Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Videoları

Atatürk Videoları Ata'mızın yer aldığı videolar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.01.2021, 11:57   #1
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bir Devrimcinin Güncesi (ATATÜRK) - Fikret Kızılok

Yaklaşık 56 dakikalık bir video. Atatürkün günlükleri ve notlarından derlenerek Fikret Kızılok 'un seslendirilmesi ile oluşmuş, onlarca kez bıkmadan dinlediğim (bence) bir şahaser...

Baba ocağından başlayıp Erzuruma kadar olan süreçte hızlandırılmış bir tur gibi olmuş. Aklımda çokça yer eden 1-2 anekdota kısaca vurgu yapıp sizi video ile başbaşa bırakayım. İnanın asla zaman kaybı olmayacak sizler için.

Atatürkün notlarından, onun sözleriyle aklımda kalanlar;
"günlükleri yazmaktan yorulunca Mazhara yazdırırdım. Yaz, Padişah ve hanedan yok olacak ve Cumhuriyet kurulacak. Yaz fes kaldırılacak uygar milletler gibi şapka olacak. Bazen "bunlar fazla hayal değil mi" derdi. Yaz derdim, devam et. Latin harfleri olacak, yaz, kadınlara özgürlük seçme seçilme hakkı. Seneler sonra yazdıklarımızı unutmamıştık. Şapka devrimini gerçekleştirdiğimizde benim de Mazharın da diyanet işleri başkanının başında da şapka vardı, Gözgöze geldik ve kulağına eğildim Mazhar kaçıncı sayfada kalmıştık dedim.

Videonun sonunda ise beni şu sözleri çok etkiledi.

"Bir milletin kurtarıcıya gereksinimi yoksa artık millet olmuştur. Sakın kurtarıcı bekleme yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım..."

Ya! tamam kısaca demiştim ama azıcık uzasın kıyamet mi kopar? Videonun 9. bölümünde
La Vie Est Breve şarkısı eşliğinde (Türkçeye çevirisini de bizzat Atatürk yapmış) anlatılan bir bölüm var. Atamızın Salih Bozok 'a yazdığı mektup ve anlattıkları. O bölümün sözlerini de akleyeceğim alta. Ama konuda geçen Dimitrina ile ilgili kısa bir bilgi de ekleyeyim -ki Atamızın yıllarca unutamadığı bir aşkı olarak bahsedilir kendisinden.

Dimitrina Bulgar bir generalin kızı, kısa adı "Miti" ama lakabı "Balkan Gülü" olan, Sofyada askeri ateşelik yaptığı yıllarda bir baloda tanıştığı ve unutamadığı söylenenen bir Bulgar kızıdır. O baloda birlikte vals yaparlar ve aşkları bu şekilde başlar. Onunla çok güzl zamanlar geçirir, buz pateni bile yaparlar (evet Atamız buz pateni de yaparmış ). Hatta bazı kaynaklara göre bir çok kez babasından istemiş Atamız Dimitrinayı ama babası karşı çıkmış hep ve sonrasında Mustafa Kemal Çanakkaleye atanmış ve Dimitrina da babası tarafından Bulgar bir avukatla evlendirilmiş.

Miti’nin kardeşi Todor Kovaçev’in anlattıklarına göre Miti, ölmeden bir gün önce “Dün gece rüyamda Kemal’i gördüm” demiştir. Mustafa Kemal’in de yıllar sonra Ankara’da bir muhabbette “gençliğimi bıraktım Sofya’da, bir kızı sevdim ama bana vermediler” dediği de söylenir.

O bölümde Fikret kızıloktan dinleyeceksiniz ama ben yine de o mektubun bir kopyasını yazılı olarak da bırkayım buraya...

Sofya’da hayat güzel geçiyordu
Fransızca’mı geliştirmiştim
Ne de olsa davetli sürgün hayatı
Diplomatik misyonların davetleri, ziyafetler, açılışlar, akşam yemekleri

Memleketim için ne gerekiyorsa, buradan yapmaya çalışıyordum
Arkadaşlarımla yazışmayı hiç aksatmadım
Zaman, bizim zamanımızı bekliyordu

Bir gün, Sofya’nın müzikli bir çay bahçesinde
Birden yanıbaşıma bir bulgar köylüsü geldi
Garson, onunla ilgilenmekten hoşlanmadı
Köylü: “Bulgaristan, benim çalışmamla yaşatılıyor
Bulgaristan benim tüfeğimle korunuyor
Verin çayımı pastamı, alın parasını” dedi
Ben de köylüden yana çıktım
“Benim de köylüm böyle olmalı,”dedim
“İşte böyle olmalı!”

Dimitrina, general ratçov patrov’un kızıydı
Onunla sık sık beraber olmak durumundaydık
Babası bulgar müdafaa vekiliydi
Davet eder, her seferinde gelirdim
Kızıyla dans ederdik
Ondan çok hoşlanırdım
Konu dönüp dolaşıp siyasete gelince
“Kadın erkek eşitliği” derdim dimitrina…
Seçim hakkı, seçilme hakkı, kadınların her türlü özgürlüğü olmalı”

Dimitrina da “bu avrupa’da bile yok ki Mustafa
Türkiye’de ne zaman olur?”

“Çok yakında,” derdim “ dimitrina…
Hem de çok yakında…
Kadınlar, yeniden doğuracaklar kendilerini.”

www.youtube.com/watch?v=nbuJV4PlIbU

2 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.2021, 18:19   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bir Devrimcinin Güncesi (ATATÜRK) - Fikret Kızılok

Çok duygulandım, harika anlatmış. O günleri yaşıyor insan sanki.

Teşekkürler Banemin.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürk, devrimcinin, fikret, güncesi, kızılok

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler