Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Buram Buram Türkiye'm > Güneydoğu Anadolu

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.01.2015, 20:36   #51
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Parlayan Şehir | Gaziantep (Ayıntap)

Kurtuluş Camii

Gregorian Kilise

Beyazkent Müzesi

Millet Hanı

Fotoğraflar: Yavuz Tugcu

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.2015, 11:46   #52
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kurtuluş Camii ve Masal Park

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Karagöz Camii

Almacı Pazarı

Grand Pazar

Masal Park

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.09.2015, 21:42   #53
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Gaziantep’te 10 Lezzet Durağı

Bir şehir düşünün; yemekleriyle efsane olmuş… Bir şehir düşünün; cuma-pazar uçak biletini alanların ülkenin dört bir yanından sırf o lezzetleri tatmak için ziyaret ettiği… Ve bir şehir düşünün; artı 2 kilo alarak evinize döndüğünüz.

O şehrin adı Gaziantep. Şehir ziyaretiniz öncesi yeme-içme listesi yapmak isterseniz eğer işte Gaziantep’te yenecek 10 şey ve mekanları...

1. Baklava

Hamurun şerbetle buluşması ve ağızda çıtırdayan bir lezzet bu kadar mı güzel olur? Fıstığın ve cevizin katkılarıyla tabii ki… Kuru baklavadan sütlü Nuriye’ye, şöbiyetten bol Antep fıstıklı bülbül yuvasına kadar çeşit bol. Bu lezzetleri denemek için ise İmam Çağdaş doğru adres. Bir diğer adres ise Koçak Baklava.

2. Küşleme ve Diğer Kebaplar

Gaziantep uçuşu sonrası, şehre adım attığınız anda iştahınız açılıyor, bizden söylemesi. Bunun nedenlerinden biri de Zeugma Mozaik Müzesi’nin arka tarafında yer alan, salaş bir görünüme sahip Kebapçı Halil Usta. Kebapların dışında mekanın en gözde lezzeti ise pamuk gibi küşlemesi. Dikkat! Kapıdan çıktığınız andan itibaren tekrar acıkabilirsiniz.

3.Serpme Kahvaltı

Gaziantep, geleneksel detaylarla süslü sokakları ve tarihsel yapılarıyla dikkat çektiği kadar modern ve şık mekanlarıyla da ünlü. Bunlardan biri de şık dekorasyonu ve serpme kahvaltısıyla ünlü Orkide Pastanesi. Masanız bir anda şahane lezzetlerle donatılıyor, size de onları yok etmek kalıyor.

4. Antep Fıstığı

Şehrin adını verdiği Antep fıstığı ise Bakırcılar Çarşısı’nda sizi bekliyor. Bu fıstıklar ister kilo ile sıkıştırılmış olarak isterseniz de açık ambalajda bulunabiliyor.

5. Lahmacun

İmam Çağdaş sadece baklavasıyla ünlü değil. Siz bir de onun lahmacunlarını deneyin. Ali Nazik’ten fıstıklı kebaba onlarca çeşit et yemeği bulabileceğiniz İmam Çağdaş’ta lahmacunların yeri ayrı. Tabii yemeğin üstüne baklavanızı da yemeyi ihmal etmeyin.

6. Beyran Çorbası

Kemikli kuzu gerdan, tereyağı, pirinç ve sarımsağı bir anda düşünün! Ağzınız sulandı değil mi? O halde Metanet’e gidip bir çorba içerek güne devam edebilirsiniz.

7. Katmer

Kentin en özel lezzetlerinden biri de kuşkusuz katmer. Gaziantep’te yenilen katmerin tadı hiçbir şeye benzemiyor. Hem hafif hem de oldukça lezzetli bir tatlı katmer. Bu lezzet için size iki özel önerimiz var; Katmerci Zekeriya ve Orkide Pastanesi.

8. Menengiç Kahvesi

Menengiç kahvesi Gaziantep’e özgü tatlardan biri. Antep fıstığından yapılan bu kahve, klasik Türk kahvesine göre biraz ağır. Antepliler bu kahveyi ağır yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırmak için içiyor. Siz de denemek isterseniz Tahmis Kahvesi doğru adres.

9. Kadayıf

Baklava dedik, katmer dedik, şimdi de sıra kadayıfta. Bu, aslında bildiğimiz künefe ama Antep’teki karşılığı kadayıf olarak geçiyor. Peynirli olan bu kadayıf için Erçelebi Kadayıf mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adres.

10. Nar Ekşisi

Nar ekşisini direkt olarak yemeseniz de yediklerinize enfes bir lezzet kattığı gerçek. Salatalar, mezeler hatta bazen yemeklerinizi bile bu enfes lezzet ile süsleyebilirsiniz. Nar ekşisi almak için doğru adres ise Bakırcılar Çarşısı.

6 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.09.2015, 03:19   #54
Cem1907
Uzman Üye

Standart Cevap: Gaziantep Tanıtım Filmi

Gaziantep güzeldir.Maraş'a ne kadar gittiysem oraya da o kadar gittim.Büyük bir Tekstil sanayi'nin yanı sıra muhteşem bir mutfağı ve tatlıları ile ünlü güzel bir kentimizdir.En iyi lahmacunu orada yedim diyebilirim.Baklava,şöbiyet vs gibi tatlıları da cabası!Hele Güney doğunun çoğu yerinde olan ciğer tavası da süperdir.Müzeleri,çarşısı;hepsini gezdim.Ne zaman oradan İstanbul'a dönsem birkaç kilo baklava ile dönerdim.
Eski 14.02.2016, 22:09   #55
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Gaziantep (Ayıntap) | Parlayan Şehir

Celal Doğan Parkı

Parkantep Harikalar Diyarı

Naib Hamamı

Rum Kale

Gaziantep Kalesi

4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.02.2016, 22:22   #56
Gülümsün
Yönetici

Çok detaylı güzel bir konu olmuş. Ellerine sağlık Basakca, teşekkürler.
Eski 14.02.2016, 22:45   #57
Ekin
Başına Buyruk

Belgesel niteliğinde bir konu. Tebrik ediyorum Basakca. Emeklerine sağlık.

Gün gelirde Gaziantep'e yolum düşerse senin bu konunun çıktısını alıp yanımda götürürüm.
Eski 30.10.2016, 23:04   #58
Tugba54
Yeni Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cem1907 Mesajı göster
Gaziantep güzeldir.Maraş'a ne kadar gittiysem oraya da o kadar gittim.Büyük bir Tekstil sanayi'nin yanı sıra muhteşem bir mutfağı ve tatlıları ile ünlü güzel bir kentimizdir.En iyi lahmacunu orada yedim diyebilirim.Baklava,şöbiyet vs gibi tatlıları da cabası!Hele Güney doğunun çoğu yerinde olan ciğer tavası da süperdir.Müzeleri,çarşısı;hepsini gezdim.Ne zaman oradan İstanbul'a dönsem birkaç kilo baklava ile dönerdim.
Gaziantep her haliyle çok güzel bende görme şansı olanlardan biriyim videoda harika olmuş ama gaziantep tanıtım filmi seslendirme yapan kişi daha iyi bir ses olabilirdi onun dışında herşeyi çok güzel gaziantepin
Eski 31.10.2016, 14:48   #59
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Evet kökten sürme yerlisi olduğum içinde yaşadığım şehir burası.. Lütfen şehrin görüntüsü sizleri yanıltmasın, Sadece estetik açıdan ana arterlerin görüntüsü var.. Asıl ve önemli olan insanların yaşam biçimi onu irdelemek lazım..
Eski 21.02.2020, 18:43   #60
Umutgüneşi
Uzman Üye

Mobil Sürüm ile Gönderildihaftaya antepteyiz inşallah.🖒

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayıntap, eserleri, filmi, gaziantep, gaziantep'i, gaziantep'in, gezilecek, görülecek, ilçeleri, parlayan, tanıtım, tarihçesi, tarihi, tarihi eserleri, yemekleri, yerler, yerleri, youtube

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler