Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar

Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar Geçmişten günümüze gelen yapıtlar...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.05.2013, 20:04   #1
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bomonti Bira Fabrikası | Eski İstanbul'un İlk "Arpasuyu" Fabrikası

Bomonti Bira Fabrikası

Eski İstanbul'un İlk Arpa Suyu Fabrikası

Bomonti Bira Fabrikası, adını İstanbul'un en eski semtlerinden birine vermiş olup, Osmanlı İmparatorluğu'nda modern bira üretim tekniği ile imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisidir. Sahibi, Efes Pilsen'dir.

1839 senesi sonrasında Batı'ya açılma sürecinde, bira Osmanlı'ya girmiştir. Biranın 1847 öncesi tüketildiği ve üretildiği söylenebilir. 1840'li yıllarda ise, birahaneler açılmaya başladı. Osmanlı'da bira üretimi 1896 yılında 12.000 hl idi (1,2 milyon litre). Bu oran hızla artmıştır ve 1913-1914 yılları arası 9,9 milyon litreye ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde bu rakama ancak 1940'lı yıllarda ulaşılmıştır.

Osmanlı Zamanında Yayınlanmış Bomonti Reklamı

İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından 1890 senesinde Feriköy'de kurulan fabrika, 1938 yılında Tekel'e geçmiştir.

1902 yılında işletmelerini bu gün İstanbul Tekel Bira Fabrikası, eski adıyla Bomonti Bira Fabrikasının bulunduğu yere naklettiler. 1912'de Bomonti ve rakipleri olan Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdular.

Bomonti Bira Fabrikasının İlk Zamanları

Bomonti Bira Fabrikası ana binasına zaman içinde yeni üniteler eklenmiştir. Eklenen bu ünitelerle fabrika bugün 40 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Bu ünitelerden biri olan Bomonti Bira Bahçesi 1930’lu yıllarda İstanbulluların hizmetine açılmış, bu hizmeti 1950'li yıllara kadar sürdürmüştür. Fabrika 1938 yılında Tekel yönetimine girmiş, uzun bir süre sonra Efes Pilsen tarafından satın alınmıştır. 1976 yılında 37 milyon litre üretime ulaşmış fabrika, 1991 yılında üretim durdurulmuş ve boşaltılmıştır. Binayı ve arsasını alan "IC İçtaş İnşaat", 2010 yılında bu alan üzerinde yeni bir projeye başlamıştır.

Ayrıca Şişli'deki tek alkollü içki fabrikası Bomonti Bira Fabrikası değildir. Ali Sami Yen Stadı'nın yanında ünlü "Likör Fabrikası" vardır.

Eski Bir Bomonti Bira Şişesi

1930 ve 1950 Yılları Arasında Hizmet Veren Bomonti Bira Bahçesinde Biralarını Yudumlayan Hanımlar

Piknikte Bir Aile, Ünlü Bomonti Biraları Onlara Eşlik Ederken

Bomonti Bira Fabrikasının Bakımdan Önce ki Hali

Eski 14.05.2013, 21:17   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Bomonti Bira Fabrikası | Eski İstanbul'un İlk "Arpasuyu" Fabrikası

Ben de Bomonti adı nereden geliyor, neden Bomonti ki demiştim başlığı görünce. İsviçre'li kardeşlerden almış adını.

Şimdileri erkekler bile her yerde bira içemezken, 1930 yıllarında, kadınlar rahat rahat bira içiyorlarmış....

Teşekkürler Sevdacığım ellerine sağlık

Eski 14.05.2013, 23:49   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Bomonti Bira Fabrikası | Eski İstanbul'un İlk "Arpasuyu" Fabrikası

Kaderine terk edilmiş. Yakın zamanda burasını yıkarlar. Tam olarak tarihe gömülür..

Bilmediğim bir konuyu da öğrenmiş oldum, ellerine sağlık, teşekkürler Sevda.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.05.2013, 00:31   #4
Basakca
Müdavim

Alıntı:
Ayrıca Şişli'deki tek alkollü içki fabrikası Bomonti Bira Fabrikası değildir. Ali Sami Yen Stadı'nın yanında ünlü "Likör Fabrikası" vardır.
Likör Fabrikası bizim eski yerimiz idi. Evet 2006 yılında kurulan başkanlığımıza, 2009 yılının başına kadar ev sahipliği yapmış, bu tarihte satıldığı için 5 ay gibi bir sürede şimdiki yerine taşınmıştı. Ve Ali Sami Yen Statının yeni yeri de inşa edildiğinde de hemen yıkıma başladılar. Şu an eski Likör fabrikasının yerinde yeller esiyor.

Bomanti Bira Fabrikasının akibeti de aynı.

İşin garip tarafı da eskiden pek revaçta olan üretimi olduğu halde Bomanti marka biranın da tadını hiç bilmiyorum. Gerçi şimdilerde revaçta olan markaların da tadını unutacağız gibi...

Tarihe verdiğimiz ehemmiyet, yerlerine dikilen AVM'ler ve residanslardan anlaşılıyor.

Bir müze haline getirilerek turizme sunulması gereken yerlerimiz rant uğruna peşkeş çekilmeye devam etmektedir.

6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.05.2014, 16:01   #5
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Bomonti Bira fabrikası ve Nestle görünen firmalar. Arkada 1890'lı yıllardan mimari kule şapkalı havalandıma bacalı kırma çatılı bir bina görülüyor yapı bira fabrikası binası. Günümüzde ise burada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin bir kampüs yerleşkesi bulunmaktadır.

6 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.05.2014, 16:46   #6
Canan
Çiçekci kız

Tarihi yapıların kıymeti bilinip ayakta tutulsaydı keşke.
Üniversitese kampüsünü başka yere yapsalardı.

Teşekkürler Sevdacığım...
Eski 16.01.2015, 21:38   #7
Ekin
Başına Buyruk

Bende Bomontinin adını duyunca şaşırmıştım. Ama hiç araştırmamışım.

Ve şişlide bomontide denk gelmedim. Yada dikkatimi çekmemiş.

Teşekkürler Sevda
Eski 16.01.2015, 23:35   #8
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Halen nedenini bilmem ama içtiğim tek biradır. Tarihinden dolayı mı, behzat Ç.den dolayı mı tadından mı bilmiyorum.. peeh..

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
6 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.01.2016, 00:46   #9
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Doğuş Grubu Bomonti'de Eğlence İstiyor

Eğlence ve yeme-içme sektörlerine yatırımlarıyla bilinen Doğuş Grubu Bomonti Bira Fabrikasına talip. Şahenk, Bomonti Kültür ve Eğlence Merkezi adıyla şirket kurdu.

Uzun yıllar “Tekel Birası” adı altında üretimini sürdüren fabrika 1991 yılında tamamen boşaltıldı. 2006’da düzenlenen ihalede binanın 49 yıllığına tahsisini 60 milyon 250 bin liraya IC Holding almış, grup burada 250 milyon Euro’luk yatırımla 35 katlı kulesinde toplam 829 standart odası bulunan dev bir Hilton Oteli hayata geçirmişti. Projenin yer aldığı toplam 166 bin 15 metrekare arazinin 12 bin 715 metrekaresini Bomonti Bira Fabrikası oluşturuyor.

Kültür ve eğlence merkezi olarak bölgeye çekim merkezi oluşturması planlanan tarihi Bomonti Bira Fabrikası otelin açılmasıyla birlikte birbirini tamamlayan yapılar olarak hayata geçirilecek.

8 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.2020, 14:21   #10
Canan
Çiçekci kız

Sonradan eklediğin görselleri ben görmemişim.

Ellerine sağlık canım

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alkol, arpasuyu, bahçe, bira, bomonti, bomonti bira bahçesi, çağdaş türk kadını, efes pilsen, fabrikası, feriköy, imalat, istanbulun, isviçreli kardeşler, konstantinniye, muasır medeniyet, osmanl, piknik, tarihi yapı, tekel bira fabrikası, ünite

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)