Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Akdeniz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.11.2012, 19:23   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Antalya Yat Limanı ve Tekne Gezim

Antalya Yat Limanı ve Tekne Gezim

Türkiye'nin güney batısında bulunan Akdeniz kıyısında yer alan Antalya tarih boyunca Anadolu'nun denize açılan kapılarından biri olmuştur. Antalya Kaleiçi'nde Attleis Antik Kenti kuruluşundan önce Yat Limanında Korykos adı ile bilinen bir korsan limanı bulunduğu antik kaynaklardan bilinmektedir. ''Kaya Kovuğu'' anlamında gelen Korykos, falezlerin hem doğal yapısı hem de sığınma limanı oluşu bakımından önem taşımaktadır. Liman ve gerisinde gelişen Antik Attaleia kenti milattan önce 2 yy.'dan itibaren kesintisiz iskan görmüş ve günümüze kadar yaşayabilmiştir.

Bir zamanlar Türkiye'nin güney kıyısında Mersin'den sonra gemilerin yanaşabileceği ikinci liman olan Antalya Yat Limanı, bugünlerde sadece yatların ve bazı balıkçı teknelerinin yararlandığı bir liman haline gelmiştir.

Kaleiçi Limanı'nın Eski Hali

Kaleiçi'yle bütünleşen bir liman olması nedeniyle yeşilin ve mavinin bütün tonlarının hakim olduğu Yat Limanı, barındırdığı doğal güzelliklerini cömertçe sergilemeye devam ediyor. Tarihinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan limanda bugünlerde yerli ve yabancı turistler yatlarla Akdeniz kıyılarını günübirlik geziyorlar.

Eski Hali

Eski 06.11.2012, 00:40   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Antalya Yat Limanı

Tekne gezime başlaman önce limandan görüntüler

Yat Limanındaki minik cami: İskele Cami

Simitçiler ve Kestane satıcıları da iş başındaydı...

Eski 06.11.2012, 01:01   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Denizi ne kadar çok sevsem de, tekne ile tura çıkmak hep kabusum olmuştur. En son bundan 4 sene önce havanın pek de güzel olmadığı bir gün neye güvenip cengaverlik yaptıysam, limandaki teknecilerin ısrarlarına, daha doğrusu zorlamalarına dayanamayarak kısa tekne turlarından birine katılmak için karar verdim. Aslında denizdeki hareketlilik ve midemdeki sinyaller bana her türlü işareti yolluyordu gitme diye, ama ben daha önceki hüsranla biten katıldığım nadir tekne turlarını unutmuşçasına, inatla bu tura katıldım.

Tekne daha limandan ayrılmaya hazırlanmıştı ki, motorun mazot kokusu ilk sinyalleri mideme göndermeye başlamıştı bile. Elimden gelse denize atlayıp kıyıya yüzeceğim, ama olan olmuş, tekne hareket etmişti. Kısa süre içinde kendimi iyice berbat hissetmeye başlamış, özenle mideme doldurduğum yiyecekler çıkmak için benden komut bekler gibiydi. Denizdeki dalgalar iyice çoğalıyor, çoğaldıkça da kendimi serin sulara atasım geliyordu. Tek dileğim teknenin bir an evvel limana geri dönmesiydi. Neyseki hava sanki benim soluk yüzümü görüp acımış gibi iyice rüzgarını üfürüp, dalgaları çoğaltınca kaptan da dümeni kısa sürede limana kırmak zorunda kaldı. Kısa mesafeden görünen limana yaklaşmak benim için sanki asırlar kadar uzundu. Tekneden iner inmez istikamet ev olmuş, ertesi güne kadar da yataktan kalkamamıştım.

Zaten sevmediğim tekne turlarına bu kötü anı da eklenince, ben bir daha tekneye değil ayak basmak, yanından bile geçmedim… desem de inanmayın, yanından çok geçtim, ama binmedim.

Geçen hafta yurtdışından gelen arkadaşlarım, pastırma yazının getirmiş olduğu güzel günden faydalansınlar diye, onlarla şehir merkezinde dolaşmak için evden çıktık. Havanın güzelliği nedeniyle yollar hem yerli halkla, hem de turistlerle cıvıl cıvıldı. Ayaklarımız bizi yavaş yavaş limana doğru sürüklemeye başladı. Kaleiçi’nin üst merdivenlerinden çok güzel görünen liman, arkadaşlarımda tekne turu yapma fikri oluşturdu, ben ise kesinlikle katılmam, oturur bir yerlerde sizi beklerim dedim. Denizin sakinliği ve arkadaşlarımı kırmama duygusu ile tekne turuna sıcak bakmaya başladım. Merdivenlerden indikçe ve teknelere yaklaştıkça bu istek daha da arttı. Denizin o sakinliği amiyane tabirle "çarşaf gibi" oluşu sanki beni davet ediyor gibiydi.

Kısaca… Ben uzun bir süreden sonra dün ilk defa tekne turuna çıktım. Üstelik ne midem bulandı, ne bir şey. Harikaydı. Tekrar yat limanını denizden görmenin keyfini iyice çıkartırken, şimdiye kadar sizlere fotoğraflarını karadan çektiğim yat limanını, denizden çektiğim fotoğraflarla da gösterme imkanım olacaktı. Lafı daha fazla uzatmadan çektiğim fotoğrafları Mediter’i çatlatırcasına sıralamaya başlayayım.

Teknemiz...
Kaleiçi'nde Liman'a inen 90 küsür merdivenin başına gelince dizlerim titremeye başlamıştı zaten.Acele etmeyin, bu titreme tekne yüzünden değil, önümde aşağıya doğru uzanmış merdivenlerden dolayı. Hemen arkadaşlarımın arasına girdim ve kollarına yapıştım ikisininde. Korkumdan değil tabi, onlar misafir ve düşüpte bir yerlerini sakatlamasınlar diye bir önlem sadece.

O merdivenlerin korkusu bitmeden tekneyle burun buruna geldik. Yahu tamam Karayip Korsanı, hani filmlerinde az buçuk gülüyoruz da ama hem tekne, hem de üzerinde elinde kılıçla bu herif aşırı doz gibi geliyor insana. Geri mi dönsem diye düşünürken kendimi teknede buldum.

Limandan ayrılıyoruz...
Merdivenler de başlayan arkadaşlarımı koruma güdüsü, tekneye binerken tavan yaptı. Bir ara sağımdaki arkadaşım pis ciyakladı ama koluna geçen sağ elimin tırnaklarıyla ilgisi yokmuş bu ciyaklamasının. (O öyle dedi, demiştir, deseydi ya alla alla.)

Tekneden yayılan mazot kokusu ile iyice gerildim. Bütün dikkatimi mideme vermiş ve kendimi iyice kasmıştım. Yerlerimize geçtik ve çözülen halat, alınan demir ve yola çıkan bizler. Sonumuz hayır olur umarım.

Eski 06.11.2012, 01:16   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Limandan çıkmış ve tura başlamıştık. Denizin o pürüzsüz yüzeyi ve sallanmayan tekne nedeniyle rahatlamıştım. Mazot kokusunu da artık duymaz olmuştum. Yalnız arkadaşlarım kendilerine içecek söylerken ben yine de "bugün yediklerime ve içtiklerime sahip çıkabilsem, başka bir şey istemiyorum" dedim ve tekliflerini kibarca geri çevirdim. Israr etseler Karayip korsanının kılıcını gözüme kestirmiştim zaten. Dökerdim ikisini de denize.
Korkuyla başladığım tur zevkli bir hal almaya başlamıştı. Artık elimde kameram sizler için görüntü alırken, bir taraftan da 40 yıllık tur rehberleri gibi arkadaşlarıma bilgi vermeye devam ediyordum.

Mermerli Plajı

Hıdırlık Kulesi

Talya Oteli

Eski 06.11.2012, 02:41   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Antalya Yat Limanı ve Tekne Gezim

Hiç korktuğum gibi geçmeyen tur bitmiş ve biz limana dönüyorduk. Tutmayan deniz, bulanmayan midem, arkadaşlarımla sohbet, sizler için çektiğim fotoğraflar bana çok iyi gelmişti. Hele hele Antalya'ma denizden bakmanın tadı hala damağımda.

45 dakikalık turumuz bitti, limana geri dönüyoruz

Kaleiçi'nde Mermerli plajını ben tek kumlu plaj olarak biliyordum. Oysa bu konuyu hazırlarken bulduğum eski bir resimde Mermerli'nin tek olmadığını gördüm. Diğer kumlu plaj yenilenen liman nedeniyle betona dönüştürülmüş. Üzüldüm...

Tur bitti ve biz limanı geride bırakarak yokuşu tırmanmaya başladık. Arkadaşlarımla geçirdiğim harika bir gündü. Sizlerle paylaşmak ise ayrı bir keyifti benim için...
Eski 06.11.2012, 22:52   #6
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Çok güzel resimler, sıcacık bir anlatım ve hepsinden önemlisi bizi de unutmayıp dahil etmen.

Antalya'yı bilmeyen biri olarak şimdi çıkıp gitsem, sanırım pek çok yerini adres bile sormadan gezebilirim.

Teşekkürler Lale...

17 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.2012, 22:55   #7
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Bir dahaki sefere ''ya benide götür,ya sende gitme''

Senden harika turist rehberi olur. Gezi keyfini bizlere aktarırken ki uslubuna hayranım. ( Prag Maceran gibi)

Keyfine ortak ettiğin için teşekkürler.
Eski 06.11.2012, 22:59   #8
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Lale abla oraya hayran birisiyim ve farklı şeyler uyandırdı bende en başta özlemek gibi ..Emeklerine sağlık ilk tatilimde soluğu yine orada alırım ben

Nazan Bekiroğlu
15 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.11.2012, 23:00   #9
Kardelen26
Müdavim

Forum Gerçek ailesini gezdirir ve güzel rehberlik yaparsın Lalem, hadi bizi davet et
Şaka bir yana harika resimler, teşekkürler
Eski 06.11.2012, 23:46   #10
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Çok güzel resimler, sıcacık bir anlatım ve hepsinden önemlisi bizi de unutmayıp dahil etmen.

Antalya'yı bilmeyen biri olarak şimdi çıkıp gitsem, sanırım pek çok yerini adres bile sormadan gezebilirim.

Teşekkürler Lale...

Sizi unutup çıkarmıyım hiç ben tura mura. Hele bir Aspendos gezim var ki, hiç sorma. Evlere şenlik. Aspendos'un akustiğine kendimi kaptırıp,
Forum Gerçek adına verdiğim konserden sonra, artık her sene yapılan konserler pek rağbet görmüyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Türkü Mesajı göster
Bir dahaki sefere ''ya benide götür,ya sende gitme''

Senden harika turist rehberi olur. Gezi keyfini bizlere aktarırken ki uslubuna hayranım. ( Prag Maceran gibi)

Keyfine ortak ettiğin için teşekkürler.
Ya seni de götürürüm, ya ben de gitmem Türkücüğüm

Teşekkür ederim güzel yorumuna.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi AFiLi Mesajı göster
Lale abla oraya hayran birisiyim ve farklı şeyler uyandırdı bende en başta özlemek gibi ..Emeklerine sağlık ilk tatilimde soluğu yine orada alırım ben
Afiliciğim, senin de adım adım tanıdığın yerlerdir orası muhakkak. Belki bir dahakine birlikte gezeriz

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kardelen26 Mesajı göster
Forum Gerçek ailesini gezdirir ve güzel rehberlik yaparsın Lalem, hadi bizi davet et
Şaka bir yana harika resimler, teşekkürler
Forumcak tekne turuna çıkarız, sonucu ne olur, sorulusu kim olur bilemem

Teşekkürler Kardelenciğim.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
antalya yat limanı, cender oteli, eski mezbaha, gezim, hıdırlık kulesi, iskele camii, kaleiçi, karayip korsanları, korsan, merdivenler, mermerli plajı, paşa camii, saat kulesi, tekne, tekneyle, turist, yat limanı, yivli minare

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)