Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri

Atatürk'ün Anıları | Atatürk Şiirleri Beni hatırlayınız

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.06.2011, 17:04   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Atatürk'ün Çalışkanlığı

Atatürk'ün Çalışkanlığı

Atatürk için çalışma saati diye bir şey yoktu. Yapacağı işi bitirinceye kadar uyumadan, dinlenmeden, yemek yemeden çalışırdı. Oturduğu kuru çalışma sandalyesinden kımıldamadan yirmidört saat aralıksız çalıştığı onun için olağanüstü bir şey değildi. Mücadele yıllarında, normal muntazam uyku nedir bilmemişti. Atatürk, tarih, dil ve genellikle ülke sorunlarıyla meşgul olduğu zamanlarda, tıpkı savaş meydanında imiş gibi uyumadan çalışmış ve en büyük zevki, en çok sevdiği milletine en küçük bir fayda sağlamakta ve hizmet edebilmekte bulmuştur. Türk Milleti’nin kaybetmiş olduğu yüzyılları, çok çalışmakla kapatmak lüzumuna kaniydi. Atatürk böyle çalıştı ve bugünkü şanlı Türk Milleti’ni ve Türkiye Cumhuriyeti’ni meydana getirdi.

Gazi Orman Çiftliği'nde, yanında Başyaver Celal Bey, Ülkü, Salih Bozok ve Hasan Rıza Soyak bulunmaktadır. (11 Mayıs 1938)

Atatürk’ün en güvendiği insanlardan biri olan ve onun özel kalem müdürlüğünü ve genel sekreterliğini yapan Hasan Rıza Soyak anlatıyor :17

Atatürk, çalışmaları sırasında, zaman, mekân ve hatta imkân kavramlarıyla kat’iyen bağlı değildi. Nerede ve hangi şartlar altında olursa olsun, resmî, millî veya vatanî bir görev ortaya çıktı mı, derhal onu yerine getirmeye çalışırdı. Çoğu zaman, herhangi bir gezi anında, kırda, bayırda ısrarı üzerine otomobil içinde çalıştığımız ve evrak tetkik ettiğimiz zamanlar olmuştur. Eğlenirken, beni veya bir görevliyi görünce, derhal “beni mi istiyorsunuz?” der ve olumlu cevap alınca, eğlenceyi bırakır ve görevliyi takip ederdi. Bütün görevliler, emrinde çalışanlar, kendisini her karar verdiğimiz dakikada, uykuda olsa bile, uyandırmak yetkisini haizdik. Atatürk, eline gelen bir işi bitirmeden rahat edemezdi. Zaruret mevcut değilse bile, işi ileriye bırakmak âdeti değildi; bazen hiç durmadan okuduğu, kırksekiz saat çalıştığı da vâkidir.

Bir keresinde, bir İstanbul seyahatinden Ankara’ya dönmüştüm. Derhal köşke gittim, hizmetçilere Atatürk’ün ne durumda olduğunu sordum, “iki gün, iki gecedir devamlı okuyor, birkaç defa banyo yaptı ve şezlongda istirahat etti.” dediler. Hemen yatak odasına girdim. Atatürk, koltuğa bağdaş kurmuş oturuyordu. Genellikle bu şekilde otururdu. Elinde bir tarih kitabı vardı, bitirmeye çalışıyordu. Bana, “Hoş geldin!” dedikten sonra : “Elime bir kitap geçti, bilmem ne zamandan beri okuyorum.” diye ilave etti.

- Yorulmadınız mı Paşam? diye sordum.

“- Hayır!” dedi. “Yalnız gözlerim yaşarıyor; fakat onun da çaresini buldum. Biraz tülbend aldırttım ve parça parça kestirttim. Bu parçalarla gözlerimi siliyorum.” 18

işte bu örnek, Atatürk’ün çalışmada zaman kavramı tanımadığını göstermektedir.

Cevat Abbas Gürer, Cumhuriyet'in ilk yıllarında, Atatürk ile beraber..

Atatürk’ün Çanakkale’den itibaren yaverliğini yapmış olan ve onunla Anadolu’ya birlikte geçip, zaferden sonra milletvekili olan Cevat Abbas Gürer, Atatürk’ün çalışkanlığını şu şekilde dile getirmektedir: 19

Atatürk’ün uyanık geçirdiği zamanla, uykuda geçirdiği süre, kıyaslanamayacak kadar farklıdır. Atatürk’ün bir insan ömrüne sığamayacak kadar zengin olan mesaisini tasnif ederek açıklayacak ve detaya girecek değilim. Atatürk’ün durmayan, dinlenmeyen, yıpratıcı çalışma tarzının açıklanması bu yazıya sığmaz. Ben yalnız Atatürk’ün içinde bulunduğu durum ve olayları tasnif etmeden ve detaylı izahına girmeden, genel mesaisi içerisinde pek azma temas ederek, çalışması uğrunda ne için ve ne derece kendini feda ettiğini özetlemeye çalışacağım: Atatürk’ü yakından tanıyanlar pek iyi bilirler ki, yirmi dört saatlik hayatını hiçbir zaman bir programa sığdıramamıştı. Zaten onun karşı karşıya kaldığı olaylar, zamana bırakılamayacak kadar acele karar ve uygulamayı gerektirdiklerinden, programlı bir hayat sürmesine müsaade etmemişlerdi.

Muharebelerde olduğu gibi, günlük devlet işlerinde de, önemine göre bu işin, gece veya gündüzün her saatinde kendisine arz olunmasını isterdi. Uykunun dostu değildi. Zaman zaman geçirdiği kısa hastalıkları hariç, sabah güneşini görmeden yatağına girmez ve uyumazdı. Genellikle uykuda geçirdiği zamana acırdı. Bir defa bana demişti ki:

- Hayat pek kısa. Çocukluk ve okul hayatı bir kısmını alıyor. Geriye kalanını ise, uyku yarıya indiriyor. Uykusuzluğu giderecek ve insan vücuduna verdiği dinlenme gıdasını Verecek tabletler icat edilse… Bir gün o da olacaktır. Nitekim tıp ve kimya ilmi uyutmak için pek güzel ilaçlar yapmışlardır.

Gülerek ilave etmişti:

- Bunu daha da genişletebiliriz. Orduların yiyecekleri de bir gün tablet haline getirilebilir. Aylık yiyeceklerini askerler çantalarında taşıyabilir. Yalnız cephane nakliyatı işi kalır. O da motorlu araçlarla sağlanır. Böyle bir ordu neler yapmaz?.
8 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.06.2011, 17:39   #2
Gamse35
Üye

Standart Cevap: Atatürk'ün Çalışkanlığı

Süpermiş ablam takdir ve teşekkür ettim
Eski 15.06.2011, 17:56   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gamse35 Mesajı göster
Süpermiş ablam takdir ve teşekkür ettim

Anılarını okurken biraz utanıyorum.
Okul yıllarımda fazla çalıştığım da ''of sıkıldım'' diyerek kitap defteri elimden atardım. Şimdi de zaman zaman aynı sözleri tekrarladığım oluyor.

Atatürk'ün çalışkanlığı, sınavlara hazırlanacak olan tüm herkesi motive etmeli. Örnek almalıyız Atamızı.
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.06.2011, 20:20   #4
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster

Anılarını okurken biraz utanıyorum.
Okul yıllarımda fazla çalıştığım da ''of sıkıldım'' diyerek kitap defteri elimden atardım. Şimdi de zaman zaman aynı sözleri tekrarladığım oluyor.

Atatürk'ün çalışkanlığı, sınavlara hazırlanacak olan tüm herkesi motive etmeli. Örnek almalıyız Atamızı.

Yazının üstüne bir de bunları okuyunca kendimi kötü hissettim. Benim çalışmam gerekirken ben neler yapıyorum.
Eski 15.06.2011, 20:25   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi the mathematician Mesajı göster
Yazının üstüne bir de bunları okuyunca kendimi kötü hissettim. Benim çalışmam gerekirken ben neler yapıyorum.
Matçı'm sen elinden gelenin en iyisini zaten yapıyorsun. Daha verimli olmak için vücudun dinlemeye, kendine vakit ayırmaya da ihtiyacı var. Dediğim sadece kendi tembelliğime...
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.10.2011, 17:02   #6
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

''Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azamî derecede istifade etmek zorunludur. ''Atatürk

Ulu Önderimizin izinde gitmek istiyorsak önce çalışkan olmayı öğrenmeliyiz düşüncesindeyim.Doğru olduğunu inandığımız,yararlı işler için başarı kat etmek istiyorsak çalışmayı bilmeliyiz.

Eski 25.10.2011, 23:17   #7
Yörük Kahya
Üye

Her çözümü O'nda arıyorsak bir bildiğimiz var; binlerce kitap okumuş, tarih yazmış eşi görülmemiş bir lider!

O'nun okuduklarını da okusak yaptıklarını da yapsak yine de o olamayız, bu yüzden O'nun yolundayız.

---

Atatürk bir nevi , Türk milletinin konsantresidir, 1'e 80 milyon seyreltsek bile yinede her bireyde etkisi muazzam olacak kadar yoğundur.

Herkese bir yudum Atatürk diliyorum...
Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.
3 Üyemiz Yörük Kahya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.2011, 15:59   #8
Zafina
Tam Üye

Ellerine sağlık bu paylaşım için. Türk gençliği olarak ders çıkamamız gerekir. Atam izindeyiz demek yetmez, gerçekten izinde olmak için çalışmak gerek.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çalışkanlığı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)