Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Türk Ressamların Biyografileri

Türk Ressamların Biyografileri Türk ressamların biyografi ve eserlerinden örnekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.02.2017, 20:37   #1
Scorer
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Süleyman Şahin (Çoban Ressam) (1949 - ....) | Türk Ressam

Süleyman Şahin (Çoban Ressam)

1949 Yılın’da sivrihisarın Günyüzü nahiyesine bağlı Beyyayla köyünde dünyaya geldim. İlkokulu 4. sınıfa kadar burada okudum. Ailemin ekonomik koşullarına yardımcı olabilmek için ilkokulu tamamladıktan sonra Ankara’ya geldim.

Burada karakalem çalışmalarına devam ederken bir yandanda çobanlık yaptım. Daha sonra çobanlığı bırakarak çeşitli işler yaptım.İnşaatlarda çalıştım. inşaatlarda çalışırken burdaki boyaları kullanarak resimler yapmaya başladım.

Bu çalışmalarımı 1968 yılında Ankarada Türk iş sanat galerisinde sergiledim. O devrin Cumhurbaşkanı rahmetli İsmet İnönünde izlediği kişisel sergimdeki tüm tabloları satarak profesyonelliğe ilk adımımı attım. Artık gece gündüz çalışıyordum cadde ve sokaklarda bıkmadan usanmadan resim çalışmalarımı sürdürdüm.

1972 yılında Ankara'yı terk ederek Bursa'ya yerleştim. Bursanın doğal güzellikleri beni korkunç etkiledi. Tuvallerim şövalyem ve boya çantamla günün erken saatlerinde kalkarak yayan bir şekilde doğanın yolunu tutardım.

Akşama değin bir çiftçiden fazla yorulurdum. Bu arada arada her yıl ara vermeksizin sergilerime ve etkinliklerime devam ediyordum. Bir gün Paris geldi aklıma. Yüzyıllarca ressamlar oralara gitmişler, yaşamışlar, var olmuşlar ve yok olmuşlar. Bursadaki atölyemdeki tüm boyalarımı ve resim malzemelerimi satıp 1983’de Paris'e gittim. Böylelikle Paris -Türkiye arasında kendime hat oluşturdum.

1986 yılında Bursa ressamlar sokağını kurdum. Sonraları ressamlar sokağı felsefesini bir çok ilde yaydım ve geliştirdim. O yıllarda Paris'te ve bir çok ülkelerde sergiler açtım. Batılı medya ve televizyonlar benden bahsediyorlardı. Dünyada müthiş meşhur olmuştum. Zdf televizyonu özel bir program yaparak hayatımı ele aldı. Ve tüm Avrupa ülkelerinde gösterildi. Daha birçok yerli yabancı tv kanallar ile programlar yaptım daha sonradan.

Yurt dışında onbinlerce tablom satıldı. Şuanda sanat hayatıma uzun bir müddettir Anakara'da devam ediyorum.

Ben toprak ressamıyım. Gün doğmadan kalkarım. Işığın benim için önemli olduğunu bildiğim için ışığı hiç boşa harcamadım. Geceler uzun gelir bana. Tatillerden haz etmem. Sürekli ve yoğun bir şekilde çalışarak sanat ile iç içe yaşarım. Sanat adına ne tür bir gelişme var ise ben ordayım. Kendimi doğanın ve yaşanan güzelliklerin en büyük temsilcisi olarak görüyorum.

Sanat hayatım sona erdiğinde önümüzdeki tarihe hesap vermiyeyim. Çarpıcı doğanın zengin kültür ve geleneklerini durmadan hergün bir başka coşkuyla çalışırım ben. Ben doğanın en büyük temsilcisiyim. Tablolarımda burcu burcu Anadolu’nun kokusu yayılır. Sis kaplamış vadilerin yamaçlarında parıltısı yansıyor tuvalime.

Fırçamla gelincikleri sıralarken bir bir alnımdaki teri bile silmeyi düşünemiyorum. Boyarken sarı boyalarımın dili ıslık çalar sanki ışık sızarsa güne bakanların arasından gölgeyi aramaya zamanmı var. 110 - 140 ebadında bir tuval var karşımda, ayakları var sanki yürüyormuşçasına dans eder durmadan mavi mor sarı gri lekelerin uçuştuğunu görür gibi oluyorum ve var olmaktan yanayım. Yok etmekten değil. Benim felsefemde bolluk var üretim var, çalışmak var. felsefeyi severim.düşünmektir benim tek ilkem. Ben çoban ressamım..

Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap

2 Üyemiz Scorer'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.02.2017, 23:39   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Süleyman Şahin (Çoban Ressam) (1949 - ....) | Türk Ressam

Azimkar ressamımız Süleyman Şahin'in tanıtımı için teşekkürler @Scorer
Eski 27.02.2017, 23:46   #3
Scorer
Gerçek Üye

Standart Cevap: Süleyman Şahin (Çoban Ressam) (1949 - ....) | Türk Ressam

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Azimkar ressamımız Süleyman Şahin'in tantımı için teşekkürler @Scorer
Asıl teşekkür, emeğe, cömertliğe, nezakete ve asalete.
Teşekkürler @Canan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap

2 Üyemiz Scorer'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cevap, Çoban, ressam, süleyman, Şahin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)