Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.12.2013, 00:51   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kahvaltıda Yapılan Önemli Hatalar

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve ihmal etmeye gelmez. Ancak sabah erken saatte uyanıp kahvaltı hazırlamaya üşenenler için bir eziyet gibidir.

Sağlıklı yaşam bir bütündür ve tek başına yaptığınız hareketler elbette iyi sonuç verir ancak yaşamınızı tamamıyla değiştirmek için öncelikle sağlıklı beslenme düzeni oluşturmanız gerekir.

Sabah kahvaltılarında yapılan yanlışlar çoğu zaman hiç farkında olmadığımız detaylarda gizlidir. Bakalım o yanlışlar nelermiş?

Meyve suyu
Meyve sağlıklı bir besindir ancak içinde şeker olduğunu unutmayın. Yani, tükettiğiniz porsiyon miktarı önemlidir.
Meyve suyuna gelince; oldukça yüksek kalori aldığınızı ve asıl vitamini bıraktığınızı bilmelisiniz. Vitamin, mineral ve lifler meyvenin özündedir, suyunda değil. Siz suyunu sıkıp, meyveyi çöpe attığınızda tüm değerli maddeleri de atmış olursunuz. Bunun yerine bir bardak su içip yanında bir porsiyon meyvenin kendini yemeyi tercih edin.

Az kahvaltı

Sabah erken saatte az yemek için, kuş gibi kahvaltı etmek, size kilo verdirmez. Tam tersi gün içinde acıkmanıza ve daha fazla yemenize neden olur.

Bedeninizi her öğünde yeterince beslemezseniz, bir sonraki öğünde size iki katı yemek yedirir veya bir seferde çok kalorili şeyler yersiniz.

Kahvaltı gibi kahvaltı

Önünüze çörekleri, poğaçaları, kekleri koyarak kahvaltı etmeyin. O sadece kötü kalori, kahvaltı değil!

Sebzesi, yeşilliği olan ve vitamin, mineral ve protein içeren sağlıklı kahvaltılar edin. Karbonhidrat deposu olmayın.

Kahve tüketimi

Sabah uyanınca kahve içmeden ayılamayanlardan mısınız? Buna bir sözümüz yok ancak sabah kahvesi, kahvaltı yerine geçmez. Kahve içerek sabah öğününü geçiştirmeyin. Kahvenin de içmeniz gereken miktarlarını gün içinde aşmamaya özen gösterin.

Kahvaltı etsem ne olacak?

Bazıları kahvaltının çok abartıldığını düşünüyor olabilir. Birkaç bardak çay ve kahve sonra zaten öğle yemeği vakti geldiğinden, kahvaltı etmeden güne başlamak hatasına düşen çok insan var.

Ayrıca bir gece önce geç saatte edilen abur cubur dolu ve yüklü akşam yemeği yüzünden kendinizi aç hissetmiyor olabilirsiniz ancak bu yanıltıcıdır.

Kahvaltı etmezseniz metabolizmanız çalışmaz ve kendinizi uyuşuk hissedersiniz. Ayrıca olmadık bir saatte acıkırsınız ve ne yiyeceğinizi bilemeden saldırırsınız.

Açık büfe kahvaltı

Büfe stili ve zengin alanlara yayılmış kahvaltılar size yemeniz gerekenden fazlasını aldırır ve karnınız doymasına rağmen, gözünüz aç kalır.

Çörekler, üstü kaplı kekler, meyve salataları, yemeyeceğiniz kadar çok reçel çeşidi gibi göz alıcı besinler sizi daha çok yemeğe teşvik eder.

Doğru kahvaltı

Sabah aç karnına bir bardak ılık su için ve kahvaltınızı sağlıklı besinlerden oluşacak biçimde hazırlayın. Sabah işe gitmek için az zamanınız kalıyor ve uzun kahvaltılar hazırlayamıyorsanız, yulaf ve lifli gıdalar, biraz meyve, kepek ekmeğine tost gibi bir alternatifi tercih edebilirsiniz.
Kaynak

Eski 01.12.2013, 00:55   #2
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Kahvaltıda Yapılan Önemli Hatalar

Sigara böreği, tereyağı, salam.. of diyorum. Hepsini çok sevsem bile yemiyorum. Sağlıklı bir şekilde kahvaltımı yapmaya dikkat ederim.

Teşekkürler Canancığım bilgiler için.
8 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.2013, 00:59   #3
Efruz
Dost Nâzım

Hafta içi dikkat etmem imkansız. Onun yerine hafta sonu özene bezene hazırlıyorum, maydanoza kadar yiyorum

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

8 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.12.2013, 01:03   #4
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Sabah kahvaltı etmedim mi kimse yanıma bile yaklaşmasın,terör estiririm ortalıkta
Üstelik ben doğru kahvaltı edenlerdenim Sabah kalktığım gibi önce bir bardak su içerim daha sonrada oturup adam gibi kahvaltımı ederim.Meyve ve yeşilliği ile Üzerine de şekersiz çay .Kahve zaten hiç sevmem.Kendime aferin çektim bak şimdi.
Paylaşım için teşekkürler Canan
Eski 17.02.2014, 11:36   #5
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Sabah sabah birşeyler yemek her ne kadar bana uymasada sağlklı olmak adına kahvaltımı ediyorum.Ilık suyumuda kesinlikle içerim.Hafta içi sıradan besinler tüketirken hafta sonu şölen sofrası hazırlıyorum ondan sonra gelsin kilolar. Meyve suyu hergün masamızda olur ,turunçgillerden ortaya karışık sıkıyorum. Sabah meyve yemek alışkanlığımız yok.

Önemli hatalardan bir kısmını yapıyorum.

Teşekkürler Canan.
Eski 17.02.2014, 14:20   #6
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Kahvaltım tost olsa bile yoğurtsuz asla oturmam.

Kıtır ekmek yanına şekersiz çay.

Alternatif içeceğim elma suyu olabilir.

Önemli bilgiler için teşekkürler Canan.
Eski 17.02.2014, 14:47   #7
SoRGeNTe
Gerçek Üye

Benim için kahvaltı 1 dilim kepek ekmeği, ince bir dilim light beyaz peynir ve yeşillikten ibaret. Görselde ki kahvaltıyı artık ancak rüyalarımda görüyorum.
SoRGeNTe'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.02.2014, 14:59   #8
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Bir tane haşlanmış yumurta, beyaz peynir, zeytin, ceviz ve kuru kayısı kahvaltı tabağim budur yanın şekersiz çay.. İki dilim kepek ekmeği..

Teşekkürler Canan

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alternatifi, boğaça, büfe, çörekler, ekmeğine, hatalar, kahvaltıda, kalori, kaynak, kekler, kepek, meyve, reçel, salataları, teşvik, tost, yulaf ve lifli gıdalar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler