Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Türk Ressamların Biyografileri

Türk Ressamların Biyografileri Türk ressamların biyografi ve eserlerinden örnekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.12.2015, 03:50   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Mustafa Yüce (1978 -….) | Türk Ressam

Mustafa Yüce (1978 -….) – Türk Ressam
Ressam Mustafa Yüce 1978 Kütahya’nın Simav ilçesinde 1978 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Simav'da tamamladı. 2001 yılında Uludağ Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu.

Öğretmenlik hayatına 2001'de Şanlıurfa Ceylanpınar' da başladı. 2005 ‘de Domaniç, 2007' de Tavşanlı'da görev yaptı. 2008 yılından bu yana İzmir Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nde Resim Öğretmenliği görevini sürdürmektedir.

Sanatçı Mustafa Yüce, reel varlıkları ve olayları hayal gücü ile birleştirilerek fantastik ve sürrealist tarzın ruhu ile yaptığı bu çalışmalar da estetik kaygılardan ziyade toplumsal kaygıları ele almıştır.

Hiperrealist Ressam Mustafa Yüce’nin Türkiye’de ilk defa soft pastel tekniğinde büyük ebatlarda yaptığı photorealist (hyperrealism) resimler büyük ilgi görüyor.

Mustafa Yüce’nin 2011 yılından beri soft pastel tekniğiyle yaptığı resimlerin boyutları 246-172 cm ile 190-160 cm arasında değişiyor. Daha çok yaşlı insanların suretlerini resmeden sanatçı, bunun sebebini “Ellerimizden tutan bir ele her şeyden çok ihtiyacımız var diyen bu melek yüzlü insanların, yüzlerindeki her çizgide saçlarındaki her beyazda, gerçek bir sanat eseri yatmaktadır” şeklinde açıklıyor. Ankara Tüm Sanat Galerileri Derneği (TÜSGAD)’nin düzenlediği sergide sanatçının bu şekilde yaptığı 16 çalışması bulunuyor.

Sanatçı Mustafa Yüce, resimleriyle ilgili olarak “Photo realism, gerçekliğin inandırıcı bir tasviri olduğu gibi doku yüzey ışık efektleri ve gölgeler, referans olan fotoğraf hatta gerçek hedeften daha net ve belirgindir. İnsan gözü ile görülemeyen bir gerçekliğin yanılsamasını oluşturmak için resimsel elemanlar kullanılır.

Çalışmalar yapılırken hiçbir şekilde dağıtma veya ezme uygulanmamış olup tamamen yağlıboya tekniği gibi pentür şeklindedir. İnsanların çoğu hayatlarının sonunda geriye dönüp baktıklarında molalarda yaşadıklarını görürler. Takdir etmeden ve zevk almadan yanlarından geçip giden şeyin hayatları olduğunu gördüklerinde şaşırırlar. Ve böylece umutlarla kandırılan insan ölümün kollarına koşar.

Gençliğin bakış açısından bakıldığında hayat sonsuz derecede uzun bir yolculuktur. Yaşlılıktan bakınca çok kısa bir geçmişe benzer. Gemiyle uzaklaştığımızda kıyıdaki nesneler daha küçük, tanınması ve ayırt edilmesi daha zor hale gelir. Aynı şekilde olaylar ve etkinliklerle dolu geçmiş yıllarınızı da tanıyamazsınız. “önce yıllar beni sırtladı, şimdi sıra bende, ben yılları taşıyorum. Hayatının son dönemindeki hiçbir insan, samimiyse, her şeyi yeniden yaşamak istemez.

Bunu yapmaktansa tamamen yok olmayı tercih eder. Sürekli bir ölüm korkusu yaşamaktır yaşlı olmak. Fakat bunu hiç kimseye fark ettirmezler ettirmek istemezler. Ellerimizden tutan bir ele her şeyden çok ihtiyacımız var diyen bu melek yüzlü insanların, yüzlerindeki her çizgide saçlarındaki her beyazda gerçek bir sanat eseri yatmaktadır. Büyük ebatlarda yaptığım bu çalışmalardaki yegâne sebebim yukarıdaki kelimelerde gizlidir.

Çalışmalarımdaki yaşlı portrelere, yaşamın, ızdırabın, firakların, vuslatların, hüzünlerin ve sevinçlerin çizgileri de diyebiliriz. Sanat, sadece sanatsal kaygıları değil toplumsal kaygıları da gözetmelidir düşüncesindeyim. Çalışmalar Soft pastel tekniğinde yapılmış olup fotogerçekçidir. Photo realism gerçekliğin inandırıcı bir tasviri olduğu gibi doku yüzey ışık efektleri ve gölgeler referans olan fotoğraf hatta gerçek hedeften daha net ve belirgindir.

İnsan gözü ile görülemeyen bir gerçekliğin yanılsamasını oluşturmak için resimsel elemanlar kullanılır. Çalışmalar yapılırken hiçbir şekilde dağıtma veya ezme uygulanmamış olup tamamen yağlıboya tekniği gibi pentür şeklindedir” diyor.

