Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.07.2012, 12:29   #1
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Daldan Sofraya Zeytinin Hikayesi

Daldan Sofraya Zeytinin Hikayesi

Her yıl Ekim ayı sonunda başlayan hasat sezonu zeytincilikle geçinen bölgelere canlılık getiriyor. Genci yaşlısı herkes günün ilk ışıklarıyla zeytinliklerin yolunu tutuyor.

Her bir ağaçta 5 kişi, ağaç altına yaygılarını sererek başlıyor işe. Eskiden sırıklarla dallara vurarak düşürdükleri zeytinleri artık plastik taraklarla dalları tarayarak topluyorlar.

Meyveleri dallardan sıyırma işini genelde kadınlar yapıyor, erkeklerin görevi kasaları taşımak.

Kasalarda toplanan zeytinler, vakit geçirmeden alım merkezleri, salamura veya zeytinyağı tesislerine gönderiliyor.

Zeytinler, salamura tesislerinde bir nevi elek olan kalibrasyon makinesine verilerek boylarına göre kasalara ayrılıyor.

Yine genelde kadınların yaptığı bir işlemle çürük, ezilmiş meyveler ayıklanıyor.

Salamura yapmaya uygun irilikteki zeytinler çizme makinesine giriyor. Eskiden 1 işçi günde 100 kilogram zeytin çizebiliyorken şimdi makineler sayesinde saatte 3 ton çizme yapılabiliyor.

Çizik atılarak dövülen zeytinler, salamura için polyester tankların içine giriyor. Tankların üzerine kapatılan delikli kapakların üzerine deniz tuzu ve su dökülüyor. Kapakların üzerinde eriyen tuzlu su tankı dolduruyor. Tuzlu su, tankın tüm alanına yayılması için ayda bir kez tankın dibinden çekilerek üstünden tekrar dökülüyor

Yağlık zeytinler ise kontinü sistemli zeytinyağı tesislerine gönderiliyor. Yıkanıp yapraklarından ayıklanan meyveler, hamur haline getirilip 45 dakika bekletildikten sonra sıkıma gidiyor. Son yıllarda kurulan son tesisler sayesinde zeytinler, çevre açısından sorun yaratan karasuyunu bırakmadan kendi suyuyla organik olarak sıkılıyor.

El değmeden yapılan üretim süreci sonunda filtreden geçirilen yağın yüzde 12'si sıkma tesisine bırakılıyor. Sıkımdan çıkan posa olan pirina ise kurutularak ısınmada kullanılıyor. Siyah zeytini dalları sıyırarak değil, elle toplamak gerekiyor. Dolayısıyla toplamak daha uzun sürüyor. Yeşil zeytini bir kerede toplayabiliyorken siyah zeytin için en az 3 kez ağacın başına gitmek gerekiyor.
Derlemedir.

13 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2012, 13:50   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Daldan Sofraya Zeytinin Hikayesi

Taze sıkılmış olanının kokusu ve tadı bambaşkadır. Dök tabağa, kekik, tuz... sonra bandır ekmeğini

Severek yediğimiz birçok şeyin aslında ne kadar zorluklarla elde edildiğini düşünsek, sanırım fiyatlarına da mırın kırın etmeyiz.

Teşekkürler Rukia, ellerine sağlık.
12 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2012, 14:14   #3
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Sofralarımızın vazgeçilmezini çok güzel anlatmışsın Rukia
Zahmetli fakat bir o kadarda bereketli bir iş zeytincilik..Bence Ege ve Akdenizdeki gereksiz palmiyeleri kaldırıp onların yerinede zeytin ağacı dikilsin derim..
11 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.07.2012, 14:29   #4
Canan
Çiçekci kız

Zeytin, kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezidir. Paylaşım için teşekkürler Rukia ellerine sağlık.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Duayen Mesajı göster
Sofralarımızın vazgeçilmezini çok güzel anlatmışsın Rukia
Zahmetli fakat bir o kadarda bereketli bir iş zeytincilik..Bence Ege ve Akdenizdeki gereksiz palmiyeleri kaldırıp onların yerinede zeytin ağacı dikilsin derim..

Palmiyeleri kaldırtma Duayen

(
ciddi kızdığımı sanma sakın ) Onları çok severim ; yurdumuzun aksesuarı onlar. Tabi bana göre .
Zeytin ağacı yetiştirecek çook alanımız var, yeterki değerlendirilsin.
Eski 14.07.2012, 10:03   #5
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Yokluğunda eksikliğini derinden hissettiklerimden zeytin bin bir emekle zorlu bir süreçte sofralarımızda yerini alıyor, kısa sürede midelere iniyor.

Teşekkürler Rukia.

Mis kokulu bir çay,sıcacık ekmek,lokum gibi peynir ve zeytin misler gibi kahvaltı sofrası daha ne olsun ki.
Eski 17.07.2012, 20:21   #6
Basakca
Müdavim

Zeytinsiz bir kahvaltı düşünemiyorum doğrusu.

Zeytinin dalda oluşması da en az sofraya gelmesi kadar zahmetli. Zeytin ağaçının bakımı da çok zahmetli.

Bizim yazlıkta tam 5 tane ağaçımız var. Ürün alana kadar hastalık kapmasın diye verilen uğraşılar aynı şekilde ürünü verdikten sonra da devam ediyor. Tüm işlemleri masraflı olduğundan ve yeteri kadar kar payı bırakmadığı için zeytinliğe sahip olanlar bir şekilde yok etme çabasında ne yazık ki.

8 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.01.2013, 02:32   #7
pirina
Yeni Üye

Zeytin gerçek bir mucize. Hiç de azımsanmayacak, hatta hayran olunacak nice özelliği var.

Zeytin dalı barışı ve umudu simgeler. Efsaneye göre büyük tufandan gemisiyle ve tüm canlılardan aldığı birer çift ile sağ kurtulan Nuh peygamber bir süre sonra ona karayı bulsun ve haberini getirsin diye bir güvercin yollar. Güvercin ağzında bir zeytin dalı ile geri döner ve böylece karanın haberini ve kuru zemine tekrar ayak basma umudunu getirir. (endüstriyel – çevreci anlatımında hikayenin şöyle devam eder) Ve Nuh peygamber pirina kazanının güç verdiği gemisin i bacasından hiç duman çıkmadığı ve kazanında kül birikmediği halde güvercinin geldiği yöne çevirir.

Konu Banemin tarafından (11.01.2013 Saat 11:50 ) değiştirilmiştir..
6 Üyemiz pirina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.12.2013, 16:49   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

Zeytinsiz ve zeytinyağsız hayat düşünemiyorum, ne kadar da yavan olurdu.

Bu sene bir zeytin yaptım, amanınnn yeme de yanında yat.. Sapsarı oldu, üstelik zeytinde etliymiş.. Az yaptıydım.. Aynı şekilde hazırı kilosu 20 TL olsa alırım.

* * *

Konu mükemmel hazırlanmış..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.12.2013, 16:55   #9
Gülfem
Tam Üye

Elinize sağlık gerçekten güzel bir konu
3 Üyemiz Gülfem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.12.2013, 17:29   #10
Paneb
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Zeytinsiz ve zeytinyağsız hayat düşünemiyorum, ne kadar da yavan olurdu.

Bu sene bir zeytin yaptım, amanınnn yeme de yanında yat.. Sapsarı oldu, üstelik zeytinde etliymiş.. Az yaptıydım.. Aynı şekilde hazırı kilosu 20 TL olsa alırım.

* * *

Konu mükemmel hazırlanmış..
Zeytini nasıl yaptın real Zeytin mi Banemin mi demek istedin ki? Baneminsiz bir hayat düşünemiyorum, ne kadar da yavan olurdu. gibi. Diye düşünüyordum ki, sonraki cümlelerde gerçekten de zeytin demek istediğini anladım Neyseki zeytinmiş Valla zeytin ya şükür oh be zeytinmiş demekki.

-Üstada sormuşlar kırılan kalp yine sever mi?
Üstat da;Evet demiş..
Adam peki demiş,
-Üstadım siz hiç kırılan bardaktan su içtiniz mi?
Üstat da cevap vermiş;Peki sen hiç bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçtin mi?
4 Üyemiz Paneb'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
daldan, sofraya

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)