Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Avcılık > Kara Avcılığı

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.01.2009, 05:16   #11
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yivli Av Silahları - Tek Namlulu Yivli Silahlar - Çift Namlulu Yivli

YİVLİ ÜST-ÜSTE NAMLULU ÇİFTE
Yivli superpose tüfekler 2 adet tek atışlı namlunun hassas bir şekilde, üst-üste yer alacak şekilde tek tüfekte bulunması olarak özetlenebilir. Farklı 2 adet namludan oluşturulduklarından aynı tüfek üzerinde, eş kalibreler olabildiği gibi, farklı kalibreler de bulunabilir. Bu sebeple çok geniş kullanım amaçlı yivli tüfekler haline gelmişlerdir. namluların üst üste bulunması, dürbün kullanımını kolaylaştırmaktadır. Kalibrelerine veya kalibre kombinasyonlarına bağlı olarak her tür av için kullanılabilir ideallikte bir yapıya sahip tüfeklerdir.

Yapıları dolayısı ile son derece güvenilir, bağımsız iki namludan, yine bağımsız olarak ateşlenmeleri dolayısı ile en az sürprizle karşılaşılabilecek, ideal atış standardına sahip tüfeklerdir. Dünyada kabul gören en kolay kullanımı olan baş parmak ile idare edilen emniyet mandalı dolayısı ile atışa çok seri olarak hazırlanabilmektedirler.

Tek namlu, tek kalibre olarak akla gelebilecek tüm kalibrelerde olanlarını bulmak mümkündür. Standart olarak bulunabilen kalibreler ise; 7x57 R; 7x65 R; .30-06; .30 Rem ; 8x57 IRS; 9.3x74 Rem olarak belirtilmektedir.

Alt ve üst namlu farklı kombinasyonlarında ise neredeyse arzu edilen tüm kombinasyonlara rastlanabilmektedir, ancak burada da standart olarak;
ALT NAMLU

5.6x50 R Mag.

5.6x52 R

.243 Win.

6x62 R Frères

6.5x57 R

6.5x65 R RWS

.270 Win.

7x57 R

7x65 R

.308 Win.

.30-06

.30 R Blaser

8x57 IRS

8x75 RS

9.3x74 R

ÜST NAMLU

22 Hornet

.222 Rem.

5.6x50 R Mag.

5.6x52 R

.243 Win.

6.5x57 R

Olarak göze çarpmaktadır. Seri olarak imal edilebildiklerinden dolayı fiyatları makul seviyelerdedir.
Çok yakın mesafeden, orta mesafeye kadar tüm mesafe yivli tüfek gerektiren tüm avlar için kullanılabilen, mekanizma yapıları ve güvenilirlikleri dolayısı ile ideal bir yapıya sahip tüfeklerdir.

Kullanılan kalibreye bağlı olarak, ortalama 2.5-3 kg civarı ağırlığa sahiptirler. Kurulmaları namlunun kırılması sırasında olur. Tüm üst-üste namlularda kullanılan çifte kilitleme sistemleri uygulanabilir.

Ateşleme indirekt yolla, Anson-Deeley kilit veya yine indirekt ateşleme yan çakmak olarak imal edilmektedir. Ejektör yaygın olarak kullanılmakta, tek ve çift tetik varyasyonları bulunmaktadır.

7 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.2009, 05:16   #12
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: Yivli Av Silahları - Tek Namlulu Yivli Silahlar - Çift Namlulu Yivli

DRİLİNG (STANDART)

Yivli driling tüfekler 3 adet tek atışlı namlunun hassas bir şekilde, farklı pozisyonlarda yer alacak şekilde tek tüfekte bulunması hali olarak özetlenebilir. Farklı 3 adet namludan oluşturulduklarından, aynı tüfek üzerinde, eş kalibreler olabildiği gibi, farklı kalibreler de bulunabilir. Bu sebeple çok geniş kullanım amaçlı yivli tüfekler haline gelmişlerdir. 3 adet farklı namlu taşıdıklarından dolayı ağırlıkları da ona göredir. Karma, her türlü avın tüfeği olarak özellikle Avrupa kıtasında kabul görmektedirler.

Öte yandan, yivli av tüfeklerinin nişangahı, atış yörüngesiyle istenilen bir noktada kesişecek biçimde ayarlanmaktadır. Çiftelerde bu noktanın, sabit namlu birleştirme açısı nedeni ile, ileri ya da geri alınması mümkün olmadığına göre, nişan alınarak sağlıklı atış sağlanabilecek tek sıfırlama bu noktada olmakta ve düşey ve yatay yöndeki her iki namlu için ayrı nişangahlar kullanılmadığı takdirde, belirli noktadan önde yapılacak atışlar nispeten makul sınırlar içinde kalırken, buradan ilerideki hedeflere yapılacak atışlar, birbirinden açılır biçimde, atışı yapan namlunun aksi yönünde sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple genellikle yakın mesafe avlarında kullanım alanı bulan tüfekler olarak kabul görmektedirler.

Çok değişik namlu kombinasyonları olmakla birlikte; klasik (standart) Driling tüfekler, normal bir yan-yana çifte ve altında yivli bir namlunun yer aldığı tüfeklerdir. Prensipte, kuş avı da dahil olmak üzere, çok yakından- orta uzaklığa kadar olan tüm avların avlanabilmesi için tasarlanmışlardır. Bu sebeple 2 adet yivsiz (genellikle 20 numara) namlu, kombine olarak başka bir adet de yivli namlu ile donatılmışlardır.

Kalibrelerine veya kalibre kombinasyonlarına bağlı olarak her tür av için kullanılabilir ideallikte bir yapıya sahip tüfeklerdir. Yapıları dolayısı ile son derece güvenilir, bağımsız iki namludan, yine bağımsız olarak ateşlenmeleri dolayısı ile en az sürprizle karşılaşılabilecek, ideal atış standardına sahip tüfeklerdir. Dünyada kabul gören en kolay kullanımı olan baş parmak ile idare edilen emniyet mandalı dolayısı ile atışa çok seri olarak hazırlanabilmektedirler. Tek yivli namluda, akla gelebilecek tüm kalibrelerde olanlarını bulmak mümkündür.

Standart olarak bulunabilen kalibreler ise; .22 Hornet; 6,5x57 R; 7x57 R; 7x65 R; .30 Blaser; .30-06 Springfield; .308 Win; 8x57 IRS; 9,3x74 R; olarak belirtilmektedir.

Kilitlenmeler özel olarak üst namlular için Gener tip, yandan sürgülü olarak alt ve yivli olan namlu için ise yanlardan sürgülü, yaylı bağlantı şeklinde şeklinde gerçekleşmektedir.
Ateşleme indirekt yolla, Anson-Deeley kilit veya yine indirekt ateşleme yan çakmak olarak imal edilmektedir. Ejektör yaygın olarak kullanılmakta, ateşleme sırası, çoktan seçmeli selektör vasıtası ile gerçekleştirilmektedir.

Driling tüfekler çeşitli kalibre ve namlu kombinasyonları esas alınarak 2 ana tipe göre imal edilmektedir. Bunlardan biri klasik (standart) driling tüfekler ki, bunlar direkt olarak yivli namlunun normal bir yan-yana yivsiz çiftenin altına kombine edimiş durumudur. İkinci tip ise, yivsiz namlunun tek adet olarak yer alması durumudur.

Bunlar da "YİVLİ ÇİFTE DRİLİNG" olarak adlandırılmaktadırlar.

Gerek yivli çiftelerde gerekse drilinglerde, farklı modeller özellikle Alman kökenli olduklarından ve Almanya'da yaygın bir biçimde kullanım alanı bulduklarından "Driling = Büchsen-Flinte, Yivli çifte = Doppel-Büchse, Yivli süperpose = Bockgewehre vs." olarak da adlandırılmaktadır.
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.2009, 05:17   #13
Kartal
Müdavim

DRİLİNG (YİVLİ ÇİFTE)
Yivli-çifte driling tüfekler 2 adet yivli ve bir adet yivsiz namlunun bir araya getirilmiş halidir. Bu sebeple çok farklı ve değişik çap ve namlu kombinasyonları ile imal edilmektedir. Genellikle üstte veya yarı süperpose şekilde sağ üstte bulunan namlu tek namlulu tüfeklerde olduğu gibi sıfırlanabilir. Diğer yivli namlu ise kısa mesafede sıfırlanacak şekilde monte edilmiştir. Bu sebepten dolayı özellikle uzak masafeli atışlarda dürbün kullanımı yaygındır.
Üç adet bağımsız namlu içermeleri dolayısı ile oldukça ağır tüfeklerdir. Yaklaşık 4kg. ve üzeri ağırlıklarda olabilirler.
İki aynı kalibre ve tek çapta standart varyasyonları;

YİVLİ NAMLU

.22 Hornet

6,5x57 R

7x57 R

7x65 R

.30 R Blaser

.30-06

.308 Win

8x57 IRS

9,3x74 R

YİVSİZ NAMLU

12/76

16/70

20/76

İki ayrı kalibre ve tek çapta standart varyasyonları;

YİVLİ NAMLU 1

7x57 R

7x65 R

.30 R Blaser

8x57 IRS

8x75 RS

9,3x74 R

.30-06

.243 Win

.308 Win

6,5x55

YİVLİ NAMLU 2

22 Hornet

6,5x57 R

7x57 R

7x65 R

.30 R Blaser

.30-06

.308 Win

8x57 IRS

9,3x74 R

YİVSİZ NAMLU

12/76

16/70

20/76
7 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.2013, 10:55   #14
Dilaver
Müdavim

Standart Cevap: Yivli Av Silahları - Tek ve Çift Namlulu Yivli Silahlar

Yivli Av Tüfekçilerinin Acınacak Hali!

Ömer Borovalı'nın 11/04/2013 tarihli yazısıdır.
Türkiye’de büyük av meraklılarını kıvrandıran bir diğer konu da yivli av tüfekleridir. İsteyeceğiniz tüfeği sınırlandırmak zorundasınız. Kullanılmamış yeni bir yivli av tüfeği almak istiyorsanız yalnız Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilenler arasından seçmek durumundasın. Avcılık web sitelerinden ikinci el almaya razı olsanız da istediğinizi bulur musunuz, ne durumdadır o da meçhul. Fiyatı da ucuz olacak değil herhalde. İster yeni, ister ikinci el olsun satın alınması ayrı dert.

Avrupa ülkelerinde avcılık belgenizi silah satan av malzemeleri dükkanına gösterir alırsınız istediğiniz tüfeği. Bırakın işin bürokrasisini, fiyatları da uçuk. Avrupa fiyatlarının 3, 4 katı. Tabii tüfeğin fiyatı ile de bitmiyor iş. Önce satın alma belgesini alabilmek için emniyetten dünyada eşi benzeri olmayan bir harcı yatırmak zorundasınız Maliye Bakanlığımızın tahsildarı vergi dairesine. Taşıma ruhsatı alacaksanız 2013 yılı harç fiyatı 3.093 TL, bulundurma alacaksanız da 990 TL. Avcı adam neden bulundurma ruhsatı alsın o da ayrı. Kurşunları da pahalı, istediğin markayı da, çekirdek tipini de bulamazsınız.Ne getirirlerse o. Atış antrenmanı yapılması ayrı derttir. Öncelikle, taşıma ruhsatınız varsa yıllık sadece 200 adet almaya hakkınız vardır. Yani ava değil de hedefe atış yapma keyfi diye bir isteğiniz, hakkınız olamaz. İçişleri Bakanlığımız, yani Devletimiz, uygun görmüyor istediğiniz kadar mermi atma hakkını size. 200 adet mermi ile kısıtlısınız, ister sadece ava gidin, ister hedefe de atın, dürbününüzü “0”layın, antrenman yapın, hepsi 200 adedin içinde. Takdir, Devletin.

Yivli tüfeklerde özellikle yüksek süratli ve enerjili Magnum tiplerinde çok atış yapıldığında namlu içi yiv ve setlerinde atılan merminin tipine göre bir aşınma olmaktadır. (1000 mermi atışın üzerinde) Bunda da tüfek vuruş hassasiyetini kaybetmektedir. O durumda namlunun değiştirilmesi gerekir. Ama bu bahsettiğim tabii ütopyadan ibaret. Devletinin bu işlerle uğraşmadığı, vatandaşının serbestçe istediğini yapmasından rahatsız olmayan ülkelerin devletlerinde olan biteni, kendimiz için var saymak gafletinden ibaret benimkisi. Zaten kim 1000’den fazla mermi atacak ki, olmasa da olur. Tasaya ne gerek. Bizim İçişleri Bakanlığımız da vatandaşı böyle bir masrafa girmesin diye 200 adetten fazla mermi satın almanıza izin vermeyerek ne kadar vatandaşının çıkarını düşündüğünü göstermiştir!

Tabii elinizdeki yivli av tüfeğiniz taa 40, 50 yıl öncesinden hatta daha öncesinden kalma ise ne olacak? 1971 yılında çıkarılan 1308 sayılı kanunla milletin elindeki yivli av tüfeklerinin ruhsata bağlanması hükmünden önce kimse nereden ve nasıl geldiğini sormazdı. Hatta 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun 1953 yılında çıkmadan önce av dükkanlarının vitrinlerinde yivli av tüfekleri ve tabancalar sergilenirmiş. Ben onu hatırlamıyorum ama yeni yetişirken eskiyi yad eden rahmetli ağabeylerimden dinlerdim, ben de ah vah çekerek. Yivli av tüfeklerinin 1971’de bu ilk ruhsata bağlanmaları işleminde de kimseye elindeki tüfeği nereden bulduğu da elinde kaç mermisi olduğu da sorulmamış, kaydedilmemişti. Yıllarca dağ tepe av yapmış bu tüfeklerin istendiğinde namlularının değişimini bir kenara bırakın, ruhsat süreleri bittikçe her beş yılda bir “0”da yeni satın alınan bir tüfekle aynı harcı ödeme zorunluluğu da ayrıca canını yakıyor insanların. Mesele zenginlik, fakirlik meselesi değildir, bir tutkunun devletçe istismarıdır.

Her konuşmamda veya konuyla ilgili bir yerlere yazdığımda bunu da örnek gösteriyorum. Bizim yivli av tüfeklerimizin 5 yıl için verilen taşıma ruhsat harcının bir yıllığa tekabül eden karşılığı, “0”da alacağınız 1200 cc bir otomobilin yıllık taşıt vergisinden fazladır. Üstelik taşıt vergileri arabanız eskidikçe düşer (tabii, lafta öyle, zira her yıl harçlar nasılsa artırılıyor), en azından yenisinden daha düşük oluyor. Ama yivli av tüfeğinizin harcı eskimeyle falan azalmaz, her yıl da artar. Diyorum ya tutkunun devletçe istismarı diye.

MKEK tarafından 1991 yılında yivli av tüfeklerinin ithaline izin çıkmasıyla getirilip satılan ve İçişleri Bakanlığınca avcılara taşıma ruhsatı verildiği malum. Sonra da hangi sivri akla hizmet bilemiyorum ama, habire çıkarılan ilave kanun ve yönetmeliklerle yapılan uygulama değişiklikleri ile yamalı bohçaya dönmüş, 6136 sayılı ateşli silahlar kanununun 29.12.1999 tarihinde çıkarılan 99/13749 sayılı yönetmeliğinde “yivli av tüfeği” tanımında eskiden sadece tam otomatik ibaresi varken bu yönetmelikle yanına bir de “yarı otomatik” eklenerek bu tüfekler de taşıma ruhsatı kapsamından çıkartıldı. MKEK’nin dünya paralara sattığı bu tüfeklerin, taşıma ruhsatı için de maliye’ye verilen bir yığın paradan sonra, taşıma ruhsat süreleri sona erdikçe zorunlu olarak bulundurma ruhsatına çevrilmelerine ne buyrulur? Avcı yivli av tüfeğini sadece evde bulundurmak için almadı ki bu silahı. Vatandaşına suçlu gözüyle bakmayan bütün ülkelerde yarı otomatik av tüfekleri serbest olmasına rağmen Devletimiz avcımızın yarı otomatik tüfeği taşımasını uygun görmüyorsa o zaman MKEK’nin ithaline ne diye izin verdin? (Her silahın ithal izni İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü onayından geçerek yapılmıştır ve halen de bu uygulama sürdürülmektedir.) Av turizmi kapsamında gelen yabancı turist avcı yarı otomatik yivli av tüfeği ,ile Türkiye’ye gelir avını yapar gider, ama bizim avcımıza bu silahını kullanması yasak. Sadece evinde bulundurabilir. Haydi diyelim ki insan halidir, devlet içinde de insanlar görev yaptığına göre, onlar da ilk başta ithaline izin vermekle hata yapılmıştır. O zaman, madem taşımasına izin vermiyorsun, isteyen vatandaşa rayiç bedelini öder satın alırsın. O da yapılmamaktadır. Diyorum ya tutkunun devletçe istismarı diye…

Ama şimdi keseri bir de kendi tarafımıza vuralım. Nerede avcı toplumunun sesi? Ama desenize “zenginin! yivli tüfeği” avcı toplumuna mı dert olacaktı. Büyük av avlamanın kendi vatandaşına bu kadar pahalı olduğu bir memlekette onu avlamaya tutkulu avcı da versin parayı yivli tüfeğe… Bu millet, avcılığı 1993’de bir MAK kararıyla bir anda 7 günden 3 güne indirildiğinde ses çıkarmamış, buna mı ses çıkaracaktı. Peki mesleği avukatlık olan ve yivli tüfek sahibi de olan birçok avcı var, bunlar neden bu olaya hukuki bir çözüm aramadılar ve hala da aramazlar. Ben sordum soruşturdum, devletin böyle bir para ödeyerek yarı otomatik av tüfeklerini isteyen vatandaştan satın alması için kanun gerekiyormuş. Buna neden bu hukukçu beyler hiç teşebbüs etmez biraz meclis kapısı aşındırmaz, kanun teklifi verdirmezler. Neyse benim meselem değil, benim yarı otomatik av tüfeğim hiç olmadı, olmaz da. Sevemedim yivli yarı otomatiği. Olanlar düşünmüyorsa ben ne yapayım?

Şimdi daha vahim ve beter bir olaydan kısaca bahsedeceğim içim burkularak.

Geçtiğimiz haftalarda Av Doğa dergisi sahibi ve İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı Kamil Üçbaş ile AYHAK-Av ve Av Yaban Hayatı Konfederasyonu bir çağrı yaptı. Daha doğrusu bir kampanya başlattı. Yivli av tüfeklerinden maliye bakanlığının aldığı fahiş ruhsat harcını protesto etmek üzere Türkiye’nin tüm avcılarına çağrıda bulundu. Derneklere dilekçe örnekleri de gönderdiler, üyelerce imzalanıp AYHAK faksına göndermeleri için. Gelecek bütün fakslar toplanıp Maliye Bakanı’na, İçişleri Bakanı’na ve belki de bir ümit avcısına sahip çıkarsa diye (ne de olsa büyük av kotalarını avcıya satarak üzerinden para da kazanıyor bu bakanlık) Orman ve Su İşleri Bakanı’na götürmek ve konuyu anlatarak bu harç uygulamasında değişik yapmalarını istemek üzere hazırlık yapıyorlar.

Biz de, yabantv.com sitemizde bu çağrıyı haber yaptık. Ben de şahsen benim özel 400’e yakın çoğu da yivli tüfek sahibi olduğunu bildiğim avcı mail adresime dilekçe örneği de ekleyerek yazı göndererek bu çağrıyı duyurdum. Aradan bir hafta geçtiğinde tekrar aynı listeye hatırlatmada bulundum, dilekçe göndermeyi ihmal edenler varsa diye.Hatta büyük av meraklısı olmasanız da, yivli tüfeğiniz olmasa da gene de bu çağrıya cevap verin ve dilekçeyi bakanlıklara ulaştırılmak üzere AYHAK faksına gönderin dedim. Bugün Türkiye’de 6, 7 bin olduğu tahmin edilen! yivliciler için bir araya gelin. Yarın sizin için de bu birliktelik gerekebilir hatırlatmasını da yazıma ekledim.

Birkaç gün önce de AYHAK başkanı dostum Işın Arıkök’ü telefonla arayıp durumu ve kaç dilekçe geldiğini sordum…

Birkaç gün önce de AYHAK başkanı dostum Işın Arıkök’ü telefonla arayıp durumu ve kaç dilekçe geldiğini sordum…
Geçen gün Cnntürk’deki programda bir çevreci, hayvansever yazar hanım anlatıyordu Kaş’taki Yunus Gösteri Parkı’nın kapatılması ve yunusların doğaya serbest bırakılması için 20 bin imza toplamışlar. Bilmiyorum bu size ne ifade etti.

Yazımı burada bitiriyorum. AYHAK’a kaç faks geldiğini yazmayacağım. Yazmayacağım ama bu yazımı okuyan herkesin kendi benliği adına, AYHAK’ın faksına (0312 – 229 54 03 veya 0312 – 230 69 60) bu harç uygulamasını protesto eden bir dilekçe yazıp altına isim soyad ve adres yazarak imzalayıp göndermelerinin bu davamıza sahip çıkmak olacağına inanıyorum.

Kaynak; http://www.yabantv.com

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.12.2014, 13:09   #15
Ekin
Başına Buyruk

Kartal abi çok detaylı bir konu olmuş.

Emeğine sağlık.
Eski 20.12.2014, 17:13   #16
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekin Mesajı göster
Kartal abi çok detaylı bir konu olmuş.

Emeğine sağlık.
Niye uyuyan konuyu canlandırdın, forumda hayvanseverler var yandım ben yaa

Sağol Ekin
5 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.01.2016, 13:33   #17
Dilem
» Angel Fall «

Benim ilgi alanıma girmiyor
İlgi alanına girenler için eminim çok faydalı bilgilerdir ellerine sağlık
4 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.02.2016, 15:09   #18
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CeMKaN Mesajı göster
@Kartal üstadim hadi tam av zamani yerini sen söyle. Ellerine saglik güzel detayli anlatim olmus.
Çanakkale taraflarında iyi avlaklar var, bizim Çorlu tarafında da var
4 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.2016, 20:10   #19
Dilaver
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CeMKaN Mesajı göster
Kartal üstadim hadi tam av zamani yerini sen söyle. Ellerine saglik güzel detayli anlatim olmus.
Cemkaaaaannn, av sezonu kapandı..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kartal Mesajı göster
Çanakkale taraflarında iyi avlaklar var, bizim Çorlu tarafında da var
Abiii

Merkez Av Komisyonu kararı ile 15 Ağustos 2015 tarihinde başlayan av sezonu 21 Şubat 2016 Pazar günü sona erdi.

İkiniz de avucunuzu yalayınız..

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
4 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.2016, 21:06   #20
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster
Cemkaaaaannn, av sezonu kapandı..

Abiii

Merkez Av Komisyonu kararı ile 15 Ağustos 2015 tarihinde başlayan av sezonu 21 Şubat 2016 Pazar günü sona erdi.

İkiniz de avucunuzu yalayınız..

Felaket tellalı gibisin, hevesimiz kursağımızda kaldı.
Bu ülkede anayasa tanımayanlar var ama biz yasalara uyalım değilmi
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
6136 sayılı, av doğa, ayhak, çift namlulu, yivli, yivli silah, yivsiz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)