Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > İç Hastalıkları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 16.08.2014, 15:37   #11
Çağla
KirLiBeYaZkeDi ... =)

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Reflü Nedir? Teşhisi - Tedavisi

Tam da bayramdan sonra benim çektiğim sıkıntı işte.
Yemeden,içmeden kesti ya.

Teşekkürler LaLe ..

Her stres bastığında sanki midemi sıkıp bırakıyorlar gibi hissediyorum.
Aman kimsenin başına gelmesin.

Gelenlere de Allah acil şifalar ve stressiz,ağrısız günler versin.

"İnsanlar arkanızdan
konuşuyorsa

Onlardan öndesiniz
demektir."

Eski 30.04.2021, 01:58   #12
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Reflü Şikayetlerini Azaltan 7 Öneri

Reflü Şikayetlerini Azaltan 7 Öneri

İnsanların yaklaşık % 20’sinde görülen reflü, tedavi edilmediğinde yemek borusu hasarına ve ilerleyen dönemde kansere bile yol açabiliyor. Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve ilaçlar, asit reflüsü için çok etkili olabilir.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek mide asit üretimini artırarak, mide kapaklarını gevşeterek ve yemek borusunun korunmasına yardımcı olan tükürüğü kurutarak reflüyü artırır. Onun için sigara bırakılmalıdır.

Daha Küçük Porsiyonlar Tercih Edin

Az ve sık yemek, alt özofagus sfinkterindeki baskıyı azaltarak kapağın yanlış zamanda açılmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Yemek Yedikten Sonra Dik Durun

Yemekten hemen sonra yatılmamalıdır. Özellikle sahurdan sonra bir süre beklenilmeli, midenin boşalması için zaman tanınmalıdır.

Yağlı Yiyecekleri Sınırlayın

İftar ve sahurda yüksek yağlı yemekler yemek, alt yemek borusu sfinkterini gevşetir ve yiyeceğin midenizi terk etme hızını yavaşlatır.

Sorunlu Yiyecek ve İçeceklerden Kaçının

Bazı besinler mide asidi üretimini artırır ve alt yemek borusu sfinkterini gevşetebilir. Ramazan boyunda kaçınılması gereken yiyecekler arasında kafeinli ve gazlı içecekler, çikolata, narenciye yiyecekleri ve meyve suları, sirke bazlı soslar, soğan, domates bazlı yiyecekler ile baharatlı yiyecekler ve nane bulunur.

Yatağınızı Kaldırın

Vücudunuzun üst kısmı 10- 15 santimetre yukarıda olacak şekilde uyuyun. Yatağınızın başını bloklarla kaldırmak veya köpük takozda uyumak ekstra yastık kullanmaktan daha etkilidir.

Rahatlayın ve Stresten Uzak Durun

Stres altındayken sindirim yavaşlar ve muhtemelen reflü semptomları daha da kötüleşir. Derin nefes alma, meditasyon veya yoga gibi gevşeme teknikleri yardımcı olabilir.

Kaynak
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.2021, 12:24   #13
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Reflü Şikayetlerini Azaltan 7 Öneri

Arkadaşım reflüden muzdarip de, baya bir rahatsız. Az bir şey yese, birkaç dakika geğiriyor. Dikkat etmesi gerekenler dışında haftada bir hap kullanıyormuş.
Eski 30.04.2021, 15:33   #14
OkyanusunKalbi
WoodStock

Geğirmek, gaz çıkarmak reflüye iyi geliyor. Şişkinliği gideriyor ve mide ağrısını engelliyor.

En önemlisi de reflü yastığı kullanmak. Yoga ve meditasyon da çok iyi geliyor.

Kahveyi bıraksam daha da rahatlayacağım. Onu da bırakırsam bitki gibi yaşayacağımı hissediyorum.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.2021, 19:37   #15
Gülümsün
Yönetici

Reflüm var mı bilmem ama ara sıra asitli limonlu yiyeceklerden (domates, limonata, zeytin) midemde yanma oluyor. Ekmek, peynir, tuzsuz sarı leblebi yiyince yanma geçiyor. O nedenle yiyecek içeceklerime çok dikkat ediyorum.
Eski 01.05.2021, 01:38   #16
Rosebud
Müdavim

Yıllardır çekiyorum, ağrı yanma, ekşime ne istersen var, kahveyi ben de bırakamıyorum Okyanus belki de onu bıraksam rahatlayacağım.
Sabahları çok kötü bir çarpıntıyla uyanıyorum, bu çarpıntım 15 dakikadan yarım saate kadar sürebiliyor, midemde yanma falan hissetmesemde en ufak bir şey yesem çarpıntı oluyor.
Şu günlerde en büyük sorunum bu, geçen sene hiç istemediğim halde endoskopi için randevu almıştım tam randevu günümü beklerken çin malı anestezi ilâcının ölümlere sebep olduğu haberini duydum ertesi gün iptal ettim.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.05.2021, 02:02   #17
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yıllardır çekiyorum, ağrı yanma, ekşime ne istersen var, kahveyi ben de bırakamıyorum Okyanus belki de onu bıraksam rahatlayacağım.
Sabahları çok kötü bir çarpıntıyla uyanıyorum, bu çarpıntım 15 dakikadan yarım saate kadar sürebiliyor, midemde yanma falan hissetmesemde en ufak bir şey yesem çarpıntı oluyor.
Şu günlerde en büyük sorunum bu, geçen sene hiç istemediğim halde endoskopi için randevu almıştım tam randevu günümü beklerken çin malı anestezi ilâcının ölümlere sebep olduğu haberini duydum ertesi gün iptal ettim.
Çayı bıraktım kahveyi bırakamıyorum ama kendim istemiyorum. Çünkü her şey dokunduğu için azalttım hatta bıraktım diyebilirim. Alkol ve sigara kullanan birisi de değilim. Tek keyif kaldığım şey kahve.. Onu da bırakırsam, hiç zevki kalmayacak bu hayatın sanki.

Çarpıntıyı kahve içmeden evvel daha çok yaşardım, sürekli proton pompası ilacı kullandığım hâlde hemde. O durum olduğunda kalp krizi geçirdiğimi sanıp gecenin bir körü acile gittiğim bile olurdu. Bazen stresim fazlalaştığında yemekten içmekten kesilirdim sürekli istifra ederdim. Artık asitten sesim kısılırdı, en sonunda baş kısmımın yüksekte olması için reflü yastığı aldım, uyurken çoğu zaman başımın altından kayıyor diye yatağımı hastaneye yatağı gibi baş kısmı eğilip bükülen yataklardan aldım. Şimdi çok iyiyim, eskisi gibi şikayetlerim yok. Ama yoga meditasyon da yapıyorum, yediklerime dikkat ediyorum.

Endoskopi sonucuma göre benim reflüm ilk aşamadaymış.
Doktor bana sürekli mide ilacı kullanmam gerektiğini söylemişti; fakat ben şikayetim olmadan mide ilacı kullanmaya karşıyım. Evde kızartma yapıldığında ilaç kullanıyorum sadece, belki ilerlemişte olabilir.

Eskiden ağırlaştığımda yemekten içmekten kesilip sürekli kustuğum zamanlar oluyordu. Doktorlar ameliyatı öneriyordu, cin gibi olup iyileşiyordum hemen.

OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asit, azaltan, fıtık, mide, nedir, öneri, reflü, tedavisi, teşhisi, şikayetlerini

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler