Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Grup ve Müzik Adamlarının Biyografileri > Ülkemiz Grup ve Müzik Adamları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.02.2013, 01:48   #21
Karagöz
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: M. Cem Karaca (5 Nisan 1945 | 8 Şubat 2004)

Biraz geç kaldık ama Cem Karaca'yı elbette unutmadık. Ruhu şad olsun...

Eski 09.02.2013, 02:11   #22
No Pasaran
« Çapulcu »

Çok severim kendisini. Kesinlikle bir şarkıcı değildir, bir sanatçıdır benim için.
Türkiye işçi sınıfı için seslendirdiği parçalar hem çok özel hem de çok anlamlıdır.
Cem Karaca hep var olacaktır.
Eski 19.04.2015, 19:34   #23
Sami
Düz Adam

Canlı performasını izleme imkanım vardı.

Ben ne yaptım.

Allah yar dedi. Ama ben dinlemedim bunu kendisinden.

Şimdi ise, güç kazanmak için dinliyorum.

Yaşama gücü.

:

Sev korkma sakın

Rab sana yakın

.
5 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.2015, 13:27   #24
Sami
Düz Adam

M. Cem Karaca ismindeki M, Muhtar' dır. Tam adı, Muhtar Cem Karaca' dır.

1970' de Ferdy Klein orkestrası ile kaydettiği Muhtar şarkısında kendisine seslenmektedir.

Şarkı sonunda kendi kendine " Ne zor imiş be hey Muhtar, ah unutmak " demektedir.

.

Benim en sevdiğim şarkısıdır, Muhtar.

.
5 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.04.2016, 19:40   #25
Canan
Çiçekci kız

Cem Karaca 71 yaşında.

Işıklar içinde uyu Cem Karaca

Eski 05.04.2016, 21:10   #26
Gülümsün
Yönetici

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Nurlar içinde uyusun. Çok sevdiğim bir sanatçıydı.
Eski 08.02.2017, 20:05   #27
Gülümsün
Yönetici

Anadolu Rock’ın Babası Cem Karaca 13 Yıl Önce Aramızdan Ayrıldı

Usta sanatçı Cem Karaca'nın bugün ölüm yıldönümü. Anadolu ezgileriyle rock müziğini harmanladı ve Anadolu rock müziğinin öncülerinden oldu. Ünlü sanatçı Cem Karaca 13. ölüm yıldönümünde sevenlerinin kalbindeki yerini koruyor.

Rock müziğini Anadolu insanına tanıtan ve sevdiren, kendine özgü karakteriyle dikkatleri üzerinde toplayan, şarkılarında sosyal ve politik konulara yer veren, eserleriyle 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kuran Cem Karaca, tam 13 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Ülkenin dört bir yanından sevenleri Cem Karaca’yı unutmadı. Sosyal medyada adına Cem Karaca hashtag’i açan hayranları, paylaştıkları mesajlarla usta sanatçıyı andı. Sanatçının en çok paylaşılan şarkısı “Bu Son Olsun” oldu.

Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Lisesinde yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğuştan yetenekliydi. Müzik ile ilk tanışması, annesinin teyzesi Rosa Felegyan’ın Cem Karaca’ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur. Kolej yıllarındayken dünyadaki popülaritesini arttıran rock müziğine ilgi duydu. Kız arkadaşlarını etkilemek için ve arkadaşlarının istekleri doğrultusunda dönemin rock starlarının şarkılarını söyledi. Karaca’nın sesinin keşfedilmesi ise annesi Toto Karaca tarafından olmuştur.

MÜZİK KARİYERİ ASKERDE ŞEKİLLENDİ

İlk evliliğinden kısa bir süre sonra askere giden Cem Karaca’nın hayatı askerliği sırasında bir anlamda değişti. Bir yandan eşinin hasretini çekerken diğer yandan da Anadolu’nun ilkokul kitaplarında anlatıldığı gibi olmadığını farkeden Karaca, asker arkadaşının çaldığı bağlama sayesinde bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğin kendi duygularını anlattığını keşfetti. 1967 yılında askerlik dönüşü Apaşlar grubuna katılan Cem Karaca ve grubu, Hürriyet’in düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasında “Emrah” isimli parçayla ikinci oldu ve yarışmanın getirdiği şevkle batı müziği ile doğu müziğini sentezleme çabasına girerek bu yönde şarkılar üretmeye başladı. Resimdeki Gözyaşları isimli parçayla büyük başarı elde eden Karaca ve grubu Apaşlar’la Almanya’da Ferdy Klein orkestrasını da yanına alarak parçalar kaydetiler. Cem Karaca’nın Apaşlar’la olan beraberliği 1969’un sonlarına kadar sürdü.

“MOĞOLLAR VE DERVİŞAN ZAMANI”

Grupta gitarist Mehmet Soyarslan ve Cem Karaca arasındaki anlaşmazlıklar had safhaya çıkınca Cem Karaca gruptan ayrıldı. Cem Karaca Apaşlar grubunun basçısı Seyhan Karabay ile birlikte Kardaşlar grubunu kurdu. Bu sıralarda Cem Karaca Almanya’ya giderek Ferdy Klein Orkestrasıyla 4 tane 45lik doldurdu. Amacı yeni grubuna ekipman alabilmek ve maddi sıkıntı yaşamadan çalışmalar yapmaktı. Nitekim ilk 45’likleri Dadaloğlu ile büyük bir başarı elde etti. Fakat 1972 yılında Cem Karaca ve Seyhan Karabay arasındaki tartışmalar Cem Karaca ile Kardaşlar’ın yolunu ayırmasına sebep oldu. Cem Karaca, Kardaşlar grubundan ayrılıp Anadolu Pop’un güçlü sesi Moğollar’la birleşirken Kardaşlar’da Moğollar’la anlaşmış Ersen Dinleten’i gruplarına dahil etti. Bu grupla 3 45’lik çıkaran Karaca, Moğollar’ın dağılmasıyla kariyerinin en önemli dönemini yaşayacağı Dervişan grubunu kurdu. Dervişan politik-rock yapmanın yanı sıra progressive rock müziğinin Uğur Dikmen ve Oğuz Durukan sayesinde Türkiye ile tanışmasında önemli rol oynadı. Cem Karaca aynı zamanda tam anlamıyla ilk stüdyo albümünü bu grupla çıkardı: Yoksulluk Kader Olamaz.

BABASININ CENAZE TÖRENİNE KATILMADI

Cem Karaca uzun yıllar sonra ilk kez yanında bir grup olmadan solo olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde ayrıca Almanya’ya taşındı. Çoğu Nazım Hikmet şiirlerinin besteleri olan Hasret albümünü yayınladı. Mart 1980’de Sıkıyönetim Mahkemesi’nde Karaca’nın “1 Mayıs” plağı “komünizm progandası” nedeni ile yargılanmaya başladı. Bu davada şarkıcı Cem Karaca, şarkının bestekarı Sarper Özsan ve plak şirketi sahibi Ali Avaz da suçlanıyordu. Cem Karaca, bu dönemde Avrupa turnesine başlamıştı. Dava başladıktan kısa bir süre sonra da babası Mehmet Karaca’yı kaybetti. Cem Karaca, babasının cenaze törenine katılamadı.

12 Eylül darbesi sonrası Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından Melike Demirağ, Selda Bağcan, Şanar Yurdatapan ve Sema Poyraz ile birlikte Cem Karaca da yurda çağrılan isimlerdendi. 13 Mart 1981’e kadar kendisine süre tanındı. Bonn’da yaşayan Cem Karaca, yurda dönmek için ek süre istedi. 15 Temmuz 1982’ye kadar Cem Karaca’nın süresi uzatıldı ancak Karaca Türkiye’ye dönmeyeceğini belirtti ve Alman pasaportu aldı. Süresi dolduktan sonra ise 6 Ocak 1983’te Yılmaz Güney ile aynı gün Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

ÜLKEYE DÖNÜŞ

1985’te Karaca, arkadaşı Mehmet Barı aracılığıyla Başbakan Turgut Özal ile görüşerek ülkeye geri dönme isteğini bildirdi ve Münih’e gelen Özal ile konuştu. Özal’ın olumlu yanıt vermesi ile hukuki işlemler başlatıldı. Yıl sonunda vatandaşlıktan çıkarılmasına sebep olan davadan beraat etti. 1987’de de hakkında verilen gıyabi tutuklama kararı kaldırıldı. 29 Haziran 1987’de Cem Karaca, Türkiye’ye döndü. Aynı yıl “Merhaba Gençler” ve “Her Zaman Genç Kalanlar” albümünü çıkararak müzik çalışmalarına devam etti.

KALP KRİZİ ONU ARAMIZDAN ALDI

Cem Karaca, Şubat 2001’de Murat Töz, Barış Goker ve Cengiz Tuncer ile Cem Karaca Trio olarak sahne almaya başladı. Mayıs 2001’de ise Barış Manço’nun ölümü ile vokalistsiz kalan Kurtalan Ekspres ile beraber çalmaya başladı. Harbiye Açık Hava Konserleri’nde sahne aldılar. 2002’de Yol Arkadaşları adlı grubu kurup, onlarla sahne aldı. 8 Şubat 2004 sabahı, solunum ve kalp yetmezliği sebebiyle geçirilen kalp krizi nedeniyle Bakırköy Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan Cem Karaca kurtarılamadı. Karacaahmet Mezarlığı’nda babası ile aynı mezara defnedildi.

Sözcü

Ölüm yıldönümünde saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz..

Eski 08.02.2017, 20:53   #28
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Cem Karaca'yı rahmetle ve saygıyla anıyorum...

Ruhu şad olsun...
Eski 08.02.2018, 23:55   #29
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Büyük ustanın mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin.
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.12.2018, 03:49   #30
Feminie
Yeni Üye

''Akşam erken iner mapushaneye
ejderha olsan kar etmez
ne kavgada ustalığın
ne de çatal yürek civan oluşun
kar etmez inceden içine dolan
alıp götüren hasrete ''

Besteleri, oyunculuğu ile eşsiz karakteriyle Türkiye'ye bir daha gelmeyecek yeteneklerle donatılmış sanatçı.
Renkleri severdi, renkli karakteriyle şöyle demişti "Dünyamız renklerle güzel."

"Bir kasım ikindisi günlerden mor perşembe
düşlerin can çekişip yalanın başladığı yerde
cebindeki taşra damgalı o lise diploması
bir köfte ekmek parası bile etmez ki bu şehirde"

Türkiye'nin arabesk müzikle kasıp kavrulduğu dönemlerde aykırı olarak nitelendirilen şarkıları, mp3leriyle ile zamane dinleyicilerine inme indirmiştir.

Cem Karaca'nın ölümsüzlüğe adını yazdırmış şarkılarından Tamirci Çırağı'nı geceye armağan etmek istiyorum.

www.youtube.com/watch?v=9KkAtcPku2k

Cem Karaca Tamirci Çırağı şarkı sözleri
Gönlüme bir ateş düştü yanar ha yanar yanar
Ümit gönlumun ekmeği umar ha umar umar
Elleri ak yumuk yumuk ojeli tırnakları
nerelere gizlesin şu avucun nasırları

Otomobili tamire geldi dun bizim tamirhaneye
Görür görmez vurularak başladım ben sevmeye
Ayağında uzun etek dalga dalga saçları
Ustam seslendı uzaktan oğlum al takımları

Bir romanda okumuştum buna benzer bir seyi
Cildi parlak kağıt kaplı pahalı bır kıtaptı
Ne olmuş nasıl olmuşsa aşık olmuştu genç kız
Yine böyle bir durumda tamirci cırağına

Ustama dedim ki bugün giymeyim tulumları
Arkası puslu aynamda taradım saclarımı
Gelecekti bugün geri arabayı almaya
O romandaki hayali belki gercek yapmaya

Durdu zaman durdu dünya girdi içeri kapıdan
Öylece bakakaldım gözümü ayırmadan
Arabanın kapısını açtım açtım girsin içeri
Kalktı hilal kaşları sordu kim bu serseri

Çekti gitti arabayla ekzozuna boğuldum
Gözümde tomurcuk yaşlar ağır ağır doğruldum
Ustam geldı sırtıma vurdu unut dedı romanları
İşçisin sen işçi kal giy dedi tulumları.

Yazımda biraz karakter yansıması oldu idare edin

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1945, dönümü, karacanın, ölüm

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler