Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu > Avrupa

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.03.2020, 15:44   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Avrupa'nın Göbeğinde Bir Türk Hasabası: Telfs

www.youtube.com/watch?v=MPJ7SFfPjb8

Avrupa'nın göbeğinde bir Türk kasabası: Telfs

Burası Avrupa'nın göbeğindeki Türk kasabası. Avusturya'nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs kasabasının nüfusunun hatırı sayılır bir kısmını Türkiye'den gelen insanlar oluşturuyor. Özellikle İç Anadolu ve Konya'lı Türk göçmenlerin bulunduğu küçük şehire gidenler bir Anadolu şehrinden farkı olmadığını gözlemliyor. Peki bu ilginç kasabanın hikayesi ne? Neden bu kadar Türk Telfs'te yaşıyor? İşte günlük yaşamından kareleriyle ve ilginç hikayesiyle Telfs..

Avusturya'nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs belediyesi, Türk nüfusunun çokluğuyla dikkati çekiyor. Avusturya şehirleri Innsbruck'a 33, Salzburg'a 215, Almanya'nın Münih şehrine ise 138 kilometre uzaklıkta olan Telfs, yeşil doğası, sakin ve düzenli yapısı, sanayi ve turizm geliriyle dikkati çekiyor. Peki bu şehirde Türk nüfusu ne kadar?

15 BİN KİŞİLİK NÜFUSUN 3 BİNİ TÜRK

Yaklaşık 15 bin nüfuslu şehrin yüzde 20'sine yakınını Türk kökenli vatandaşlar oluşturuyor.

Telfs'e yaklaşık 40 yıl önce tekstilde çalışmak için gelen Türk işçiler, daha sonra bu küçük şehre akrabalarını da getirdi. Zamanla artan Türk nüfusu, 3 bine yaklaştı. İlk dönemde tekstilde çalışan Türkler, daha sonra hizmet sektörü, metal sanayi, turizm, restoran işletmeciliği, esnaflık gibi sektörlere de geçiş yaptı.

TÜRKÇE GÜNLÜK YAŞAMIN PARÇASI

Türkçe günlük yaşamın parçası Telfs'te Türkçe, günlük yaşamda çok sık konuşuluyor. İşletme isimlerinde ve menülerde Türkçe kelimeler kullanılırken, her yaştan Türkler kendi aralarında ana dillerinde iletişim kuruyor

ÇOĞUNLUK KONYA VE CİVARI İLLER

Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu İç Anadolu Bölgesi'nden vatandaşlar oluşturuyor. Konya ve civar iller Ankara, Kırşehir, Aksaray, Niğde'den gelen vatandaşlar, Telfs'teki Türk nüfusunda büyük yer kaplıyor. Bunun yanı sıra Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nden de vatandaşlar Telfs'te hayatını sürdürüyor.

Telfs Belediyesi Meclis Üyesi Türk siyasetçi Güven Tekcan ise Türk vatandaşların oylarıyla 2 dönemdir meclis üyeliğine seçildiğini söyledi. Şehrin yaşam açısından çok güzel olduğuna değinen Tekcan, "Telfs'te yaşamak bir ayrıcalık. Buraya ilk gelenlerimiz 35-40 yılını doldurdu. Biz, üçüncü jenerasyonuz. İlk gelenler, tekstilde çalışmak için davet edilmiş. Şu an Telfs'te 16 bin kişi yaşıyor. Bunun 2 bin 500'ü Türk kökenlilerden oluşuyor.

Türklerin kendi arasındaki iletişimin iyi olduğunu aktaran Türk siyasetçi, "Telfs'teki vatandaşlarımız köy hayatı yaşıyor. İç içeyiz. O yüzden Türkçe çok sık konuşuluyor. Çocuklarımız güzel Türkçe konuşuyor, iletişimimiz çok iyi. Kendi aramızdaki yaşantımız mükemmel. Düğünümüzde de cenazemizde de birlikteyiz.

Bir siyasetçi olarak beni memnun eden bir şey de vatandaşlarımızın Avusturyalılarla da kaynaşmış olması" değerlendirmesinde bulundu.

ESNAF: KÜÇÜK BİR TÜRKİYE OLUŞTURDUK

Şehirde farklı branşlarda hizmet veren esnaflardan market işleten Selami Bilici, Telfs'te küçük bir Türkiye oluşturduklarını söyledi. Bilici, şehre 1995'te geldiğini belirterek, "Ticaretle uğraşıyorum. Doğası ve insanları güzel bir şehirde yaşıyoruz. Türk İşletmeler olarak ekonomik olarak devlet desteğini alamıyoruz ama kendi halimizde uğraşıyoruz.

Müşterilerimizin yüzde 60'ı Türk, yüzde 40'ı ise Avusturyalı.

Kesinlikle ilerleyen zamanlarda Avusturyalıların sadece Türk ürünleriyle besleneceğini düşünüyorum. Kendi damak tadımıza alıştırdık." ifadelerini kullandı. Türk nüfusun önemli bir oran olduğunu anlatan Bilici, "1995'te ilk geldiğimde Almanca öğrenmeme gerek kalmayacağını düşünmüştüm. 25 yıl aradan sonra nüfusumuz 2'ye katladı. Burada küçük bir Türkiye oluşturduk. Yavru vatan gibi" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak
4 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.03.2020, 17:06   #2
Livan
Gerçek Üye

Standart Cevap: Avrupa'nın göbeğinde bir Türk kasabası: Telfs

İzledim güzelmiş, teşekkürler.
Eski 20.03.2020, 19:09   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Avrupa'nın Göbeğinde Bir Türk Hasabası: Telfs

Tanıtım için teşekkürler @Ben kimim

(Volxmusik) Halk müziklerini en güzel Hansi Hinterseer söyler. Sen de onun videosunu eklemişsin

Almanya'da da özel programları oluyor.
Ama ben pek hoşlanmam

Eski 20.03.2020, 19:19   #4
Cimcimecik
Uzman Üye

Standart Cevap: Avrupa'nın Göbeğinde Bir Türk Hasabası: Telfs

Müzikleri ne kadar naif. İnsanlar ne kadar barış ve huzur dolu görünüyor. Yüzlerce yıl önceden gelen köylü halk kültürünü hiç küçümsemeden günümüze taşıyabiliyorlar.
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avrupanın, göbeğinde, kasabası, telfs, türk

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)