Mustafa Yüce'nin Sergileri:
Kütahya (Simav)
Bursa (Uludağ Üniversitesi)
Bursa (Fethiye Kültür Merkezi)
Kütahya (Domaniç)
Şanlıurfa (Ceylanpınar'' 2'')
İzmir Suluboya Ressamları Derneği
İzmir (Dokuz Eylül Üniversitesi)
2 kişisel, 6 karma toplam 8 resim sergisine katılmıştır.

11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.12.2015, 03:52   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Mustafa Yüce (1978 -….) – Türk Ressam

Ressam Mustafa Yüce'nin Diğer Eserleri

Eski 26.12.2015, 03:55   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 26.12.2015, 13:14   #4
Canan
Çiçekci kız

Harika...

Portre ressamlarından Han Young Wook'un resimlerinden daha güzeli yok demiştim. Lakin, bizim genç Öğretmen Ressamımızın yaptığı resimler de insanı şaşırtacak kadar güzel.

Fırçasına aldığı insan yüzlerindeki, acılı, mutlu mutsuz ifadeyi, gözlerdeki acı ve ızdıraplı bakışları bu denli şahane belirtmek her ressamın harcı değil bana göre.

Bu dediklerimi, kendisi de şu sözleri ile belirtmiş Mustafa Yüce :

''Çalışmalarımdaki yaşlı portrelere, yaşamın, ızdırabın, firakların, vuslatların, hüzünlerin ve sevinçlerin çizgileri de diyebiliriz. Sanat, sadece sanatsal kaygıları değil toplumsal kaygıları da gözetmelidir düşüncesindeyim''

Bakışlarındaki elem, göz kapaklarının sarkmışlığı, bıyık ve kaşlardaki kıl tellerinin gerçekçiliği..... hayran omamak mümkün değil.

Bizim Ressamımız Mustafa Yüce'yi tanıtıp, eserleriyle tanıştırdığın için, teşekkür ederim ReaL.

Ellerine sağlık.

Eski 26.12.2015, 13:51   #5
Gülümsün
Yönetici

Bir resim ancak bu kadar güzel çizilebilir. Gerçeğinden hiç bir farkı yok. Tek kelime ile muhteşem. Ressamın kalemine sağlık. Real bizlerle paylaştığın için teşekkürler.
Eski 26.12.2015, 23:09   #6
ReaL
Deniz Sevengillerden

Ressam Mustafa Yüce'nin eseri "Art Revolution Tapei 2015" sergisinde 27 bin 500 dolara en yüksek fiyatla satılan eser oldu. Yüce, 08-11 Mayıs'ta Tayvan'da düzenlenen sergide, eserini 27 bin 500 dolara satarak, serginin rekorunu kırdığını söyledi.

Ressam Yüce, 72 ülkeden yaklaşık 250 sanatçının katıldığını sergiyi, 3 günde 21 bin 961 kişinin ziyaret ettiğini belirtti. İki eserle katıldığı sergide 'Yaşlı Adam ve Elveda' isimli eserinin "üst düzey bir koleksiyoner" tarafından alındığını belirten başarılı ressam, "Soft pastel tekniğinde 16 adet çalışmamı önümüzdeki yıllarda 16 ilde sergilemeyi planlıyorum" dedi.

Ressam Mustafa Yüce'nin En Pahalı Resmi (27.500 USD)

Sitede de konusunu açmış olduğumuz Hüseyin Yüce ile akrabalığı olduğunu sanıyordum, akrabalığı yokmuş, sadece hemşehrisiymiş.

Kendisi gibi Kütahyalı olan merhum ressam Hüseyin Yüce'yi geçen yıl ziyaret ettiğini belirten Mustafa Yüce, evinin müzeye dönüştürüleceğini ve kendisine ait böyle bir eserin oraya çok yakışacağını söylemesi üzerine çalışmaya başladığını belirtti. Yaklaşık bir yıl süren çalışmanın sonucunu, maalesef Hüseyin Yüce’nin göremediğini kaydetti.

Ressam Mustafa Yüce'nin Yapmış Olduğu Hüseyin Yüce'nin Portresi

* * *
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.12.2015, 01:48   #7
Gülce
Müdavim

Türk bir ressamın bu kadar başarılı resimler sergilemesi gurur verici.

Ben de Canan gibi ilk etapta kaşlara takıldım. Fotograf gibi diyemiyeceğim, canlı gibi. Daha sonra yılların verdiği derin çizgiler....

Eserlerini çok beğendim.

Teşekkürler Real, emeğine sağlık.
Eski 27.12.2015, 03:54   #8
StorMAnqeL
Uzman Üye

Neden acaba hep yaslı insanları çizmiş çok merak etim dogrusu.. Ve de çok huzun var kişilerin yuzlerinde. İnsanın içine işliyor bakışları..

Ve kadın gitti!
Seve seve gitti, acıya acıya gitti.
Söküp attı kangren olan ilişkiyi kalbinden ama,
bir daha kimseyi 'O adam' kadar sevemedi.....

İnan Durak Taş
7 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.2016, 00:08   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.2016, 00:16   #10
Gülümsün
Yönetici

İlave resimler de çok güzel ellerine sağlık ReaL.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1978, mustafa, ressam, türk, yüce

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)