Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.05.2022, 20:59   #1
Gülümsün
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Geçmişte Yaşadığınız Olayların Etkisinde Kalıp Kalmadığınızı Gösteren 5 İşa

Geçmişte Yaşadığınız Olayların Etkisinde
Kalıp Kalmadığınızı Gösteren 5 İşaret

Günlük yaşamınızda sebepsiz yere arkadaşlarınızla, ailenizle kavga ediyor ve tüm bunların üstesinden gelmeyeceğini düşünüyorsanız geçmişte yaşadığınız travmatik olaylar bilinçaltınızda halen etkisini sürdürüyor olabilir.

Pek çok insanın farkında bile olmadığı bu durum ile gizlice savaştığınız biliyor muydunuz? Bir şey olup olmadığını anlamak istiyorsanız bu 5 işarete dikkat edin. Bunlardan 2 tanesini bile yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almanızı öneririz..
  • Her zaman öfkeliyseniz
Normalde birlikte çalışmayı sevdiğiniz yöneticiniz neden performansınızın düşük olduğunu sorguluyor veya yakın bir arkadaşınız planlarınızı neden son dakika iptal ettiğinizi soruyor olabilir. Her iki senaryoda da karşı tarafa normalden daha çok sinirleniyor ve nedenini bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda, size en yakın olan dostlarınız sürekli bu duygu durumunuzu yükleniyor ve hoşlarına gitmemelerine rağmen sizi idare ediyor. Çünkü daha önce travmatik olaylar geçiren bir kişi etkisinde kaldıysa farkında olmadan, yakın oldukları kişilerle araların da çok fazla çatışma geçer.

• Yeni alışkanlıklarınız varsa
Nedenini bile bilmeden su yüzüne çıkan endişeli duygulardan kaçınmak veya bunlarla baş başa kalmak için koltuk değneği olarak kullandığınız yüksek alkol tüketimi, tütün kullanımı gibi alışkanlıklar hayatınızın merkezinde yer alabilir. Geçmişe dair hissettiğiniz duyguları köreltmeye çalışıyor ya da sadece günü geçirmek amacıyla bunları sık sık tekrarlıyorsanız, alışkanlık haline gelmiş demektir.

• Konudan kaçınıyorsanız
Geçmişe dair travması olan bireylerin terapiye başlayana kadar bu durumdan haberleri olmadığını biliyor muydunuz? Bunun nedeni beynin en iyi yaptığı şeyi yapması, yani bizi travmatik olaylardan koruması. Bu birkaç şekilde gün yüzüne çıkabilir, örneğin çocukluk travmalarınızı hatırlamıyor olabilirsiniz. Durum bu şekilde olsa bile ‘Çocukluk travmalarım var.’ cümlesinden kopmalısınız. Bu durumda olan kişiler konunun beynimize duygu ve hafızayı nasıl işlediğimizle ilgisi var. Karmaşık travmaya sahip insanlar çocukken deneyimlerini gömerler, ilerleyen yıllarda yetişkin olduklarında biraz hayal kurmaya ya da inkar içinde yaşamaya eğilimlidirler.

• Her şey sizin kontrolünüzde olmasını istiyorsanız
En güçsüz ve en masum yıllarınızda yani çocuklukta yaşanan travma, yetişkinlikte olumsuz etkilere yol açabilir. Bahsettiğimiz olumsuz etkilerden en sık rastlananı ise kesinlikle ‘kontrolcülük’. Çevrenizdekilerin eylemlerini kontrol etmekten, karşınızdaki kişileri memnun etmek için onların bütçelerini, duygularını kontrol etmek sizin için vazgeçilmez bir eylemdir.

• Kendinizi ‘boş’ hissediyorsanız
‘Kendini ‘boş’ hissetme’ her ne kadar depresyona bağlı bir duygu durumu olsa da travmalarınız için de geçerlidir. İnsanlar terapiye kendileri gibi hissetmedikleri için giderler. Çoğu zaman ‘En iyi hayatımı yaşamıyorum.’ şeklinde cümleler kurarlar ve bu tarz cümleler onları motivasyonu eksik bireyler yapar. Bu tarz konuşmaların sebepleri terapiye gidene kadar tam olarak anlaşılmaz. Eğer tek başınıza terapi konusunda halen ön yargılarınız varsa grup tedavileri size daha cazip gelebilir.

Kaynak

Eski 28.05.2022, 00:10   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Geçmişte Yaşadığınız Olayların Etkisinde Kalıp Kalmadığınızı Göstere

Benim tek çocukluk travmam, kanser teşhisi konan doktorun bizi hastane hastane gezdirmesiydi. Üzerimde bir sürü araştırma yapıldı, kendimi denek gibi görmüştüm. Sonuç olarak yanlış teşhis olduğu ortaya çıktı ama bana o travma yetti. Çocukluğumda da kanserli sözleriyle mücadele etmiştim. Artık travmaları tecrübeler olarak değerlendiriyorum. Yıkılmadık ayaktayız.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
etkisinde, geçmişte, gösteren, kalmadığınızı, kalıp, olayların, yaşadığınız

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler