Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.01.2019, 19:24   #11
Cimcimecik
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Deniz Yıldırım, Fazıl Say'a Yazdı: Seküler Mahallede Çok Kolay İnsan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Hımm ... 'Çözümleyici' demişsiniz.

Bir 'kesim' var. Adı 'seküler kesim'. Bu seküler kesim, 'çok tahakkümcü, çok statükocu ve çok faşizan yaklaşım içerisinde.'
Nasıl anlamak gerekir diye düşünüyorum. Anlamak için gerekli yöntemlerden biri soru sormaktır.
Dünya'nın herhangi bir yerinde yaşayan 'seküler kesim', nasıl bir kesimdir? Tersinden de düşünebilirsiniz. Bir kesim seküler değilse, nedir veya nasıldır?

'Aşırı anlam yüklemek' adına ne yaptılar mesela? Mesela siz de yukarıda, 'çok iyi bir icracı ve sanatçı' demişsiniz. 'Aşırı anlam' mı yüklediniz? 'Fazıl Say dahidir' diyeni duydunuz veya okudunuz mu? 'Fazıl Say bu ülkenin en değerli sanatçısıdır' diyene rastladınız mı?

'Aşırı kızmak' adına, Fazıl Say için, 'görüldüğü yerde linç edilmelidir' diyen falan mı oldu? Fazıl Say'a saydıranların olduğunu ben biliyorum. Hem de nasıl saydırdıklarını burada yazamam. Ama bu saydıranlar başka birileriydi. 'O mahallede ne işin var seninn ...?!' diyen birileri 'aşırı kızmış' mı oluyo?
Seküler kesimi daha önce de sormuştun ve ben hatalı ifade olabileceğini söylemiştim. Burada da başka birisinin bu ifadeyi kullanması nedeniyle ben de tekrarlamakta sakınca görmedim. Yoksa elbette seküler kesim diye homojen bir bütün yok. Tıpkı islamî kesim, sol kesim, milleyetçi kesim vb diye homojen bütünler olmadığı gibi.

Burada sözü edilen seküler kesim, bizim toplumun genelini oluşturuyor aslında. Yine aslında toplumun fikir yelpazelerindeki insanlarının çok çok geniş bir kesimi, hatta neredeyse tamamı bu dediğim tahakkümcü, statükocu, faşizan özelliklere sahip.

Aşırı anlam yüklemek derken şu: mesela Fazıl Say bir tweeti paylaşınca hemen kendisine muhalefet bayrağı verildi ve sırf bu tür paylaşımları nedeniyle onunla ilgili fazla bir beklentiye girildi. Oysa o sadece bir sanatçı olarak konuşulmayı ve önemsenmeyi beklerdi.

Paylaşımları arasında hatalı, aşırı, ölçüyü kaçırdığı mesajları olabilirdi. Ama bunları da desteklemek, ölçünün biraz kaçtığını söylemek, uyarmak pek de benimsenen bir yaklaşım olmuyor maalesef. Eleştirip uyaranlar hemen AKP'li olmakla veya oraya yaranmaya çalışmakla suçlanıyor. Bu forumda benim başıma geldiği gibi...

Linç edilmedi elbette Fazıl Say, ama bu forumda kendisine dönek diyen de oldu, arkasından sinkaflı yazı yazan bile oldu.

Bertrand Russell
Eski 23.01.2019, 19:58   #12
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Deniz Yıldırım, Fazıl Say'a Yazdı: Seküler Mahallede Çok Kolay İnsan

Yahu taktın şu dönekliğe cimcimecik iki tarafın yaptıkları ile söyledikleri arasında çelişkiler uçurum gibi.
Her iki taraf da samimi değil, niyet okumaya gerek yok herşey ortada tüm süreç gözler önünde, şurada kırk kişiyiz kırkımız da birbirimizi biliriz.
Bu kadar samimiyetsizlikle; demokrasiyi, hoşgörüyü, uzlaşmayı nasıl bir araya getirebiliyorsunuz anlamak mümkün değil, her ikisi de farklı nedenlerle durumdan vazife çıkarıyorlar sizler olayı genelleştirip kimsenin karşı çıkamayacağı teorik anlamlar yüklüyorsunuz bu buluşmaya, bir de aşırı anlam yüklemesinden söz ediyorsun, biz burada aşırı samimiyetsizlik yüklemesinden komaya girmişiz senin dediklerine bak.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 23.01.2019, 21:03   #13
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yahu taktın şu dönekliğe cimcimecik iki tarafın yaptıkları ile söyledikleri arasında çelişkiler uçurum gibi.
Her iki taraf da samimi değil, niyet okumaya gerek yok herşey ortada tüm süreç gözler önünde, şurada kırk kişiyiz kırkımız da birbirimizi biliriz.
Bu kadar samimiyetsizlikle; demokrasiyi, hoşgörüyü, uzlaşmayı nasıl bir araya getirebiliyorsunuz anlamak mümkün değil, her ikisi de farklı nedenlerle durumdan vazife çıkarıyorlar sizler olayı genelleştirip kimsenin karşı çıkamayacağı teorik anlamlar yüklüyorsunuz bu buluşmaya, bir de aşırı anlam yüklemesinden söz ediyorsun, biz burada aşırı samimiyetsizlik yüklemesinden komaya girmişiz senin dediklerine bak.
Yanlış anlaşılmasın; ben buluşmaya anlam falan yüklemiyorum. Bence sıradan, önemsiz bir olay. Ama ülke böyle kutulaşmışken önem kazanması da normal. Ben asıl, tepki gösterenler yüzünden sahipleniyorum bu olayı.

Ben Fazıl Say'ı eskiden de çok önemsemez, sadece ara sıra müziğini dinlerdim. Onun dışında onun siyasal tavrından bir şeyler ummazdım. Ben sosyal medya siyasetciliğini önemsemem.

Ben onu eskiden siyasal olarak önemsemediğim için, şimdiki tavrını da hayalkırıklığı ile karşılamıyorum. Bence bu eylemi sıradan, her medeni insandan beklenecek bir davranıştır. Ha, protesto amacıyla tavır da alabilir. Ama bu tutar mı, ters mi teper, sorun burada.

Bence o tür bir protestonun tutma ihtimali çok zayıftır. Ülkemizin mevcut koşullarında hemen hiç yoktur bu ihtimal.

Ama medenice bir tavır göstermiş, öbürü de aynı medeni (tabii ki siyasî amaçla da) tavrı gösterip gitmiş. Doğal ve sıradan bir olay.

Her şey ölçü sorunudur. Ölçü çok önemlidir. Bizde ise her şey ölçüsüzce ve kabasaba olup bitiyor. O nedenle bir taraf fanatikçe sahipleniyor, diğer taraf ise nefretle anıyor. Oysa öyle bir tavır geliştirirsin ki, her kesim saygıyla karşılayabilir.

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 23.01.2019, 21:15   #14
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Oysa öyle bir tavır geliştirirsin ki, her kesim saygıyla karşılayabilir.
Teorikte evet, böyle bir ihtimal mümkündür. Peki, pratikte, herkesin saygıyla karşıladığı bir örnek hatırlayabilir misiniz? Hatırladıysanız, hatırlamakta biraz zorlandınız mı? İkinci bir örnek de hatırlayabilir misiniz? Üçüncü sormiyicam.
Eski 23.01.2019, 21:21   #15
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Teorikte evet, böyle bir ihtimal mümkündür. Peki, pratikte, herkesin saygıyla karşıladığı bir örnek hatırlayabilir misiniz? Hatırladıysanız, hatırlamakta biraz zorlandınız mı? İkinci bir örnek de hatırlayabilir misiniz? Üçüncü sormiyicam.
Evet ama bu zorlanma yurdum insanından ötürü. Her kesimce saygı duyulacak iş çıkarmak bizde pek görülen şey değil.

Bertrand Russell
Eski 23.01.2019, 22:01   #16
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Yanlış anlaşılmasın; ben buluşmaya anlam falan yüklemiyorum. Bence sıradan, önemsiz bir olay. Ama ülke böyle kutulaşmışken önem kazanması da normal. Ben asıl, tepki gösterenler yüzünden sahipleniyorum bu olayı.

Ben Fazıl Say'ı eskiden de çok önemsemez, sadece ara sıra müziğini dinlerdim. Onun dışında onun siyasal tavrından bir şeyler ummazdım. Ben sosyal medya siyasetciliğini önemsemem.

Ben onu eskiden siyasal olarak önemsemediğim için, şimdiki tavrını da hayalkırıklığı ile karşılamıyorum. Bence bu eylemi sıradan, her medeni insandan beklenecek bir davranıştır. Ha, protesto amacıyla tavır da alabilir. Ama bu tutar mı, ters mi teper, sorun burada.

Bence o tür bir protestonun tutma ihtimali çok zayıftır. Ülkemizin mevcut koşullarında hemen hiç yoktur bu ihtimal.

Ama medenice bir tavır göstermiş, öbürü de aynı medeni (tabii ki siyasî amaçla da) tavrı gösterip gitmiş. Doğal ve sıradan bir olay.

Her şey ölçü sorunudur. Ölçü çok önemlidir. Bizde ise her şey ölçüsüzce ve kabasaba olup bitiyor. O nedenle bir taraf fanatikçe sahipleniyor, diğer taraf ise nefretle anıyor. Oysa öyle bir tavır geliştirirsin ki, her kesim saygıyla karşılayabilir.

Ben de yanlış anlaşılmış olmayayım tavıların teorik olarak kendisine karşı değilim, her ikisi için de söylüyorum bunu, benim karşı olduğum daha doğrusu yanlış bulduğum; yanlış kişilerin yanlış kişilere gösterdiği tavırlar, ne Erdoğan normalde bu tavrı sergileyecek bir kişilik, ne de Fazıl Say, ikisinin de baklenmeyen bir jest yapması bulundukları nokta açısından kendilerinin değerini arttırmıyor, yapılan jestlerin değeriyle yapanların değerini karıştırmamak gerek. her zaman değerli bir harekette bulunmak kişinin değerini arttırmaz, bu işin stratejik ve menfaat yönü de var çünkü, o yüzden her ikisi de bu jestleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmışlardır benim açımdan konu budur, yoksa genelleme yapıp bunu iki ayrı yaşam tarzına sahip topluma maletmenin bir anlamı yok lokal birer jesttir bunlar, toplumda pratik bir karşılığı yok, halk açısından tabir yerindeyse eski tas eski hamam, çünkü halkın politik duruşu iki kişinin karşılıklı jestleşmesiyle onca olumsuzluk ortada duruyorken değişmez, ben hala Erdoğan'a nasıl bakıyorsam Erdoğan'ın seçmen kitlesi de Fazıl Say'a öyle bakıyor, tabi sizler gibi istisnaları saymazsak, o yüzden bunu genele yaymaya çalışmak fazla zorlama olur.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
deniz, fazıl, harcan, insan, kolay, mahallede, saya, seküler, yazdı, yıldırım, İnsan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler