Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Karadeniz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.05.2012, 10:50   #21
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Şehzadeler Şehri Amasya Hakkında Her Şey

Dalgakıran, bu başlığın , zengin, her yönlü kültür ve tarihe sahip bir ilimiz için yetersizliği tesbitine katılıyorum.

Teşekkür ederim
Eski 13.11.2012, 21:45   #22
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.11.2012, 21:56   #23
Ilgın
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Okul arkadaşlarım vardı Amasya ve Merzifonlu çok överlerdi memleketlerini; Dedikleri doğruymuş, konuyu hazırlarken gördüm gerçekliliğini. Daha eksiklikler var ilçeleri, örf ve adetleri ve Ferhat ile Şirin efsanesi onlar da bir zaman sonra gelecek.

Güzel yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
Senin yazını okumasam buradaki eksikliği göremeyecektik. Yahu Amasya'yı bu kadar tanıtmışsınız ama Merzifon Eşeği unutulmuş bu vesile ile kendisini takdim edelim.

Eski 13.11.2012, 22:08   #24
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ilgın Mesajı göster
Senin yazını okumasam buradaki eksikliği göremeyecektik. Yahu Amasya'yı bu kadar tanıtmışsınız ama Merzifon Eşeği unutulmuş bu vesile ile kendisini takdim edelim.

Şehrimin köyü Taraşçı'nın da eşekleri ünlüydü Ilgın. Artık ünleri de yok, kendileri de. Sanrım Merzifon'da da eşek yoktur artık

Lale, resimler çok güzel, ellerine sağlık.
Eski 25.05.2013, 23:10   #25
Canan
Çiçekci kız

Amasya'nın girişinde sizi, büyük bir efsane heykel karşılıyor...

Strabon

Dünyanın ilk Çoğrafyacısı M.Ö. 63'te Amasya'da doğdu. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. İyi bir eğitim gördü. Genç yaşında Amasya'dan ayrıldı. Tarih, cografya ve felsefe alanında dünyada söz sahibi oldu. Bu konuda hala kaynak olarak kullanılan eserler yazdır. Ömrünün son 27 yıllık kısmını 'Benim Memleketim' dediği Amasya da geçirdi. M.S. 21 de Amasy'da öldü.

Amasya'da valilik yapan fakat, Osmanlı tahtına geçemeyen Şehzadeler.

• Yıldırım Bayezid
I. Murat Han'ın oğludur. 1386 da Amasya'yı Osmanlıtopraklarına kattı ve Amasya'nın ilk Osmanlı dönemi Sancak Beyi ( vali) oldu. 1389 da babasının savaş meydanında şehit edilmesinin ardından Osmanlı Devletinin başına geçti.

II. Bayezid
Fatih Sultan Mehmed Han'ın oğludur. 1447de doğdu. 1454 yılında henüz 7 yaşında iken Amasya'ya vali olarak atandı. Aralıksız 26 yıl Amasya valiliği yaptı. 1481de babasının vefatı ile birlikte Osmanlı tahtına çıktı.

• Çelebi Mehmed ( I. Mehmed )
Yıldırım Bayezid'in oğludur. 1389 da Amasya Sancak beyi (valisi) oldu. 1402 Ankara savaşında Timur'a yenilen ve dağılan Osmanlı birliğini Amasya'daki dirayetli yönetim anlayışı ile yeniden sağlamıştır.
  • Fatih Sultan Mehmed ( II. Mehmed )
Sultan II. Murad'ın oğludur. 1438 de Amasya Sancak Beyi ( valisi ) oldu. Bir yıldan kısa bir süre bu görevin başında kaldı. 1451 de babasının vafatı ile birlikte Osmanlı devletinin başına geçti.

• II. Murad
Sultan Çelebi Mehmed'in oğludur. 1402 de Amasya'da doğdu. 1413 de Amasya Sancak Beyi ( valisi ) oldu. 1419 da babasının vefatı ile birlikte henüz 17 yaşında iken Osmanlı Devletinin başına geçti.
  • III. Murad
II. Selim'in oğlu, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunudur. 1546 da doğdu. 1467 Amasya Sancak Beyi oldu. 1568 de doğum yeri olan Manisa Sancak beyliğine atandı. 1574 de babasının vefatı ile birlikte Osmanlı devletinin başına geçti.

• Yavuz Sultan Selim ( I. Selim )
Sultan II. Bayezid'in oğludur. 1470de Amasya'da doğdu. 11 yaşına kadar Amasya'da babasının yanında kaldı ve iyi bir eğitim aldı. Daha sonra, Trabzon'a vali olarak tayin edildi. 1512 de babası II. Bayezid'in tahttan feragati ile birlikte Osmanlı devletinin başına geçti.

Eski 29.09.2013, 15:34   #26
Canan
Çiçekci kız

Amasya İlinin Tarihçesi

Yapılan arkeolojik araştırma ve bulgulara göre Amasya'da ilk yerleşme M.Ö. 5500 yıllarında başlayıp Hitit, Frig, Kimmer, İskit, Lidya, Pers, Hellen, Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerinde de kesintisiz olarak devam etmiştir.

Pontuslar (M.Ö.333 - M.Ö.26) tarafından yapılan Kral Kaya Mezarları, günümüze kadar ulaşarak kentin anıt eserleri arasına girmiştir.

700 yıl Bizans egemenliğinde kalan Amasya, Melik Ahmet Danişmend Gazi tarafından 1075 yılında fethedilerek bu kentte ilk Türk - İslam Egemenliği kurulmuştur.
Osmanlı Anadoluda Türklerin ilk şehir hayatına geçiş yaptıkları yerlerden birisi de Amasya olup öz be öz Türk oymaklarının Amasya ve civarında yerleşmiş olması, korunaklı bir yapıya sahip olması nedenleri ile Osmanlı Şehzadelerinin Amasyada yetiştirilmesi uygun bulunmuştur. Bu Sebeplerledir Şehzade Çelebi Mehmet Timur nedeni ile dağılan Anadolu birliğini Amasya ve civarındaki Türkmenlerden sağladığı güçle tekrar sağlamıştır. .

Şehzade Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmet, Şehzade Murat (II), Şehzade Ahmet Çelebi, Şehzade Mehmet (II), Şehzade Alâeddin, Şehzade Bayezid (II)), Şehzade Ahmet, Şehzade Murat, Şehzade Mustafa, Şehzade Bayezid ve Şehzade Murad (III) çeşitli tarihlerde Amasya'da Valilik yapmışlardır.

Bu dönemde kentte birçok ilim admı yetişip saray, çeşme, medrese, cami, türbe v.b. kalıcı eserlerle, şehir bir kültür merkezi olarak tarihteki yerini almıştır. Tarihin akışı içerisinde önemli roller üstlenen Amasya, Kurtuluş Savaşı sırasında yine ön plana çıkmış, Kurtuluş mücadelesinin planları bu kentte hazırlanmıştır.

Kaynak
Eski 29.09.2013, 20:36   #27
Jazz
Uzman Üye

Doğu Karadeniz turu çerçevesinde iki kez gittim Amasya'ya; muhakkak gidin, görün...

6 Üyemiz Jazz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.12.2013, 14:01   #28
ReaL
Deniz Sevengillerden

Çok güzel konu olmuş, konu başlığındaki gibi gerçekten "Amasya" hakkında herşey olmuş.. Ellerine sağlık, teşekkürler Canan..

Ben de birkaç fotoğraf ekleyeyim..

Fotoğraflar wow.turkey sitesinden alınmıştır. Fotoğrafları çeken arkadaşların ellerine sağlık, her biri ayrı bir güzel..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.12.2013, 14:18   #29
Cansuyu
« Gün Batımı »

Elma tadında bir konu olmuş. Bütün kareler birbirinden güzel.

Efsaneleride ayrı bir tat..

Alıntı:
Elmaları soyarım
Ben gönlüne kayarım
Beni kabul etmezsen
Gençliğime kıyarım
Duydun değilmi @Canan

Emeği geçen arkadaşlara teşekkürler..

3 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.12.2013, 14:22   #30
Canan
Çiçekci kız

Eklediğin resimler de çok güzel. Teşekkürler ReaL..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ahmet, amasya, bölümünde, çelebi, çorum, güneyden yozgat ve güney, hakkında, kale, kalıntıları, karadeniz bölgesi, kral, kuzey, mehmet, mezar, mura, orta, samsun, tokat, Şehri, Şehzade, şehzade yıldırım bayezid, Şehzadeler

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler