Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Bilimsel Çalışmalar ve Haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 24.01.2009, 06:45   #1
Mausi
Ziyaretçi
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Neden İnsanların %10 Solak?

İngiliz bilim adamlarının, ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldukları açıklandı.

BBC’nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi’ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10’u solak.

Habere göre, "LRRTM1" adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmayı yapan bilim adamları, söz konusu genin, beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle açıklanan "şizofreni" gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırdığına inanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks, solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor. "Bir insanın, şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak" diyen Francks, LRRTM1 adlı genin, bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtiyor.

Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre, sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı, sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli oluyor. Bilim adamları, bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğuna inanıyor.

Bu arada, solaklar ve sağ elini kullanan insanlar arasında önemli farklar olduğunu belirtiliyor. Avustralyalı bilim adamlarının, 2006 yılında yaptığı bir araştırma, solakların spor yaparken ve bilgisayar oyunları oynarken daha hızlı düşünebildiklerinin tespit edildiği ifade ediliyor.
Eski 23.02.2020, 17:20   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Neden İnsanların %10 Solak?

Ben de solaktım eskiden. İlkokul 1. sınıfta iken, bir sırada 3 kişi otururduk. Yazı yazarken, solumdaki arkadaşım ile dirseklerimiz çarpışırdı hep Beni hep iteklerdi o arkadaş.

Ben de, kendi gayretimle, düzeltmiştim. Şimdi, yazıyı sol elimle yazamam ama, makas ve dikiş hariç, her iki elimi de kullanıyorum

Düşünüyorum da, neden sıranın sol kenarına oturmadım? Yoksa oturtmadılar mı hiç hatırlamıyorum

Pek sessiz ve kavga etmesini beceremezdim hiç. Halen de, sessiz değilim ama, kavga etmesini beceremem.

Eski 23.02.2020, 17:54   #3
Ekin
Başına Buyruk

Sağımdaki arkadaş sensin demek Valla yanımdaki solaktı. Ben de sağlak. Sonradan sınıfa dahil olmuştu. Üç kişi bir sırada oturmaya başladık. Benim ortada ve duvar dibinde ruhum daralırdı. Ölcek gibi hissederdim. O yüzden onu ortaya oturttuk. Öyle bir dönem bitti. Allahtan iyi kızdı. Çirkeflik yapmadı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Eski 23.02.2020, 18:42   #4
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekin Mesajı göster
Sağımdaki arkadaş sensin demek Valla yanımdaki solaktı. Ben de sağlak. Sonradan sınıfa dahil olmuştu. Üç kişi bir sırada oturmaya başladık. Benim ortada ve duvar dibinde ruhum daralırdı. Ölcek gibi hissederdim. O yüzden onu ortaya oturttuk. Öyle bir dönem bitti. Allahtan iyi kızdı. Çirkeflik yapmadı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ha haaa... kim derdi ki seneler sonra Forum Gerçek'de karşılaşacağız diye

Tapatalk ile gönderildi.
Eski 23.02.2020, 19:41   #5
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Ha haaa... kim derdi ki seneler sonra Forum Gerçek'de karşılaşacağız diye
Ortaokulda da benle aynı sınıfdaydın Candan Hale. Bunu ben derdim ve dedim.
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.2020, 22:12   #6
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Ortaokulda da benle aynı sınıfdaydın Candan Hale. Bunu ben derdim ve dedim.

Hıhh sen olmasan olmazdı zaten
Eski 24.02.2020, 00:39   #7
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Solak olmama neden olan genin adının LRRTM1 olduğunu yeni öğrendim. Gerekli bir bilgi.
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.2020, 03:03   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Ben iki elimi de kullanıyorum.

Kolum kırıldığında sol kolla sınava bile gitmiştim. Çok düzgün yazamasamda sol elimle de yazı yazabiliyorum. Solla çatal bıçak tutabiliyorum, tüm işlerimi de yapabiliyorum.

Kırıldığında kullanmaya başlamadım gerçi, uzun zamandan beri bu özelliğimi biliyordum. Demek LRRTM1 genine de sahipmişim.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
insanların, neden, solak

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)