Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 31.08.2013, 22:31   #1
Basakca
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kurşun Kalem | Kurşun Kalemin İcadı | Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Ortaçağ döneminde genelde bir şeyleri çizmek için kurşun ya da gümüşten yapılan sopalar kullanılırdı. Fakat, bu sopalar ile çizim yapılamıyor veya yazı yazılamıyordu. 15. Yüzyılda İtalya’da, kurşun ve kalaydan yapılan bir karışımla ilk kurşun kalemin ilk atılımı yapılmış oldu.

Kurşun kalem, Josef Hardtmuth tarafından icat edilmiştir. 1752 yılında doğan Josef, duvarcılığı öğrenmiş ve bu konuda çalışmaya başlamıştır. Mimariye olan becerisi sayesinde kiremit üretiminde ve çanak çömlek imalatına başlamıştır. Fakat en büyük sıkıntısı bu imalatların öncesinde çizim yapma zorunluluğuydu. Çizim yapmak ne yazık ki o dönem çok zordu çünkü kalem yoktu.

Hardtmuth, grafit tozuna kil katarak bir tür madene dönüştürdü. Balmumuna batırarak çizim yapılabilecek olan belki de ilk kalemi bulmuş oldu. 1790 yılında bu kalemlere bir miktar da kil ekleyerek sertlik derecelerini bile ayarlamaya başladı. 1792 yılında ilk kurşun kalem fabrikasını açtı. 1889 yılında torunu kurşun kalemleri 17 sertlik derecesinde getirerek imalata devam etti.

Bugün modern kurşun kalemler, ince tabanlı grafit ve kil tozu karışımdan imal edilir. Bu karışımın içine su eklenir oluklu ahşap çubuklara yerleştirilir. Daha sonra fırınlanır. Ortaya çıkan bu dizlere, erimiş muma daldırılır. Boyanır ve ek materyali silgi veya başka eklenerek paketlenir.

Kalem, grafit, kil ve emprenye kimyasallarından oluşur. Grafit, renk veren ve kristalleşmiş bir kömür cinsidir. Kil ise dayanıklığı sağlamaktadır. Emprenye kimyasalları sayesinde pürüzsüz ve düzgün yazı yazarız. Kalem imalatında önemli olan şey kil ve grafit yoğunluğunu ayarlamaktır. Çünkü, grafit fazlaysa yumuşak, kil fazlaysa sert ve açık renk yazı yazan kalemler üretilmiş olur. Kalem muhafazları ise genelde kavak ve ıhlamurdan üretilmektedir. Bir yüzey üzerinde kalem içleri bu lata denilen ağaçların içine yerleştirilir ve basınç ile sıkıştırılır. Daha sonra kalemler yuvarlak, altıgen şeklini alır ve kesime yollanır.

Kaynak

10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.08.2013, 23:21   #2
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Standart Cevap: Kurşun Kalem | Kurşun Kalemin İcadı | Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Bilgilendirme için teşekkürler. Aslında pek devride kalmadı bunların. Versatil kalemler daha bir revaçta
Eski 31.08.2013, 23:26   #3
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Kurşun Kalem | Kurşun Kalemin İcadı | Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Kalmaz olur mu İnatçı?

Her sene okul alışverişine gittiğimizde kalemlerin içinde kayboluyorum. İçim gidiyor, yanlış zamanda dünyaya gelmişim diyorum.

Hala kullanırım. Özellikle iş yerinde kırmızı ve siyah olanı.

7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.08.2013, 23:38   #4
Canan
Çiçekci kız

Nerde o günler... Ucu kırılır, kalemtıraş ile açarsın, tekrar kırılır. ''bu kalem iyi değilmiş çürük çıktı'' denilir, yenisi aldırılır...

Şimdileri işim düşmez hiç. Okullarda bile kullandırmıyor öğretmenler...
Eski 31.08.2013, 23:44   #5
Dilaver
Müdavim

Vayy, dedim kendi kendime.. 1792 de ilk kurşun kalem fabrikası kurulmuş. Hani bu kadar eski olabileceği aklıma gelmezdi hiç..

Güzel anıları vardır ben de.. İlkokul sıralarında yanıma kızlar oturtulduğunda, kalemin ucunu açıp (sivriltip) batırırdım onlara (diğer çocuklar dalga geçiyordu benimle kızla oturuyorum diye napim ).. Ahh kafam ahhh kafamm, ne bilim ileride o kadar güzel kız olacaklarını

Okul bittikten sonra bile az kullanmadım kendilerini. Zaten o 0.5-0.7 uçlara alışamamıştım hiç..

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
6 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.09.2013, 00:12   #6
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Kalmaz olur mu İnatçı?

Her sene okul alışverişine gittiğimizde kalemlerin içinde kayboluyorum. İçim gidiyor, yanlış zamanda dünyaya gelmişim diyorum.

Hala kullanırım. Özellikle iş yerinde kırmızı ve siyah olanı.

Var olsa da çoğu kişi versatil takılıyor ama hem teknik çizimlerde de kolaylık oluyor uçlular Sonra uç bitince bağırmasıda zevkli onların "Heyyyy arkadaşlar 0,5 ucu olan var mı " "Kızım sussana dersi bölüyorsun" "Pardon ama hocam ucum bitti ne yapayım" Bak muhabbette çıkıyor hatta dersin bir beş dakikası gümm olabiliyor yani Uçlu kalem iyidir iyiiii
Eski 01.09.2013, 00:26   #7
ReaL
Deniz Sevengillerden

Eskiden fakirlik vardı

Kalem minnacık kalana kadar kullanırdık. Hatta elimize sığmayacak kadar küçüldüğünde, tükenmez kalemin kapağını takarak uzatırdık..

Kalemim illa sivri olmalıydı.. Ortaokul Türkçe dersimizin öğretmeni sayesinde yazım oldukça iyi oldu.. Türkçe öğretmenim, müfredatta olmamasına rağmen ek olarak yazı dersi veriyordu.. Allah rahmet eylesin..

* * *

Konu için teşekkürler Başakça..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.09.2013, 09:38   #8
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Şimdiki çocuklar kurşun kalem nedir bilmez bile. Oysa onunla yazılan yazılar inci gibi olur tabii bence. Josef Hardtmuth iyiki de icat etmiş.

Teşekkürler Başakça.
Eski 16.01.2014, 15:08   #9
SoRGeNTe
Gerçek Üye

Okuldan kalma alışkanlık mı bilmiyorum fakat hala kurşun kalem kullanıyorum. Belki de hataları düzeltme şansımın olması etkiliyordur.
Eski 13.09.2020, 17:27   #10
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kurşun kalemleri okulda sevmezdim. (Uçlu kalemler de dahil)

Okulda not tutturan öğretmenlerimiz yüzünden, okul formasının kolları kurşun kalem lekesi olurdu. Dersten çıkınca savaştan çıkmış gibi olurduk; kimimizin yüzlerine bile bulaşırdı, okul tuvaletlerinde ellerimizi yıkarken kapkara sular akardı.

Sevmediğim derslerde sınıfın çöp bidonuna gidip saatlerce kalem açtığım günleri hatırladım bide..

Dilaver'in dediği gibi de arka sıramızda oturan 2 arkadaşım o iğne uçlu kalemlerini batırırdı, her defasında tokatlardım onları..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
balmumu, emprenye, grafit tozu, icat, italya, josef hardtmuth, kalem, kavak, kimyasal, kurşun, materyal, nasıl, ortaçağ, silgi, ıhlamur

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)