Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Bilgisayar Donanım | Yazılım

Bilgisayar Donanım | Yazılım Masaüstü Duvar Kağıtları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.06.2021, 18:20   #21
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ekran Kartı Yazılım ve Sürücü Sorunu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
@Heliosaga, yine işim düştü sana, bugün ekran kartı geldi, sorunsuz kurdum, her türlü ağır işi yapıyor renderi bile eskisine göre iyi yapıyor fakat ne hikmetse bir video oynatmaya kalktığımda ekran birkaç saniye kararıp tekrar geliyor ve kaldığı yerden devam ediyor bunu bir kere yaptıktan sonra nadiren 2.sini yapıyor, her yeni video açtığımda oluyor bu, ne demektir anlamadım, youtube videolarında da bir sorun yok başka hiçbir sorun yok, sanki bir ayar ya da bir çakışma sorunu gibi, bir de format atıp deneyeceğim artık.

Video oynatıcısında bu sorun oluyorsa K-lite codec paketini kur yada güncelle sorun çözülür büyük ihtimal.
Eski 26.06.2021, 19:00   #22
Rosebud
Müdavim

Bir şey keşfettim @Heliosaga, ben display porttan görüntü alıyordum, değiştirdim HDMI'kablo kullanıyorum şimdi, 15 dakikadır tek bir kere yapmadı,
Şİmdi 2 soru var aklımda

1- Acaba Display Port kabloda 1.2 /1.4 versiyon fark yapar mı, Çünkü kart 1.4 versiyon benim kablo 1.2 olabilir bilmiyorum) hatta bildiğim kadarıyla monitörün display portu da 1.2

2- Display port çıkışı mı bozuk?

3- Display portta monitör ile kart arasında başka bir uyumsuzluk mu oluyor,?

Genel olarak kartta hiçbir sorun yok çünkü.

Bu ara da format da atmıştım yine de değişmemişti ama kasblo değişince şimdilik düzeldi, biraz daha test etmem lazım, belki ısınınca yapıyordur, bir ara yemek molası vermiştim bilgisayar epey soğumuştur çünkü, bakacağım artık.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 26.06.2021, 21:56   #23
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kablodan da kaynaklanmıştır yüzde yüz. Versiyona göre kablo türü almalısın zaten ben bu yüzden dp çıkışı sevmem kullanmam^^

Dvi'dan başkası yalan.
Eski 26.06.2021, 23:57   #24
Rosebud
Müdavim

Olmadı be agam, @Heliosaga ne yaptıysam olmadı, HDMI kullandıktan sonra durmuştu ama tekrar başladı demek ondan değilmiş, üstelik de şimdi hareketli görüntülerin olduğu sitelerde tarayıcıda da yapıyor, bazen durup dururken de yapıyor, hatta görüntü gidip gelmeden önce ekranda çizgiler oluyor, bana kalırsa bu kart bozuk, her neyse yarın da pazar ama eğer kargo çalışıyorsa iade edeceğim, aksi gibi kart çift aynalı olduğu için bilgisayardaki bir girişin metalini de kırmış oldum şimdi açık kalacak orası mecburen japon yapıştırıcısıyla falan kapatacağız artık, sisteme zarar vermiş midir diye bu saatte diagnostik test yaptırıyorum, hayal kırıklığı, hayat bu.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 27.06.2021, 12:06   #25
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Olmadı be agam, @Heliosaga ne yaptıysam olmadı, HDMI kullandıktan sonra durmuştu ama tekrar başladı demek ondan değilmiş, üstelik de şimdi hareketli görüntülerin olduğu sitelerde tarayıcıda da yapıyor, bazen durup dururken de yapıyor, hatta görüntü gidip gelmeden önce ekranda çizgiler oluyor, bana kalırsa bu kart bozuk, her neyse yarın da pazar ama eğer kargo çalışıyorsa iade edeceğim, aksi gibi kart çift aynalı olduğu için bilgisayardaki bir girişin metalini de kırmış oldum şimdi açık kalacak orası mecburen japon yapıştırıcısıyla falan kapatacağız artık, sisteme zarar vermiş midir diye bu saatte diagnostik test yaptırıyorum, hayal kırıklığı, hayat bu.

Sürücüsünü http://www.nvidia.com.tr/drivers sitesinden en güncel olanını indir önceki kurulumu ise güvenli kipte daha önceden önerdiğim kaldırma aracıyla(ddu) ile yapmalısın. Yalnız ddu kullanırken yeni kart için tamamen sil seçeneğini kullanarak sürücüyü tamamen kaldırmalısın.

Ondan sonra güncel yeni sürücüyü kur. ve kartı teste sokman gerekecek. Burada ki test aracını indir.

https://benchmark.unigine.com/valley

ve test sırasında kartın sıcaklık değerlerini izlemek içinde bu programı indir.(Opsiyonel seçenek kullanabilirsen tabi)

https://www.guru3d.com/files-details...-download.html

her iki programı da sırasıyla kurduğunda msi afterburner ayarlar kısmına girip "izleme" sekmesinden izlemek istediğin parametreler(gpu sıcaklığı, cpu sıcaklığı, gpu kullanımı, cpu kullanımı, framerate, fps) tiklerini aç ve kaydet.

Sonra test programını çalıştırarak kartın sıcaklık ve kullanım değerlerini izle test sırasında kapanma gibi durumlar olursa psu yetersizdir. test sırasında kitlenme çizgiler yada sıcaklık artışına rastlarsan kart sorunludur. videoya çekip bir cd içersine koy ve kartla beraber servise gönder.
Eski 27.06.2021, 12:45   #26
Rosebud
Müdavim

Heliosaga format attım dediğin siteden en güncel driver'ını da kurdum ama olmadı, kartın kendi programı var adını şimdi unuttum extreem enginer di galiba oradan sıcaklık, fan hızı, memory clock çekirdek hızı falan bütün değerlerini izledim o kapanmaya sebep olabilecek bir değişiklik var mı diye o kararmaları yaparken en ufak bir değişiklik olmuyordu değerlerde, sıcaklık falan hepsi normaldi.
PSU yetersiz olsa benim bildiğim kadarıyla bilgisayar reset yapması lazım, bir de kararma elektriksel ya da sinyal gitmemesiyle ilgili bir sorun değil öyle olsa monitör standby konumuna geçer, standby'a geçmiyor sadece görüntü gidiyor sanki bir temassızlık var gibi donma falan da yok.
Velhasıl çözülecek bir sorun gibi görünmüyor çünkü kararma olmadan önce ekranda birkaç çizgi görünüp kayboluyor o da görüntü birimiyle ilgili bir sorunu var gibi görünüyor bana,
Biraz önce kartı çıkardım paketine geri koydum, eskisini taktım, şimdi paketleyeceğim yarın da iade edeceğim zaten iade ederken sebebini soruyor orada yazarım, ama en sinirlendiğim bilgisayarın arkasındaki yuva açık kalacak, biliyorsun bu yeni kartlar çift kat ya metal parçayı koparmıştım, neyse ki düzgün çıkardım artık silikonla tutturacağım n'apalım, şimdi hırs yaptım şu 1 yıl içerisinde elime bir miktar para geçecek o zaman toplarız bir bilgisayar adam akıllı bir şey yaparız.
Sağol yardımların için.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.06.2021, 13:28   #27
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Muhtemelen kartın bellek modüllerinden kaynaklanan bir sorun o zaman. Hepsiburada burada kartın satıcısıysa pek sorun çıkmaz iade değişim durumlarında yok başka satıcıysa hani karamsarlık gibi olmasın ama bir maceraya hazırlan derim..

Elektronik dedim mi reklam gibi olmasın ama her zaman amazon derim. Yurtdışı alışveriş kısmını tecrübe edince kesinlikle bu konuda karar kıldım. Zaten madencilerin kart talebi azaldığında bile buradaki yerli çakallar kesinlikle bu kartların fiyatlarını düşürmezler bu yüzden bu tür şeylerde her zaman yurtdışı alışveriş birinci önceliğimdir.
Eski 27.06.2021, 15:12   #28
Rosebud
Müdavim

Hepsiburada'dan aldım ama satıcı tekramarket gibi bir adı var fakat sorun olacağını zannetmiyorum daha önce bir elektrikli traş makinesi almıştım başlığı bozuk çıktı, farklı satıcı olmasına rağmen geri gönderdim hemen aldılar, belki iade talebi oluştururken isterseniz kartı test edin bozuksa yenisinden gönderebilirsiniz derim, uyumsuzluksa zaten benim yapabileceğim bir şey yok çünkü uyumsuz olması için hiçbir şey yok, dediğim gibi sadece görüntü gidiyor ve o anda kartı izliyorum hiçbir acayip durum oluşmuyor, sinyal de gitmiyor çünkü sinyal gitse monitör hemen standby konumuna geçer.
Her neyse bakalım bir şekilde halledeceğim, bilgisayarın arkasındaki çıkardığım metal levhayı da silikonla yapıştırdım açık kalırsa toz girer çünkü.

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 28.06.2021, 02:36   #29
Rosebud
Müdavim

@Heliosaga yabancı bir kaynaktan bazı bilgiler edindim gerçi burada oyun oynarken oluşan siyah parçalanmalardan flicker'dan söz ediyor, tam olarak benimki gibi değil ama aynı mantık bende de geçerli olabilir mi ne dersin!
Türkçeye çevirdim anladığım kadarıyla hem entegre hem de özel grafik kartına sahip olan bilgisayarlarda otomatik olarak hangi kartın devreye gireceğinin kararında bazı aksamalar oluyormuş yani iki kart arasında bir nevi çekişme gibi o yüzden hangi program buna sebep oluyorsa o programı Nvidianın panelinden Nvidia kartın işlemcisinin çalıştırmasını sağlayın diyor, bende de buna sebep bu olabilir mi, çünkü, Nvidia kartın içinden çıkan rehberde kurulum adımlarını sayarken iki kartlı sistemlerde entegre olan kartı devreden çıkarmayı sisteminizin kılavuzundan öğrenin diyordu ne demek istediğini anlamamıştım ama sanırım bunu kastediyordu.
Yazı aynen şöyle:

PC'lerin çoğu, 'entegre grafik çipi' aracılığıyla grafik oluşturma yeteneğine sahip olacaktır. Bu, bilgisayarınızın beyni olan CPU'da (merkezi işlem birimi) bulunur. Ancak, oyun veya video düzenleme için kendinize özel bir grafik kartı satın aldıysanız, büyük olasılıkla, grafik görevlere gelince, ağır yükü onun üstlenmesini isteyeceksiniz.

Teorik olarak bilgisayarınız, mevcut görevin ne kadar yorucu olduğuna bağlı olarak tümleşik grafikler ve özel grafik kartınız arasında geçiş yapmalıdır. Bu, en tutarlı performans için ara sıra yanlış gitme eğilimindedir ve pahalı grafik kartınızın işini yaptığından gerçekten emin olmak için, varsayılan grafik sağlayıcı olarak ayarlamak genellikle en iyi eylemdir.

Varsayılan bir grafik kartı nasıl ayarlanır

Adım bir
Nvidia Denetim Masasını açın. Bunu masaüstüne sağ tıklayarak yapabilir veya seçeneği Görev Çubuğunun bildirim alanında bulabilirsiniz.

İkinci adım
3D Ayarları altında 3D Ayarlarını Yönet'i seçin.

Adım üç
Program Ayarları sekmesine tıklayın ve açılır listeden grafik kartı seçmek istediğiniz programı seçin.

Adım dört
Şimdi açılır listeden 'tercih edilen grafik işlemcisini' seçin (genel ayar olarak hangi otomatik seçeneğin listelendiğini görebilirsiniz). Özel grafik kartını kullanmak istiyorsanız, Yüksek performanslı Nvidia işlemciyi seçin.

https://www.techadvisor.com/cmsdata/...ics_card_4.png

TEARS AND SOUVENIRS

Eski 03.07.2021, 02:29   #30
Rosebud
Müdavim

@Heliosaga, ne yaptım ettim karttaki sorunu çözdüm, haber vereyim dedim.
4 gün kadar önce yabancı bir youtube videosunda Nvidia kartlarda yapılması gereken ayarlar diye bir video izledim orada anlatılan kart sanıyorum 1080 ti idi ama menü aşağı yukarı aynıydı, benzer maddelerde sözünü ettiği gibi birkaç değişiklik yaptım, sonra farkettim ki ekrandaki siyah göz kırpmalar (flashing diyorlar) çok azaldı fakat bu sefer hiç yapmadığı bir şey yapmaya başladı ve bilgisayar her açıldığında windows ekranı çıktığı anda mutlaka 1 kere yapmaya başladı, daha sonra aklıma bazı sitelerde bunun bir kablo sorunu olduğunu, yetersiz kabloların buna sebep olduğunu söyleyenler aklıma geldi ve kıydım paraya 130 TL'ye altın uçlu vesa sertifikalı Paugge marka bir DP kablo aldım, işte alış o alış 3-4 gündür tek bir kere göz kırpmadı.
Velhasıl iyi ki geri göndermemişim acayip memnunum, hem bilgisayarın açılışını hızlandırdı hem videolar da dahil bütün görüntüler photoshoplu gibi pürüzsüz oldu, hem de benim Topaz Gigapiksel adında fotoğraf büyüten bir programım vardı eski kartta işlem yaparken inim inim inliyor zar zor büyütüyordu bu 3 saniyede bitiriyor işi.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ekran, kartı, sorunu, sürücü, yazılım

Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)

Seçenekler