Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Tv Showları | Tv Yarışmaları | Tv Dizileri Haberleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 31.01.2012, 14:15   #1
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Smile Dizilerdeki Gözden Kaçmayan Hatalar

Yerli dizilerdeki 'mucizeler'

OLUR BÖYLE HATALAR, SEYİRCİ HEMEN YAKALAR
Hani denilir ya "insan, sevdiğini acımasızca eleştirir" diye... Görünüşe göre, bu durum televizyonda izlenme rekorları kıran diziler için de geçerli. Her akşam kelimenin tam anlamıyla ekran karşısına "çivilenip" gözünü bile ayırmadan izlediği dizilerdeki en küçük bir hatayı bile kaçırmıyor seyirci.

Hurriyet. okurlarının, bu yapımlarda fark ettiği hatalar, gerçek hayatta olamayacak "mucizeler" ve ancak çok dikkatli gözlerin farkedebileceği ayrıntılarla ilgili Televizyon sayfasına gönderdikleri yorumları derlendi

Bakın en çok hangi diziler neden eleştiri konusu oldu.

(Hürriyet)

BU ARABANIN İÇİNDEN TEK PARÇA HALİNDE ÇIKTI
Yerli dizilerde en son yaşanan "mucizelerden" birine Öyle Bir Geçer Zaman ki'nin Soner karakteri imza attı.Nikah masasında terk ettiği Aylin'in silah doğrulttuğu Soner, son anda Süleyman sayesinde ölümün elinden kurtulur kurtulmaz arabasına atladı.Bu arada Soner intihar eden kardeşi Murat'ın hayalini görünce direksiyon hakimiyetini yitirdi.Son sürat kullandığı araba uçurumdan yuvarlanmaya başladı. Araba yuvarlandıkça ekran karşısındaki milyonlarca seyircinin de kanı dondu.Sahnenin sonunda bir çok seyirci "Soner öldü. Galiba Mete Horozoğlu buradan ayrılıp başka bir diziye geçecek" diye düşünmeye başladı. Belki Süleyman Bey bile Soner'in öldüğünü düşünüyordu ki bir mucize oldu!

Herkesin "paramparça olup öldü" diye düşünürken, Soner, beyin sarsıntısı ve bir kaç kaburga kırığıyla hayata döndü.

BU DİZİ ÖLÜYÜ DİRİLTTİ
TV ekranlarında yaşanan benzersiz bir mucize de Kavak Yelleri dizisindeydi. Dizide Efe rolünü oynayan Dağhan Külegeç, böyle durumlarda en çok başvurulan yöntemle diziden ayrıldı. Yani canlandırdığı karakter bir kaza sonucu öldü. Gerçi senaryo gereği ne ölüsü ne dirisi bulundu, ama bir mezar taşı dikildi. Hatta Pelin Karahan'ın oynadığı Aslı karakteri zaman zaman gidip o mezarı ziyaret de etti. Sonra Külegeç yeniden diziye döndü. Senaryoya göre zaten cesedi bulunamayan Efe'nin ölmediği, uzun süre tedavi gördüğü ortaya çıktı.

Ama Külegeç sağlık sorunları yüzünden bir kez daha diziden ayrılmak isteyince bu kez hastalıktan "öldürüldü." Zaten dizi de kısa bir süre sonra bitti.

HANGİ BİLEĞİNİ KESTİ
Son dönemde çok konuşulan dizi hatalarından biri de Muhteşem Yüzyıl'dan geldi.

İntihar girişiminde bulunan Hatice Sultan sol elinin bileğini kesti. Ama baygın halde bulunduğunda sağ elinin bileğini kestiği görülüyordu.

SAÇLARINI BOYAMAYI UNUTTU
Melike Canatay adlı seyirci, Fatmagül'ün Suçu Ne dizisindeki devamlılık hatasını gözden kaçırmamış.

İşte seyircinin yorumu: "Yıllar sonra Serdar Gökhan'ı ekranda görmemizi sağladıkları için Fatmagül'ün Suç Ne ekibine teşekkür ediyorum. Ama bir konu yüzümde tebessüm oluşmasına yol açtı.

Serdar Gökhan diziye dahil olduğunda saçları "çikolata kahve" rengindeydi. Geçen hafta yayınlanan 51. bölümdeki mezarlık sahnesinde ise saçları pamuk gibi bembeyazdı."

DOKTORUN TAYİNİ Mİ ÇIKTI
Serap Engin adlı izleyici yine aynı dizideki bir küçük hatayı kaçırmamış: "Fatmagülün Suçu Ne? dizisinin 51'inci bölümünde İzmir'de Leman Namlı'yı tedavi eden doktor, 18'inci bölümde İstanbul Göksu'da Fatmagül'ü tedavi etmişti. Sanırım tayini çıktı. Figürandaki meslek istikrarını alkışlıyorum."

ADINI DİKKATSİZLİK KOYDUM
Seden Özdemiş'in Adını Feriha Koydum dizisine eleştirisi ise şöyle: " Adını Feriha Koydum'un 36'ıncı bölümünde Hande ve Cansu, Feriha'ya doğum günü hediyesi hazırladılar.

Hande 'çöp kovası' siparişi verdi, Cansu ise kovanın üzerine yazılacak yazı için kartondan harfler yaptı. Buraya kadar herşey normal.

Sorun olan şu; Cansu'nun kestiği harflerin rengi sarıydı. Kovanın üzerine yapıştırılmış olan harfler ise kırmızı. Çok büyük dikkatsizlik"...

HER EVDE TELEFON VAR MIYDI
Pınar Aksu, Öyle Bir Geçer Zaman ki adlı dizide bakın nereye takılmış: "1970 yılında her evde telefon olması çok gerçekçi değil. İşyerleri tamam da, neredeyse tüm evlerde telefon olması abartılı.

İstanbul’un göbeğinde 1980'li yıllarda bile birkaç yıl sıra bekleyerek telefon bağlatılıyordu evlere, hatırladığım kadarıyla."

BEBEĞİN SAÇLARI BİR GECEDE KARARDI
Zeynep Çiçek'in Al Yazmalım'da fark ettiği devamlılık hatası ise şöyle; "Asiye çocuğunu doğurduğunda, bebeğinin saçı yoktu. Ertesi gün hastaneden çıkıp evine geldiğinde çocuğun saçları birden gürleşti...Bir günde saç çıkıyor da bizim mi haberimiz yok?"

ÖZEL OKULLARDA ARABAYI BAŞKALARI MI PARK EDİYOR
Adını Feriha Koydum dizisindeki bir sahne de seyircinin tepkisini çekmişti: "Adını Feriha Koydum dizisinin 35. bölümünde Emir hışımla okula girer. Levent'in öğretmen olduğunu öğrenir ve yine bir hışımla çıkar. Buraya kadar herşey normal.

Ama merak ediyorum bizim bilmediğimiz bir uygulama mı söz konusu? Özel okullarda parkçılar mı var? Emir arabasını okulun önüne bırakıyor ve anahtar üzerinde... Adamın biri de hayrına okul bahçesine mi çekiyor?

HAREKET EDEN ÖLÜLER
Mücahit Aksüt, Kurtlar Vadisi Pusu'daki toplum ölüm sahnesinde bir hata görmüş: "Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin 122. bölümünde, toplu bir ölüm sahnesi vardı. Ancak odada bulunan ve ölü rolü yapan kişilerden biri başını oynattı."

TELEFON BİLMECESİ
Ayşe Gül adlı izleyici Beni Affet dizisindeki telyefon hatasını fark etmiş:

"Handan eve gizlice girdiği sahnede telefon numarasını alırken telefon sabit, daha sonrasında filmin diğer sahnesinde eve gelen Sevgi Hanım telefonu açmaya gider. Bir anda sabit telefon telsiz telefon olur. Ne garip, bizi affedin bu detayları atlayamıyoruz. "

İLLÜZYON GİBİ
Esra adlı izleyici de Umutsuz Ev Kadınları dizisinde gördüğü hatayı şöyle anlatmış: "Kanal D'de yayınlanan Umutsuz Ev Kadınları isimli diziyi orijinali olan Desperate Housewives dizisinden daha sıcak olduğu için çok sevdim. Fakat orijinalinde olmayan hatalar dikkat çekiyor.

Mesela 30 Ekim'de yayınlanan bölümünde polis memuru Muzaffer ve Yasemin, hırsızlık olayının ardından sivil gece devriyesine çıkıyorlar. Arabaya binerken Muzaffer ısrarla 'kemerini tak' diye Yasemin'i uyarıyor. Yasemin kemerini takıyor.

Araçla farklı yollarda ilerlerken sahneler arasında Yasemin'in kemeri bir var bir yok, bir var bir yok. Bayağı illüzyon gibiydi."

ONLAR ISLANMIYOR
Nevzat Zengin, severek izlediği Öyle Bir Geçer Zaman ki'nin yağmur sahnesine takılmış:

"Öyle Bir Geçer Zaman Ki'nin dün akşam yayınlanan bölümünde Aylin ile babası, sokağın ortasında karşılaşıyor. Yamur yağıyor, herkesin elinde şemsiye... Ama işin garibi ne Ali Kaptan ne de Aylin'in üstünde tek bir yağmur damlası yok. Bana ilginç geldi... "

alıntı...

Nazan Bekiroğlu
10 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.01.2012, 15:15   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Dizilerdeki Gözden Kaçmayan Hatalar

Daha nete düşmemiş herhalde...

Geçen hafta Behzat Ç. de Behzat gece eve geliyor ve gelmesiyle çıkması bir oluyor...

Kapıda arabaya binerken arabanın ön camında 1 parmak kalınlığında buz vardı... (Bu kadar da dikkatli izlerim yani)

Ya Angara acaip soğuk anında donduruyor ya da Behzat acaip araba kullanıyor yolu bile görmesine gerek yok...

Benden Santos'a selam olsun.

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.01.2012, 15:15   #3
Canan
Çiçekci kız

O kadar da incelemeyin efenim, kaptırın kendinizi filmin konusuna o kadar.
Eski 31.01.2012, 15:19   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

DOKTORUN TAYİNİ Mİ ÇIKTI

Serap Engin adlı izleyici yine aynı dizideki bir küçük hatayı kaçırmamış: "Fatmagülün Suçu Ne? dizisinin 51'inci bölümünde İzmir'de Leman Namlı'yı tedavi eden doktor, 18'inci bölümde İstanbul Göksu'da Fatmagül'ü tedavi etmişti. Sanırım tayini çıktı. Figürandaki meslek istikrarını alkışlıyorum."

* * * * *

Buna çok güldüm

6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.01.2012, 20:48   #5
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Dizilerde hata yapilir da, Ankara'da gercekten her sey aninda donuyo... tamam cozuluyor parmak... tamam eve gectim, burasi sicak
Eski 31.01.2012, 21:20   #6
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Türk Dizilerinin toptanı hata zaten.. senaryodan tutun oyunculuğa kadar herşeyi hata... koy bir güzel kız sonra iki erkek sonra iki aile al sana dizi...

Not - Kişi burda yabancı dizi fanıda değildir ama yerli dizi fanıda değildir en son tam olarak izlediği dizi ise X-filestir
Kişinin evinde tv olmadığı için dizilerin çoğundan mahrumda kalmaktadır ve iyikide kalmıştır
Eski 31.01.2012, 21:41   #7
GeceLuna
... Kartaliçe ...

Adını Feriha Koydum da bir çok hata oluyor zaten. Özellikle Feriha'nın kaçırıldığı bölümde çok fazla hata vardı.
Bir deli yangındır sevdamız.

Her şeyde biraz Ceyhun Yılmaz...

♥...BEŞİKTAŞ
3 Üyemiz GeceLuna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.01.2012, 22:27   #8
Gizli
Gerçek Üye

Kuzey Güney'den başka Türk dizisi izlemiyorum ne yalan söyliyim. Yabancı diziler iyi oluyor.
2 Üyemiz Gizli'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.06.2013, 02:18   #9
GüN£$
#Patlamayan Mısır Tanesi#

Ne gerek var bu kadar detaya yüzeysel baksın acıık

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dizilerdeki, hatalar, kaçmayan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)