Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Pratik Bilgiler & Püf Noktalar

Pratik Bilgiler & Püf Noktalar Yemeklerle ilgili pratik bilgiler, püf noktalar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.12.2009, 11:51   #1
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bal'ın Gerçeği İle Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Gerçek balı ayırt etme konusundaki kamuoyunda dolaşan bilgilerin önemli bir kısmı ise gerçek değil. Fırat Üniversitesi Arıcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Kutlu, balda bulunan glikoz oranının hiçbir zaman dışarıdan bakıldığında anlaşılamadığını vurguluyor.

Bunu ancak laboratuvar ortamında yapılacak tetkikler belirleyebiliyor. 'Ucuz etin yahnisi yavan olur.' sözü burada da geçerli. Gıda mühendisleri, ucuza satılan balda mutlaka hile olduğunun altını çiziyor.

Uzmanlara göre, 2,5 kilogram balın 10 TL'ye satılması mümkün değil. Bunlara bal demenin imkanı yok. Sadece şekerden elde edilen ve bala benzeyen ürünler.

Kutlu, bu tür ürünlere bal aroması veya bir miktar süzme çam balı katıldığını anlatıyor. Kutlu, kovanlardaki arı sayısının 80 bin civarında olması gerektiğini söylüyor.

Kıştan çıkan arılara baharda şurup vermenin de doğal olduğunu anlatıyor ve "3. aya kadar şurup verilebilir. Bal ise 7. 8. ayda elde ediliyor. Yani 3. ayda verilen şekerin emaresi kalmıyor.

Şeker burada yavrunun büyümesi amacıyla veriliyor. Bazı üreticiler balın alındığı dönemde de şeker veriyor. Bu ticari ahlaka sığmayan bir durum.

Mısır şurubu, glikoz, reçel, üzüm şurubu ve pekmez vs. arıya ne verseniz arı bunu bala dönüştürür. Tüketiciler birlik ballarını tercih etmeli.

Arıcılar birliğinin paketleme tesislerinden alınacak bal, en güvenilir baldır. Göz kararı, sündürme ve dolaba koyma yoluyla balın gerçekliğini kontrol etmek imkânsız.

Bal dolaba konmaz. Dolaba konulduğu zaman bal oradaki nemi hemen içine çeker. Yüzeyinde bir tabaka oluşur. O tabaka oluştuğu zaman bal şekerleşir. Bu, yanlış bir uygulamadır. Bu yöntemle balın gerçekliği anlaşılmaz." diyor.

Baldaki şekeri belirlemek için başvurulan geleneksel yöntem

Çiçek balı ile şeker karıştırılmış balı birbirinden ayırt etmek için kibrit çöpünün üstüne konulacak kadar bir bal damlası ışığa tutularak içerisinde şeker olup olmadığı ayırt edilebilir.

Bal damlası şiddetli bir ışık kaynağına tutulur. Sarkmaya başlayan bal damlasında ışıklar sol tarafta toplanırsa çiçek, sağ tarafta toplanırsa şeker karıştırılmış baldır.

Ancak sağ tarafta toplanan ışık her zaman şeker karıştırılmış bal anlamına gelmez, bazen kaynağı çam ve farklı bitkiler olan ballar da ışığı sağ tarafta toplar.

Bizim için önemli olan aldığımız balın çiçek balı olmasıdır. Onun için alacağımız balın ışığı mutlaka sol tarafta toplanmalıdır.

Türk arıcısının emeği çalınıyor

Ziraat Yük. Müh. Bahri Yılmaz (TAB Yönetim Kurulu Başkanı):

"Bizim arıcılar olarak sloganımız; insanlara kalıntısız ve katkısız doğal arı balı yedirmek. Bu arıcıların sorumluluk anlayışının bir gereği. Bunu Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) ile sağlamış bulunuyoruz. Dört milyon arı kovanının her birinde bir barkot numarası var.
Merkezi olarak bilgisayar ortamında izlenerek kavanozdan kovana kadar izlenebilir arıcılık yapıyoruz. Bal arıları balı doğal kaynaklardan yapar.

Bal dışı ürünler tamamen sahtecilerin işi. Devletin laboratuvarları var, bal analizleri yapılıyor. Alo Gıda 174 hattı var, şikâyet edebilirler.

Türk arıcısının emeğine saygı duymayan, yasal boşluklardan yararlanan sahte adamlar var. GDO üretilmiş glikozları balmış gibi satıyor olmaları, hatta ihraç bile etmiş olmaları Türk balına imaj kaybettiriyor. Balı yalnızca bal arıları yapar, sahte bal olmaz."

Sahte bal yoktur

Türkiye Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Saylak:

"Büyük bir denetim yetersizliği var. Dedektif gibi çalışıyoruz, yapay balları satanları tespit ediyoruz. İlgili kuruma bildiriyoruz. Kurum işlem yapmıyor. Öncelikle bu denetim sorununun çözülmesi gerek. Piyasada sahte bal yoktur, insanların yaptığı bal vardır. Çünkü arı hiçbir zaman sahte bal yapmaz."

Gerçek balla sahtesini ayırmanın yolları

- Gerçek bal, soğuk ortamlarda şekerlenir; sahte bal şekerlenmez.

- Gerçek balın çok özel, esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

- Gerçek bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır.

- Gerçek bal, şerbet gibi aşırı tatlı değildir. Glikozlu bal daha tatlıdır. Bal ağza alındığında birkaç tür tat alınır. Yapay ballarda düz, tek bir tat olur.

- Ucuz balda mutlaka şeker ve türevi maddeler vardır.

- Bazı üreticiler şekerden elde edilen ürüne, süzme çam balı karıştırıyor. Çam balı ucuz olduğu için bu işte kullanılıyor.

- Balı dolapta bekletme yöntemi doğru değildir. Yapısı itibarıyla her zaman nemi çeker. Üzerinde tabaka oluşur. Sonra kristalleşir. Bal olmayan ürünler bu özelliği göstermez.
Eski 25.12.2009, 15:08   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Bal'ın gerçeği ile sahtesi nasıl ayırt edilir?

Bir kilo gerçek balı bir teneke bala dönüştürdüklerini biliyorum...

Büyük alışveriş merkezlerinde yapılan denetimlerde 10 ayrı markadaki kavanoz baldan 6 sının sahte olduğu çıktıydı...
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.12.2009, 15:36   #3
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

Sivas-Zara'nın balı baya ünlüdür.koli koli gidiyor türkiyenin her bölgesine.
İsteyene itinayla gönderilir
Eski 25.12.2009, 15:54   #4
Smyrna

Ben Rize'den Anzer Balı istiyorum.

2009 seson fiyatı 500 TL. Karaborsada 1500 TLye varıyormuş.
Eski 25.12.2009, 16:00   #5
Süperman
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster

Anzer Balı ile ünlü olan il Artvin değilmiydi
Sinekvalesi'nin memleketiydi Artvin, her gittiğinde 1 kavanoz getiriyordu Ama o bizi Anzer diye kandırıyordu heralde, bu kadar pahalıysa karışım yedirmiştir bize Ama güzeldi
Eski 25.12.2009, 16:11   #6
Smyrna

Sinekvalesi iyi kandırmış sizi...
Eski 25.12.2009, 16:24   #7
Süperman
Uzman Üye

Çok kaliteli baldı ama piyasadakilere 10 çeker
Eski 25.12.2009, 16:49   #8
Smashmouth
Süper Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi D@rk@ng€L Mesajı göster
Sivas-Zara'nın balı baya ünlüdür.koli koli gidiyor türkiyenin her bölgesine.
İsteyene itinayla gönderilir

Her geçişimde alırım
Eski 25.12.2009, 17:22   #9
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Smashmouth Mesajı göster
Her geçişimde alırım

nerden gelip nereye geçiyon
Eski 25.12.2009, 17:31   #10
Megan
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster

aslında anzer balı içindeki polenler açısından pekte zengin bir bal degil ,ama yıllar oncesinden beri yapılan çok iyi pazarlama sayesinde çok unlu bir marka oldu ,
ureticilerde fiatını duşurmemek için bilinçli olarak uretimi az yapmakta ,böylece az uretim çok kazanç elde etmekteler .

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayırt, balın, nasıl, sahtesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler