar, küçük ve orta ölçekli firmalar)...Şimdi kullanamıyor...

Sözün özü şu anki fotoğraf ekonomik anlamda Türkiye'nin battığının resmidir...

Ekonomik politikaların her adımının doğru uygulandığını düşünsek bile en erken 2020 sonları veya 2021 başlarından itibaren yükseliş trendi başlar...En ufak yanlış en az 3-4 yıl Türkiye'ye alçak sürünme yaptırır...

Sağlıcakla kalınız...
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.03.2019, 00:40   #6
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Benim takip ettiğim ve güvendiğim bir iki kaynak doların 4 ve altını göreceğini söylüyor. Tabii hemen değil. Bir iki yıl içinde...
Dolar dört ve altını görsün tabi, istemeyenin gözü çıksın. Sayın dolar, dördün altını görür müsün lütfen.

Çok güvendiğimiz kaynaklar vardı, halen de vardır. Ama Dolar dolmaya, Lira da boşalmaya devam etmiştir.

'Güvendiğim ve takip ettiğim kaynaklar' demişsiniz de, düşünüyorum şu an. Türk ekonomisinin yakın ve uzak geleceği. Hımm.. şimdi, Berat Albayrak kameralara konuşuyo. Diyo ki, 'ben de Fetö'nün okullarında okudum, tamam, ama ben başkaları gibi aklımı onlara kiraya vermedim...' diyo.

Benim güvendiğim kaynak da nasıl bi kaynaksa, 'ordan o iş olmaz' diyo. Bilumum güvenilir kaynaklarımız vardır.

Özdemir Asaf'ca işler.

Öbür çeşitlerimiz depomuzdadır,
Cafcafımız vitrindeki popomuzdadır.

Bugün peşin, yarın veresiye,
Bahalı sattık, ucuzluk diye diye.
Eski 29.03.2019, 09:56   #7
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Dolar dört ve altını görsün tabi, istemeyenin gözü çıksın. Sayın dolar, dördün altını görür müsün lütfen.

Çok güvendiğimiz kaynaklar vardı, halen de vardır. Ama Dolar dolmaya, Lira da boşalmaya devam etmiştir.

'Güvendiğim ve takip ettiğim kaynaklar' demişsiniz de, düşünüyorum şu an. Türk ekonomisinin yakın ve uzak geleceği. Hımm.. şimdi, Berat Albayrak kameralara konuşuyo. Diyo ki, 'ben de Fetö'nün okullarında okudum, tamam, ama ben başkaları gibi aklımı onlara kiraya vermedim...' diyo.

Benim güvendiğim kaynak da nasıl bi kaynaksa, 'ordan o iş olmaz' diyo. Bilumum güvenilir kaynaklarımız vardır.

Tabii benim güvenilir kaynaklarımın Bilal Erdoğan'la ve hükümetin başarısızlıklarıyla ilgisi yok. Politikacılar ayrıdır, ekonomik kurallar ayrı.

Biliyorsunuzdur, dolar dünyada karşılıksız olarak basılan tek para birimi. Bir tanesi belki 10 Cent'e mal edilen kağıt dolarları basıp basıp bizim gibi ülkelerde çok ucuz fiyatlara düşürdükleri varlıklara neredeyse bedavaya el koyuyorlar. Doları bizlere "kakalıyorlar", kendileri temel önemdeki şirketlerin sahibi oluyorlar.

Yine biliyorsunuzdur o Amerlika'lı yerlilerin sözünü: "Yabancılar buraya geldiğinde ellerinde İncil vardı. Şimdi bizim ellerimizde incil var, onlarınsa ellerinde eskiden bize ait olan her şey."

İşte asıl temel gerçeklik bu...

Bertrand Russell
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.03.2019, 11:59   #8
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Merhaba,

Bence doların yükselip yükselmemesinden çok kurdaki ani değişimlerdir piyasayı sıkıntıya sokan...Döviz yükselirse düşüncesiyle dövizle borçlanma yapılamıyor, ithal hammaddeyi bugün aldığınız fiyattan yarın alıp alamayacağınızı bilemiyorsunuz, dolayısıyla imalat yapacaksanız fiyat vermekte zorlanıyorsunuz...

Ayrıca hazinede (sürekli yapıldığı baskılama için) yeterli döviz yok...Bunu elde edebilmek için gecelik %300 lerin üzerinde faizle paralar alınıyor, bu da faizi en kötü ihtimalle bulunduğu yüksek basamakta tutuyor ki faizlerin daha da yükselmesi mümkün...Bu yüksek faizle reel sektör, bu kriz ortamında işini nasıl yürütecek...Kısa süreli kredi kullanıp ihtiyaç görüp krediyi kapatma operasyonları da sıkıntıya girdi ki özellikle üretim sektörü, finans sektörünü uzun yıllardır mecburen böyle kullanıyordu(daha çok tedarikçi firmalar, küçük ve orta ölçekli firmalar)...Şimdi kullanamıyor...

Sözün özü şu anki fotoğraf ekonomik anlamda Türkiye'nin battığının resmidir...

Ekonomik politikaların her adımının doğru uygulandığını düşünsek bile en erken 2020 sonları veya 2021 başlarından itibaren yükseliş trendi başlar...En ufak yanlış en az 3-4 yıl Türkiye'ye alçak sürünme yaptırır...

Sağlıcakla kalınız...

Çok doğru tespitler, bu tespitlerin en doğru olanı ve aynı zamanda tehlkeli olanı; Kurdaki ani değişim ve dalgalanmalar! İşte bu dalgalanmalar ki, üreticiyi, tüketiciyi, ihracatcıyı, ithalatcıyı perişan eden durumlardır...

Teşekkürler ederim...
Eski 31.03.2019, 23:28   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Tabii benim güvenilir kaynaklarımın Bilal Erdoğan'la ve hükümetin başarısızlıklarıyla ilgisi yok. Politikacılar ayrıdır, ekonomik kurallar ayrı.

Biliyorsunuzdur, dolar dünyada karşılıksız olarak basılan tek para birimi. Bir tanesi belki 10 Cent'e mal edilen kağıt dolarları basıp basıp bizim gibi ülkelerde çok ucuz fiyatlara düşürdükleri varlıklara neredeyse bedavaya el koyuyorlar. Doları bizlere "kakalıyorlar", kendileri temel önemdeki şirketlerin sahibi oluyorlar.

Yine biliyorsunuzdur o Amerlika'lı yerlilerin sözünü: "Yabancılar buraya geldiğinde ellerinde İncil vardı. Şimdi bizim ellerimizde incil var, onlarınsa ellerinde eskiden bize ait olan her şey."

İşte asıl temel gerçeklik bu...
Karşılıksız basılan paranın çaputtan farkı olmaz.

Altın fiyatları ne olacak?

Petrol fiyatları ne olacak? Bunların hepsi birbirine zincirleme bağlıdır. Ha bir de Euro var...

Seçimden sonra ABD doları düşer dedin... Buna karşılık yorum yapmadım. Düşmeyeceğini hemen hemen herkes en az benim kadar bilir. Güvenilir kaynaklarım var dedin. Eh ben de biraz ekonomiden anlarım, zira bir zamanlar bayağı Borsa ile kafa yormuş, hatırı sayılır para koymuştum.

ABD dolarının 4 ve altını görmesi mümkün olmadığını sen de görecek ve o güvendiğin kaynaklarının, kaynak olmadığına şahit olacaksın...

2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.04.2019, 00:00   #10
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Karşılıksız basılan paranın çaputtan farkı olmaz.

Altın fiyatları ne olacak?

Petrol fiyatları ne olacak? Bunların hepsi birbirine zincirleme bağlıdır. Ha bir de Euro var...

Seçimden sonra ABD doları düşer dedin... Buna karşılık yorum yapmadım. Düşmeyeceğini hemen hemen herkes en az benim kadar bilir. Güvenilir kaynaklarım var dedin. Eh ben de biraz ekonomiden anlarım, zira bir zamanlar bayağı Borsa ile kafa yormuş, hatırı sayılır para koymuştum.

ABD dolarının 4 ve altını görmesi mümkün olmadığını sen de görecek ve o güvendiğin kaynaklarının, kaynak olmadığına şahit olacaksın...

Ekonominin gerçekleri var, biliyorum. Ancak günümüzde bundan bağımsız bir işleyiş var gibi. Dünya çapında ekonomik işleyişle açıklanamayacak dalgalanmalar görülüyor. Hem de devasa boyutta. Mesela borsamız birkaç güm içinde yüzde 10'dan fazla düştü sanırım. Sonra da hızla alacaklar deniliyor.

Dolar ve altındaki hareketler de zaman zaman böyle olabiliyor. Bu da manüplasyon yapıldığını gösteriyor.

Bilemiyorum. Ben fazla iddialı konuşmak istemem. Okuduklarıma ve gözlemlerime göre konuşuyorum. Yanılabilirim elbette.

Zaten önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ama hepimiz umalım da doların seyri düşüş yönünde olsun.

Bertrand Russell
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dolar, olur, özdil, seçimden, sonra, yılmaz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler